Размисли върху думите и други работи...

  • 12 696
  • 116
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 563
любимите ми клипове са 2...май бяха полски...
единият е с едно момиченце, което пътува във влак. глас за кадър: Можете ли да четете на тъмно?
влакът влиза в тунел. момиченцето отваря книга и започва да чете с пръсти. глас за кадър:Специалните деца могат.
другият беше от същата кампания. с 2 момченца, които плуват под вода и се наговарят на жестомимичен език да дръпнат едно момиченце, което си топи караката на мостика.
чехите пък имаха друга кампания озаглавена "Наистина ли сме токова различни?". спомням си един клип, в който мъж и жена излизат ядосани от кръчма и мъжът и прави сцена на ревност. всичко се развива в абсолютна тишина, те "говорят с ръце", а отдолу текат субтитри
но най ме впечатли следния клип:
кола прави много опасно изпреварване и едва не изкарва друга кола извън пътя. мъжът и жената в другата кола паркират пред блока и виждат "гадния" шофьор да паркира малко пред тях. мъжът скача, разярен и се запътва с очевидното намерение да вдигне скандал. тогава виждаме, че шофьорът, който слиза от колата е с инвалидна количка. той поглежда стъписания мъж и казва Да?, а мъжът махва с ръка и отговаря ""ааа, нищо!"
надпис: Защо не ни третирате като всички останали?
...за всичко мислят хората, дааааааааа Thinking

линкове имаш ли към тези???

# 76
  • Мнения: 2 327
За малко да ме няма и вие колко сте изписали Simple Smile
За мен името наистина няма значение... Не мисля че обижда някого, още по малко децата ни. Важното е наистина ние как се отнасяме, към тях. А околните като видят че не се притесняваме от това също малко по малко ще свикнат.
Клиповете, които е разказала Агнешка наистина звучат много интригуващо. Може би трябва такава кампания да се поеме, а не за смяна на имена

# 77
  • Мнения: 4 414
линкове имаш ли към тези???
не, за съжаление Sad гледала съм ги на рекламен фестивал в Словения
ще се пробвам да открия поне някой, но по-късно вечерта

а това са няколко много интересни кампании в Полша:
http://www.integracja.org/ledge/x/12408

Последна редакция: нд, 11 юни 2006, 19:06 от agneshka

# 78
# 79
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
СИлве, само да ти кажа /дано не ти звуча като да говоря на изуст/ - повярвай ми дълго съм мислила и сега се замислям къде покрай вас, къде покрай своите остатъчни страхове за Дани, къде от страх как ще се развият нещата с новото бебе - много мисля по тези въпроси.
ТА аз ще ти кажа:
1. Марти ще възприеме думата "инвалид" така както ти реагираш на нея. Е ще има примес и от странично влияие и от характера му но ако ти го убедиш, че това нито е обидно нито грозно - той така и ще го прием
2. в неговия случай някак за мен е трудно да му обясниш, че е "инвалид" дори да искаш, защото тази дума остана в езика ни за случаи на тежки физически увреждания, водещи до инвалидност, т.е. за мен диабета е неприемливо да се каже - инвалид.
Както и да е - НАЙІВАЖНОТО е да научим ДАЦЕТА да не се СРАМУВАТ от тези думи, да не ги приемат като нещо грозно - въпреки вижданията на неговите връстници, въпреки обществото...
НАЧАЛОТО е в това самите хора с увреждания - слепи, глухи, неми, инвалиди, диабетици и всички, всички други да не се срамуват от тези простички и обикновени думи, да накарат обществото да разбере, че е грозна не думата, а изрази от сорта "ти идиот ли си че не разбираш"
Важното е как самите деца ще се идентифицират - а това зависи от родителите - не само но и много от тях.

Затова Силве - горе главата, сигурна съм, че твоя невероятен младеж ще разбере правилно всяка дума от своята епикриза, но това няма да мине без твоя помощ.

Затова - ДАМЕТРА - благодаря, че повдигна въпроса! Мисля си, че тук може да обсъдим много важни и деликатни въпроси относно думите, объсненията и възприятията - на околните и на децата ни.

# 80
  • Мнения: 631
аз имам камера

# 81
Тъй се случи, щото голямо мислене падна май  Simple Smile
Понеже и аз продължавам да си мисля..ъмм... всъщност снощи се въртях като шугава в леглото от мислене..., не знам колко измислих, но знам, че нямам предвид, че която и да било дума е обидна. Въобще не говоя за обида. Говоря само за въздействие.

Всъщност стигнах до извода, че за двете страни - знаещите и незнаещите; гледащите, потърпевшите и просветените, и непросветените - думите въздействат по различен начин. За първите думата увреждане е ясна, точна и в този смисъл интегрираща, защото назовава директно проблема, а те (първите) ЗНАЯТ за него! Те разбират, те са информирани и приемат нещата такива, каквито са! Те не искат да се крият, те искат да се говори свободно за това и хората да го приемат също толкова свободно. Прави са да искат това (сте, искам да кажа, ама понеже вече подхванах третото лице, ще карам нататък  Simple Smile ) Практически в момента тази борба, силният стремеж и свръхчувствителността да не бъдат сегрегирани, се наблюдава най-вече в бившия соц и, ако не се лъжа в някои части на Германия, защото едно време беше срамно да си инвалид и хората се криеха като мишки по къщите си или в специално специалните за тях места.

Втората категория обаче - незнаещата,... ами тя не знае. Толкова е просто. Почти нищо не знае за тия работи и спцифики (и това е нормално в крайна сметка). За това за непросветените думата увреждане звучи страшно и в този смисъл сегрегиращо, а не интегриращо, както за първите.

Тъй като обаче интеграцията е двустранен процес (Йодомуш  Stop ), тоест в него участват и двете страни, думите се променят, нагласят и нагаждат, и в крайна сметка отразяват нивото на интеграцията.

Това измислих.

Наде, да очакваш, че промяната ще дойде от сърцето на незнаещите звучи далеч по-романтично от моето предложение за механичната подмяна на думичките.  bouquet Информираност и просвещение си трябва очевидно. И в този ред на мисли да кажа, че ми идва наум кой би могъл да помогне за филма професионално.

Поздрави

# 82
  • Мнения: 1 278
Ъъъъ, Вальо, що не мога да сменя името на темата?  newsm78

# 83
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Аз ще го сменя- казвай какво- не знам защо не можеш да го смениш.

# 84
  • Мнения: 4 414
хора, това с камерата и как ние се събираме да снимаме клип е несериозно! това изисква голяма организация и поне малко финансиране...поне ако искаме да има ефект.
 НО идеята на Нина е добра.
моето предложение е следното: да направим флаш анимация с пиктограми "като знак на протест срещу липсата на място в обществото, ако искате може да се обвърже с конкрено искане, но и без това - само да покажем на другите, че всички сме различни." ако искате може да стъкмим и сайт с инициативата и тези банери да водят към сайта.
а клипа да го задействаме като част от цялостна кампания срещу слепотата и глухотата на обществото за хората с увреждания...да привлечем медии и т.н.

# 85
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Валя, ти си майстора- на тебе се полага тая чест да го обмислиш- ние ще сме послушни изпълнители- щото не разбираме. Wink

# 86
  • Мнения: 4 414
Валя, ти си майстора- на тебе се полага тая чест да го обмислиш- ние ще сме послушни изпълнители- щото не разбираме. Wink
да бе! как го измисли това с майстора?! newsm78  Wink
Обединението прави силата Sunglasses
така че давайте предложения и да почваме Heart Eyes Hug
между другото Център-а за независим живот пускат реклами по ТВ-то от време на време. може би не е зле да направим нещо заедно...

# 87
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ей, изписали сте 100 км тема, снощи компа зависна от нея  Confused
Сега се включвам да си кажа и аз рецитацията.

Думите носят своят заряд, наистина, но това е заряда, който ние им даваме.
Определящото за възприемането и интеграцията са не думите, а отношението на обществото към специалните дечица. И тук вече процеса наистина е двустранен и спорeд мен много зависи от майката. Ако майката не се притеснява, ако тя показва на мамите в градинката, че си обича детето, макар да е с нещо различно от останалите, тя дава модел на поведение и останалите също приемат детето. Това по-късно важи за учителите - дали ще са толерантни или не - това ще даде тон за приобщаване на детето в класа. В нашия клас имахме момченце с оперирана устничка - имал е цепнатина. Не говореше хубаво, но никой не му се е подигравал, защото учителката ни успя да го приобщи много добре. В 4 клас отиде в математическа паралелка, защото имаше такива заложби.

Отношението е важно, защото дори да използват красиви думички за нашите дечица, ако майките и бабите си придърпват децата, за да не си играят със специалното детенце, то, какво полза от думите?
И аз да вмъкна една сентенция: Красивите думи не са истински.

Мене ако питат, то по-скоро да прекръстим форума на мами с увреждания Simple Smile Щото децата всички искаме да се оправят, но ние май сме се нещо повредили, само се вглеждаме за симптоми и четем от лекарските учебници...

Посещаемостта на форума няма да се повиши от смяна на името. Той е малко посещаван, защото темите ни са специфични, и защото на хората им се говори за необременяващи неща.

# 88
  • Мнения: 2 563
хора, това с камерата и как ние се събираме да снимаме клип е несериозно!
Предлагам ти тогава ти да се заемеш. Ето тук може би подходяща схема за финансиране:


НОВО: Конкурс за финансиране на проекти "Фонд за подкрепа на иновативни инициативи"
Краен срок: 26 юни 2006 г.
Асоциация „Родители", координатор на "Националната мрежа за децата" (НМД), която обединява 44 неправителствени организации, работещи в областта на закрила на детето, обявява конкурс за проекти в рамките на „Фонд за подкрепа на иновативни инициативи" (ФПИИ). ФПИИ има за цел подкрепа на партньорските иновативни проекти за закрила на детето и защита на семейството. Програмата е отворена както за членове на НМД, така и за всички неправителствени организации, работещи в областта на закрилата на детето.
Конкурсът се провежда в рамките на PROCOPIL - Програма, насочена към местни инициативи - Детство в Източна Европа, партньорска програма, съфинансирана от Министерството на външните работи на Република Франция с продължителност 3 години (15 юли 2006 - 1 юли 2009 г.).
Целите на PROCOPIL са: 1. Да укрепи гражданското общество в Румъния, България и Молдова; 2. Да насърчи добрите практики, свързани с деца в риск; 3. Да допринесе за подобряване на политиките в областта на закрила на детето в Румъния, България и Молдова.
Тематичнитe области на PROCOPIL са: Изоставени, малтретирани деца, домашно насилие, трафик на деца, деца с девиантно поведение, децата и СПИН, деца на улицата, деца с увреждания, интеграция на младите.
Общият бюджет на програмата е 20 000 евро. Максималната стойност на кофинансиране на проект от Министерството на външните работи на Република Франция е 2000 евро на проект, представляваща не повече от 75% от общата сума на проекта. 25% трябва да бъдат принос на организацията и нейните партньори (10% - нефинансов и 15% - финансов принос).
Може да кандидатства всяко НПО, което: има поне една година дейност в областта на закрилата на децата, младите хора и семейството (към датата на внасяне на кандидатурата); има стратегия за развитие на партньорства в рамките на проекта с други НПО; има стратегия за развитие на партньорства в рамките на проекта с различни институции като службите за социално подпомагане, ОЗД, училищните, местните власти, РЦЗ, МВР и др.; има подписан договор или споразумение за сътрудничество с всички партньори в съответствие с формуляра за кандидатстване и финансовия бюджет, ясно формулирано разпределение на отговорностите.
Темите на кандидатстващите проекти следва да са: Изоставени, малтретирани деца, домашно насилие, трафик на деца, децата и СПИН, деца на улицата, деца с увреждания, интеграция на младите хора.
Продължителността на проектите трябва да е 5 месеца и половина и те трябва да приключат до 31.12.2006 г.
Грантовете могат да се използват за покриване на следните разходи: малки инвестиции, обучение, консултиране, публикуване на печатни материали, комуникация, други разходи, директно свързани с проекта, закупуване на материали.
Нито една бюджетна линия няма да бъде финансирана, ако не е пряко свързана с реализацията на проекта.
Бюджетните разчети трябва да бъдат реалистични и оправдани.


# 89
  • Мнения: 4 414
хора, това с камерата и как ние се събираме да снимаме клип е несериозно!
Предлагам ти тогава ти да се заемеш. Ето тук може би подходяща схема за финансиране:
ти сега какво?! обиди ли се нещо?
дори и да се пробваме с това, за две седмици/защото тогава е крайния срок/ е невъзможно сам човек да успее. поне аз не мога.

Общи условия

Активация на акаунт