СЪРБИЯ, Белград, Ниш, Златибор и всичко останало…/Тема 2/

  • 65 587
  • 745
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 7 990
Не зная дали се нарича глоба, изглежда като син билет за 24-часово паркиране, съдържащ номера на колата. Трябва да се плати в срока, за който важи 50% намаление (тогава е 8.50 евро). В събота е до обяд, неделя не се плаща. Не всеки пощенски клон работи в събота, ние плащахме в някакъв по-централен, на главната улица.
Описаното е за жълта зона, за другите не съм наясно с процедурата.

# 151
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
Снимката над името на темата от къде е? Simple Smile

# 152
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Не е от Сърбия, ама...
Виж, от бивша Югославия - да.
Скрит текст:

# 153
  • Мнения: 53
Здравейте,
Искаме да посрещнем 2020 година в хотел в Белград.
Ще бъда благодарна, ако някой даде отзивите  от предишните години.

# 154
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
Къде гледате платените зони за паркинг в Белград? Запазих един апартамент за уикенд и собственикът ме увери, че около сградата може да се паркира без проблем от събота два часа до понеделник рано сутрин. newsm78 А уж е в центъра...

# 155
# 156
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
Благодаря!

# 157
  • Мнения: 31
Здравейте!
2 семейства с деца искаме до отскочим до Сърбия за 3 дни в началото на ноември - петък, събота и неделя. Желаем да посетим Пирот, Ниш и Белград. Нощувките ни се иска да са в Ниш и Белград. Каква би била най-добрата подредба за трите града и кое задължително да посетим?
Все още не сме търсили места за нощувка и ще се радвам да споделите такива с добри отзиви и от опит!
Благодаря!

# 158
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
Аз пък ще помоля да ми препоръчате места, които задължително трябва да посетим в Белград и как да ги подредя. До сега гледах в нета и тотално се обърках. Много са, не знам кои са по-интересни и кои не си заслужават. Смятам в събота да пребродим стария Белград пеша, за неделя може да отидем  с колата до новата част, ако има какво да се види. От молове не се интересуваме. По-скоро красиви гледки към реките, площади и пр.туристически забележителности. Бих се бухнала с удоволствие и в автентичните им пазари, като този в Пирот, ако имат. Simple Smile Не отиваме да пазаруваме, но пък не пречи да разгледаме и да си вземем нещичко... Както и заведения, подходящи за вечеря в стария град, около центъра. По тези двата моста над Сава, свързващи старата с новата част, може ли да се пешеходства или са само за коли?

# 159
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Непокорна, не знам доколко мога да помогна, че бях на организирана екскурзия. Снощи се върнах.
Ще опитам.
Единият ден бяхме на пешеходна обиколка в центъра и Калемегдан (крепостта). Залезът от крепостта е много красив. Общо взето за 2-3 часа гледахме красивите сгради и крепостта.
На края на пешеходната Княз Михаил (общо взето с магазини и заведения като Витошка) има туристически нф. център. По думите на екскурзоводката там могат да ви помогнат с избора какво и как да разгледате. А в нета има и примерни маршрути за пешеходен тур в града (намерих и това за идеи за маршрут). Ако обичате музеи - Националният им музей е много хубав. Той е на централния площад.
Скардалия е уличка с много заведения, в които ти свирят на уше. Интересно е да се разгледа вечерта, когато има хора и музика. Не е евтино обаче. Имам чувството, че е капан за туристи.
Ние вечеряхме в едно ресторантче - Бранковина. Малко по-евтино е от заведенията по и около главната пешеходна. Сигурно има и по-евтини и добри, но това намерихме при свободната обиколка. Доволни сме от обслужването и храната.
Определено има проблем с паркирането и колите са много. Зоните им ги има в линк по-напред.  Видях един по-голям паркинг в близост до Скардалия и центъра. Цената беше 120 динара за час или 1800 динара за денонощие.
За новата част - не знам. Обикаляхме с автобуса - то са едни огромни булеварди и сгради. И паркове има доста. Влизахме в Арена Белград, в момента Щарк Арена.
Най ми хареса в Земун. По брега на Дунав има доста заведения и алея за разходка, има и пазар. Там се намира и кулата Гардош - красива е, можеш да се качиш на терасата, но и от подножието на кулата се открива красива гледка към Дунав, Земун и Белград.
Не забелязах пешеходци по мостовете, но велосипедисти - да, по нещо като тротоар на най-новия мост Ада.
Има и корабчета за разходка, но за тях нищо не мога да кажа.

# 160
  • София
  • Мнения: 39 759
Интересно е да се разгледа вечерта, когато има хора и музика. Не е евтино обаче. Имам чувството, че е капан за туристи.
И аз останах с такова впечатление. А и местните го потвърждават.
Лятото има подвижен мост от Земун до Велико ратно острво. Не знам кога го вдигат. А и на острова няма какво да се види. Яхти Simple Smile
Зоологическата градина е много хубава. В близост до Калимегдан е.
Ада Циганлия е хубаво да се разгледа лятото. Има парк със заведения.

1-2 дена не са достатъчни.

# 161
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
Ели Т, много благодаря за идеите и информацията!
АнМари, със сигурност два дни и то не цели са крайно недостатъчни, но с това свободно време разполагаме. Sad Затова искам да си начертая предварително маршрут с най-ключовите места, ясно е, че няма да видим всичко.

# 162
  • София
  • Мнения: 13 147
Доста време е минало, но срещу техния парламент сме хващали от туристическите автобуси. Беше доста приятна разходка, а поне тогава билетчето беше на смешни пари спрямо подобни автобуси в други градове. Никъде не спираха. Просто приятна обиколка с гледка от втория етаж на автобуса. И аудио гид, разбира се.

Гордеят се с една голяма катедрала Свети Сава, но е доста далече спрямо централните части, които обикновено се обикалят от туристите. Била по-голяма от Александър Невски. Виждала съм я само отвън. Въпреки, че е започната преди 1900-та година е завършена само отвън през 2000 и някоя. Така и не знам дали най-после са я завършили напълно. Иначе наподобява истанбулската Света София.  Laughing

В Калемегдан има интересни музейни части, но не винаги са отворени. Само веднъж ги улучихме. Става дума за влизане вътре в сградите на крепостта. Оръдията на открито са достъпни по всяко време. Църквата Ружица в крепостта също е много приятна. Полилеите са направени от гилзи и мечове.

Лично аз бях много впечатлена от руините на сградите от войната, оставени нарочно, за да напомнят за безумието. И по-интересното ми беше, че влизайки в града от България почти не се забелязват, но идвайки от Европа се виждат много добре.

Интересно е около площада със Скупщината (Народното събрание). Самата сграда е красива (вечер е осветена), а наоколо има други големи сгради на различни институции. Има и хубав парк. Дворец също.

Около площад Теразие пък са стари красиви сгради. Хотел Москва също е там.

За корабчетата - бях чувала, че някои организирани екскурзии предлагат такава атракция. Реших, че всеки може да се качи на корабче. Обиколихме почти целия бряг. Корабчетата си бяха там, но имаше само телефонни номера за наемане. Може още да не е било сезон (началото на май). Но ако имаше свободно предлагане, сигурно щеше да има павилиони за билети, а не се виждаха.

# 163
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Ние влязохме в Свети Сава. Наистина е огромна, но не съм сигурна, че е по-голяма от Ал. Невски. Още не е завършена и не се знае кога ще е. Руснаците им помагат с пари, но ... Работят по мозайките вътре в момента. Обикновените хора могат да влизат в криптата (работеща като храм, в който се правят кръщенета и сватби) и в фоайето от единия вход. Може да се запалят свещи и да се купят църковни материали и магнити. Свободната част е отделена и не може да се види куполът и стр. площадка от другата страна на преградата. Ние влязохме по професионална линия. Куполът е впечатляващ от вътре. Сглобен е на земята и е вдиган с дни със специални кранове до покрива. Снимах, но не съм хич добра, а и вътре всичко е опасано със скелета. Това е снимка и някакво инфо от нета: цък.

# 164
  • София
  • Мнения: 7 990
Миналия месец бяхме в Белград за една седмица, неорганизирани. Не ни е първо ходене, мога да споделя това, което на мен ми е приятно да гледам и да правя: Калемегдан, военния музей и зоологическата градина (особено, ако сте с дете), ботаническата градина (не очаквайте биологическо разнообразие, спокойно и зелено паркче), разходка по крайбрежната алея (има едно приятно заведение - Амбар - при круизните кораби, не е евтино), разходка с корабче по реката, търговската улица не е нещо невероятно, но става за разходка, конака на княгиня Любица, църквата Св. Сава отвън (вътре не беше изрисувана, когато ходихме), музея на Никола Тесла, кулата Гардош.
Ресторантчета в централната част, от които имам хубави впечатления: Trattoria Pepe, Sarajevski, Ambar.

Общи условия

Активация на акаунт