Отговори
# 195
  • Мнения: 106
Именно, никой не ви е извивал ръцете, защото просто беше нужен и го купувате. Без да се мрънка. Аз сега всички само се оплакват и критикуват, без да помислят реално, че се хаби толкова време и енергия, които са излишни.  И лошото е, че децата ни виждат този пример как ние постоянно критикуваме и отричаме учебните помагала или тетрадки или там каквото е др. И започват да вярват и мислят, че Наистина нямат нужда от тях. Е как после ще ги накараме да четат от друго помагало, което според майките, които не са учители и педагози, е "по-доброто".

# 196
  • Мнения: 24 467
Е, в това е разликата. Това,  за което обсъждаме, е ненужно. И за това не искам да давам пари. Още повече, че е насила по чужда преценка.
Мога да дам в пъти повече, стига да е за нещо полезно. Голяматата част от помагалата сега не са.

# 197
  • Мнения: 1 829
Именно, никой не ви е извивал ръцете, защото просто беше нужен и го купувате. Без да се мрънка. Аз сега всички само се оплакват и критикуват, без да помислят реално, че се хаби толкова време и енергия, които са излишни.  И лошото е, че децата ни виждат този пример как ние постоянно критикуваме и отричаме учебните помагала или тетрадки или там каквото е др. И започват да вярват и мислят, че Наистина нямат нужда от тях. Е как после ще ги накараме да четат от друго помагало, което според майките, които не са учители и педагози, е "по-доброто".

Като ви чета имам чувство, че или сте издател или имате близък такъв.
Толкова бързате да ги защитите, че въобще не четете какъв е проблема на всички.
Повечето не смятаме, че речника и сборника са излишни, напротив, но смятаме че са достатъчни. Защо ми са 4 уч тетрадки по БеЛ, по География- където винаги сме имали само по един Атлас с учебника, сега има 2 уч тетрадки. А по Музика за какво му е нужно уч тетрадка. Назад споменаха за тетрадки по ФВС??? Е кажете ми всичко това как го решихте че е нужно.
И най големия проблем е, че повечето учители не искат копирани учебници. В класа ми имаше братя близнаци, по всичко ползваха 1 учебник, по немски госпожата искаше всеки да има отделен, не беше съгласна дори да е копиран. Ей за това говорим

И да моите деца, въпреки, че са малки са научени да ценят парите и съм много щастлива че ще израстат далеч от родната образователна система

# 198
  • Мнения: 8 969
Живея в страна с  много помагала, но благодарение поведението на родителите  и пазарната икономика, накрая завършват като преоценена стока за 0.50 цента.

# 199
  • София
  • Мнения: 17 592
И аз ще се намеся в тази тема. Днес съм бясна. Раницата тежи 5 кг,200 г. Детето заедно с маратонките и дрехите е 18 кг. и 116 см. И съм сложила една мъничка филийка хляб и само 200 мл вода за да е по- леко. Но има лъскави учебници, включително и по рисуване. И е втори клас. Има учебна тетрадка с една страничка домашно и има още една страничка домашно от задължително помагало, написано от същия колектив автори, които са написали учебната тетрадка! Тъпа съм, че още живея тук. Много е трудно явно, да направим само учебна тетрадка, пък нека от нея има две странички домашно. И така няколко, свършва едната, започва другата. Е, госпожите учителки в темата ще кажат, че не може така. Трябва да попълваме в две помагала. Детето няма да се образова. А ние си знаем защо е това, но за мон и издателства лоши думи са забранени. А да не говорим за ширината на тесния ред в учебните тетрадки по БЕЛ, който е по- широк от тесния ред в обикновените тетрадки. Защо ли? За да има повече листа, повече левове, съответно.



Не виждам причина допълнителните помагала да се влачат в училище...
М**ка им! Аз ги плащам, аз ги "преподавам", седят си тук! Ако някой иска да дойде да ги преглежда - да заповяда, детето ми няма да ги влачи насам-натам.
Но иначе да, вземам ги, и полза от тях намирам.
Не непременно препоръчаните от учителите, но допълнителни помагала определено са нужни за подготовка.


Принудих се да купя учебници (6 от учебмиците, 140 лв. ми излязоха, неща, които никога, ама НИКОГА не бих избрала или ползвала!), които да седят у дома - понеже чантата не беше по силите дори на татито за дълго носене, камо и на моя щиглец (5ти клас, да не мислите, че малко първолаче!)
Претеглих учебника по математика (беше най-отгоре на купчинката, както споменах, картинки - много, съдържание - никакво. Не го ползвам, освен за да се ориентирам що за урок е имало). Малко над 680г. После претеглих най-дебелия от сборниците, които съм купувала - има вътре и теория, и доказателства дори (за разлика от учебника), и 3 вида задачи към всеки урок (основни, средни и по-така като трудност), и то по доста. Тежеше малко под 300г. За сметка на това ми е струвал 10 лв, а учебникът - 25 (или там някъде).
Ама в сборникът няма ни гланцирана хартия, ни картинки, дето отношение към математиката имат колкото аз - към модел на бански костюми...  Mr. Green

Последна редакция: пт, 12 окт 2018, 23:12 от katiABV

# 200
  • Мнения: 2 359
Леко измествам темата, но бихте ли прочели тази статия и по - специално т. III и IV, които в известна степен кореспондират с дискусията ни:

https://trud.bg/%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%8A%D1%80-%D1%8 … 0%BC%D0%BE%D0%BD/

# 201
  • Мнения: 2 837
Освен че са тежки, често излишни, учебните помагала след пети клас не са одобрени от МОН - експертите, както и  учителите оценяват само безплатните учебници - такава е процедурата  и е позната от първо лице на много пишещи във форума. Това, че се иска задължително да бъдат купени, е скандално. А освен че платихме сума пари, не можем да повдигнем раницата на  шестокласника, който отгоре на всичко, поради проблем с крака, не бива да носи тежко и е освободен от часове по ФВС.

# 202
  • Мнения: 3 916
Кучетата си лаят, керванът си върви.
Та и тук така. Все повече помагала, учебници и все по-малка полза от тях. Все повече родители, които "преподават" на децата си.

# 203
  • София
  • Мнения: 17 592
Освен че са тежки, често излишни, учебните помагала след пети клас не са одобрени от МОН - експертите, както и  учителите оценяват само безплатните учебници - такава е процедурата  и е позната от първо лице на много пишещи във форума.


Категорично бих изхвърлила повечето "одобрени от МОН" помагала за сметка на такива, които не са подушвали МОН - но за сметка на това са и по-добри, и по-изчерпателни, и по-евтини, и (относно страниците / информацията) по-леки - на по-тънка, негланцирана хартия, черно-бели, не шарении.

# 204
  • Мнения: 2 837
Ако останалите помагала бяха одобрени от МОН и бяха безплатни за учениците, също щяха да са на друга хартия и с друга цена обаче.
На пазара има всякакви помагала, тетрадки и тетрадчици - далеч не всички са по-добри от безплатните учебници, които пък следват одобрените вече програми по учебните дисциплини и при които много възможности за вариране няма.
Между самите безплатни учебници има и нелоши, но по редица причини масово се ползват само тези  от две-три издателства.

# 205
  • Мнения: 2 359
Кучетата си лаят, керванът си върви.
Та и тук така. Все повече помагала, учебници и все по-малка полза от тях. Все повече родители, които "преподават" на децата си.

Ще повярваш ли, че точно това си мислех, виждайки, че има радвижване в темата?!
Наистина, добре е, че си споделяме, но...какво от това?
Ние само си чешем езиците / клавиатурите / и надали ще променим нещо.
Дано някой от МОН чете тук!

# 206
  • Мнения: 3 916
Освен че са тежки, често излишни, учебните помагала след пети клас не са одобрени от МОН - експертите, както и  учителите оценяват само безплатните учебници - такава е процедурата  и е позната от първо лице на много пишещи във форума.


Категорично бих изхвърлила повечето "одобрени от МОН" помагала за сметка на такива, които не са подушвали МОН - но за сметка на това са и по-добри, и по-изчерпателни, и по-евтини, и (относно страниците / информацията) по-леки - на по-тънка, негланцирана хартия, черно-бели, не шарении.


Аз искам да попитам, защо???
Защо се получава така, че един родител е по-наясно от всички ангажирани и назначени на заплати в МОН?
И защо толкова години вече, учителите, като гилдия, не застанаха открито да заявят и да отстояват качествен учебник? Всеки родител ще ги подкрепи в това, всеки! А сега не може да се изправи от пепелта тази важна професия и заради тези малоумни извращения с учебници и помагала, защото учителите излиза, че са част от веригата и насърчават.
Школи, частни уроци, нишата за повече пари явно им е удобна, да водят уроци в училище затваряйки си очите и да работят качествено извън училище по школи и частни уроци.
Защото не всеки родител умее да отсее качествения учебник и да преподаде у дома.
Това е ниво 5 клас.
Сещайте се какво се случва на ниво 10 клас тогава.

# 207
  • Мнения: 2 359
Аз съм от поколението, което е учило самостоятелно. И не мога да приема, че трябва да преподавам на детето си неща, които са работа на учителя. И то не лошо платена работа, особено с увеличението следващата година. Призлява ми като почнат да реват, че парите са им малко. Аз получавам доста по - малко от тях, а професията ми е не по - малко ангажираща и  изискваща непрекъснато развитие и усъвършенстване, непрекъснато учене и четене.
На фона на това, госпожата от училище ми казва: А-а, не може, ТРЯБВА да учиш с детето! НЯМА да минеш без това!
И това при положение, че детето ми не е изоставащ ученик, напротив!
А нейната работа каква е, питам аз?
Да дойде и да свърши тогава тя моята!
Ами да бях завършила И педагогика, че поне качествено да преподавам на децата си. Поне помагалата са в изобилие...

# 208
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 346
Аз съм от поколението, което е учило самостоятелно. И не мога да приема, че трябва да преподавам на детето си неща, които са работа на учителя. И то не лошо платена работа, особено с увеличението следващата година. Призлява ми като почнат да реват, че парите са им малко. Аз получавам доста по - малко от тях, а професията ми е не по - малко ангажираща и  изискваща непрекъснато развитие и усъвършенстване, непрекъснато учене и четене.
На фона на това, госпожата от училище ми казва: А-а, не може, ТРЯБВА да учиш с детето! НЯМА да минеш без това!
И това при положение, че детето ми не е изоставащ ученик, напротив!
А нейната работа каква е, питам аз?
Да дойде и да свърши тогава тя моята!
Ами да бях завършила И педагогика, че поне качествено да преподавам на децата си. Поне помагалата са в изобилие...
Първо се опитай да създадеш у детето си навици, които ще са му полезни и ще улесняват функционирането му в училище. Първо метнато на градина на топло да го хранят и да го гледат, после и на училище да го учат, пък ти се оправдавай колко работиш. Щото ние, дето си обръщаме внимание на децата,  патките пасем.

# 209
  • Мнения: 24 467
Създаването на навици у детето по никой начин няма връзка с поредното изнасилване на народа - този път с безполезни помагала, които са натрапени на родителите и децата.
За което и издателство да работите - все тая. Няма читав родител, който да е запознат със съдържанието и вида им и да намира ползи от пазаруването и мъкненето на този амбалаж в училище. Няма как да убедите когото и да било, че не е дал едни пари за пладнешки рекет, от който ползите са само за разпространителя-печатар на излишества. На който това му е начинът по нещичко да поизкара.
...
Темата е за тези хартии, безполезни, но пък тежки и скъпи, а не за това кой какво /не/подсигурява на детето си. Което няма как да знаете.
Подмяната на темата в стил "Вие що биете негрите?" отдавна не работи. Методът е много изтъркан.

Общи условия

Активация на акаунт