Работа, CV-та, HR-и, съвети - 63

  • 37 092
  • 738
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 998
Средните заплати за ИТ са далеч от реалните. Съмнявам се и другите колко са достоверни.

# 241
  • Мнения: 8 866
Този сайт дава някаква представа, но има много малка извадка, на базата на която  прави изводи за заплатата. Пробвах с две професии, при едната написа 68 участника в проучването, при другата 246.  Ако прави изводите на базата на това как са отговорили хората на въпросите,  не може да се базираме на него, защото някой може да въведе екстремно ниски или високи данни, във всеки случай дали са истински, никой не знае.

# 242
  • Мнения: 7 987
Средните заплати за ИТ са далеч от реалните. Съмнявам се и другите колко са достоверни.

Къде точно ги гледаш тези заплати?

# 243
# 244
  • София
  • Мнения: 6 219
Много е смешно да се говори за предимството, че обявяването на минимална заплата за длъжността ориентира кандидатите. Без да има такова правилно, като влезе в някой калкулатор на заплата, всеки може да се ориентира колко е минималната заплата за длъжността, която заема. Тоеа по никакъв начин няма да подтикне работодателя да повиши заплатата на някого. Много смешно, наистина.
На теб може да ти е смешно, но аз не съм HR  и на мен това ми помага да се ориентирам. В порталите за работа има голямо многообразие от позиции, фирми и заплати.

Калкулаторът как да ми помогне?  Да ми изчисли бруто и чисто?
Дайте линк да видя къде да проверявам (щом  работодателят не е писал) каква е заплатата за дадена длъжност/професия/позиция.  На мен лично средна работна заплата за държавата не ми върши работа като показател. Къде да намеря по-конкретна информация ?

Това, за което говориш, обаче че работодателя в Словакия е задължен да посочи е точно това - минимална заплата за длъжността. (Имам доверие на Нищо лично).

Иначе и аз не съм НR, но се опитвам да чета с разбиране Wink

# 245
  • София
  • Мнения: 6 219
https://www.kik-info.com/spravochnik/mod-2018.php

И да, знам, че това е минимален осигурителен доход за длъжността, но дава ориентир за това, под което не трябва да се пада доста добър.

# 246
  • Мнения: 7 987

А по-конкретно кои заплати са далеч от реалните и какви трябва да бъдат, според теб?

# 247
  • Мнения: 9 050
Отдавна няма понятие "средна заплата за длъжността". При нас например има програмисти на една и съща позиция със заплати между 2500 и 6500 лева. Защо? Защото правят едно и също, но могат различни неща. Правят интерфейса на един продукт. Но едни могат да правят всичко и владеят всички необходими езици и технологии. Други владеят само част от езиците и имат основни познания по останалите. Трети пък владеят само един от необходимите ни езици, но той е много специфичен и повечето от останалите не го владеят. И така....Еднаква позиция, един продукт, но различни знания, умения и потенциал.
Тези с ниските заплати отлично знаят какво им липсва, за да достигнат тези с високите заплати. Някои наваксват. Други обаче, не желаят да продължават във front-end-a. Искат back-end. И те си учат съвсем други неща. Един ден ще си тръгнат от нас и ще отидат другаде, за по-високи заплати. Не защото ние сме лоши, а защото искат да работят друго, което обаче ние не можем да им предложим.

Дори и в HR-a заплатите варират в огромни граници. Един generalist може да получава между 1200 и 4000 лева, в зависимост от организацията, начина на "обслужване" на "вътрешните клиенти" и познанията му. Та, кое е средната заплата за HR Generalist? Няма такава.
Всичко е ужасно индивидуално. И така трябва да бъде. Защото всеки кандидат е уникална съвкупност от знания, умения и личностни качества и върши дадената работа по свой си уникален начин.

Защо, ако имате нещо да свършите в счетоводството, бихте предпочели да ви обслужи една колежка пред друга? Защото, независимо че и двете са счетоводители, едната е мила, усмихната и обяснява по-разбираемо. И това също е от значение. Половината от работата е какво вършите. А другата половина е как го вършите. Заплатата трябва да зависи еднакво и от двете.

Последна редакция: сб, 20 окт 2018, 23:34 от Нищо лично

# 248
  • Мнения: 2 998
А по-конкретно кои заплати са далеч от реалните и какви трябва да бъдат, според теб?
Заплатите на програмистите трябва да са с едно 1000лв повече. Имаше и други длъжности, но не ми се рови пак. Ето ти една доста по-реалистична анкета: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LfNnsGCtSLUnf2NQo-AoScxk … it#gid=1268498011

# 249
  • Мнения: 7 987
Знам я тази анкета. На кои програмисти по-конкретно?..
Иначе Нищо лично много добре обясни явлението "средна заплата".

# 250
  • Мнения: 2 998
Ох, кажи какво те интересува по-конкретно, за да ти отговоря! Щом съм написала програмистите, значи имам предвид всички. Няма да пиша 15 длъжности или колкото са изредените в zaplatomer.

# 251
  • Мнения: 7 987
Нищо по-конкретно, но ти първо каза ИТ, а после се оказа, че имаш предвид само програмисти, и затова помислих, че може да имаш превдид конкретен език. Иначе не знам. Възможно е и да не е реалистична, предвид малката извадка.

# 252
  • София
  • Мнения: 11 772
Аз се очудвам че хората не знаят средното заплащане в сферата която работят и при конкуренцията, те са си публични тайни, пишат ги в бг. Работодател, от уста на уста се предават, аз много добре знам във всяка една фирма от конкурентите колко биха ми предложили, в повечето е повече отколкото взимам сега, причните са които Нищо лично е изброила а и най-вече че съм вътрешно промотиран ресурс който няма как да стигне същите висоти както външен кандидат и съм ок с това.

# 253
  • Мнения: 2 998
Нищо по-конкретно, но ти първо каза ИТ, а после се оказа, че имаш предвид само програмисти, и затова помислих, че може да имаш превдид конкретен език. Иначе не знам. Възможно е и да не е реалистична, предвид малката извадка.
Имаше и други, които не ми се видяха точни. Но не беше толкова голяма разликата. За това дадох и онази таблица, защото в нея могат да се видят и други ИТ длъжности. А ти ме пита, кои по-конкретно. Аз никъде не съм написала, че имам предвид само програмисти, но реших да спомена само тях, а не да се впускам в обяснения за 10 длъжности.
А по-конкретно кои заплати са далеч от реалните и какви трябва да бъдат, според теб?

# 254
  • Мнения: 7 987
Средното няма как да знам, защото не знам колко малки фирмички с какви заплати има, например. Пък и наистина диапазона е много голям. А и ИТ-та например има във всякакви форми, ня които не им знаеш стандарта... Причините са много.

Последна редакция: нд, 21 окт 2018, 09:34 от celika

Общи условия

Активация на акаунт