Работа, CV-та, HR-и, съвети - 63

  • 37 211
  • 738
  •   1
Отговори
# 540
  • Другата България
  • Мнения: 37 787
Въпроси 3, 4, 6 -
Свидетелство за съдимост дори се изисква от доста работодатели преди назначение, още при подаване на документите за кандидатстване.
За гражданството има графа във СВ-то, никаква дискриминация не е да те питат за това.
За партиите са ме питали вече при назначаване, дори отделна декларация за това съм попълвала.
За пушенето също са ме питали.
Не знам от къде ги изкара тези въпроси, но нямат много връзка с реалността.
Pepina, това със осъждането не разбирам защо е забранено.
В някои сфери не може да се наемат лица осъждани във връзка с тях. Мисля, че при таксиметровите и международните шофьори има изискване кандидатите да не се осъждани за неща свързани с превоз на пътници и товари. В това число и присъда за каране в нетрезво състояние.
Абсолютно, за охранители и в системата на МВР също не може, ако си осъждан.

# 541
  • София
  • Мнения: 11 784
Цитат
1 Омъжена/Женен ли сте? Планирате ли деца? Колко деца имате?
2.Каксте със здравето? Колко тежите? Колко сте висок?
3.Какво гражданство имате? Имате акцент - от къде сте?
4. Бил ли сте съден/наказания?
5. Вярвате ли в Бог? Каква е вярата ви?
6. Ангажиран ли сте в политиката, член ли сте на някоя партия?
7. Пушитте ли?
8. Бременна ли сте?
9. Каква ви е сексуалната ориентация?
[/b]

Заради специфика на работата която ще се извършва ни се налага да питаме тези въпроси на интервюта, много е важно как ще се отговори, защото ако човек има изразено силно мнение по тези въпроси и не може да се разграничи от религия, политика и има предразсъдъци за сексуална ориентация няма да бъде нает. Вече и плъзнаха коментари по социалните мрежи че ги задаваме и сме в чуденка как да подходим. Какво да се направи в такъв случай???

# 542
  • Другата България
  • Мнения: 37 787
Аз вече казах, за мен не е ненормално да се задават и са ме питали, отговаряла съм.
Както казах, прави ми впечатление, че на доста места искат свидетелство за съдимост заедно с документите за кандидатстване.

# 543
  • Мнения: 5 456
Мацето, никой от тези въпроси не би ме обидил. Може би, защото не съм осъждана, а религиозно и политически не съм крайно ангажирана. За пушенето и произхода също не ме притесняват.
Само са ми неприятни въпросите свързани със семейното планирне, защото ако отговоря честно, ме поставят в “неудобно” положение.
Не знам обаче дали има решение, когато самите кандидати са по-чувствителни натури и е лесно да ги засегнеш не на една или две теми.

# 544
  • Мнения: 9 050
Тези  въпроси работодателят няма право да ви задава! Би трябвало да е залегнало в Кодекса на труда. Считат се за дискриминационни.

1 Омъжена/Женен ли сте? Планирате ли деца? Колко деца имате?
2.Каксте със здравето? Колко тежите? Колко сте висок?
3.Какво гражданство имате? Имате акцент - от къде сте?
4. Бил ли сте съден/наказания?
5. Вярвате ли в Бог? Каква е вярата ви?
6. Ангажиран ли сте в политиката, член ли сте на някоя партия?
7. Пушитте ли?
8. Бременна ли сте?
9. Каква ви е сексуалната ориентация?


Кой нормативен акт забранява на работодателя да задава тези въпроси и от кого "се считат" за дискриминационни?

Личното усещане е едно. Да пишете подобни неверни неща - съвсем друго. Защото първо, Кодексът на труда не се занимава с допустими и недопустими въпроси по интервюта. И второ, самият Кодекс на труда определя свидетелството за съдимост, личната карта и медицинското свидетелство като част от документите за възникване на трудово правоотношение. Така че, самият Кодекс на труда не само казва ,че въпроси 2, 3 и 4 са допустими, ами даже вменява задължение тези обстоятелства да се докажат документално.

Бременна ли сте е напълно допустим въпрос. Има категории работи, забранени за бременни.

Интересно ми е на базата на какво се появява това тъй категорично изказване, което всъщност няма много общо с истината.

# 545
  • Мнения: 2 998
Сигурно се има това предвид:
Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) (1) Забранено е обработването на лични данни, които:
1. разкриват расов или етнически произход;
2. разкриват политически, религиозни или философски убеждения, членство в политически партии или организации, сдружения с религиозни, философски, политически или синдикални цели;
3. се отнасят до здравето, сексуалния живот или до човешкия геном.

https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=373

https://forjobhunters.com/%D0%BD%D0%B5%D1%83%D0%BC%D0%B5%D1%81%D … 0%BE%D1%81%D0%B8/

# 546
  • Мнения: 9 050
Това няма общо с интервютата обаче. Освен това, по отношение за данни за здравето, там има специален закон, който дава на работодателя право да обработва такива, когато това е свързано с характеристиките на извършвания труд. Например, в случай на служител с определен процент неработоспособност, работодателят няма как да признае данъчното облекчение, ако не разполага с ТЕЛК решението.
Има алтернатива, лицето само да се откаже от ползването на правото на данъчното облекчение. Тогава работодателят удържа данък в пълен размер, а на края на годината лицето си подава само данъчна декларация.
За някои положения обаче, алтернатива няма. Например при трудоустрояване. Тогава информацията за здравето не може да бъде спестена.
Не всичко е толкова едностранно. Като цяло, основният принцип на Закона за защита на личните данни не е да забрани обработването на лични данни, а да сведе въпросните данни до необходимия минимум.

# 547
  • Мнения: 278
Цитат
1 Омъжена/Женен ли сте? Планирате ли деца? Колко деца имате?
2.Каксте със здравето? Колко тежите? Колко сте висок?
3.Какво гражданство имате? Имате акцент - от къде сте?
4. Бил ли сте съден/наказания?
5. Вярвате ли в Бог? Каква е вярата ви?
6. Ангажиран ли сте в политиката, член ли сте на някоя партия?
7. Пушитте ли?
8. Бременна ли сте?
9. Каква ви е сексуалната ориентация?
[/b]

Заради специфика на работата която ще се извършва ни се налага да питаме тези въпроси на интервюта, много е важно как ще се отговори, защото ако човек има изразено силно мнение по тези въпроси и не може да се разграничи от религия, политика и има предразсъдъци за сексуална ориентация няма да бъде нает. Вече и плъзнаха коментари по социалните мрежи че ги задаваме и сме в чуденка как да подходим. Какво да се направи в такъв случай???


Тоест подготвяте отрано кандидатите за забавлението, което ги очаква 😄

# 548
  • Варна
  • Мнения: 384
Специално пък за гражданството си е важен въпрос още на първи разговори, ако става въпрос за кандидат чужденец.

# 549
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Абсолютно всички въпроси - без 1 и 9 са напълно резонни! Peace

# 550
  • Мнения: 5 456
Optimistic, когато някои служители са политически или религиозно ангажирани, могат да се получат неприятни ситуации и неочаквано напрежение на работното място. Често могат да бъдат "запалени" от случаен коментар или някаква случка, защото са чувствителни към съответните теми.
Ако един човек не може спокойно и без излишна превъзбуденост да говори за тези неща, е много вероятно рано или късно да влезне в конфликт свързан с тях. Мисля, че читавите работодатели задават тези въпроси, не защото искат да знаят дали си от ГЕРБ или дали изповядваш определеня вяра, а защото искат да преценят реакцията ти.

# 551
  • София
  • Мнения: 11 784
Цитат
1 Омъжена/Женен ли сте? Планирате ли деца? Колко деца имате?
2.Каксте със здравето? Колко тежите? Колко сте висок?
3.Какво гражданство имате? Имате акцент - от къде сте?
4. Бил ли сте съден/наказания?
5. Вярвате ли в Бог? Каква е вярата ви?
6. Ангажиран ли сте в политиката, член ли сте на някоя партия?
7. Пушитте ли?
8. Бременна ли сте?
9. Каква ви е сексуалната ориентация?
[/b]

Заради специфика на работата която ще се извършва ни се налага да питаме тези въпроси на интервюта, много е важно как ще се отговори, защото ако човек има изразено силно мнение по тези въпроси и не може да се разграничи от религия, политика и има предразсъдъци за сексуална ориентация няма да бъде нает. Вече и плъзнаха коментари по социалните мрежи че ги задаваме и сме в чуденка как да подходим. Какво да се направи в такъв случай???


Тоест подготвяте отрано кандидатите за забавлението, което ги очаква 😄

Ами свъзано е с работата  и ако не отговарят на тези критерии не могат да я вършат безпристрастно.

# 552
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Най-малкото трябва да му осигури почивка, по време на официалните празници на религията му!  Laughing

# 553
  • Мнения: 278
Optimistic, когато някои служители са политически или религиозно ангажирани, могат да се получат неприятни ситуации и неочаквано напрежение на работното място. Често могат да бъдат "запалени" от случаен коментар или някаква случка, защото са чувствителни към съответните теми.
Ако един човек не може спокойно и без излишна превъзбуденост да говори за тези неща, е много вероятно рано или късно да влезне в конфликт свързан с тях. Мисля, че читавите работодатели задават тези въпроси, не защото искат да знаят дали си от ГЕРБ или дали изповядваш определеня вяра, а защото искат да преценят реакцията ти.

1,2,5,7,9 никога не са ме питали и нямат никаква връзка(8 също). Мисля, че тука една шивашка фирма разпитваха жените дали очакват деца, и това се разнесе из града. Общо взето хората се подиграваха на "началничката", която задаваше такъв въпрос.

Според мен е напълно нормално да си напишеш рожденната дата и адреса в св-то, отколкото на интервюто да те питат вярваш ли в бог и каква ти е сексуалната ориентация

# 554
  • Мнения: 9 016
Ще обясня например за въпроса "как сте със здравето". Работодателят няма право да преценява дали вие сте в състояние да извършвате дадена работа. За това има документи от лекар.
HR може да ви попита, примерно, 'в състояние ли сте да вдигате кашони от 10 кг?', защото това се изисква на дадената позиция. И до там.

Общи условия

Активация на акаунт