Апартамент на последния етаж - предимства и недостатъци

  • 11 442
  • 100
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 688
Да. Всъщност е така. Но историята познава и случаи, когато сторителя не ще да плаща, а ти после ги съди ако щеш. В нашия блок е точно така. Но ако е точен строител наистина той ще оправи нещата.

# 16
  • Мнения: 2 495
Не купувай на последeн етаж,това е мнението ми.Също, и на предпоследен или някакъв друг ,над който има открита тераса.

Последна редакция: нд, 23 сеп 2018, 20:25 от liola

# 17
  • София
  • Мнения: 224
Кура булгара, здравей отново,

Сега пиша от компютър, та по-лесно.

Живея на последния етаж, панелен блок.
Преди 7-8 години протече покрива. Исках възможно най-добрата хидроизолация. Намерих фирмата, срещнах се с тях, говорихме за това как, колко време и колко пари ще струва. За да почнат да правят ремонта, трябваше да се стопи снега.
Поканих съседите на събрание. Обясних им, че в апартамента ми тече от покрива, че съм намерила фирма и че сключвам договор при високата цена да оправят покрива над нас. Знаех, че за 1 - 2 месеца няма да съберат парите.

Като стана март месец, дойдоха момчетата и за 10-тина дни оправиха покрива. Имам договор, фактура, преводни нареждания и гаранция за 10 години. Техническият ръководител ми каза, че хидроизолацията ще издържи и 20 години, ако не се увреди механично (например, при поставяне на антени). И всичко това за 2100 лева (около 21 лв./кв.метър). Изтеглих ги от кредитната карта и платих всичко.

След 3 - 4 години съседите почнаха да събират пари за ремонт и на останалата част от покрива (съседката орева орталъка, че й тече). Разбира се, избраха доста по-евтин вариант. Събраха пари да възстановят и моята сума. Касиерката, обаче, поради определени причини (известни са ми), не ми ги даде. Казах й "ОК, спирам да плащам такса за входа". Миналата година ми възстанови половината, но с тях мисля още не се покрива разхода ми. Преди месец я срещам и ми казва, че трябва да почна да плащам - казвам й "ОК, заповядай вкъщи със сметките да видим докъде сме стигнали с компенсацията". Още я чакам.

Между другото, Законът за управление на етажната собственост позволява такъв вариант - правиш си ремонта и даваш документа за платената сума на касиера да възстановява. В моя случай общото събрание взе решение да ми възстанови парите. Ако не искат - намираш начин да ги подведеш под съдебна отговорност. Едва ли има съд, който да реши, че теч от покрива е нещо безобидно.

"(6) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията."

В крайна сметка имам добра и бързо направена хидроизолация и спестени нерви. Парите отдавна съм ги изкарала. Щетите по жилището не бяха големи, нямаше мухъл и други подобни.

Други недостатъци: когато няма асансьор е тегаво; лятото е топло, зимата студено. Направих топлоизолация и нещата се подобриха. Изложението на жилището е юг - югозапад.

Положителни страни: нямам тропане отгоре, балконите не се замърсяват (е, замърсяват се, но не от съседите); асансьора не го чувам. Никога не е имало закъсвация за вода (може би зависи от помпата). Гледката ми със сигурност е по-хубава от тези на ниските етажи. Шумът е по-слаб тук, горе Simple Smile

При всички положения и едните, и другите имат и позитиви, и негативи.

# 18
  • Мнения: 2 204
Кура булгара, здравей отново,
Сега пиша от компютър, та по-лесно....
Благодаря за подробното разяснение и съвети, особено за хидроизолацията, която е голям проблем на жилищата от последния етаж.  Peace
Топлоизолация само на покрива ли направи и с какво я направи?

# 19
  • София
  • Мнения: 224
Кура булгара, здравей отново,
Сега пиша от компютър, та по-лесно....
Благодаря за подробното разяснение и съвети, особено за хидроизолацията, която е голям проблем на жилищата от последния етаж.  Peace
Топлоизолация само на покрива ли направи и с какво я направи?

Не, само на стените. Отгоре нямам нищо, което е проблем, но живи и здрави, другата година може и това да подхвана. Сложно ми е, защото сигурно трябва да се местят мебели, да се пробиват тавани и т.н., а това не е най-приятното нещо Simple Smile Но има начин.

А за хидроизолацията на покрива - ако някога ти се наложи - търсиш течна хидроизолация. Като се втвърди изглежда като камък или цимент. Фирмата, която ги прави, обикновено прави покривите на големи стопански обекти, но поема и покриви, когато ги потърсят (ИЗОМАКС се казва, дано не се приема като реклама). Понеже един познат ме насочи към тях, ми обясни, че произвеждат и материали (може би не точно за хидроизолация) за НАСА. Ако проявяваш интерес, може да им разгледаш сайта. Не са ми близки, не им правя реклама от личен интерес, но наистина останах с добро впечатление от тях.

Успех в начинанията Simple Smile

# 20
  • Мнения: 206
+ Никой не тропа отгоре
+ По чисто е (не се двига толкова прах)
+ Шума от колите не се чува както на първите етажи
+ По - спокойно е поне според мен
+ Има хубава гледка и е възможно и терасата да е по голяма

- Зимата е студено
- Лятото топло
- Ако покривът не е в добро състояние са възможни течове , ако тече и при хората под вас - ще ви държат отговорни.
- В някои блокове има по ниско налягане на водата , което на моменти е дразнещо.
- При липса на асансьор за определено време - качване пеша , не е приятно (ние 6 месеца се качвахме до 8мият етаж )

# 21
  • Мнения: 13 831
Осми етаж последен и калкан (север,изток,юг)- живеем вече 18 години. Изолирали сме с вътрешна и външна и към стълбището , както към покрива. Лятото не ни е горещо, нямаме климатици. Зимата е топло -  на парно сме и топлим 4 стаи за 120-150 лева. Прекрасна гледка, никой не ни тропа, не ни хвърля. За течове от покрива се събират пари от входа - имаме платен домоуправител. Теч сме имали един път преди десет години , намериха фирма направиха ремонт, вече не тече ( Тук да вметна че течове по външни фуги имат междинни етажи и там диагностицирането е много по-сложно а ремонтът често невъзможен). Имаме в блока подпокривен буфер от 1,5 метра за асансьор . За да не се завъждат вредители всяка пролет се обработва пак с пари на входа та нямаме и хлебарки които обикновено там се въдят по принцип. Верно че асансьорната шахта е от нашата страна на стълбището но е съседство с кухня и всекидневна , а там не спи никой -детската и спалнята са от другата страна на апартамента. Ние намерихме много повече плюсове от нашия апартамент отколкото минуси.

# 22
  • Мнения: 1 554
Включвам се, щото ми стана интересно. Не живея на последен етаж, макар че съм на адски високо и съм адски доволна засега. Уникална гледка е най-голямото предимство понеже нямам проблем със съседите. Апартаментът е ЕПК, стените са по 20 см и нищо не се чува. Над мен живее ерген и не ми прави кой знае какви поразии по балкона.

Обаче се включвам, защото миналата година приятелска двойка си взеха малко апартаментче в краен квартал на София, но не от “лошите” квартали. В нова сграда е. Над тях има още един етаж, така че не са на последен, но горе долу се чуватваше така, защото над тях имаше много големи открити тераси. Приятелите ни много драматизираха и бяха притеснени. В крайна сметка, хората отгоре (също новодомци) взеха, че покриха почти всички тераси и от двустаен си направиха четиристаен. Много ясно, че не е законно, но пък не са ползвали някакви тежки и опасни материали, решиха притесненията на приятелите ни и си разшириха жилището. Освен това са на място, където никой няма да ги пита какво са правили и защо. Бих постъпила идентично, ако ми се отдаде възможност.

# 23
  • Мнения: 6 329
За предимство още се сещам за по-малко шум и прах от улицата.
Това е за което се сещам аз. Има ли още предимства и недостатъци жилище на последен етаж?
Светлината. Високите етажи са по-светли.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 869
За мен предимствата са повече от недостатъците... първо е по-чисто никой не ти хвърля отгоре отпадъци.
Второ никой не ти тропа...
Ние правихме хидроизолация два пъти тъй като първия път се оказа нещо некачествена... проблем нямаше за събирането на пари.../ както аз давам за изби, наводняване, канализация... така и останалите трябва да дават за покрив/

# 25
  • Мнения: 2 243
Ние сме на последен 3ти етаж в тухлен блок. За мен лично минус е единствено, че нямаме асансьор и трудно се качват мебели.
+ никой не ти тропа на главата
+ ние сме се изолирали и от пода и от тавана, така че зимата е страшна жега, а сега лятото е прохладно, защото сме с нискоемисийно стъкло от страната, която пече най-много.
+ имаме голяма тераса и никой не си хвърля трохите отгоре 😀
+ покривът е скоро ремонтиран и засега не тече, а дори да протече мисля че лесно ще се оправи
+ имаме прекрасна гледка към борова гора

За нискоемисийните стъкла - http://statbg.com/rel/index.php/bg/2011-07-10-08-52-23/dograma-m … bg/53-paket-03-bg

# 26
  • Мнения: 1 195
Майка ми живее на последен 8ми етаж, НС. Лятото е по- топло в апартамента, но зимата пък не е по-студено. Шумът от асансьора (асансьора влиза в апартамента) почти не прави впечатление. Теч от покрива за 10г не се е появил. Терасата й се явява покрив на долните апартаменти, засега проблем няма, но освен хидроизолацията от строителя сложихме отгоре и наша. Проблема е , че терасата е изложена на пек, лед, вятър и плочките почнаха да се надигат тая година. Земетресение сме усещали леко. 2 седмици бяхме без асансьор, беше ад ама поне ми се стегнаха краката. С налягането на водата няма никакъв проблем поне при нас. Блока е задружен и всеки се отзовава ако има нужда за събиране на средства за ремонти. Друго не се сещам засега.

# 27
  • Мнения: 4 416
МЕЧТАЯ за апартамент на последния етаж. Засега не планираме закупуване на ново жилище, имаме такова, на уж престижния висок 2-ри етаж и съм категорична, че другото ще е на последен етаж. Както са писали - теч може да се оправи, може за се топлоизолира, но шумни съседи, суркащи мебели посред нощ няма как да оправиш, особено ако са пълни дебели. С две ръце съм "за"!  Ако пък има гледка и големи тераси изобщо няма да се замисля.

# 28
  • София
  • Мнения: 8 664
Живяхме 8м. на 8 етаж.Блокът беше стар, не ново строителство.
Лятото напичаше брутално, издушвахме се и нямаше спасение от жегата. Зимата не съм усетила чак такъв студ.
Пи къпане, топлата вода си спираше, когато реши.За тези месеци, нито веднъж не съм се изкъпала спокойно, непрекъснато нагласях водата. 
При буря имах чувството, че сме в сърцето на торнадо. Бучене, вятър. Постоянно имах чувството, че се клатим.
Сега там живеят роднини на мъжът ми, апартаментът е ремонтиран изцяло. Проблемът с водата си стои.
Наши приятели си купиха и ремонтираха апартамент в близък блок, с абсолютно същото разположение на стаите, но блокът е разположен различно. И те имаха проблем с водата.Но пък си им харесва, нямат проблем с жегата освен лятото нощем. Холът им е разположен на друга страна и не ги тормози горещината, там прекарват най-много време.

# 29
  • Мнения: 5 262
не. високи разходи за парно докато мине на всякъде водата изстива, високи разходи за ремонти като например теч от покриви, на горните капацитети на помпи за парно или вода сте и ако е ниско налягането сте без, зависимост от асансьора, на всички сте виновни ако потече от някъде, лятото е горещо и има и други ... 

Общи условия

Активация на акаунт