Испания

  • 41 905
  • 748
  •   2
Отговори
# 660
  • Мнения: 3 292
Аз под "висококвалифицирана" работа не разбирам само лекари и адвокати, защото се имам за високообразован и интелигентен човек, а съм просто учител по професия. Работех на държавна работа в Бг и последно се подписвах на 520 лв. Така че нискоквалифицираната ми позиция в момента, за която ми плащат 1300 евро чисто, ме устройва идеално. ММ  е аутономо, един месец вади 3-4 хиляди, друг месец не изкарва нищо. Справяме се в пъти по- добре, отколкото като работещи висококвалифицирана работа в Бг.
Никога не съм подхождала с голямата кошница към живота в чужбина. Преди 15 години бях, живях, видях, сега дойдохме с абсолютно ясни представи какво ни очаква. Не сме на гурбет, че да се старая да пестя от хилядата си евро.
Учителите са също висококвалифицирани, виж колко взимат в Испания. Бг е някакво абсолютно изключение за тях и са на смешни заплати в повечето случаи.

# 661
  • Мнения: 170
Моля не се излагайте, още малко и на Педро Санчес ще обсъдим работната заплата. Както някой каза,който както се е уредил Hands Plus1

# 662
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Няма нужда от обсъждане.
Заплатите на Педро Санчес и кралското семейство са известни.
Друг е въпроса колко печeлят годишно.
Nuestro país se encuentra entre los que menos distancia establecen entre el salario del Jefe de Gobierno y el salario promedio de sus ciudadanos, ocupando el puesto 31 de los 32 clasificados. De acuerdo a los datos contabilizados por IG Group, Pedro Sánchez, el nuevo presidente del Gobierno español recibe 79.458 euros anuales, es decir, algo menos del triple del salario medio español.

Последна редакция: пт, 27 дек 2019, 16:17 от sl

# 663
  • Мнения: 170
Няма нужда от обсъждане.
Заплатите на Педро Санчес и кралското семейство са известни.
Друг е въпроса колко печeлят годишно.
Nuestro país se encuentra entre los que menos distancia establecen entre el salario del Jefe de Gobierno y el salario promedio de sus ciudadanos, ocupando el puesto 31 de los 32 clasificados. De acuerdo a los datos contabilizados por IG Group, Pedro Sánchez, el nuevo presidente del Gobierno español recibe 79.458 euros anuales, es decir, algo menos del triple del salario medio español.


Hands ClapHands Clap

# 664
  • Мнения: 683
Здравейте,
Изчетох цялата тема и търся и на други места, но нещо не ми е ясно.

Живея в Канада със съпруга ми и двете деца/ на 4 и 10г/ и искаме от следващата учебна година да емигрираме в Испания. Това, което не ми става ясно как се вади въпросното НИЕ и може ли да се наеме жилище без него и без трудов договор! Каква е разликата между НИЕ и ДНЕ?

Пояснявам. Искаме да се установим в околните градчета на Аликанте. Всички сме с канадско и българско гражданство. Няма да търсим работа в Испания. Мъжът ми може да представи договор с канадска компания като remote position. Аз съм self employed. При тази ситуация как се регистрираме и какъв да е реда- наем и после НИЕ? Как записваме децата на училище, какво е необходимо?

Кои градчета бихте препоръчали за семейство. Разбрах, че децата се записват в училище според адресната регистрация. Как да разбера, кои райони са с училища с добър рейтинг?
Благодаря

# 665
  • Мнения: 260
Ще ти отговоря до колкото мога.
1. НИЕ е за чужденци, ДНИ си е за испанци. Т.е. вие като дойдете първото нещо е да си извадите НИЕ. НИЕ се вади по местоживеене, но ако все още не сте се установили, т.е. преди да имате адрес, може да ви го извади някой адвокат с фиктивен адрес, естествено срещу малко по-висока такса.
Да наемеш апартмент без тр.договор е доста по-трудно, без значение дали си бг, канадец или марсианец. Обикновенно става като предплатиш 6-12 месеца наем. Remote position какво ще рече? получава ли доходи ежемесечно? Работи отдалечено?
За да запишеш децата на у-ще ти трябва НИЕ и адресна регистрация, т.е. слд като наемеш апартамент отиваш в Общината и си правиш домисилио.
В Испания училищата са 3 вида (поне аз така си ги квалифицирам). Държавни - безплатни, получастни - с някаква малка такса, мисля повечето са субсидирани от църквата и частни - с около 300 евро на месец (може и други цифри да има, не знам). В държавните няма как да ти откажат мястоо, винаги ще се намери някъде свободно. Дори, ако си в някое по-малко градче, мисля, че държавното е отличен вариант - първо защото няма толкова имигранти от "другите", и естествено , защото е безплатно. Най-важното според мен през първата година е децата да научат езика, после вече можеш да мислиш други варианти, ако държавното не ти харесва. Иначе документи за "хубави" училища се подават още март/ или май, (все бъркам), но тогава вече трябва да имаш документи, иначе няма как да стане.
Не знам в Испания училищата или кварталите да имат рейтинг, в смисъла който се влага в Америка/ Канада. Естествено има райони с повече имигранти и т.н., но според мен няма чак такова разделение. И, можеш да се ориентираш по-цените Simple Smile Най-евтините места, естествено са с по-кофти съседи.

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 08:37 от bokonon

# 666
  • Мнения: 3 292
Апартамент се взима и без НИЕ, стига да имате пари. В най-тежкият вариант ще предплатиш за 6 или 12 месеца и поне 2/3 от собствениците ще се съгласят, особено като чуят от къде идвате и какво и как работите. Аз лично съм го правил за мен и за други хора.

Като вземеш договора за наем, както казаха се регистрираш в кметството, че живееш там, след това НИЕ и т.н.

Училищата са три типа, како се каза, държавни, получастни, които пак се субсидират от държавата с цени от около 200+ евро на месец, евентуално и от други организации, но имат правилата на държавните и напълно частни с цени 300-400-500 евро на месец.
Частните и получастните обикновено предлагат транспорт и храна, които не са евтини и може да са по 100е на перо на дете още.

Не знам защо е избрана зоната около Аликанте, там има доста англоговорящи. Най-важното което трябва да знаеш е, че Аликанте е в областта на Валенсия и в училищата децата учат задължително местния официален език валенсиано, който си е кажи-речи каталан или казано ще се наложи да учат два нови езика валенсиано и испански едновременно.

Ако не искаш децата да се натоварват още и държиш да е там някъде новото място за живеене, виж малко по-надолу към Мурсия, там няма втори официален език.


 Ако си в зона с много имигранти, държавните училища ще са пълни с такива.
Аз когато бях в южната част на Тенерифе познавах хора, на които дъщеря им беше в държавно училище в клас с 2 испанци и 20+ чужденци, като повечето не говореха добре испански..

# 667
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
За училищата в посочения район е точно така, валенсианото е ужас някакъв, а всичките им предмети са на валенсиано. Моите вече го говорят свободно, след 4 години на училище тук. Учат в държавни училища, имат транспорт и храна( малката, голямата е в ЕСО и нямат комедор).
Ако имаш някакви въпроси, насреща съм. Живея на 35 км от Аликанте.

# 668
  • Мнения: 683
Благодаря за отговорите, малко по-ясно ми стана.
За района и аз четох, че има много англоговорящи. От една страна, децата няма да са съвсем стресирани, но пък сигурно по-бавно ще научат испански. Сега с това валенсиано ме хвърлихте в чуденка. Ще погледна и Мурсия, благодаря.

С агенция ли се търси апартамент под наем и какъв комисион имат? Лятото ще бъдем в България и един от нас ще отиде да организира, вероятно съпругът ми, който говори испански, аз не го говоря.

Remote position е от разстояние. Ще пътува два три пъти годишно до Канада.

Тарталета, мерси. Какво мислиш за Торевиеха и Бенидорм? Нали на 4 тръгват на училище? Трябва ли ми някакъв документ за завършен клас от тукашното училище?
Малко специфично, но дали сте чували за училища с френски? Синът ми е във френска програма и щеше да е добре да продължи да учи френски, ако не, поне ще му помогне за испанския.

# 669
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Има двуезични училища.
Френски испански и английски испански.С немски и италиански са доста по рядко.
В Испания е желателно децата да тръгнат на инфантил на 3 години, но задължителна е чак примариа на 6 години.
На 10 години ще го запишат в 5 де примария.За двуезичните училища ще изискват сертификат за френски или английски.(или изпит) за миним А2..На 12 при завършване на примария трянва да се явят за B1.
Със сигурност Вашите деца са на по високо ниво, и няма да бъдв проблем.

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 17:42 от sl

# 670
  • Мнения: 683
sl, благодаря.Моят син учи половината на френски, другата на английски. Английския му е по-добър, все пак това е езикът на средата.Ще се поровя за информация за двуезичните училища. Иска ми се и двата да учи/освен испански/ и може би ще заложа на френски, английски по-лесно ще се потдържа. Разсъждавам си просто, благодаря за информацията.

# 671
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Сано да добавя, че специално за Испания с българакото гражданство, ще имате повечв провилегии от колкото с канадско.
С българско сте чужденци рехимен комунитарио НИЕ зелен лист , а с канада рехимен хенерал, тархета ресиденсия.

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 18:47 от sl

# 672
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
За Бенидорм няма какво да ти казвам какво мисля, живея точно там Simple Smile Много зависи в кой район ще откриете жилище. Ние живеем реално в друга община, но центърът на Б. ми е на 10 минути с кола. Наоколо има прекрасни села, които са сателити на града. Мога да съм ти полезна с практическа информация кое къде е и т.н., когато се наложи.
Жилище през агенция или от собственик. Агенциите вече стигнаха до 2 наема комисион!

# 673
  • Мнения: 21
До Аликанте има селце, което се казва Кампейо. Там се намира училището Лисео Франсес. Часно е. Учисе на френски. В Аликанте се намира British school, 100% се учи на английски, английска система. На 20 км от Аликанте се намира Елче у Newton College. Там се учи 50-60% на английски, испански и валенсиано - 10%. Всички тези училища са частни. Таксите са около 500€ на месец плюс около 150 € храна.
 Аз имам дете на 9 год. и преди години се опитахме да го запишем в полудържавно училище. Нямаше места. Всички са по точкова система и е много трудно влизането.
Сега живеем във Валенсия и малкият ми син, който е на 5 учи всичко на валенсияно.От 2 год. смениха системата и прогресивно все повече предмети се учат на валенсияно. В момента деца, които са на 9-10 г учат родинознание, природознание, математика на валенсияно.

Здравейте,
Изчетох цялата тема и търся и на други места, но нещо не ми е ясно.

Живея в Канада със съпруга ми и двете деца/ на 4 и 10г/ и искаме от следващата учебна година да емигрираме в Испания. Това, което не ми става ясно как се вади въпросното НИЕ и може ли да се наеме жилище без него и без трудов договор! Каква е разликата между НИЕ и ДНЕ?

Пояснявам. Искаме да се установим в околните градчета на Аликанте. Всички сме с канадско и българско гражданство. Няма да търсим работа в Испания. Мъжът ми може да представи договор с канадска компания като remote position. Аз съм self employed. При тази ситуация как се регистрираме и какъв да е реда- наем и после НИЕ? Как записваме децата на училище, какво е необходимо?

Кои градчета бихте препоръчали за семейство. Разбрах, че децата се записват в училище според адресната регистрация. Как да разбера, кои райони са с училища с добър рейтинг?
Благодаря

# 674
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Като ви чета... много се радвам че
децата ми са живяли само в автономни области където се говори единствено кастеяно 😅.
Иначе таксите за получастните и частните училища, могат доста да варират: получастно може и сто евро на месец, може и сто евро на година , частно... в Коста дел Сол има и по 800-900 евро на месец...както и по 1500 евро на месец

Общи условия

Активация на акаунт