Испания

  • 42 004
  • 748
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 16
Имам спешен въпрос.При какви условия се съхранява хамом в къщи,за колко време и при каква температура.Каква е трайността му?
Ние пък много обичаме хамон,всяка година си купуваме ей така ,като обичай ни е със слагането на елхата и хамона .,,не че всеки ден ядем,има с дни не опитвам но ми е приятно да го гледам...в кухнята на стойка го слагам и винаги покрит с памучна кърпа да не изсъхва,реже се тъничко и стои без проблем повечв от месец,ако имате други въпроси,насреща съм

# 586
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Всичко хвърлям сланина, кокал и накрая хамона от фризера.
Не ми харесва аромата му.В супермаркетите заобикалям щандовете с хамон заради миризмата.

# 587
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Хамона може и 2 месеца да си отстои,както си е нарязан , само че ще се изсуши още повече и нищо няма да може да се реже от него. На мен ми беше странен и гаден , когато дойдохме да живеем в Испания, но😁 вкусовете се менят и много обичам хамон. Голямата пък как се роди такваз😏😁"испанка"..всичко испанско ѝ харесва, макар че аз в къщи не готвя по испански маниер. За неразпепатан/неразрязан бут пък изобщо незнам дали има срок на годност..не трябва да е на влажно и топло, но не и в хладилника..ако е в наелонов пакет(вакумиран) /Мин година такива палети подариха на ММ ви съветвам да го извадите от наелоните

# 588
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 999
В хладилник може да стои, но вече нарязан.
Имаше случай, че държаха 2 седмици цели хамони в камерата на замразените (в голям магазин) защото се бяха появили бичитос. Пряк свидетел бях (през лятото), но разбира се не е винаги. Лятно време заради високите температури мазнината на хамона става мека и втечнява, та ги слагат за кратко в камерата на замразените за да се  задържи твърда.

# 589
  • Плевен
  • Мнения: 108
Аз да питам какъв е процеса на хомологация на диплома в Испания - Валенсия ? По-рано съм чела нещо, но не помня точно, а и може да има промени. Имам диплома от математическа гимназия в България, от 1990 г, диплома за икономист от УНСС - София, 1995 г. Може ли да ползвам дипломите, които имам, или трябва да ходя да искам нови документи, някакви специални за чужбина ? Нося документите тук, в България, за легализация, трябва ли апостил ? Нося ги във Валенсия за превод от заклет преводач ? После ги нося за признаване, някъде във Валенсия. Ще съм много благодарна, ако някой разясни.

# 590
  • Мнения: 3 294
Дипломите трябва да са преведени, за апостил не помня. Отиваш в Министерството на образованието във Валенсия и подаваш. След доста чакане ще получиш писмо, какво ти се признава и какво не и какви опции имаш. Не знам с тези дипломи какво може да ти приравнят, но винаги е по-малко от това което имаш.

Последна редакция: вт, 03 дек 2019, 18:38 от Alexslav

# 591
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Преди време имаше подобен въпрос и доста се чудех дали да отговоря, защото пак имаше реплики, че нещата не били точно така.

tea j, опитът ми е отпреди 13 години горе-долу и се отнася за Галисия. Става въпрос за приравняване на диплома за висше образование. Имах я преведена и легализирана от България. Подадох документи в "малкото правителство" тук (Subdelegación del gobierno). Доколкото помня - преведената и легализирана диплома, копия на документите за самоличност /български и испански/, платена такса /тогава беше 80 и кусур евро/, формуляр в който се отбелязва към каква испанска специалност да бъде приравнена твоята от България/. След няколко месеца получи писмо от Министерството на образованието, че трябва да представя хорариума часове по всеки предмет. След получаването му от България, го представих. След още няколко месеца получих отговор, че имам повече от 10% от необходимите изпити, които се полагат в Испания, но трябва да се явя на изпит по испански + още два основни за специалността изпити. Трябваше да избера къде искам да положа изпитите. За тази специалност имаше възможност да се явя в Мадрид, Барселона или Гранада. Избрах Мадрид. Взех си изпитите в Complutense и приравниха дипломата ми. В България - магистърска степен, тук - licenciatura, т. е. с нищо не ме ощетиха.

Диплома за средно образование приравниха на мой познат само с представяне на документи в Xunta de Galicia. Без изпити.
При положение, че имаш висше образование, дипломата от средното не е необходимо да приравняваш.

Жалая ти успех! Ако мога да ти бъда полезна, питай!

П. П. Обичайните опоненти могат да си спестят възраженията. Няма да споря с никого.

Последна редакция: вт, 03 дек 2019, 18:16 от 𝐒𝐦𝐢𝐥𝐞𝐲𝐬

# 592
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Много ми хареса това “няма да споря с никого” и “обичайните опоненти”🤣👏👍.

Аз дипломата на времето (леле колко отдавна изглежда това) я приравнявах два пъти 🤣. Един път преди ЕС, и още веднъж след това.
Първия път стоя близо година в министерството в Мадрид, а втория път стана в самия град и за седмица или месец(не помня вече) беше готова. (Изпит не съм карала нито единя от двата пъти )
И с това искам да кажа, че изобщо не се учудвам че може да има разминавания в мненията и опита.
Важното е мир да има 👏💃💃🎅🏼!!

# 593
  • Мнения: 259
И при мен приравняването протече подобно на Smileys преди 11 години. Само че аз директно подадох програмата с хорариума. И аз съм завършила бакалавърска степен в УНСС и подадох за дипломадо. След около 2 години получих писмо че ми приравняват дипломата и да отида до Мадрид да си я взема. Не съм държала изпити, директно ми я приравниха към подаденото от мен. Мъжът ми си приравни дипломата за средно образование също без изпити.
Но доколкото разбрах сега изискват ниво по испански.

# 594
  • Мнения: 21
Моят опит е отпреди 15г. Завърших икономика (бакалавърска степен) в България. Взех си цялата програма и хонорари ума часове. В министерството на образованието ми сложиха апостила и в Испания ми ги преведе заклет преводач. Чаках 2 години. Признаха ми дипломата на diplomado еn ciencias empresariales, т.е едно ниво по-ниско от това в България.
Документите ги подадох в Мадрид. Нямах проблеми с приравнената диплома да запиша магистър.

# 595
  • Мнения: 21
Бих искала да попитам дали някой е продавал документи за смяна на националност. Въпросът ми е с имената. Испанците носят първото фамилно име на бащата и първото на майката, а ние сме с едно. Благодаря предварително.

# 596
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Дъщеря ми е записана с име, първо апейидо  бащиното (по българските закони) и второ апейидо фамилията.
По същия начин бе записана в акта за раждане и тогавашния си бг паспорт.
Така я записах и в рехистро сивил преди 15 години, когато се роди.
На 4  години получи испанско гражданство и никой не е искал да променяме каквото и да било
Ако има промяна тя е след като министерството на правосъдието оторизира испанска националност, не при подаване.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 10:32 от sl

# 597
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Сега дават възможност да НЕ смениш презимето и фамилията, пише се отделна молба че искаш детето/човека да остане със същите имена преди получаване на испанската националност.
Като често ако не попиташ или напомниш, няма да ти кажат за този вариант.

# 598
  • Мнения: 21
Благодаря за отговорите Grinning

# 599
  • Мнения: 6 222
Здравейте.Нахлувам с един необичаен въпрос.1000 евро нормална заплата ли са за Испания?Знам че зависи от града и други фактори, но за сам човек живеещ на квартира ще му стигат ли за нормален живот?

Общи условия

Активация на акаунт