Предстои ми лапароскопия - тема 10

  • 54 148
  • 754
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 5 000
Здравейте, момичета. На 28 Януари беше лапароскопията ми....

Аз ти писах ЛС. Simple Smile

Защо повечето казвате, че имате шевове? Нали с лазер се борави? В какви случаи се налага да има разрези и шевове?

# 496
  • Мнения: 6 035
При лапароскопията се правят 3 или 4 разреза по около 1 см. През тях влизат инструментите, с които се работи. Аз имам 4 разреза. И при предната също имах 4 разреза, от които 1 винаги е при пъпа.

# 497
  • Мнения: 229
Моите са 3 разреза, около 1-2 см всеки, като не бяха шити, а захванати с нещо като скоби, които ми свалиха седмица след операцията. Сега, няколко седмици по-късно, разрезите изглеждат като одраскано от котката ми Simple Smile

# 498
  • Мнения: 41
Здравейте момичета , тъй като от доста време чета всички мнения по темата, реших да ви разкажа своята история, която, надявам се, вече намери своя завършек. Миналата година през септември започнах да изпитвам режещи болки в дясната част на таза, които си останаха чак до сега. Тогава ми откриха киста на десен яйчник, която се разкара сама, но разбира се обиколих страшно много доктори, направих всякакви изследвания заради филмите, в които ме вкараха (операции, бездетие и т.н.). Кистата се разкара, но болките останаха и се почна едно лудо ходене по специалисти, които уж нищо не откриваха и ми казваха, че си внушавам. Аз не се отказах разбира се и в крайна сметка моят гинеколог ме насочи да направя ЯМР на малък таз (лекарят ми е д-р Хасан). На 07.02. направих изследването и същата вечер посетих Окръжна по спешност заради ужасни болки в левия яйчник. Там се откри киста 5см, казаха, че се е усукала, но ме пратиха вкъщи и ми казаха ако пак стане нещо да си ходя в Софиямед. На следващия ден, отново по спешност , но този път в Софиямед при дежурния д-р Кръстев, който беше категоричен, че трябва спешна операция. Аз бяха много объркана и реших да се прибера и да изчакам до понеделник, за да ме прегледа д-р Хасан , пък и вече щях да имам резултати от ЯМР. Изчаках, но лекарят ми не беше в България и ме погледна д-р Иванова. Тя ми каза, че съм добре, операция не ми трябва, кистата щяла да се разкара сама с противозачатъчните, които бях почнала преди дни. Находките в ЯМР бяха съвсем различни и за това потърсих още едно мнение.  В крайна сметка ме хоспитализираха за наблюдение пак в Софиямед, стигна се до операция (защото по думите им такива болкови оплаквания  давам и щели да ме оперират излишно,но .. ) Направиха ми лапароскопия в сряда, слава богу д-р Хасан се беше прибрал и ме оперира. След операцията бях 24 часа в реанимация и беше ужасно, боляха ме раменете , петите и ми се гадеше. На следващия ден ми махнаха дрена и катетъра и леко започнах да ходя, но ми беше изключително трудно. От лапарото се оказа, че кистата е с много дебели стени , пълна с кръв, и че операцията е била наложителна. Откриха ми ПКЯ и са направили фенестрация. Също така ми откриха разширени вени на таза, от които е била цялата тази болка последните месеци. Вече минаха пет дни и още ми е трудно да правя много неща, но мисля, че всеки ден имам прогрес. Жалко, че не съм от жените, които на следващия ден стават и сякаш нищо не е станало. Надявам се бързо да се възстановя. Разказвам всичко това с идеята момичетата, които тепърва тръгват по този път да знаят, че най-важното е тяхното здраве , и че не трябва да се предоверяват на лекарите, а да търсят още мнения и да настояват някой да се похрижи за тях адекватно, а не само да се дават пари на вятъра. Ако нее ме бяха оперирали и кистата се бе спукала можеше да остана без яйчник, ако не бяха открили ПКЯ кой знае кога щях да разбера, че не правя О и не могаа да имам деца , а до сега ме убеждаваха, че съм в перфектно здраве и едва ли не си внушавам всичко. Въпреки целият ужас, който преживях съм изключително благодарна на докторите в Софиямед , в частност на д-р Хасан и д-р Нецов.

ПП: Искам да попитам момичетата, на които са правили фенестрация, успяхте ли да се възстановите напълно след това или шансът за повторна поява на проблема е доста голям?

Извинявам се , че стана толкова дълго, просто историята ми е бая оплетена. Grinning
Пожелавам успех на всички момичета и нека не се плашат, въпреки ,че при мен е малко по-бавно възстановяването, операцията не е тежка и всичко минава супер бързо и всеки ден се чувстваш доста по-добре . 

# 499
  • Мнения: 504
Аз искам да питам за тези разширени вени на таза.... как така болката е от тях ? Аз имам болка също, но при мен е в левия крак до долу ... сякаш се сковава ... и се чудех дали не е възможно да е от нещо в малкия таз Sad

# 500
  • Мнения: 41
Аз искам да питам за тези разширени вени на таза.... как така болката е от тях ? Аз имам болка също, но при мен е в левия крак до долу ... сякаш се сковава ... и се чудех дали не е възможно да е от нещо в малкия таз Sad

Ами обясниха ми, че из целия таз , главно зад матката има огромнл скупчване на вени ( дето не трябва да са там , поне така мисля) и се нарушава кръвообращението. Аз не съм много запозната, тепърва ще говоря със съдов хирург. При мен имаше болки точно при дебелото черво долу и яйчниците, затова ходих и на гастро, като понякога имах като подути бучици по корема, които изчезваха бързо. Болката е много странна, режеща и я усещах в костта на таза и надолу по крака. Това може да се види на ЯМР или с лапаро доколкото разбрах . Не знам дали има други изследвания за това. Казаха ми, че като родя би трябвало да се разкарат ама знае ли се .. Grinning

# 501
  • Мнения: 504
А кога и как тр боли крака ...? Прилича на моето нещо, само че, при мен няма болка ниско долу в яйчника или дебелото черво... има си само болка по единия крак - левия... аз я усещам някакси в таза... и на долу по крака от вътрешната страна. Интересното е, че аз бях така преди 12 години... и в един момент се оправи... и сега пак съм така. Обостря се, като се раздвижа повече ( танцувам и всякакъв друг спорт). Но дълго време нямах никакви проблеми... възможно ли е да е това ...!?

# 502
  • Мнения: 229
И мен ме болеше доста крака, от страната, от която беше кистата. Както и понякога кръста. Не откриха някакъв страничен проблем при лапароскопията. Явно всичко е било от е кистата. Сега не ме боли вече, или поне не така. Рано е да кажа категорично Simple Smile

# 503
  • Мнения: 41
А кога и как тр боли крака ...? Прилича на моето нещо, само че, при мен няма болка ниско долу в яйчника или дебелото черво... има си само болка по единия крак - левия... аз я усещам някакси в таза... и на долу по крака от вътрешната страна. Интересното е, че аз бях така преди 12 години... и в един момент се оправи... и сега пак съм така. Обостря се, като се раздвижа повече ( танцувам и всякакъв друг спорт). Но дълго време нямах никакви проблеми... възможно ли е да е това ...!?

Не знам дали се касае за същия проблем, най-добре се консултирайте с лекар (съдов хирург), ако мислите, че това може да е проблема. Моите болки са главно ниско в корема (понякога към кръста и бъбреците), като усещам болки в костта на таза, но не и надолу по крака, по-скоро само в горната част. Иначе аз съм тренирала 8 години волейбол до скоро и не съм имала такива оплаквания тогава.

# 504
  • Мнения: 3
Здравейте, има ли някой, който скоро в бил за лапаро във Вита и може да ми каже дали изследвания за кръвна група се правят преди постъпване в болницата или при самото постъпване ? Благдоаря предварително!

# 505
  • Мнения: 5 000
Аз вчера бях, и вече имам дата за операция. Още вчера ми пуснаха кръвната група, задължително трябва да е при тях, и преди операцията. Тоест не при постъпването,а още отсега си пусни.

# 506
  • София
  • Мнения: 3 029
Аз вчера бях, и вече имам дата за операция. Още вчера ми пуснаха кръвната група, задължително трябва да е при тях, и преди операцията. Тоест не при постъпването,а още отсега си пусни.

А при кого ще правите лапароскопия и много изследвания ли искат предварително?

# 507
  • Мнения: 5 000
При д-р Попов, ами доста са, но ще ги правят там предния ден. Предварително само алергии и кръвна група.

# 508
  • Мнения: 119
На мен ми дадоха лист с изследванията, кръвна група и резус фактор пуснаха на последния преглед, когато ми определиха датата. Останалите изследвания трябваше сама да подготвя, но нещо не бях догледала и съм пропуснала част от тях - туморния маркер например, но успяха да ми изкарат резултатите навреме. Постъпих в болницата ден по-рано. Освен задължителните, които изиска д-р Попов, аз за мое успокоение пуснах микробиология в две различни лаборатории, микроплазми и цитонамазка.
Минах и преглед при алерголог и тестове си правих и макар че не ми даде реакция, за всеки случай ми изписаха ксизал 3 дни преди интервенцията, заради алергия, която си нося от години с недоказан произход. Просто за всеки случай.

# 509
  • София
  • Мнения: 3 029
На мен ми дадоха лист с изследванията, кръвна група и резус фактор пуснаха на последния преглед, когато ми определиха датата. Останалите изследвания трябваше сама да подготвя, но нещо не бях догледала и съм пропуснала част от тях - туморния маркер например, но успяха да ми изкарат резултатите навреме. Постъпих в болницата ден по-рано. Освен задължителните, които изиска д-р Попов, аз за мое успокоение пуснах микробиология в две различни лаборатории, микроплазми и цитонамазка.
Минах и преглед при алерголог и тестове си правих и макар че не ми даде реакция, за всеки случай ми изписаха ксизал 3 дни преди интервенцията, заради алергия, която си нося от години с недоказан произход. Просто за всеки случай.

Благодаря за подробната информация! А къде ходихте на алерголог?
Бързо ли се възстановихте и доволна ли сте от д-р Попов?

Общи условия

Активация на акаунт