Успял родител?

  • 28 405
  • 643
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Първо, тя каза, че са имали парите.
Нищо такова не е казала. Точно обратното:
За първи път имаме сериозни финансови проблеми (от около 2-3 месеца).

# 76
  • Мнения: 3 625
Първо, тя каза, че са имали парите.
Нищо такова не е казала. Точно обратното:
За първи път имаме сериозни финансови проблеми (от около 2-3 месеца).
Което за мен означава, че синът е знаел за финансовите проблеми от началото на лятото, но не е вдянал, че трябва да поработи за таксата през лятото, а не да чака наготово от мама/тати, независимо какви са били уговорките им.

# 77
  • Мнения: 29 432
Не, не трябва да му плащат семестъра. Може да го платят, ако имат възможност и желание. Трябва приключва с пълнолетието, после е помощ при желание. Възрастните хора мислят напред за собствения си живот. Като не може да се издържа сам, ще почне работа, ще отиде на бригада в чужбина, ще запише стаж към фирма... Достатъчно е, че мама и тате дават подслон и храна. Много хора нямат тази привилегия.  Peace

# 78
  • Мнения: X
Не, не трябва да му плащат семестъра. Може да го платят, ако имат възможност и желание. Трябва приключва с пълнолетието, после е помощ при желание. Възрастните хора мислят напред за собствения си живот. Като не може да се издържа сам, ще почне работа, ще отиде на бригада в чужбина, ще запише стаж към фирма... Достатъчно е, че мама и тате дават подслон и храна. Много хора нямат тази привилегия.  Peace
Точно. А конкретно на това нагло говедо, което квалифицира родителите си като провалени, защото не могат да платят таксата на принца-студент, не трябва да се плаща нищо. Келеш.

# 79
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Първо, тя каза, че са имали парите.
Нищо такова не е казала. Точно обратното:
За първи път имаме сериозни финансови проблеми (от около 2-3 месеца).
Което за мен означава, че синът е знаел за финансовите проблеми от началото на лятото, но не е вдянал, че трябва да поработи за таксата през лятото, а не да чака наготово от мама/тати, независимо какви са били уговорките им.

Дали е знаел, не е ясно. На мен ми е чудно защо не са му казали навреме, че няма да могат да му платят таксата. Въобще цялата история смърди.

Здравейте!
Отново благодаря на всички за коментарите!

За първи път имаме сериозни финансови проблеми (от около 2-3 месеца).
Но парите за семестъра мога да ги осигуря (320 лв.) .
Проблемът ми е в неговото отношение и поведение в една такава ситуация. Питам се къде и кога сгреших във възпитанието му. Не е лишаван от нищо до определена възраст, но и не съм се поддавала на разни капризи. Осигурявали сме му приличен стандарт. Нещата, които съм смятала за екстри си е купувал сам - със спестявания от джобни и по-късно с изкарани от него пари по интернет.
Учи информатика. По свое желание.  
Не иска да работи каква да е работа докато учи. Не искал да бъде студент с тройки. За малко не му достига успехът за стипендия. Ако се наложело да работи би се прехвърлил задочно, отколкото да учи редовно и да работи.
Ако не платя семестъра ще прекъсне. В момента и той няма достатъчно джобни, за да си го плати. Ако това се беше случило месец преди семестъра или ако знаех, че има пари той да си го плати, не бих платила. Думите му ме ужасиха и не мога да ги подмина с лека ръка.

Това 'думите му ме ужасиха' е много театрално, но за мен си е точно това - театър. Съжалявам, но такива дребни злободневни проблемчета се решават вкъщи с един разговор, ако разбира се родителят е достатъчно зрял и желае да се справи с такава елементарна ситуация.

Ако знаех това, ако знаех онова, къде сгреших, ... Ти си му дала пълен игнор на това дете и сега се оплакваш от него в специална тема в бг мамма. Късмет му пожелавам и успех на момчето!

# 80
  • Мнения: 2 039
От собствения си опит ще кажа,че каквото и да направите или дадете на децата си,благодарност няма да дочакате,но все пок е добре да не се прекъсва образованието.

# 81
  • Мнения: X
Мен ме ужасяват коментари от типа: “ След 18-тата година всеки да се оправя сам!” Ама за какво ги правите тези деца, ако след 18 години не желаете да имате нищо общо с тях? Някаква моментна обсесия да станете майки ли, какво ли? И квалификациите “келеш” на чуждо непознато дете са меко казано грозни. Нуждите на детето са винаги на първо място, пък било то на 2, 20 или 200 години. А момчето иска пари за университет, не се е троснало, че не му дават за дискотека!

# 82
  • Мнения: X
Не е нужен мозък на Айнщайн, за да се схване, че 20+ годишен мъж, който е на пълна издръжка от родителите си, но не проявява грам емпатия към тях, когато имат финансови затруднения, а вместо това се тръшка, че си иска парите за таксата, наричайки ги "провалени родители" е точно келеш.

# 83
  • Мнения: 25 648
Мен повече ми е любопитно как изобщо се е стигнало до този разговор. Оказва се, че пари за таксата все пак ще се намерят. Какво е предизвикало обаче репликата?
Може родителите да са намекнали на синковеца, че в момента са затруднени, и е редно и той да се включи във финансирането на образованието си. Може нещо друго да е натиснало спусъка.
Ситуацията наистина е непълно разказана и оттам вече всеки от нас си напасва нещата, както му е угодно.

# 84
  • Мнения: 29 432
Ако ме нарече "провален родител", защото съм във финансово затруднение, вместо да се опита да помогне на семейството, какъв е точно?!?....може би благодарен и грижовен син?!? хмммм

Иска пари за университет. Дотук добре, ако обаче родителите имат. Ако нямат, мисли как да изкара такива, за да си плати.

Детето винаги ще ти е дете, в това няма две мнения, но прекаленото обгрижване, води до някои негативи.
Както казах, след 18 години родителите плащат и помагат, ако могат и искат, а не, защото трябва!

# 85
  • Мнения: 4 611
Аз от началото 3ти курс почнах да работя и да съвместявам с университет. Трудно е, но не е невъзможно. Ако си намери работа на 4 часа ще си изкарва джобни пари или тъкмо да си плати семестъра с една заплата. Най-лесно е да се чака наготово. И на мен ми се е искало да сме по-заможни вкъщи, ама положението е такова. Можеше поне за лятото да отиде да изкара таксите за годината. Трябва да се учи да е по-самостоятелен според мен, много лошо ще свикне, че все някой му е длъжен, дори собствените му родители. Разбира се, че вие винаги ще сте там и ще му помагате, но е редно и той да разбере, че трябва да полага усилия, за нещата, които иска.

# 86
  • София
  • Мнения: 17 592

Ами... няма общ отговор.
По принцип е редно родителите да се погрижат за образованието на децата си.
Доколкото е във възможностите им.


 — Иска ми се да видя един слънчев залез… направете ми това удоволствие… Заповядайте на слънцето да залезе…

— Ако бих заповядал на някой генерал да хвърчи от едно цвете на друго подобно на пеперуда или да напише трагедия, или да се преобрази на морска птица и ако генералът не изпълнеше получената заповед, кой от двамата — той или аз — щеше да бъде виновен?

— Вие — каза твърдо малкият принц.

— Точно тъй. От всеки човек трябва да се изисква — продължи царят — това, което той може да даде. Властта трябва преди всичко да се крепи на разума. Ако заповядаш на народа си да отиде и се хвърли в морето, той ще направи революция. Аз имам право да изисквам подчинение, защото моите заповеди са разумни.



# 87
  • Мнения: 3 025
Време е да проведете разговор с вашето дете, че той вече не е дете и е нормално, когато има реална причина да не може да му помогнете, както в случая, да се опита да си намери работа или поне да не ви обвинява, защото наистина не сте длъжни. За мен е голяма грешка как се разглезват децата в България и до 40 годишни едва ли не родителите им ги издържат. Един ден твоя син ще има семейство и е хубаво от сега да стане отговорен и самостоятелен, иначе го " осакатяваш" и все ще чака на вас. Днес за обучението, утре за кола, за апартамент и за какво ли не, а вече не е малък. Трябва да се засрами от реакцията му. Нормално е да се опита заедно да намерите решение на проблема, а не да се държи като 15-годишен неблагодарен пубер, на който сте длъжни за всичко.
Аз бих намерила начин да му платя сега семестъра, но обидена от неговата реакция бих му поставила условие да си намери работа и от тук нататък да си поема отговорностите, като всеки голям човек.

# 88
  • Мнения: 3 625
.
Скрит текст:

Ами... няма общ отговор.
По принцип е редно родителите да се погрижат за образованието на децата си.
Доколкото е във възможностите им.


 — Иска ми се да видя един слънчев залез… направете ми това удоволствие… Заповядайте на слънцето да залезе…

— Ако бих заповядал на някой генерал да хвърчи от едно цвете на друго подобно на пеперуда или да напише трагедия, или да се преобрази на морска птица и ако генералът не изпълнеше получената заповед, кой от двамата — той или аз — щеше да бъде виновен?

— Вие — каза твърдо малкият принц.

— Точно тъй. От всеки човек трябва да се изисква — продължи царят — това, което той може да даде. Властта трябва преди всичко да се крепи на разума. Ако заповядаш на народа си да отиде и се хвърли в морето, той ще направи революция. Аз имам право да изисквам подчинение, защото моите заповеди са разумни.



Хубав цитат. Аз се сещам и за друг:
 
Цитат
Тя се усмихна, представяйки си картинката, а после го погледна по-сериозно.

— Когато баща ми веднъж се върна от Бетанския астрономически проект, направихме модел на безмоторен самолет. За да можеше да лети, имаше две изисквания. Първо трябваше да му дадем начална скорост. А после да го пуснем. — Тя въздъхна. — Най-трудното бе да се науча точно кога да го пусна.

# 89
  • Мнения: 2 812
Не е нужно всички хора да учат. Прекъсва и отива на борсата. Не знам кога е писан този кодекс, но май по времето, когато всички имаха работа, а безработицата беше 0 процента.

Общи условия

Активация на акаунт