Колко Ви е сметката за ток на месец? - тема №2

  • 53 421
  • 740
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: X
Току-що си видях сметката за декември - 215 лева Astonished
1 конвектор, 1 бойлер, 1 печка, 1 ел. котлон, 2 лаптопа, които работят рядко...
Живея в Северозападна България, според мен единствено това обяснява нещата...
Уредите обясняват нещата, не местоположението Simple Smile
2 климатика-не се изключват,  2 бойлера (80 литра и 10 литра)-не се изключват, 1 печка, плоча с 4 котлона (готвя всеки ден, много), 2 компютъра, работещи повече от 10-на часа на ден, + останалите ел.уреди в един дом.Ток-156 лв.Пловдив.
За мен обяснението е именно местоположението.Иначе, не виждам как аз имам по-малко ток, при повече потребление.

# 331
  • Мнения: 46 518
Минимално влияние има, да, но в сравнение само с няколко града в южна България и не решаващо. По-скоро кубатурата на имота, изолация, брой хора, наличие на малки деца, някои държат много топло, когато са с такива.

# 332
  • Мнения: 371
285 лв. - 3 конвектора, 2 от тях - не се изключват. Други 2 се включват нощем, но не всяка нощ.
5-членно семейство с три деца в двуетажна къща с вътрешна изолация. Бойлери - 100 и 10 литрови нонстоп. Два компютъра, два телевизора, фурна на ток, хладилник с фризер, пералня и сушилня почти ежедневно.
Мисля, че е добре..

# 333
  • Мнения: 308
Честно да си кажа, не разбирам толкова добре...Но и от доставчика си зависи предполагам...ние сме към ЧЕЗ
Ако някой може да се ориентира от по-долу..Това е от миналия месец...

# 334
  • Мнения: 371
И нашата фактура изглежда по подобен начин, ние сме към ЕВН.
Аз си смятам и сама потреблението по ориентировъчни цени - 0,22 лв. Дневна и 0,11 лв. нощна тарифа- разликата с фактурната стойност е до 3-4 лева макс, защото не мога да сметна зелена енергия и др.

# 335
  • Мнения: 139
Честно да си кажа, не разбирам толкова добре...Но и от доставчика си зависи предполагам...ние сме към ЧЕЗ
Ако някой може да се ориентира от по-долу..Това е от миналия месец...


Мила, консумирали сте 673kWh дневна енергия и 267kWh нощна, което си е напълно приемливо съотношение за периода. Цената на дневната Ви е 0.13294лв+сумата от всичко, което сте обградили в червено или към 18.4ст. без ДДС, сметнато наум, цената на нощната Ви е 0.05654лв+сумата от всичко, което сте обградили в червено или към 10ст. без ДДС. Това е което плащате , а разбивката има друга цел.

Ванченце, подобно е и изчислението за ЕВН, и за ЕРП Север, гледайте крайната цена.

Така крайната цена на Мила за периода е около 16ст, с ДДС става към 19.2ст. За точната стойност ще трябва сметало Wink За сравнение преди месец изчислявах отолението за жилище с различни енергоносители и по спомени отоплението с газ беше към 9.5ст/kWh, със дърва около 6.3ст/kWh без да са включени загубите от мокър материал, кубичен метър от цилиндрични елементи Grinning, цигански тарикатлъци, физзарядката, боядислването ФПЧ и пр., Най-евтино излизаше енергията при използването на висок клас климатици - към 5.5ст/kWh, а най-скъпо - с котли на ток и нафта. Всичко това са крайни цени за 1kWh без първоначалните инвестиции. Там сметката за определяне на крайна цена за общия срок на притежанието е друга, Mask едно е да вземеш млада булка и да я използваш Mask една година, друго е да удариш чертата след 50 години Simple Smile))

# 336
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
За отопление на две стаи/от които едната само вечер/ в тухлен апартамент, с дограма, 4-ти етаж, при използване на обичайните ел.уреди - печка, хладилник, бойлер, пералня...сметките ми за ток през зимата варират между 250 и 350 лв. Плащам много, а стоим на студено - ползваме радиатори Адакс. Мисля да премина към газово отопление - дори и да плащам същите сметки, поне ще отоплявам целият, тристаен апартамент + баня и коридор.
Отделно, постоянно има конденз и влага  в две от стаите, стените направо са мокри - там още мисля какво да е решението...Ще търся напролет  евентуален проблем с теч някъде от покрива или някоя тръба.

# 337
  • София
  • Мнения: 11 987
242 лв и стотинки
изцяло външен апартамент без съседи, 108 кв.м.
бойлер, климатик и половина, пералня, сушилня, два телевизора, компютър и лаптоп, ежедневно готвене.
Пиша климатик и половина, защото в холокухнята, която е около 50 кв.м., се топлим с камина на пелети, когато сме вкъщи, климатикът поддържа 19 градуса, когато сме навън, както и през нощта.
Другият климатик е подов Дайкин и работи непрекъснато на 20 градуса.
През този месец 5 дни не е имало никого вкъщи и двата климатика бяха намалени на 17 градуса.

# 338
  • Мнения: X
Хм, странно е това, предвид, че топлото стои горе, а Т на стаята се мери на 0.5 м от пода. Може би имат някакъв сензор.
Но при повечето има разминаване, затова е добре да се уточнява дали е мерена реалната Т в стаята.
Датчика на климатиците е настроен с отклонение. Ако зададете 24 градуса климатика "знае" че при него горе трябва да стигне 26-27 за да е 24 на нивото на хората.

# 339
  • Мнения: 4 303
На работата ми имаше климатик фуджицу . Ами трябваше да се зададе доста високи градуси,за да стане нормална температурата стаята, около 22-23 градуса
Не знам кое и как беше настроено, но така си беше.
Имаше първите дни термометър стенен, който скоропостижно изчезна, след като почнах да гозаглеждам и казах, че аз не мога на такива градуси16-17, като му задам 22-23. Повече ме бяха предупредили да не задавам, че ще стане много топло.

# 340
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 760
На работата ми имаше климатик фуджицу . Ами трябваше да се зададе доста високи градуси,за да стане нормална температурата стаята, около 22-23 градуса
Не знам кое и как беше настроено, но така си беше.
Имаше първите дни термометър стенен, който скоропостижно изчезна, след като почнах да гозаглеждам и казах, че аз не мога на такива градуси16-17, като му задам 22-23. Повече ме бяха предупредили да не задавам, че ще стане много топло.
Възможно е, не споря. Просто споделих моя опит. Вкъщи сме с 2 такива среден клас и още един в друг наш апартамент. Всички работят еднакво добре.
С много добра топлоизолация и дограма сме и стените са топли. Това също е важно. Иначе, за климатика Т е ОК, но за човека не е.

# 341
  • Мнения: 4 708
Вкъщи сме с 3 фуджицу и на трите колкото задам, толкова отчитат.
А по темата 5/12-5/1 тоест най-многото време в което сме седели покрай празниците у нас, отопление - климатици 2 постоянно работещи и трети от време на време, примерно един път седмично, бойлер и готвене на газ, фурна 1 път седмично, сушилня, пералня и миялна почти ежедневно примерно 6 пъти седмично 183лв.

# 342
  • Мнения: 8 534
215лв. . Като цяло е нормална за потреблението.

# 343
  • Мнения: 3 877
Разликата в консумацията на климатик и конвектор е голяма.
Имахме климатик и два конвектора, сега сме с два климатика Daikin и един конвектор - при вдигната цена на тока разликата с миналата година е около 60-70лв
Нищо друго не сме променяли в жилището.

# 344
  • Мнения: 6 295
237 лв,за целия декември .Две домакинства със стандартните електроуреди.Плюс тях-конвектор денонощно, климатик денонощно,втори климатик за час на ден, сушилня и миялна(ежедневно,понякога по повече от една).Със седем лева повече,от същия период за 2018,като тогава ги нямаше втория климатик и сушилнята.

Общи условия

Активация на акаунт