"Кака" или "леля" предпочитате да ви наричат чуждите деца?

  • 12 931
  • 308
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 10 752
Благодаря за психологическия портрет и препоръките, ценявам го! Mr. Green

# 286
  • Мнения: X
По име.
Како и лельо приемам като обръщение само от някои конкретни роднини.
Към непознати, обръщение   "како/лельо" или "каката, лелята" го приемам за белег за ниска култура. Да не кажа, че го свързвам с определени етноси и прослойки, за които е много типично. Примерно: "Какичкоу, много си хубаваа! Дай да ти гледам на ръка."
Има достатъчно подходящи обръщения за жени на различни възрасти, които не звучат обидно и които ако се ползваха по-често, вместо "каките" и "лелите", нямаше да има теми като тази.

# 287
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Най- много са ми забавни бабите с внучетата в парка... Grinning Кажеш на детето "Отиди при баба си", а тя "Ах, баба..." демек много млада за баба. Съответно ходи подир детето и маменце това, маменце онова.

# 288
  • София
  • Мнения: 23 107
Има достатъчно подходящи обръщения за жени на различни възрасти...
Например?
Защото аз също мразя лельосването и какосването, но освен дама и госпожа, друго не ми идва. А понякога и тези обръщения стоят не на място.
Уча дъщеря ми да се обръща по име към нашите приятели. Никакви лели, чичовци, каки и батковци.

# 289
  • Мнения: X
И жена става. А може просто да използваш - извинете или учтивата форма Вие. Ето ти 4-5 начина.

# 290
  • Мнения: 10 752
Има достатъчно подходящи обръщения за жени на различни възрасти...
Например?
Защото аз също мразя лельосването и какосването, но освен дама и госпожа, друго не ми идва. А понякога и тези обръщения стоят не на място.
Уча дъщеря ми да се обръща по име към нашите приятели. Никакви лели, чичовци, каки и батковци.
Да попитам как се обръща детето Ви към ваши семейни приятели, които са на възрастта на родителите Ви ?
В смисъл,учите малко дете да се обръща на малко име към човек, който е на възрастта на дядо му ? Говорим за семейна среща в неформална обстановка. Защото ако 6 годишно дете на публично място се обърне към 60 годишна жена ( макар и позната ) със "Пенке, жаден съм искам вода" ... да де, изводите си ги направете. 

# 291
  • София
  • Мнения: 2 995
"Моля, може ли чаша вода" е напълно достатъчно. Или "Бабо Пенке, жаден съм, искам вода" ти харесва повече?

Впрочем, моето дете не би си позволило просто да иска нещо от слабо познати. Но ако се наложи, ползва "Моля .." и така нататък.

# 292
  • Мнения: 2 843
На мен пълната липса на обръщения в семейна и близка среда ми навява хлад и отчуждение. В нея върви и лельо, и бабо, и Пепи - който, както е свикнал и както се е наложило в общуването. И това го казвам като човек, който не си пада много-много по народничеството, патриархалностите, ритуализираните родствени отношения. Просто не мога да обеззнача цяла една сфера на общуване или да мисля, че съществува един-единствен официален стил.

# 293
  • Мнения: X
А защо намесвате семейната среда в разговора, при условие, че никой в цялатата тема не изрази позиция, че в нея е неуместно да се ползват баба, леля, чичо и т.н. обръщения?

Иначе за приятелския кръг отдавна се уточни, че всеки действа според разбиранията си и никога обръщението не е безлично.

# 294
  • Мнения: 7 006
На 40+,да ме нарекат "кака",би било нелепо..Но и леля не съм на незпонати деца.
Моето дете го уча да се обръща с господин и госпожа,още от бебе.
Към по-близките,директно на малко име.

# 295
  • София
  • Мнения: 2 995
Е, Аглая, колко близка среда за едно дете са бабините приятелки.

# 296
  • Мнения: 10 752
  Не го разбирам това, как малко дете което е на 5-6 години, ще се обърне на малко име към семеен приятел на родителите му ? За мен това не е нормално. Веднага давам за пример:
  Въпросното малко дете е порастнало и случайно въпросния семеен приятел му е работодател ? Какво се получава - за всички работници той е "господин Петров" ( примерно ) , а малкия се обръща към него на "Иво" ( някой неща на които са научени хората от малки се ползват инстинктивно ).
   Прави се сериозната ( според мен грешка ), че детето като се учи да се обръща към по-възрастен на малко име се скъсява много дистанцията, губи се отношението и респективно уважението.
   При каквито и да е конткти с познати/непознати преди всичко има уважение към човека отсреща. Първото нещо е да се обърнеш към него както трябва. Нещо повече приятелите на родителите не са приятели на децата им по същия начин. Да, децата се възприемат и има съответно отношение към тях, но разликата е голяма !

# 297
  • Мнения: 24 467
"Господин Петров" си е добре, за разлика от "Чичо Петко". Тук за по-роднинските наименования е темата. А и отдавна в служебните среди на редица места хората и у нас вече си говорят по малко име или директно на фамилия. Аз от години ползвам този вариант и към мен също се обръщат пак така, колегите - основно на фамилия.
Ако шефът има други изисквания към всички - просто се спазват и толкоз. Нищо сложно няма. Но едва ли шефката ще има мерак да й се казва "Лельо Славче" или "Лельо Петрова". Господинът и госпожата отдавна си се ползват във формалните среди, за това проблеми няма.
Уважението няма нищо общо, освен ако човекът не е поискал обръщението към него да е по определен общоприемлив начин и отсреща не се съобразяват с това му искане.

# 298
  • Мнения: X
Има достатъчно подходящи обръщения за жени на различни възрасти...
Например?
Защото аз също мразя лельосването и какосването, но освен дама и госпожа, друго не ми идва. А понякога и тези обръщения стоят не на място.
Уча дъщеря ми да се обръща по име към нашите приятели. Никакви лели, чичовци, каки и батковци.
"Дамата", "госпожата", "госпожицата", "младата дама", "възрастната дама", "младата госпожа", " жената", "жената с бялото палто", "дамата с червената коса"....варианти, колкото искаш според конкретните обстоятелства. Не виждам "какичката" и "леличката" да допринсят за кой знае колко по-голямо разнообразие в случая.
Колкото до това племенници и по-малки на възраст мои роднини да ме наричат по име, нямам никакъв проблем с това. Те - също. Не го приемам за невъзпитано. На децата на приятели не се падам нито кака, нито леля, нито учинайка или каквато и там -найка, - чинка и пр. Така че няма по-нормално нещо от това да се обръщат към мен с името ми, от което нито ме е срам, нито поради някакви причини мразя.

# 299
  • Мнения: 423
  Не го разбирам това, как малко дете което е на 5-6 години, ще се обърне на малко име към семеен приятел на родителите му ? За мен това не е нормално. Веднага давам за пример:
  Въпросното малко дете е порастнало и случайно въпросния семеен приятел му е работодател ? Какво се получава - за всички работници той е "господин Петров" ( примерно ) , а малкия се обръща към него на "Иво" ( някой неща на които са научени хората от малки се ползват инстинктивно ).
 

Няма голяма разлика дали му е казвал "Иво" или "чичо Иво". Ще отговоря на въпроса ти. Моят мъж работи за много близък семеен приятел на родителите му. На работа е "шефе" или "началник". Все пак трябва да знаеш в каква среда какво трябва да кажеш.

Общи условия

Активация на акаунт