Първи клас 2018/2019 - втора тема

  • 44 462
  • 742
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 179
Мили мами искам да ви попитам две неща:
1- вашите деца можеха ли да четат преди да почнат първи клас
2 -след завършване на първи клас (почти завършили)остават два месеца само -могат ли да четат гладко
Питам защото няколко майки ми споделиха,че при завършване на първи клас децата могат само да сричат и гладкото четене остава за домашно през лятната ваканция.

# 481
  • София
  • Мнения: 973
Преди да започнат първи клас не можеха да четат. Срички, отделни думи да. Сега два месеца преди да завършат не мога да кажа,че четат гладко. Понякога по-добре, друг път не, при едната девойка особено зависи от настроението и в момента. Другата чете много самостоятелно, но от време на време я карам на глас да чете, за да я чуя.
Иначе да, имат цяло лято да четат и се надявам на есен да е по-гладко четенето.

# 482
  • София
  • Мнения: 4 035
Има си норми за четенето след края на първи клас, много зависи какво четат - непознат или познат текст. Това да ли са можели да четат преди  да тръгнат на училище, няма особено значение за нивото на завършване на 1ви клас.  35-40 думи в минута трябва да могат да прочетат, някой ще прочетат повече, защото четат от по-отдавна, но това е нивото, което трябва да покрият. Моята сричкуваше преди да тръгне на училище, четеше кратки думички и изречения. Сега чете забележително по-добре, понякога чете цели изречения, без да се запъне, друг път някоя дума я затруднява и има нужда отново да си я раздели на срички.

# 483
  • Мнения: 653
Синът ми четеше гладко още преди да тръгне на училище. Но от това, което чувам от учителката им, класа е напреднал доста и повечето деца вече се справят сравнително добре с четенето.

# 484
  • София
  • Мнения: 13 206
Голямата ми дъщеря не можеше да чете преди училище. До 4 клас трудно покриваше норматива за гладко четене. Първото си беше съвсем нормално за развитието на едно дете, второто се дължеше на нечетенето на книги.
Малкото четеше на 5 г. Преди 1 клас имаше прочетена една книга, ама не такава бебешка, а истинска книга с глави. Сега в средата на 1 клас не бих казала, че чете гладко, но по-добре от съучениците си. Ако като кака си не прояви интерес да чете и тя няма да покрива нормативите. За щастие, засега й харесват книгите.
Децата се научават да четат тогава, когато в мозъка им започнат да се осъществяват връзки между буквите, за да могат да се превърнат в думи. Ако тия връзки ги няма, да се съдере човек няма да се научи да чете. Малкото например не е сричувало. Т.е. в градината учеха още от 5 годишни основните срички и то някак започна да свързва цели думи. Има деца, които си четат на срички. Просто всеки мозък е различен.
Относно гладкото четене. Учителите правят измерване на скоростта на четене. За всеки клас тя е различна. Четат текст с точно определени параметри като брой и вид думи за една минута. Има си норма колко думи от тоя текст трябва да прочетат децата.

# 485
  • София
  • Мнения: 973
А Вашите учители дават ли обратна връзка как са децата според тези норми? Питам, защото нашата класна нищо не е споменавала.
Иначе и при нас е така...няколко дена ако не е чела и веднага се усеща, че леко по-бавно чете и срича. Подсещаме я да чете всеки ден, но ако не иска...разбира се не я притискам, насила не. Гледам да купувам книжки за неща, от които е казала, че се интересува.

# 486
  • София
  • Мнения: 13 206
Лиана, аз мисля, че още не са правили при нас това измерване. Може би в края на 1 клас. Те едва сега почнаха Читанката, няма логика да им засичат скорост на четене.

# 487
  • София
  • Мнения: 4 035
Предполагам, това ще се включи на изходните нива, все пак това са норми при завършване на 1ви клас, обаче имай предвид, че ако реших да тестваш детето в домашни условия няма да е релевантно, защото на тях им подбират текстове, подходящи за възрастта и начина им на възприемане на буквите и думите Simple Smile

# 488
  • sofia
  • Мнения: 1 190
Това изследване за четене на непознат текст за 1 минута, вече не се прави. Иначе беше 35 думи в минута. Отпадна с въвеждане на новата учебна програма.

# 489
  • София
  • Мнения: 973
Ясно, благодаря Ви.
Така като споменахте и се сетих, че на един колега миналата година детето беше първи клас. Беше казал, че в края на учебната година им дали текст,който да четат вкъщи и също за диктовка и после имали нещо като "изпит".
Ще видим, то още малко остана Simple Smile

# 490
  • София
  • Мнения: 13 206
Това изследване за четене на непознат текст за 1 минута, вече не се прави. Иначе беше 35 думи в минута. Отпадна с въвеждане на новата учебна програма.
А, така ли! И то заедно с оценките... чудно Wink

# 491
  • Мнения: 3 491
Моето не можеше да чете преди първи клас, сега чете сравнително гладко, но не особено бързо. На празника на буквите ми направи впечатление, че нито едно дете не чете много хубаво. Аз не знам какви са нормите, но ми се струва, че когато  бях ученичка,  повечето деца си четяха гладко в края на първи клас, но нямахме телефони, толкова телевизионни канали  и пр. други занимания.
 Брат му можеше още на пет години, преди училище беше изчел няколко детски романа. Той твърдеше, че някои от неговите съученици до четвърти клас са сричали. Необходим е интерес към четенето, а и определен тип зрялост, която не всички деца я имат.
За състезанията - дребното ходи само на СБНУ /това се предлага от училището, а на мен не ми се занимава да го водя по други училища и да го записвам/, там по всичко има максималните точки, но те не и особено трудни. Важно е да се знае училищен материал. Брат му пък никога не е ходил на състезанията на СБНУ, защото в неговото училище очевидно ги смятат за неособено престижни:smiles: и не ги правеха.   Малкият е състезателен тип, обича да се изявява, да е първи. Големият пък изобщо не намира смисъл в състезанията и в един момент спря да ходи, макар на математическите да изкарваше повече от прилични резултати. На състезанията по английски като Spelling bee също.

Последна редакция: вт, 09 апр 2019, 12:08 от Amanda.D

# 492
  • София
  • Мнения: 241
Здравейте, можете ли да ми кажете в първи клас до колко часа са на училище?Ако има мами с първолаци в 48 мо или 18 то, ще помоля да споделят.Как организирате взимането им от училище,ако е преди 17,00?Ние и двамата със съприга ми сме на работа до 17,00 и се чудя как ще се организираме за вземането на детето ако е до по-рано на училище.Баби и дядовци нямаме в София.Благодаря на отговорилите.

# 493
  • София
  • Мнения: 28 634
Проверете в самите училища, защото май е различно. В това на сина ми са до 18 ч., но дали и за останалите е така...

# 494
  • Мнения: 29 451
Зависи от самото училище. В някои са до 18 ч., но има и до 17,30 ч., а даже накъде са до 17 ч. Обадете се на място и питайте.

Общи условия

Активация на акаунт