Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 5

  • 129 169
  • 906
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 740
Старичките и с обикновена икономия можете да изчистите Simple Smile.

# 136
  • Мнения: 7 856
Аз първо накисвам йенските, след това ги изтърквам с Циф и гъбичка, след това изплаквам обилно. Цифът върши много добра работа.

# 137
  • Мнения: 3 659
Аз не бих мила съдове с Циф, освен ако няма такъв специално за съдове.

# 138
  • Мнения: 6 292
Тайната на стъклените съдове за готвене е да се темперират. Когато готвя в стомана и местя остатъка от яденето в стъклен съд на следващия ден ги слагам директно във фурната на 120-130 градуса макс без да я загрявам предварително. Никакви проблеми нямам. Ако се сипе топла вода също става. Няма такова шоково разширяване и съответно няма да се спукат. Може и да не се стигне до там, но съдовете стават по-крехки и трошливи - физика.
Друг чалъм е като се налива вряла вода/олио в стъклена чаша, която не сте сигурни дали ще издържи, да сложите метална лъжичка. Така отнемате от температурата и чашата няма да се спука. Като свърша да пържа изсипвам олиото ако става за повторна употреба в нещо стъклено. Винаги си слагам лъжичка като нямам време да го охлаждам.

Последна редакция: вт, 27 ное 2018, 13:36 от drago_2008

# 139
  • София
  • Мнения: 5 883
Не съм чупила йена досега при слагане във фурната, въобще не обръщам внимание загрята ли е, не е ли, обикновено е загрята.
Пукала ми се е веднъж при изваждане от фурната и веднага отваряне на вратата на балкона зимата. От топло на студено е по-големият проблем.


Накисвам задължително и с домакинска тел за съдове, ако се налага.
Циф не бих ползвала за съдове за хранене и аз.

# 140
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Не съм чупила йена досега при слагане във фурната, въобще не обръщам внимание загрята ли е, не е ли, обикновено е загрята.
Пукала ми се е веднъж при изваждане от фурната и веднага отваряне на вратата на балкона зимата. От топло на студено е по-големият проблем.


Накисвам задължително и с домакинска тел за съдове, ако се налага.
Циф не бих ползвала за съдове за хранене и аз.
И аз почиствам супер лесно само с обикновено веро, както и слагам в загрята фурна. За тавичка на пирекс става дума

# 141
  • Мнения: 1 359
Тайната на стъклените съдове за готвене е да се темперират. Когато готвя в стомана и местя остатъка от яденето в стъклен съд на следващия ден ги слагам директно във фурната на 120-130 градуса макс без да я загрявам предварително. Никакви проблеми нямам. Ако се сипе топла вода също става....
Драго, туй не го разбрах. Може ли пак? Кое кога пресипваш, топло ли Thinking

# 142
  • Мнения: 6 292
Като ми остане ядене, за да не седи в стоманените съдове го местя винаги в стъклени огнеупорни с похлупак. Като трябва да стопля яденето на следващия ден не го местя в друг съд, а директно го вадя стъкления съд от хладилника и без да загрявам фурната го слагам да се топли яденето на около 120-130 градуса. Така йената се темперира постепенно. Не е хубаво и съдът да не е загрят, а да излеете в него вряла течност.

Например варите сладко и бам в буркана, който е бил на стайна температура и т.н., така и с огнеупорните съдове.

Въобще голямата разлика в темепатурите студено и топло води до разширяване или свиване и прави стъклото крехко. Не винаги, но може да се счупи ако не на момента в последствие...

Последна редакция: ср, 28 ное 2018, 00:54 от drago_2008

# 143
  • София
  • Мнения: 5 883
Ама нали коментираме съдове за готвене от закалено стъкло, които са огнеупорни, не буркани...

# 144
  • Мнения: 6 292
Ами огнеупорният съд също се пръска при големи температурни амплитуди. Той не е някакъв супер съд!

Просто прецених, че с буркана може би е по-често срещан пример и повече хора да са били свидетели и го включих за онагледяване.

Ето още полезни съвети за огнеупорните съдове събрани на едно място ако не сте запознати:
http://saveti.tsintseva.com/304/321/

Последна редакция: ср, 28 ное 2018, 00:57 от drago_2008

# 145
  • София
  • Мнения: 5 883
Да, не са подходящи големите температурни амплитуди, но и не е нужно да се готви на 120 градуса. Като основният проблем е от топло на студено, не е толкова лесно да се спука от предварително загрята фурна. Естествено не говорим силно охладен съд с храна да се сложи в загрята на 240 градуса фурна, а нормално да включиш предварително да загрее, докато режеш продуктите примерно.

# 146
  • Мнения: X
Четох в нета за случаи на спукан чугун, поради което винаги включвам на степен 3 за две-три минути, след това на 5 и ако ще запържвам на 7. За да не се получи някоя беля. нмисля, че го бях чела на страницата на Крюзе това. При стъклото пак е хубаво да се внимава с температурата, но предвид това, че е много по-евтино, не бил си играла чак като при чугуна на Крюзе.

# 147
  • Мнения: 6 292
Елица, конкретно писах, че вадя съд от хладилник. За това беше и въпросът отправен към мен от Kristaline, която нещо не беше доразбрала и пак обясних!

По-горе се питаше как да се готви и какво да не се прави с огнеупорните съдове. Посочих най-честата грешка и какво да не се прави, нали? Не съм писала да се готви на 120 градуса никъде. Писах, че на толкова топля храна държана в огнеупорен съд в хладилник. Освен необходимото темпериране на съда, което е задължително, в случая няма нужда от готвене на 180 градуса например, а само от притопляне на по-ниска температура. Затова и след темпериране не повишавам температурата на фурната...
Като цяло съм привърженик на готвене за по-дълго време на по-ниска температура. Така се запазват полезните вещества в продуктите и яденето става доста по-вкусно.

Мирела, абсолютно права си. Кофтито при спукан съд по време на готвене/топлене е, че оставете без вечеря и после се налага да се чисти фурната от стъкла и разтечена храна... Цената е пренебрежително ниска в сравнение с чугуна и качествените стоманени съдове.

Последна редакция: ср, 28 ное 2018, 01:26 от drago_2008

# 148
  • София
  • Мнения: 5 883
Е, Mirella, голям зор ще да е било с тоя спукан чугун... Докато не видя, не вярвам.

 Сигурно са готвили нещо по Фейсбукски Stuck Out Tongue Winking Eye, останало е 3 часа без течност и рязко е било изнесено след това на терасата зимата примерно. Но чугун... пак не го вярвам Joy

# 149
  • Мнения: 1 359
Драго, благодаря за разясненията. И аз съм привърженик на готвенето по-дълго на по- ниски температури. Но особено важно е и това, на което обърна внимание- може да не се спука веднага, но не спазваме ли тези мерки, стъклото става уязвимо. Вчера направих подобна грешка от липса на време, но ще внимавам занапред.

Общи условия

Активация на акаунт