Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 5

  • 129 098
  • 906
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 7 856
Олово има само в глазура та на старите нашенски керамични грънци.
А витрокарамични съдове могат да се купят и у нас - правят ги и Luminarc.

# 661
  • Мнения: 17
Гледах и Pуrex, нo te също са алуминии с покритие...каква е разликата тогава в останалите с  покритие? Тези с каменното покритие не са ли качествени, ако не се драскат? И пак да питам за тези стъклокерамика или само керамика - какви са тънкостите при готвене, за да не се пукат. Знам, че не трябва да са мокри и да не се слагат в загряти печки или на загряти котлони, нещо др? И пак, ако някой даде конкртна марка на всякаква посуда ще съм благодарна Simple Smile

# 662
  • Мнения: 7 856
Гледах и Pуrex, нo te също са алуминии с покритие...каква е разликата тогава в останалите с  покритие? Тези с каменното покритие не са ли качествени, ако не се драскат? И пак да питам за тези стъклокерамика или само керамика - какви са тънкостите при готвене, за да не се пукат. Знам, че не трябва да са мокри и да не се слагат в загряти печки или на загряти котлони, нещо др? И пак, ако някой даде конкртна марка на всякаква посуда ще съм благодарна Simple Smile

Pyrex и Luminarc имат съдове от витрокерамика, които изобщо не се пукат и може да се ползват директно от фризера на котлона или във фурната. Аз имам такава тенджера, много е удобна. Първо на котлона, после като трябва да се допече яденето отива във фурната. Няма нищо общо с нормалните керамични съдове, над които трябва да трепери, за да не се пръснат. Твърди се, че е технология от космическите совалки, не знам дали е вярно. Но проверено - от хладилника директно във фурната без никакви проблеми.

# 663
  • Мнения: 1 359
Аничка, аз също поднових посудата си последната година. При мен абсолютно всичко липсваше затова започнах от най- често ползваните. Тавите са ми стъклени на Pyrex, имам една стоманена тенджера стандартен размер, нищо особено не е моята, подарък ми е, но ако трябваше да я купя бих си взела на Хром Силистра. Харесвам българското производство, на адекватна цена са и съм чувала само хубави отзиви за тях.  Използвам я за варене на спагети, супи, бульони и тнт- храни, които се задържат в нея за макс 1 ден.  Имам и една чугунена тенджера на Лава- не я заменям за нищо на света. Обожавам я, готвя в нея почти всички традиционни български ястия и всичко се получава супер вкусно в нея, особено на бавен огън. Последната ми продобивка е витрокерамична тенджера на Луминарк, спомената в предните постове. Изящна е, супер красива, с нея постепенно пенсионирам стоманената, тъй като може да се готви всичко в нея и се поддържа много лесно.
Това са ми съдовете, не са скъпи, а са безвредни и до този момент не съм изпитала нужда от допълнителен съд. Успех с избора!

# 664
  • Мнения: 3 659
Досега на Pyrex алуминиеви съдове не съм виждала.

# 665
  • Мнения: 17
Досега на Pyrex алуминиеви съдове не съм виждала.

"Касерола Pyrex Attraction.
- Материал: Корпус от висококачествен алуминий с незалепващо покритие от вътрешната страна за здравословно готвене без мазнина."

Иначе благодаря Ви момичета! Определено се насочих към Luminarc за тенджери. А да питам за тигани? Ползвам много - даже някои яхнии готвя в тях за по-бързо...съгласна съм за една чугунена тенджерка за тях, но все пак - тигани какви ползвате? иска ми се един за пържете по-малък, един уок за спагети и скариди и един дълбок с капак или касеролка...някакви съвети?

# 666
  • Мнения: 6 292
Говореха за този тип тенджера на Pyrex https://www.amazon.co.uk/Pyrex-Flame-Casserole-Lid-3-0L/dp/B001Q … 32672&sr=8-78
имаше и линк мисля в предходната тема.

Аз лично имам стоманени тенджери на WMF, чугунена касерола с емайл, тигани на Silit със Silargan, WMF и Silit с керамично покритие,  грил тиган от чугун на Крюзе, за палачинки на Lava и с каменно покритие на Брабантия и стъклени съдове с капаци от йена глас (не помня марката), в които съхранявам останала храна в хладилника, за да не стоят в стоманените. Йените не са скъпи, така че не е фатално ако ги счупиш. Можеш и да си печеш в тях на по-висока Т, но аз не го правя, защото имам други за целта....  https://s12emagst.akamaized.net/products/701/700009/images/res_a6fe7ae60c6f9dfa552026b7888ad71c_full.jpg
Не са на Pyrex моите, но също често съм ги вадила от хладилник и директно във фурната, но с уговорката, че ги слагам преди да е загратя! После топля на  Т 130 градуса....
Тавите са ми БГ емайлирани, но ако се повреди емайлът (само от изпускане ми се е случвало), се изхвърлят, имам една на Луминарк серията Дивали. Сега мисля да всема и тази https://s12emagst.akamaized.net/products/701/700009/images/res_a … 888ad71c_full.jpg
Днес ще получа новите тавички на Pyrex и съм сигурна, че ще са супер и те.

Последна редакция: пт, 03 яну 2020, 08:52 от drago_2008

# 667
  • Мнения: leet
Аз бих препоръчала Riess. Ползвам ежедневно от няколко години тези https://www.amazon.de/dp/B01C8QUX96/ref=mp_s_a_1_4?keywords=ries … 034654&sr=8-4 и съм изключително доволна. Абсолютно безвредни, стомана с емайл. Фирмата е с традиции в производството на този тип съдове и много често в немския Амазон има намаление на някой от цветовете. Моите ги взех за около 150 ако не се лъжа, виждала съм ги и за 120-130.
За по бюджетни, бих избрала също Хром Силистра.

# 668
  • Мнения: 3 610
Досега на Pyrex алуминиеви съдове не съм виждала.
То няма.

# 669
  • Мнения: 3 659
Досега на Pyrex алуминиеви съдове не съм виждала.
То няма.
Май наистина се оказва, че има. Останах изненадана. Логото е същото. Моделът, който е посочила аничка.

# 670
  • Мнения: 17
А какво бихте казализа покритие Cromargan ? Silargan по-добре ли е?

# 671
  • Мнения: 3 046
Здравейте!
Имам нов индукционен котлон и трябва да си купя съдове, подходящи за него. Загледах този комплект на WMF. Може ли съвет дали е ок, виждам, че ги дават подходящи за такъв тип плот, но като качество добри ли са или има и по-добри за сходна цена?

# 672
  • Мнения: 9 656
А в тенджерите Vitro на Luminarc може ли да се пасира?

# 673
  • Мнения: 1 736
А в тенджерите Vitro на Luminarc може ли да се пасира?
Според мен,ако не докосваш дъното, а държиш тенджерата и течността леко наклонена не би следвало да има проблем.
Аз експериментирах с една ей такава метална решетка за готвене на пара:


Дъното си остана гладко,без драскотини.
Иначе за другите тенджери с покритие имам същата решетка, но силиконова, със силиконови краченца и тази металната отдавна не бях я ползвала, но сега в Luminarc Vitro спокойно ще си изполвам и нея Simple Smile.

# 674
  • Мнения: 1 359
Аз съм пасирала крем супа директно във витрото. Пасаторът ми е метален. Не съм спазвала някакви извънредни мерки за сигурност, просто си пасирах както във всеки един съд.

Общи условия

Активация на акаунт