Студенти в Холандия/Нидерландия - 4

  • 71 324
  • 740
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 2 992
violea,
В Холандия има такава опция, ако не се разбираш с родителите си и те не желаят да те издържат да кандидатстваш за субсидия. Тоест случаят не е изключение. Не знам какъв документ искат, но можете да опитате с писмо свободен текст, в което да се обясни ситуацията. Ако им трябват допълнителни документи, те ще ви уведомят.
Документите ви няма как да са на български. Трябва да ги преведете на английски.
Би трябвало служебната бележка от работодател да е достатъчна, когато нямате друг доход, но нека по- запознатите да кажат.

# 466
  • Мнения: 5 346
Здравейте, има ли някой кандидатствал за  supplementary grand  през DUO? Да внесе яснота за необходимите документи които трябва да подготвим ние от тук?

# 467
  • София
  • Мнения: 861
Здравейте, изчетох на един дъх настоящата и първата тема за Холандия. Втора и трета предстоят Relaxed
Реших, обаче да задам въпроси, тъй като ми се иска вече да си изясним желанията, а времето си тече.
Дъщеря ми си е харесала специалността Leisure and events management. От Юнифай ни предложиха само два университета с тази специалност Breda и NHL Stenden в Леуварден. Дъщеря ми е контактувала с деца, учещи в тези два университета, но знаете всичко е субективно, затова моля за повече мнения кой град и кой университет е по-добър и защо? Ще съм благодарна, ако някой е сращнал тази специалност и в друг университет да сподели. Дъщеря ми е открила този https://www.wdka.nl/ ,за който все още не съм се ориентирала дали е точно университет, защото в името му пише академия.

Относно първите два университета като минус за Бреда, според Юнифай, е че много по-трудно се намира квартира и цената на издръжката е по-висока, но пък е по-близо до летищата... Не знам обаче как стои въпроса с намирането на работа дали е право или обратно пропорционален на наситеността на студенти....Надявам се първата година да не се налага, но все пак ако има такава възможност и намери време би ни било от голяма полза да си докарва допълнителни средства, особено ако успее да прави необходимите часове за да се възползва от помощта, която е за работещи и най-вече безплатната карта за пътуване. Пък и за следващите години е важно да има възможности...
Според непроверени източници на дъщеря ми NHL бил с по-голям % международни студенти, докато в Бреда имало повече българи и холандци.
Чухме коментари, че в Бреда било по-претупано обучението...но пък отзивите за самият Леуварден май не са много добри - по-малък град, по-лошо време, различен "диалект" на холандския, не знам дали правилно се изразявам....Въпреки, че университета има кампуси в Южна Африка, Катар, Бали и Тайланд, което звучи много примамливо се чувствам доста объркана. Искам да открия максимално повече предварителна информация за да направим доколкото е възможно правилният за нас избор, а не да реши, че нещо не е така както е очаквала и да поиска да се мести или отказва в някакъв момент...
Ще съм благодарна на всичко споделено

# 468
  • По широкия бял свят
  • Мнения: 395
vicks и моята дъщеря има същата дилема. Условно е приета и на двете места, същата специалност. Свърза се с момиче учещо в Бреда и според нея това е по-добрият избор, но както казахте и Вие това е субективно мнение. Аз най-много се притеснявам за намирането на квартира. Следя темата и благодаря за споделянето на полезна информация.

# 469
  • София
  • Мнения: 861
vicks и моята дъщеря има същата дилема. Условно е приета и на двете места, същата специалност. Свърза се с момиче учещо в Бреда и според нея това е по-добрият избор, но както казахте и Вие това е субективно мнение. Аз най-много се притеснявам за намирането на квартира. Следя темата и благодаря за споделянето на полезна информация.
didd много хубаво, в един момент може да се окажат състудентки Smirk Ние сме кандидатствали за сега само в Леуварден, защото по това време щерката беше решила, че това е университета, а и от Юнифай ни посъветваха да се кандидатства на по-малко места. Но мен ме гложди нещо...и продължавам да се ровя...
До колко време след като сте приети на повече от едно място трябва да се направи избор и да се потвърди?

Последна редакция: сб, 16 фев 2019, 21:03 от vicks

# 470
  • София
  • Мнения: 1 942
Вече съм препоръчвала агенцията за имоти в Бреда, която се отнесе сериозно към нашето търсене преди години, пак ще я повторя, да не търсите назад
https://www.stadhuis.nl/en/woning-huren/
Може и да пробвате чрез групи за споделяне във фейсбук от типа на Rent-a-Room-in-Breda

А сега имам са дподеля един проблем с молба ако някой се е сблъсквал с подобен, да сподели как да се справим.
Синът ми има мишки в къщата. Многократно се е оплаквал на хазяите, но те са ограничили мерките до поставяне на капан (абсолютно безполезен) и отрова, която те заобикалят. Съветвали го да не оствя открита храна. Ми той никога не оставя. Единственото, което стои на открито в кухнята са бурканчета с подправки на една етажерка и шише със зехтин. Всичко останало е в хладилника. Вчера е оставил включена камера в кухнята и ги е заснел как се разхождат навсякъде, минавайки спокойно около капана и отровата...Неадекватна реакция от собствениците на къщата.
Питането ми е дали в Холандия има някаква правителствена санитарна служба от типа на нашата здравна инспекция, към която да се обърна директно за помощ, тъй като явно хазяите много много не ги интересува.

# 471
  • Мнения: 2 992
Sash,
За мой огромен ужас прочетох, че в 1/4 от къщите в Холандия има мишки.
Статията по-долу е полезна пише, че с някаква паста да запушиш всички възможни дупки( можели и през 1см да минат). Пусни си я на преводач. В нея пише(виж цитата), че можеш да се обърнеш към общината . По-големите общини имат такава служба Plaagdierbeheersing - of plaagdierbestrijdingsbedrijf

Als muizen echt een plaag worden, neem dan contact op met je gemeente - in grotere gemeenten bestaat vaak een aparte dienst Plaagdierbeheersing - of plaagdierbestrijdingsbedrijf. Als het om een paar muizen gaat, kun je kiezen voor dodelijke muizenvallen of vallen die de knaagdieren in leven laten. 

Не я дочетох.
https://www.milieucentraal.nl/in-en-om-het-huis/ongediertebestri … 5rdRoC9TIQAvD_BwE

# 472
  • София
  • Мнения: 1 942
Много благодаря, rosss, писах му и му пратих линковете, които сподели. Дано проработи. Видях и в сайта на общината - има начин да се подаде сигнал, ще пиша после какво е станало, в случай, че на някого му потрябва да се справя с подобни проблеми.Animal Rat

# 473
  • Мнения: 24 467
Пробвали ли сте с уреди с ултразвук за защита от гризачи? В гаражите сме с такива, защото влизаха в колите и могат да наядат кабели.
Пример само:
http://siscare.bg/ured-za-zashtita-ot-mishki-i-nasekomi
https://www.emag.bg/ultrazvukov-ured-protiv-mishki-i-plyhove-bez … 986/pd/D7JJS0BBM/
https://newfresh.org/aktsiya-2-broya-avtomatichen-kombiniran-ult … ekomi-za-148-kv-m
https://www.praktiker.bg/bg/Rodent-protection/%D0%9A%D0%9E%D0%9C … 9B%D0%98/p/447446
Много по-добро е от капани и отрови.
Иначе се сигнализира и се праща фирма за борба с вредители на място. Но и тя няма да ги излови всичките. Нито със сигурност ще реши проблема за винаги. Поне ще ви препоръчат нещо работещо.

Последна редакция: пн, 18 фев 2019, 12:15 от Judy

# 474
  • Мнения: 14
Здравейте,

Наскоро писах, че съм приет с LLB Global Law в Тилбург. Първоначално доста се зарадвах, защото бях кандиставал само там и си исках този университет. Гледах, че и цените не са толкова високи за квартири. Тези дни, обаче, гледайки ranking-ите осъзнах, че Грьонинген се оказва с по-добра репутация, което сериозно ме накара да се замисля (ок. 80то е Грьонинген, Тилбург е ок. 300). След като обстойно прегледах програмата и самия университет останах с добро впечатление, особено с това, че има и Honors College.
Някой от тук може ли да сподели нещо за Грьонинген? Нещото, което ме тревожи, е че е студентски град, което ме навежда на мисълта, че живота ще е по-скъп, особено наемите, което мен доста ме касае. Затова може и да заложа на Тилбург, но се страхувам, че после може и да съжалявам.

Благодаря!

# 475
  • Мнения: 24 467
Здравейте,

Наскоро писах, че съм приет с LLB Global Law в Тилбург. Първоначално доста се зарадвах, защото бях кандиставал само там и си исках този университет. Гледах, че и цените не са толкова високи за квартири. Тези дни, обаче, гледайки ranking-ите осъзнах, че Грьонинген се оказва с по-добра репутация, което сериозно ме накара да се замисля (ок. 80то е Грьонинген, Тилбург е ок. 300). След като обстойно прегледах програмата и самия университет останах с добро впечатление, особено с това, че има и Honors College.
Някой от тук може ли да сподели нещо за Грьонинген? Нещото, което ме тревожи, е че е студентски град, което ме навежда на мисълта, че живота ще е по-скъп, особено наемите, което мен доста ме касае. Затова може и да заложа на Тилбург, но се страхувам, че после може и да съжалявам.

Благодаря!

Ами определено е студентски град. Цените на квартирите по наши проучвания са от по-високите средно за страната. По-лошото е, че трудно се намират.
Иначе синът ми е много доволен от града, харесва му много. Няма никакви оплаквания до сега. Цените на другите стоки и услуги не е споделял да е забелязал да са по-високи, а той посети няколко свои приятели в различни градове и може лично да сравни.
...
Не е сигурно, че ако беше кандидатствал в университета в Грьонинген, щяха пък да те приемат в съответната специалност. Лично познавам няколко момчета с отказ от технически такива, например, въпреки, че дипломите им бяха отлични. Отидоха в други университети и няма проблеми.
Лично за мен мястото в някаква листа не е чак толкова определящо. Ако за теб обаче е важно - ми подай си документите и там и ако те приемат, чак тогава го мисли. Ако не - върви си където си приет и хич не съжалявай. Нямаш представа дали ще изгубиш или ще спечелиш.

# 476
  • Мнения: 2 992
Ivandim,

Гледай класация на унито по subject, а не общата класация.
Ако в твоята област е добър, не трябва да те притеснява.
Нормално е да е в по-задна обща позиция , при положение, че не предлага много специалности въобще

# 477
  • София
  • Мнения: 861
Къде ги гледате тия класации по специалност? Искам да сравня една между Breda и NHL Stenden Nerd

# 478
  • Мнения: 2 992
Къде ги гледате тия класации по специалност? Искам да сравня една между Breda и NHL Stenden Nerd
Vicks,
Това са международни класации за университетите. Не мисля, че Hogeschool са включени в тях. Може да си има някаква вътрешна холандска класация за тези, но не знам къде да търсиш

# 479
  • Мнения: 24 467
Къде ги гледате тия класации по специалност? Искам да сравня една между Breda и NHL Stenden Nerd
И за мен би било любопитно да видя, дали изобщо има класации на отделни специалности и как изглеждат. Без значение за кои университети. От чисто любопитство. Защото не съм виждала такива.
Определено смятам, че не е много обективно класирането по университети. То не дава много обективна информация, затова и за мен не е важно и не залитам по него. Защото в един университет едни специалности могат да се водят от по-добри специалисти и да имат по-стегнати и полезни програми, а в други университети други да са водещите специалности.
Също така всяка година има и промени - на преподаватели и на програми.
Та искам и аз да видя една класация на специалности, критерии за оценка и начин на изследване на критериите.
Освен като родител, това ми е интересно и като преподавател.

Общи условия

Активация на акаунт