Градинарство – моето хоби 21

  • 43 682
  • 754
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 751
Ljuboznatelna, знам я твоята ябълчица. Много е симпатична. Simple Smile Мерси за мнението. Ще помисля още малко. Самите дръвчета няма да са на пътя на бетона, те са покрай другата ограда, от където имаме централна гледка към една огромна развалина, която искам да скрия. Покрай нея садих лавровишните и фотиниите, с надеждата в сянката и на завет да се вдигне някакъв жив плет от вечнозелени растения (не обичам много иглолистните, особено туите, а за смърчове ни е малко дворчето Simple Smile). На височина искам също нещо да има. Но не знам дали пък няма да отнеме много от дворчето. Сега чистя и плевя, ще кача снимки скоро. Яд ме е, че не снимах каква джунгла беше миналата пролет, когато започнах да се грижа за двора.

Другият ми проблем е един грозен тухлен зид, което ни е другата гледка от дневната. Предишните собственици сигурно са дали съгласие. За нея съвсем не съм измислила още какво да правя. Бях харесала вечнозелените магнолии, но те са доста скъпи, а ние сме в котловина, зимите са си студени, не знам дали си струва инвестицията. Но пък лавровишните оцеляха. Нашият парцел е близко до река, почвата явно е добра, може би леко кисела, досега всичко, което сме садили, се е прихванало, и си расте добре.

Иначе засега садя само покрай оградите, на места трябва да се заравнява, двора има нужда от още почистване, облагородяване, не ми се ще да местя растения, а и не съм го измислила съвсем, като вляза в градински център, искам да взема всичко. Simple Smile

Сега плевя тревата, която имаме. Тя е в по-добро състояние, защото миналата година я плевих, косих. Трябва ли да подхранвам с нещо сега?

# 211
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не, сега с нищо. Като тръгне да расте, а това ще е като се вдигнат дневните до към 18-20 градуса, а нощем няма минуси, тогава може да се тори,  с амониева силитра.
Тогава може и малко семе да пръснеш, да си подобри вида. Но понеже няма да се закопава, хубаво е да е преди някое дъждовно време. Като се замисля, и в дъжд става Simple Smile Въпроса е да има влага няколко дни, за да покълне. Няма да има кълняемостта на валираната, но поне половината ще поникне.

# 212
  • София
  • Мнения: 5 883
bflmp, Някоя стара тухлена стена или друга съборетина може да  изглежда много готино, зависи с какви очи я гледаш.
Измислете как да превърнете дефекта в ефект. Sunglasses

# 213
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ако никой не се навърта там, пусни й няколко диви лози и ги поливай и тори от време на време Simple Smile

# 214
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119

Бих те посъветвала да пуснеш на тухлената стена мрежа/trellis net/pogledni kak izglejda дори и най-простото е на няколко см сезал.Слагай яко семена на морнинг глори или така наречените фунийки в България.Повярвай ми, че ще покрие всичко и всяка сутрин ще се наслаждаваш на прекрасна гледка.Аз на старата къща ми покри почти цялата веранда и отпред на полянка.Много е важно да има по какво да се катерят.Слагам ти и 2 снимки да видиш.




# 215
  • Мнения: 705
Здравейте. Искам да попитам, може ли някой да ми каже как се засява мента. Мераклия съм да си гледам, но за първи път ще сея, гледал съм по тв че я засаждат в малки саксии и я държат в кухнята, подрязват я , но не знам как и какво точно се прави. Искам да си я гледам многогодишно. Тази която поръчах, пише че е многогодишна, а стъблата едногодишни, как да го разбирам това

# 216
  • Мнения: 14 786
На мен ми дадоха 5-6 корена мента,засадих я и след една година ми превзе цветната леха. Имай го предвид. Но те май са много видове мента,не съм много запозната. Насей в някакви кофички от мляко или саксийки,като поникне пренеси в градината. Аз късна есен я изрязах,защото беше станала голяма и пуска мнооого нови корени. Някои изкорених и пак ще скубя,защото бързо се разпространява. Сега пак е тръгнала. Може би това означава многогодишна с едногодишно стъбло. 😃

# 217
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
Здравейте. Искам да попитам, може ли някой да ми каже как се засява мента. Мераклия съм да си гледам, но за първи път ще сея, гледал съм по тв че я засаждат в малки саксии и я държат в кухнята, подрязват я , но не знам как и какво точно се прави. Искам да си я гледам многогодишно. Тази която поръчах, пише че е многогодишна, а стъблата едногодишни, как да го разбирам това

огледай се в Кауфланд или Лидл, може би и в цветарските магазини, харесай си някоя и действай. Simple Smile
многогодишна е, а стъблата са едногодишни, защото заспива зимата и се "събужда" пак напролет - като джоджена (гьозума) Simple Smile
това с кухнята в малки саксийки... реклама, какво да правиш.
ментата е като джоджена, мащерката и ригана - свободолюбива. Simple Smile иска си чустия въздух, влагата и малко студ.

# 218
  • Мнения: 705
Скрит текст:
Здравейте. Искам да попитам, може ли някой да ми каже как се засява мента. Мераклия съм да си гледам, но за първи път ще сея, гледал съм по тв че я засаждат в малки саксии и я държат в кухнята, подрязват я , но не знам как и какво точно се прави. Искам да си я гледам многогодишно. Тази която поръчах, пише че е многогодишна, а стъблата едногодишни, как да го разбирам това

огледай се в Кауфланд или Лидл, може би и в цветарските магазини, харесай си някоя и действай. Simple Smile
многогодишна е, а стъблата са едногодишни, защото заспива зимата и се "събужда" пак напролет - като джоджена (гьозума) Simple Smile
това с кухнята в малки саксийки... реклама, какво да правиш.
ментата е като джоджена, мащерката и ригана - свободолюбива. Simple Smile иска си чустия въздух, влагата и малко студ.
 

Много ти благодаря за отговор. Аз, съм поръчал семена по интернет. Малко ми е притеснително, защото преди съм имал неуспешни опити с розмарин, рукола, пепино и лавандула. Сях ги и в саксия и в градината, и нищо не поникна. Силно се надявам, ментата да поникне, защото обожавам мента особено на чай.

# 219
  • Мнения: 27
От няколко години правя пролетта алея с цветя. Вадя зюмбюли, лалета, рози и имаме и люлка. Винаги се получава и е много красиво. Имам си и бананова палма в двора, но сега съм я изрязала,  за да не измръзне.

# 220
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
банан в двор съм виждала само в Синеморец Simple Smile
красива гледка е. заедно с наровете, пасифлорите като жив плет и смокините...
онова е "моето място", макар да съм родена в Резервата Simple Smile Simple Smile

# 221
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Засей я в саксийки с купена почва, така ще си сигурна, че е излязла тя, не някой плевел.
Полей саксийката, изчакай водата да се оттече, наръси семената и ги притисни леко. Отгоре насипи съвсем тънък слой почва. Покрий ги с найлон и следи кога ще покълнат. Няма нужда от поливане, вътре е влажно. Като опрат найлона, махни го и ги сложи на много светло място, по възможност по-хладно (например остъклена тераса) за да не се издължат. Поливай по мъничко само ако има нужда, иначе ще изгният. Като пуснат трет о(първо същинско) листенце, внимателно ги раздели и насади всяко по отделно в саксийка. Като се стопли времето - навън.

Аз си купих направо в саксийка от пазара. Тя е като плевел, много се разраства.

И в Пловдив има бананови палми, на закътано стават доста големи (тръгват малко по-рано). Но банани няма да родят Simple Smile

# 222
  • Мнения: 705
Аз, също от няколко години отглеждам банан, но не го завивам с нищо, напролет го изразявам и си избива ново

# 223
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 275
Здравейте.Извинете че нахълтвам в темата ви ,но искам да попитам дали сега е подходящо да се засади орехова фиданка?Няколко човека сме решили да облагородим една полянка в м/у блоковото пространство и сме поръчали различни фиданки ,но тъй като нищо не разбирам от градинарство се тревожа дали не е рано за засаждане още.Благодаря предварително bouquet

# 224
  • Мнения: 1 359
Имам нужда от помощ и се извинавам, ако бъркам темата. Ще ви бъда много благодарна, ако някой се включи със съвет. Преди 2 седмици две розички ми намигнаха. Човека каза може и навън да ги държа, само да не пада под нулата и на есен да си ги сея в градинката. Седмица стояха навън, падна под нула и ги прибрах във възможно най- студената стая, около 18градуса. Едната клюмна моментално. Полях обилно- пожълтя. Другата пък явно не беше много ок още в началото и прогресивно започна да съхне отдолу нагоре. Две неразцъфнали още пъпки клюмнаха и дръжките им потъмняха. Абе въобще... болна съм. Сама съм си виновна, хем не зная как да ги гледам, хем ме боли да ги оставя. В момента и до края на седмицата температурите прогнозират да са положителни и от вчера са пак навън. Какво да ги правя? Дали да не ги сея? И саксийките им ми се струват твърде тесни, поливам а изтича навън... качвам снимка, срам  не срам....

Общи условия

Активация на акаунт