Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално? - 30

  • 34 195
  • 780
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 321
Не си разбрала. Спад в ръста, тоест броя на сделките все още расте, но с по-бавно темпо.

# 166
  • Мнения: X
Сравнението второ с трето тримесечие като цяло не е много релевантно, защото юли-август повечето хора са в отпуски и съответно сделките се избутват в Q1 или Q3. Ако ще се сравнява третото тримесечие, трябва да е с миналогодишното трето тримесечие.

# 167
  • Мнения: 20
Не си разбрала. Спад в ръста, тоест броя на сделките все още расте, но с по-бавно темпо.


Броят на сделките расте на годишна база, но конкретно за третото тримесечие намалява.
"Спрямо периода юни-септември вписаните сделки в София дори намаляват на 6376 спрямо 7119. "

Това го разбирам като юни-септември 2017 са 7119 сделки, а юни-септември 2018 са 6376 сделки.
Елементарно завоалирано прикриване на 10% спад с думата "успокоение".

Но това е временно - през януари ще излязат сделките за последното тримесечие, а през април за първото от 2019 и тогава вече мръсните гащи със сигурност няма да има как да се прикриват
Grinning

# 168
  • Мнения: X
Dr.fe 7119 са сделките в София за април-юни,ето и линк към първоизточника:
https://www.registryagency.bg/media/filer_public/2018/07/16/04-062018.pdf

2017 г. третото тримесечие сделките в София са 6300, а тази година - 6376, т.е. има лек ръст на реализираните сделки, сравнявайки със съпоставим период.

# 169
  • Мнения: 20
Разбирам, благодаря.
Все пак в статията е обяснено неясно и леко подвеждащо.

# 170
  • Мнения: 9 003
Това ми звучи като фиксирана лихва за първите 5 години, защото масово ипотечните кредити са доста повече
Тогава си фиксирай за 10 г и гледай да изплатиш с предсрочни вноски остатъка(ако можеш). Така оставаш на фикс. 10г. Все пак е шанс.

# 171
  • Мнения: 9 003
Искам да попитам търсещите за купуване, какви са основните въпроси които задавате, когато ходите на огледи?
питайте за квадратурата по нотариален акт. Има жилища стари - там е по един начин, има и нови - по друг начин. Но теб ще те интересува  в крайна сметка каква е площта на апартамента, който купуваш, и  то по-скоро не слагай балконите и мазетата в нея, а само помещенията. В обявите се спекулира с квадратурата и колкото обяви за един ап., толкова различни квадратури ще видиш. Поискай чертеж, седни в къщи и си изчисли площта. После при преговорите за цена, ще изхождаш от средната цена за района на кв.м.
Попитай  собствениците как са го придобили имота - покупка, наследство, дарение, търг и др. Документите ще трябва да ги види адвокат.
Гледай вид строителство - тухла, панел, ЕПК и други.  Гледай изложение, важно е после дали ще ти пече или ще ти е студено и кога точно ще пече. Гледай наоколо има ли високи сгради, хвърлят ли сянка. От гола поляна бягаш. че  може да се построи небостъргач след време. Гледката от прозореца не забравяй. Шум. Асансьорите как са. Инфраструктра се гледа  - има ли спирки на метро, автобус. Училище, супермаркет, поликлиника и т н. Гледай дали е саниран, дали е вътрешен (за предпочитане) или има много външни стени.  Съседите са важни, питай някоя баба на двора кой ше живее под теб, над теб.
Аз съм попадала на жилише, над което имаше роми, през лятото 5, а през зимата 13. Иначе брокера си траеше.
Гледай за течове. Попитай как се стопанисва входа, по колко пари събират и събират ли изобщо, правили ли са общи ремонти скоро.
И най-вече дали ти харесва на теб жилището.  На излизане си задай въпроса  "това моето  жилищели е?" . То се усеща, като намериш 'твоето' там всичко ще ти хареса, дори и на други хора да не харесва.Simple Smile

# 172
  • Мнения: 5 652
Какво се чудите на статистиката, като е ясно - спрямо Q3 2017 няма ръст нито на сделките, нито на ипотеките. За годината като цяло може и спад да отчете, защото Q4 2017 беше много силно, тази година като гледам - надали.
От това обаче всеки може да направи различни изводи. Моят - понеже производството се увеличава, а търсенето е константа, цената няма основание да расте.
Чакащите по-високи цени със сигурност няма да ги огрее, няма базови причини за увеличаване на доходите, а ипотечковците видимо намаляват, това сега са последните, чули, че колегата и баджанака са купили на кредит на далаверските лихви под инфлацията (не че повечето са чули тази дума).
Чакащите по-ниски цени - да прочетат Конфуций.

# 173
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 888
такова нещо като фиксирана лихва няма.
това е грешно твърдение.


# 174
  • Мнения: 5 384
Мнение за това: http://parksite.bg/index/apartament/ap/138
€800/кв. Над 20 квадрата общи части ми се струват брутално много за 100 кв чиста жилищна площ🙄.

# 175
  • Мнения: 41 668
Мнение за това: http://parksite.bg/index/apartament/ap/138
€800/кв. Над 20 квадрата общи части ми се струват брутално много за 100 кв чиста жилищна площ🙄.

Общите части са общо взето нормални. Спалните са малко мънички, но съвсем приемливи и целият апартамент е доста добре проектиран. Вече какво е качеството не мога да кажа. Например пише "тухли Винербергер", ама те са няколко вида и ако са тип Форати не е толкова добре. Важно е и дали можеш да доплатиш за троен стъклопакет, изолации за ударен шум отгоре и т.н. Но като цяло ми изглежда добре в сравнение с масата оферти НС.

# 176
  • Мнения: X
Мнение за това: http://parksite.bg/index/apartament/ap/138
€800/кв. Над 20 квадрата общи части ми се струват брутално много за 100 кв чиста жилищна площ🙄.

Общите части са общо взето нормални. Спалните са малко мънички, но съвсем приемливи и целият апартамент е доста добре проектиран. Вече какво е качеството не мога да кажа. Например пише "тухли Винербергер", ама те са няколко вида и ако са тип Форати не е толкова добре. Важно е и дали можеш да доплатиш за троен стъклопакет, изолации за ударен шум отгоре и т.н. Но като цяло ми изглежда добре в сравнение с масата оферти НС.

Апартамента е идеален. Прави кофти впечатление, че при НС спалните винаги са пропорционално много малки на другите помещения. Моите са по 10кв, което на дневна 23кв като съотношение е ок. Тук обаче по 13кв ми изглежда доста малко на двневна 37кв - тази дневна е излишно голяма, футбол ли ще се играе в нея? 25кв е предодстатъчна.

Ако сега тръгна да купувам този апартамент от обявата бих говорил да се увеличат спалните за сметка на хола - това може да стане като килера се измести от другата страна на входната врата, а баните се изтеглят.
13кв спални са си съвсем ОК и предостатъчни, но 37кв хол за мен е безмислено.

# 177
  • Мнения: X
такова нещо като фиксирана лихва няма.
това е грешно твърдение.




Ок, да се изразя така - няма фиксирана лихва за дългосрочен период.

# 178
  • Мнения: 5 262
такова нещо като фиксирана лихва няма.
това е грешно твърдение.




Ок, да се изразя така - няма фиксирана лихва за дългосрочен период.

И дължината на периода в някакви граници е въпрос на пазарлък. Но трябва да си добър клиент за да можеш да искаш.

# 179
  • Пловдив
  • Мнения: 5 034
Мнение за това: http://parksite.bg/index/apartament/ap/138
€800/кв. Над 20 квадрата общи части ми се струват брутално много за 100 кв чиста жилищна площ🙄.

Не са писали точно къде ще е в кв. Смирненски - до "Братската могила" ми се струва много общо казано. Не видях точен адрес на сградата. Нито виждам на какво ниво е- дали изобщо са почнали да строят...
Освен това, и цената 800евро/кв ми се вижда много за Пловдив. Особено пък "на зелено".
Аз също търся и досега каквото съм си набелязала, все е под тази цена.

Виж това: http://plovdiv.holmes.bg/pcgi/home.cgi?act=4&f1=1&f4=a14 … 77148614&f8=2
или това: https://city-bg.com/apartments/?fbclid=IwAR2-chX8MHGzEsORu81YiGW … SiCi666Kbn-rIKdPc

Или държиш на Смирненски?

Общи условия

Активация на акаунт