Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 54

  • 36 416
  • 745
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 11 737
Шоки, каква беше причината да се приема йод + селен? Да не се приема само едното? Това за Хашимото и хипофункция ли се отнасяше?
Попаднах на някаква статия за Базеда и добавките, в която се споменава, че селен приеман без йод при хора с Базед, може да повлияе върху спадането на Т4, въпреки че първоначално може да подобри конверсията на Т4 в Т3.
http://gravesdiseasecure.com/selenium-for-graves-disease/

# 286
  • Мнения: 6 346
Селенът се приема, за да не се активира автоимунен процес от приема на йод.

# 287
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Хубаво е, че ТСХ е спаднал. Но как са ФТ4 и ФТ3? Да се гони "спадане на ТСХ" е малко абсурдно, въпреки че точно това правят с целящите бременност жени. Реалното състояние се отразява по-добре от ФТ4 и особено от ФТ3, отколкото от ТСХ.

то хубаво, аз какво да кажа с моите резултати?
ТСХ ми е на долна граница, ФТ3 се е качило, но не ми смениха дозата?... newsm78
кой знае сега колко ще чакам за следващите резултати.
преди малко се наложи да си полегна, защото пак ми падна кръвното, а закусвах с доста сол и изпих 2 големи чаши чай. Whistling

аз не вярвам да има рязка промяна в ТСХ само от прием на селен. според мен е имало и други съпътстващи причини.  Peace

# 288
  • Мнения: 1 275
Хубаво е, че ТСХ е спаднал. Но как са ФТ4 и ФТ3? Да се гони "спадане на ТСХ" е малко абсурдно, въпреки че точно това правят с целящите бременност жени. Реалното състояние се отразява по-добре от ФТ4 и особено от ФТ3, отколкото от ТСХ.

аз не вярвам да има рязка промяна в ТСХ само от прием на селен. според мен е имало и други съпътстващи причини.  Peace

И аз...най вероятно причината е летния сезон при който жлезата работи по-добре.

# 289
  • Мнения: 6 895
момичета, искам да споделя, че попаднах на читав доктор ендокринолог, който назначава доста подробни изследвания и ги анализира. при мен напълно пренебрегна тсх /4,95/, а обърна основно внимание на фт4 /20 при горна граница 22/ и ми препоръча да спра еутирокса, за да не стане съвсем ленива щж. поясни, че завишената стойност на тсх се дължи на кортикостероида, който вдишвам постоянно за астмата. харесах го. насочи ме към лечение на остеопорозата ми - инжекция пролиа, която се бие всеки 6 м. и струва 205 лв на пациента. случайно  има ли някой с информация за тази инжекция или къде да търся?
Скрит текст:
казва се д-р ангел маринчев, приема в софия - в америмед /срещу заплащане/ и в пета градска болница - понеделник и четвъртък с направление. научих за него от група във фейсбук, където споделят, че приемал и в пазарджик. дано да е от полза тази информация!

Може ли малко повече информация за д-р Ангел Маринчев и изследванията, които пуска? По каса ли са? Какво са писали във ФБ - доволни ли са от него? Защото според мен, не е само да обяснява подробно на пациента. Как стои въпросът с часовете с направление?


И аз съм с помпичка за астма, сега ми я смениха и на новата пише:
Цитат
L-тироксин (за лечение на хипотиреоза);
   могат да намалят поносимостта на Вашето сърце към бета адренергични лекарства, като формотерол

Та се чудя какво ще стане, ако ендокринолога реши да ми даде L-тироксин. Не смея да започна с новата помпичка, преди да отида на ендокринолог.

Merelenda, ще пиша на ЛС. Късно реагирам, но пак бях в б-ца.

# 290
  • софия
  • Мнения: 564
Diorela -"Може ли малко повече информация за д-р Ангел Маринчев и изследванията, които пуска? По каса ли са? Какво са писали във ФБ - доволни ли са от него? Защото според мен, не е само да обяснява подробно на пациента. Как стои въпросът с часовете с направление?"
- нямам голям опит с ендокринолози - първата, при която попаднах през м.юни ми назначи изследване само на тсх, направи ми ехография и ми предписа еутирокс 25 мкг незабавно, като освен това ми изчисли твърде ниска доза вигантол. уволних я и се разтърсих тук и във фб за друг - тук ми похвалиха д-р горчева /записах час месец по-рано,  но когато отидох в токуда, се оказа че лл е пропуснала да ми даде точно направлението за ендокринолог, питах да си платя, за да ползвам този час, но 95 лв ми е много солено и пак се разтърсих.   намерих го по информация от съфорумничка във фб, която е от пазарджик. в софия  с направление приема в пета градска болница - в понеделник и четвъртък следобяд, записва се час в рамките на седмицата /но на място пак се изчаква 1-2 часа/.даде ми направления за много изследвания, които се поемат от касата, като само едно платих - оказа се, че основно са за остеопорозата    /цитирам -  фт4, пикочна киселина, креатинин, фосфати, глюкоза, бетакрос лап/. поиска да спра еутирокса за 2 седмици и тогава да се изследвам. поясни ми, че мога да продължа да пия еутирокс, но не препоръчва при ниво на фт4 - 18,19 /горна граница 22/, даде ми препоръки как да приемам калции и вит.д, когато си сложа първата инжекция пролиа. всичко това ме накара да му се доверя, но естествено доверието е субективна категория. успех!

# 291
  • Мнения: 6 346
Ема, като спреш Еутирокса, ФТ4 ще спадне (след като с Еутирокс си го докарала до такава хубава стойност).

# 292
  • софия
  • Мнения: 564
Cioccolata, да, същото подозирам и аз, но ще се наблюдавам - тази стойност 18,19 е след пауза от 2 седмици без еутирокс /фт 4 при предишните изследвания по време на прием на еутирокс беше 20/. освен това нямам влошаване на състоянието за момента. реших, че  ако имам нови проблеми винаги мога да почна пак еутирокса . ще пускам контролни изследвания след месец примерно. и ще питам и вас тук.

# 293
  • Мнения: 6 895
Благодаря, Ема22.
И на мене вече ми излиза през носа бг здравеопазване, та затова питам и за направления.
А кои хормони ти пусна - по каса?
Май само ТСХ и Т3 и Т4 са по каса, но ги пуска ендокринолог, а не ОПЛ.

# 294
  • Мнения: 10 210
Последно по НЗОК бяха ТСХ, МАТ и фт4. Не знам да има промяна.

# 295
  • софия
  • Мнения: 564
Diorela, аз отидох с доста изследвания от предходния месец по време на прием на еутирокс - фт3, фт4, тсх, мат и тат, вит.д... така че, той ми пусна само фт 4 от посочените, който направих след 2 седмици пауза от хормона. обясни ми, че тсх не е важен.

# 296
  • Мнения: 1 275
Ей...за първи път доктор да каже,че ТСХ не е важен!
Май наистина ще е добър този лекар.

# 297
  • София
  • Мнения: 808
Ема, ТСХ не е най-важен, но е от значение... И друг път сме коментирали, че когато жлезата не работи оптимално или хипофункцията е в начален етап, фт4 е "фалшиво завишен" (Africancho така го наричаше). Тоест, жлезата компенсира нуждата от хормон като се преработва и нивата се завишават. Привидно изглеждат "идеални" и неизискващи терапия.. Аз бих пуснала всичките показатели другия път, включително ТСХ и фт3. Лекарят се опитва да разчупва стереотипите, но има и доста пропуски, според мен. И тази двуседмична пауза, например.. Похвално е все пак, че предписва вит. К2 заедно с D3.

аз не вярвам да има рязка промяна в ТСХ само от прием на селен. според мен е имало и други съпътстващи причини.  Peace

И аз...най вероятно причината е летния сезон при който жлезата работи по-добре.

ТСХ е спаднал от дозата хормон! Grinning Grinning Grinning Жената го е написала дори, но според мен се е заблудила, че и селенът има роля в понижението на ТСХ:

Цефасел 100 пих 3 месеца. Като от около 6 месеца съм на Еутирокс 75. Падна ми TSH на 2 от 4. А симптоми не съм имала и не съм се чувствала зле. Целта беше да падне TSH.

Изписват селен не за да повлияе ТСХ, а евентуално автоимунната атака - като намали антителата. Но няма гаранции за такъв ефект в повечето случаи.. Доколкото знам, за ЩЖ се пие вечер.

Иначе, по принцип е без значение марката селен. Формата на селена е по-важна. Гърненце е дала добър пример с продукт съдържащ Селенометионин. Това е добра форма с висока биоусвоимост. И е yeast free, което е за предпочитане. Hands V

Формата на селена в Цефасела (натриев селенит) не е толкова добра просто, затова не го препоръчваме. Simple Smile

Това важи и за магнезия. Магнерот е добър продукт. Защото формата на магнезия в него също е с висока биоусвоимост, магнезиев оротат дихидрат. Нормално да е по-ефективен. И пак зависи от конкретния случай коя форма ще е най-удачна, разбира се.

Ася, и за мен е мистерия защо са те оставили на същата доза.. Confused
Но и резултатите ти наистина са странни... на кой ден от Ц са правени? Фт4 също е спаднал малко, може би затова не са намалили дозата.

Последна редакция: чт, 15 ное 2018, 18:50 от veseto5775

# 298
  • Мнения: 11 737
Не е първият по принцип, но не е важно чак толкова. /Преди години имаше изказани мнения за моя доктор, да го сменям, щото не ми пускал ТСХ, а искал да вити Т4 и Т3 Satisfied/ Аз имам лошия навик да се доверявам изцяло на избраните от мен доктори. Не пуснах нищо повече и по-малко, ако не ми кажат те.
По-важно е, че дори да не обръщат внимание на ТСХ някои доктори, не знаят как да ни лекуват и пак си ходим с букета симптоми и си правим сами дозите и си включваме добавки, с цел да си помогнем. Колкото и нелепо да звучи, някои доктори не знаят елементарни неща касаещи специалността им.
Няма да забравя случай на форумка, Дездемона/Кокона20. Тя не пише вече тук. Как беше отишла при една ендокриноложка (за справка, Дездемона е с Базед) и ендокриноложката ѝ беше казала, че оттук нататък цял живот трябва да пие тироксин.

# 299
  • софия
  • Мнения: 564
благодаря, veseto5775 и всички, които сте загрижени и коментирате.  всичко, което научих за хашимото е от вас, основното е да бъда внимателна - след месец отново ще пусна всички показатели да видим как се движат нещата без прием. не  е изключено да е начална фаза на хипофункцията, ще се разбере, предполагам. за момента доброто е, че се чувствам добре - може да има връзка с това, че за 6 м. качих вит. д от 15 на 45 единици и продължавам да пия вигантол х 10 к. /на тази доза съм 4 месеца/. след като  ми бият пролиа ще намаля на 2-3 к. дневно заедно с калций.

Общи условия

Активация на акаунт