Египет /Тема 8/

  • 72 194
  • 780
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 658
Ето за кои места се изисква египетска виза, а за кои - синайски печат за до 15 дни.



Ние ходихме в Шарм през пролетта без агенция и бяхме до Петра с местна турагенция (уморителна е екскурзията и много път). Естествено, екскурзиите основно са на руски и английски.
Ако искате виза за африканската част на Египет, при пристигане се нареждате на летището на съответната опашка. При нас от цял самолет бяха 3-4 човека за тази опашка.

# 76
  • Мнения: 398
Скрит текст:
Аз бях преди 6-8 г, никой не ни е карал/молил да даваме бакшиши на когото и да било.
Явно нещо се е изменило. Бакшишите навсякъде са законни Wink, ама чак 40 $ на човек и то фирмата, която ме представя да ми го казва?  newsm78
В тези 40$ влизат задължителните 25 $ за персонала на круизния  кораб. В Кайро имате шофьор и местен екскурзовод, през останалото време нови двама шофьори и нов местен екскурзовод, пикола, които ви носят багажа в хотела.
Сметнете си сами. Някои местни екскурзоводи си искат даже и по 3$.

За да ме разбереш какво искам да кажа :
Скрит текст:
Началото на октомври се засичаме с една голяма организирана  група в Испания. Решихме /от чисто патриотично чувство/ да ползваме услугите на българския вместо на испанския екскурзовод и хоп изненада...вместо 10 евро, българският иска 30 евро??? на човек за 2 пъти по-малко време, че то "нямало" какво да се гледа + част превод на това, което казва испанския гид. Sad
В темата не еднократно се споделя да се купуват екскурзии от местни агенции, нека ползвалите такива споделят дали някой там е искал допълнително пари.
Сметки няма да правя, имах 1 въпрос, никой не ми отговори, само SPINKI беше така добра, за което искрено й благодаря. Flowers Hibiscus
Тука не става въпрос за допълнителните екскурзии, а за тези, които влизат в пакета. През цялото време с групата се движи местен екскурзовод, който говори по време на посещенията на забележителностите, а българския водач превежда от руски или английски. В края на програмата се събира бакшиш за този местен екскурзовод. Не ти връзват камък на шията, ако не дадеш, но повечето хора може би от неудобство, дават по нещо.

# 77
  • София
  • Мнения: 4 714
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз бях преди 6-8 г, никой не ни е карал/молил да даваме бакшиши на когото и да било.
Явно нещо се е изменило. Бакшишите навсякъде са законни Wink, ама чак 40 $ на човек и то фирмата, която ме представя да ми го казва?  newsm78
В тези 40$ влизат задължителните 25 $ за персонала на круизния  кораб. В Кайро имате шофьор и местен екскурзовод, през останалото време нови двама шофьори и нов местен екскурзовод, пикола, които ви носят багажа в хотела.
Сметнете си сами. Някои местни екскурзоводи си искат даже и по 3$.
За да ме разбереш какво искам да кажа :
Скрит текст:
Началото на октомври се засичаме с една голяма организирана  група в Испания. Решихме /от чисто патриотично чувство/ да ползваме услугите на българския вместо на испанския екскурзовод и хоп изненада...вместо 10 евро, българският иска 30 евро??? на човек за 2 пъти по-малко време, че то "нямало" какво да се гледа + част превод на това, което казва испанския гид. Sad
В темата не еднократно се споделя да се купуват екскурзии от местни агенции, нека ползвалите такива споделят дали някой там е искал допълнително пари.
Сметки няма да правя, имах 1 въпрос, никой не ми отговори, само SPINKI беше така добра, за което искрено й благодаря. Flowers Hibiscus
[/spoiler]
Тука не става въпрос за допълнителните екскурзии, а за тези, които влизат в пакета.
Скрит текст:
През цялото време с групата се движи местен екскурзовод, който говори по време на посещенията на забележителностите, а българския водач превежда от руски или английски. В края на програмата се събира бакшиш за този местен екскурзовод. Не ти връзват камък на шията, ако не дадеш, но повечето хора може би от неудобство, дават по нещо.
[/quote]

Не мога да те разбера. Peace Влизащите в пакета екскурзии, задължителни ли са? И това всъщност какво значение има?
Коментирах, че лично аз бих се почувствала изнудвана, ако ми кажат, че бакшиша е задължителен и няма да дам. Ти писа, че някой екскурзоводи искали по 3$ бакшиш. Ясно, че няма да ми вържат камък където и да било, но да си искат едва ли не задължителен бакшиш, без да се предприеме нищо от представляващата ме ТА, нещо не ми е Ок. Затова и питах дали е законно да се иска задължителен бакшиш. Всяко нещо има определена цена. Бакшишът е по желание.
Скрит текст:
Лично аз оставям винаги бакшиши с желание, често без никакво основание, но да ми кажат: дай бакшиш, ще станем "на кълбета" Wink

# 78
  • Мнения: 398
Никъде не съм написала, че влизащите в пакета екскурзии са задължителни. Ще отидеш или не- твой проблем. Дали е законно да е искат бакшиши- в арабския свят е законно. Не само в Египет, а в Тунис, Мароко, Йордания, че и дори в Израел. Изцяло задължителни са 25$ бакшиш за персонала на кораба. Това си го пише в офертите на туристическите агенции и ако ти не ги дадеш, водача от Бг трябва да ги извади от собствения си джоб. Другите са по желание, ако си доволен и т.н. Всеки си преценява. Манталитета в тези държави е различен от нашия и ние трудно можем да приемем това без да негодуваме. В крайна сметка сме в тяхната държава.

# 79
  • София
  • Мнения: 4 714
Никъде не съм написала, че влизащите в пакета екскурзии са задължителни. Ще отидеш или не- твой проблем. Дали е законно да е искат бакшиши- в арабския свят е законно. Не само в Египет, а в Тунис, Мароко, Йордания, че и дори в Израел. Изцяло задължителни са 25$ бакшиш за персонала на кораба. Това си го пише в офертите на туристическите агенции и ако ти не ги дадеш, водача от Бг трябва да ги извади от собствения си джоб. Другите са по желание, ако си доволен и т.н. Всеки си преценява. Манталитета в тези държави е различен от нашия и ние трудно можем да приемем това без да негодуваме. В крайна сметка сме в тяхната държава.
Извинявам се на теб и другите, които са чели писанията ми.
Недоразумението идва от това, че съм чела само заглавията на обявите.
Наистина има такова нещо като задължителен бакшиш , цитирам : "-Бакшиши – в Египет е прието да се дават бакшиш. По време на Круиза се дава задължително бакшиш на екскурзовода около $25 за целия престой."

За мен това е пълен нон сенс.

Била съм в Египет, както споменах по "мое" време не беше така, както и в Тунис, Мароко, Израел, ОАЕ, Оман, Индия, хайде да не изброявам. Навсякъде е по договорка, бакшиши - по желание, то затова се казва и бакшиш.
Както и да е, ходенето до Египет отпада поради други причини.

# 80
  • Мнения: 1 456
Имам питане относно валутите, само долари ли да сменя или и египетски пари...?

# 81
  • Мнения: 2 702
И двете валути , като доларите от копюри от по 1 и 5 долара най вече.

# 82
  • Мнения: 1 456
Много благодаря, а ориентир колко да сменям 700$ и 1000 лири ОК ли е?

# 83
  • Мнения: 2 702
На круиз ще ходите ли или сте само 7 дни в Хургада ? Ние бяхме 7 дни в Хургада преди 3 години . Разходи 180 долара/човек за двете екскурзии Луксор и Кайро. папируси - 120-140 долара , статуетки , благовонни масла и парфюми - 50 долара. Разни други неща /чай къркаде и от летището дреболии / и те 70-90 долара . Сметни колко сме дали . Към 500-600 долара общо

# 84
  • Мнения: 1 456
В Хургада сме 6 дни, седмия в Кайро , там ни влизат в цената пирамидите, екскурзии ще плащаме на място. Значи +/- толкова е ОК, на летището смятам с карта да си плащам, но тези в брой се чудех дали са добре. На екскурии ще ходим в Луксор, а ММ и на дайвинг, за пустинята се чудиме, тъй като сме били в Мароко, но май ще идем Simple Smile
LZ 13 много благодаря за инфото.

# 85
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 841
Цитат на: MayyaI link=topic=1069747.msg37610194#msg37610194 date=1540924043
Наистина има такова нещо като[i
задължителен бакшиш [/i], цитирам : "-Бакшиши – в Египет е прието да се дават бакшиш. По време на Круиза се дава задължително бакшиш на екскурзовода около $25 за целия престой."

За мен това е пълен нон сенс.

Отново пиша: в цял свят при круизите си има задължителен бакшиш. Начислява се на сметката на всяка каюта. За това и в офертите на агенциите това задължително се упоменава.

# 86
  • Монтана
  • Мнения: 499
За януари и февруари дали някоя агенция предлага Египет?

# 87
  • Мнения: 496
За Шерм ал шейх ние се самоорганизирахме, т.е: хотела го купихме от тур.агенция/немска/, сега дебна за билети от Тюркиш еърлайнс или Пегасиус. Много информация черпя от топхотелс.ру. Пиша хотела и чета отзиви.Има много инфо и за различни местни агенции за разхозки и екскурзии.

# 88
  • Мнения: 4 497
Pati, кой хотел избрахте?

# 89
  • Мнения: 924
Някой може ли да ми каже дали е позволено и дали е имал проблем. А летището с външна преносима батерия. Искам да си взема, за да зареждам е камери и телефони по пътя, но не знам дали няма да я конфискуват. Ако не е проблем в ръчния багаж ли я носихте?

Общи условия

Активация на акаунт