Насилие срещу жени - средства за самозащита /дискусия/

  • 38 564
  • 870
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 2 204
Бюлетинът за днес.
Пребита до смърт 21 годишна от гаджето си в София.
Оказа се, че гаджето на пребитата жена е с множество криминални регистрации, с една дума бандит и престъпник. Винаги ми е било чудно - жени които живеят с бандити и престъпници какво очакват от тях? Ми най-нормалното нещо е бандит и престъпник да пребие жена си или гаджето си, просто защото той е такъв - бандит и престъпник.
Въпросът е какво търси 21 г. жена при този бандит и престъпник, тя какво прави при него? Как може сам да се навреш да си гажде на такъв човек и после да очакваш той да се отнася добре с теб? Какво очакваш от този човек като му ставаш гадже, как очакваш той да се отнася добре с теб, след като е ясно че не е добър човек.
Просто не мога да разбера жени, които сами се навират в ръцете на бандити и престъпници, стават им гаджета и после - що ги биели.

# 706
  • Мнения: 25 649
Орлин Владимиров бандит и престъпник ли е бил, преди да убие жена си?
Като почнете да разсъждавате толкова наивно, чак се чудя от небето ли падате...

# 707
  • София
  • Мнения: 8 655
Те често стават такива по-късно във връзката.
Или в началото дават вид на лошо момче, което пбаче дава всичко за възлюбената. Това привлича някои жени.
Или е от семейство съвсем без никакви възможности-животът с такъвз на пръв поглед, дава някакъв шанс да се измъкнеш от мизерията. После се оказва, обаче, че трудно ще извлечеш полза за самата себе си, че да станеш независима. Ни ти дава да работиш, брои ти джобните...все по-зависима ставаш, няма как да спестиш, да заживееш сама. Момичето е на 21 години все пак. Не можем да очакваме разсъждения, като от една 40 годишна жена. Някои и на толкова нямат смелост.

Иначе онзи изрод според мен си е давал достатъчно индикации, че нещо не му е наред. Писаха- неконфликтен ,тих, не вдига скандали, всичко дава за нея.
Навремето професорът ми по психипатология казваше, че и много спокойствие и щастие не е на добре и показва болестно състояние. 
В нашето общество, освен че има агресия и бой, е нормализирано и се приема за добре да си тих, некомфликтен. Така възпитаваме децата си и го изискваме от тях.
Често ги задължаваме да не изразяват чувства, да отстъпват ,да не говорят за проблеми. Доброто дете е тихо и отстъпчиво. Агресията не е нормализирана и не се търси причина за нея.
И нямма предвид нормализирана в смисъл да се бием под път и над път(това е реалност), а да знаем, че агресията и яда са нормални чувства, какро тъгата и щастието. Да говорим за нея, да показваме на детето, че може да я покаже, но по градивен начин. Да му предложим варианти да я изкара от себе си без да наранява друг или себе си.
И трупа, трупа...накрая все избива на някъде.
И този толкова добър специалист, спокоен и некомфликтен....в един момент е позволил на яростта да излезе от него и да осъществи всички черни мисли, които си е прожектирал наум.
Оназо колежка беше писала, че толкова бил загрижен за семействоро си, че имало случаи да си тръгне от офиса с думите "Трябва да се прибера, защото семейството ми се разпада".
Кой мъж ще каже такова нещо на колегите си? Ще ме извинявате, ама и жена да е, ще сподели тихо на някоя близка колежка и ще измисли друга причина да си тръгне от офиса.
Аз самата така съм бързала, за да сгащя някое гадже и да се разберем, защото се е нацупило и е станала огромната драма.
На 20...хайде и на 22.
Издава незрялост, голяма емоционалност и тревога, ама не от тези добрите и романтичните.


Иначе, вчера мъжът ми хвана криминалния психолог в някакво интервю по 7/8. Не мога да кажа кое е предаването, че не го гледаме този канал, просро познахме психологът. Ще го издиря и аз, че не хванах началото, а децата вряскаха наоколо.
Но каза интересни неща, някои се повтарят от репортажа на Нова, но сподели и някакви различни неща(и от работата си по принцип).
Тодор Тодоров май се казваше.
Жърналистката имаше доста тъпи реплики, но се търпи.

# 708
  • София
  • Мнения: 19 253
Няма угодия - ако мъжът е тих и не вдига скандали, зле, ако вдига - пак зле.
То от време оно си има една приказка: "Страхувай се от гнева на търпеливите". Аз също съм от тях. Който го приеме за слабост и непрекъснато пробва границите ми - може да остане изненадан.
Постфактум психолозите много обичат да се изявяват, но факт е, че никой не се оплаква от хубаво.
Единият тих, другият - едва ли, иначе нямаше да има регистрации. Тук нещата са били доста по-ясни, но си има такива жени. Не, и тя не го е заслужавала, но си е знаела какъв човек е.

# 709
  • Мнения: 859
Забравих за протеста, а много исках да отида..
Писах дълъг коментар, но го изтрих. Закони има. Другаде е проблемът. Манталитетът на българина. Народопсихологията ни е кофти като цяло. Чуйте/прочетете как повечето мъже разсъждават за жените и пак ще си говорим коя си го "търсила" и какво е намерила.  Просто е гнусно да се слуша и чете, няма и смисъл да се изрежда. Почти всяка е била свидетел  - "дебелана", "грозотия", "ковра", "кучка", "феминистка", "леличка", "бабка".  Няма угодия на българските мъже в голямата им част.
А те - прекрасни и целите в бяло. Започва се често се невинни забележки и все за твое добро, а се стига до куфара и куршумите.
Ако всяка тормозена жена вземе нещата в свои ръце, какво ще стане? Колко хора ще останат живи изобщо? 
Докато това не се промени, ще четем статистики и едните ще плюят кОврите, другите - мъжете-насилници. Но това не зависи само от жените. Мъжете САМИ трябва да се осъзнаят. Но е по-силен страхът, че някакви лоши западняци ще им сменят пола и ще ги превърнат в джендъри.
Аз лично не познавам жена, която да не е ставала обект на някакво насилие. Нито една. Но всички си го търсим, разбира се...

# 710
  • Мнения: 18 585
Идва ново поколение жени, които няма да са така търпеливи. Каквото и да си мислят мъжете, по тези въпроси се знае и говори все повече и дано тези случаи намалеят и изчезнат в бъдеще.

# 711
  • MI
  • Мнения: 11 815
Закони може да има, но колко време трябва за да се приложат? Държавата каква помощ оказва веднага на тези жени? Полицията какво точно има право да направи, ако не е съвсем на живот и смърт положението? Та закони има, теоретично. След като вече е късно да даде възмездие евентуално, не да предотврати.

А тези кроманьонци със знамената, дето смелостта им стига да бият жени само не ми се коментират.

Куко, ти откъде знаеш че и у тях е бил толкова спокоен колкото на работа?! Или ще се лъжем че на работа сме същите като вкъщи масово? Ти в началото предположи ако помня добре че го е търпяла заради парите, пък колежката каза че и двамата били много добре платени. Толкова ли ти е трудно да допуснеш че е обикновен психопат? Реакцията му като са го разкрили говори много.

# 712
  • Мнения: 1 243
Не прочетох изцяло всичко, но темата е актуална и много болезнена. Въпреки че някои постове е възможно според други участници да не са много адекватни, всъщност са доста показателни.
Прави са тези, които споменаха за тукашните манталитети...както и за много ситуации случили се наблизо до тях - има го, и го е имало и преди, но може би не чак толкова.
Най-общо по основните проблеми - 1. Не изпадайте в позицията на жертва ; и съответно - не влизайте в познати/стандартни схеми на мислене и действие 2. Следствие от предишното - владейте ситуацията!!! без значение с думи, действия или цялостно представление - натъртвам на това - роля за момента, която ви представя в съвсем различна светлина от вашата същност.
 Вписвайте се в обстановката! - когато сте наблизо до някакви маргинали/потенциални насилници, разсъждавайте, съобразявайте, съчувствайте ! Вие трябва да се впишете в някаква тяхна мисловна/социална схема, ако ще да сте посред нощ в най-голямото свърталище на такива, просто трябва да си намерите мястото и позицията, тогава ще ви приемат с някакво макар и примитивно/животинско разбиране!
Наглото и пренебрежително отношение е крайно губещо! Не си го позволявайте, и не подценявайте гореспоменатите потенциални насилници от всякакъв вид, сорт и етнос!
По отношение на някакви бойни изкуства и подобни - за кратки срокове единствено може да ви научат на някаква елементарна физическа култура, но евент. и на най-важното! - да владеете макар и малко ситуацията, и да реагирате борбено, на всичко случвашо се - това е повече от достатъчно в голям % от случаите.
Само за пример - някакъв 1-ви дан ( и черен колан съответно ) който с гордост са ви връчили, е нищожно предимство в една реална схватка - едно нищо и никакво циганче 11-12 годишно и 40 кила с мокри дрехи, в кръчма/дискотека на тясно пространство, без да разберете и двамата даже, ще ви прободе с нож със 10-тина см. острие фатално, във някакъв сблъсък, и в някаква пиянска свада. Трябва да сте голям експерт, и със разни колани от високи степени в няколко сериозни бойни изкуства, за да разчитате, че ще се справите със ситуацията - и то предимно не със бойни и технически умения, а с другите.

# 713
  • София
  • Мнения: 19 253
Куко, ти откъде знаеш че и у тях е бил толкова спокоен колкото на работа?! Или ще се лъжем че на работа сме същите като вкъщи масово? Ти в началото предположи ако помня добре че го е търпяла заради парите, пък колежката каза че и двамата били много добре платени. Толкова ли ти е трудно да допуснеш че е обикновен психопат? Реакцията му като са го разкрили говори много.
Евгения едва ли му се е метнала да се женят тутакси. Вероятно са живели заедно и е преценила, че става. Сега и ти като журналята се надпреварваш с анализи колко е била подтискана. Ами не, това изобщо не е задължително, дори тя е била водеща във връзката.
Вероятно е в някаква степен психопат, доколкото е извършил убийство по такава нелепа причина. Но и психологът казва, че преди всичко е сработил инстинктът за самосъхранение.
Когато се възмущаваш от лошата държава и полиция, не забравяй, че жената трябва да предприеме нещо, а не да си изтегля жалбата на другия ден. Няма как да знаят какво се случва у вас и кой кого тормози. Т.е. има как - като в "1984" те наблюдават денонощно и ти казват какво да правиш.
Тук ако някой се оплаче от жена си, веднага го наритват. Не се счита за мъжкарско да се оплакваш.

# 714
  • MI
  • Мнения: 11 815
Евгения на 33 май беше? И имат дете на 6. Значи е родила на 27. Забременяване на 26. Сигурно са били заедно още някоя година преди това, макар да не е задължително. Та каква толкова добра преценка очакваш от момиче на 20+, максимум 25 дали е психопат или просто кротък бъдещият ѝ съпруг?! Все едно ти на 20 си имала същия опит и същото мислене като сега. Rolling Eyes

Психопат казвам заради реакцията му, никакво съжаление, интерес само колко ще лежи. Това не е човек, направил престъпление под афект. Избра куц кон да защитаваш този път.

За закона, казах пределно ясно - не позволява превенция на практика. В много случаи и при подадени сигнали се стига до убийство, както знаем. Не е като да не е имало случаи. И това няма общо с факта, че много тормозени жени наистина оттеглят жалбата си.

# 715
  • Мнения: 18 303
А как точно предлагате да се промени закона? Thinking

# 716
  • Мнения: 4 526
В тази статия пише, че има внесен проектозакон за промени в Закона за защита от домашно насилие, който отлежава в Министерството на правосъдието. Т.е. имислено е, ама ей го на, не се случва.
https://bnr.bg/varna/post/101562262

# 717
  • MI
  • Мнения: 11 815
Няма смисъл от откриване на топлата вода, може да се види какви мерки се вземат на запад срещу насилието над жени и да се приложат най-ефективните. Примерно преференциална писта за такива дела, да се чака съвсем малко. Да се образоват силите на реда как да действат в такива случаи, да се предвиди подкрепа на жените, които са зависими икономически (а не само да се разчита на НПО) и т.н. Освен увеличаване на наказанията за този тип престъпления, отделянето им като специален вид, за което говорят и в статията.

# 718
  • Мнения: 1 243
Не е точно и само проблем в нашето законодателство, даже основния проблем не е и в постоянното нарушаване (на този или каквито и да било др. закони )...аз мисля че основния проблем тук е мисленето и на насилниците и на значително количество от техните потенциални жертви - в случая най-вече жените, малки и големи.
И тези неща не могат да се променят за ден-два.
Кажи-речи всеки божи ден се сблъсквам с подобни ситуации - повечето жени просто търпят, или ако се опитат да се противопоставят го отнасят - буквално и почти сигурно във всяка такава ситуация.
Това е повсеместно...и рецепта за оправяне не мога да дам

# 719
  • Мнения: 41 023
Рецепта за оправяне е времето. Погледнете все пак - като бях дете да се пердашат децата си беше норма и всепризнато право на родителите, даже и учителите дърпаха уши и шамаросваха. Вече не е така. Пак тогава какво става в семейството си беше личен въпрос и никой не се месеше, а вече не е така. Още едно поколение и ще има още прогрес.

Общи условия

Активация на акаунт