Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално? - 31

  • 35 544
  • 761
  •   1
Отговори
# 45
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Иванчева хубаво го е намислила, ама първо трябва да я пуснат от ареста
НЕ Е ТЯ, която ГО е ИЗМИСЛИЛА още от соца е проект


В момента, в който се започне работа по булеварда, ще последва бум на строителството от двете му страни: кой не иска да е на първа линия на натоварен булевард? За да се предотврати застрояването “по прецедент”, терените на парка, граничещи с булеварда трябва да бъдат отчуждени сега. Това обаче няма да стане, ако и догодина градският бюджет предвиди мижави суми за отчуждаване. Ако общината не заяви категорично, че в тези терени иска парк, бизнесът може и ще я изпревари и ще ѝ покаже колко бързо голите полета изчезват под всевъзможни блокове и офиси. Ако не вярвате – припомнете си как звучаха новините от деня на откриването на МС Младост III…

http://spasisofia.org/bg/копенхаген-е-възможност-не-проблем.html

# 46
  • Мнения: 5 262
кой ще ги обитава тези боклуци и то толкова много?

# 47
  • Мнения: 5 639
Пловдивчани и старозагорци.

# 48
  • Мнения: 5 262
да се чуди човек за какво им е. миналата седмица ми се наложи да слезна с колата между новите скупчени блокове в Младост 2. То минах през един тунел, завих в друг ... егати катакомбите. И това нещо вече се рони. Кой си дава парите за подобен боклук. За малка част от него имам в предвид?

# 49
  • Мнения: 9 655
Хаха, това продължение не се знае и след сто години дали ще го построят. Доколкото знам има сериозен проблем с имотите, както и за парка. Нали скоро имаше протест на хората от Горубляне - не дават ливадите. Колкото до тези небостъргачи - не виждам как облагородяват Дружба, освен, че вече има повече тълпи и супер много коли. Не знам в новите сгради дали ще има нещо интересно, в Capital Fort няма нищо. А пък и много, много малка част от работещите там (да речем профилът им е млади и образовани) живеят в Дружба. Хората са по-заможни и предпочитат други места, в най-лошия случай Младост.

Последна редакция: нд, 04 ное 2018, 23:19 от moonriver

# 50
  • Мнения: 1 711
Съгласявам се с това мнение, и моят собствен опит е показал същото. А какъв е вашия?

Цитат
Предпочитам къща, но все пак ако е апартамент по-добре голям блок/панелка. Най-гадно е в малък блок около 4-5 етажа или кооперация - нито имаш самостоятелността и двора на къщата, нито анонимността, площадката пред блока и хубавата панорамна гледка на големия блок. Просто казано - има повече дрязги, свади, особено когато на едно семейство са им дали 2 апартамента на времето и се изживяват като тартори във входа. Но вместо къщи и големи блокове от доста време модата у нас са точно такива блокчета. Богатите в чужбина обаче харесват бутиков висок блок с гледка или собствена къща. Изобщо малките блокове НЕ са златната среда в повечето случаи. Родния ми дом е в кооперация и е някакъв ужас със съседите. Живял съм и в панелка и в къща, ами много по-добре е. Малките блокове и кооперации почти нямат плюсове, специфични само за тях.
Не съм съгласен с това. Колкото по-малко хора в един блок или кооперация, толкова по-лесно е разбирателството. Аз пък си мисля точно, че малките блокчета и кооперации са златната среда, стига да има отстояние от другите сгради, но това с отстоянието си важи и за високите сгради. Като цяло смятам, че ако в града се застрояваха малки блокчета, проблемите с инфраструктурата на града щяха да са далеч по-малко. Съжалявам за човка, който е писал коментара, че е попаднал на лоши съседи, но не смятам, че от това може да се вади представителна извадка - шансът да се попадне на повече такива съседи се увеличава колкото по-голяма е сградата. Не знам и за кои богати в чужбина визира, аз пък винаги съм си мислел, че богатите живеят в къщи, даже по възможност къща в самия град, а не периферията.

# 51
  • Мнения: X
И при мен е същото като при човека - от 12 апартамента 2-3 семейства не са проблемни. Има такива, които от години не са си плащали съответните там входни такси за поддръжка. Същите се държат като шефове на блока. Постоянно драми. В къща си си сам и никой не ти тропа отгоре (нито ти тропаш на някой под теб), имаш свой двор. В голям блок пък имаш по-голям избор от хора, т.е. много по-вероятно е да има и такива, които да са разбрани.

Та и ти си прав/а, шансът от гадняри в голям е по-голям, но да има и някой по-свестен също е по-голям. Там също по-рядко някой го играе ВИП на блока или да те натоварва (на мен са ми просили пари, а от касиера на блока същата искала пари за лекарство. Не, не е ромка). Чист тормоз си е защото “знаем се от години”.

Особено в стари блокчета и кооперации, където едни и същи семейства живеят от памтивека стават големи драми. Помня как най-старите следяха кой кога се прибирал по стълбите и разпитваха, как ни разбиха мазето за да продадат гумите ни и да си купят алкохол и т.н. В голям блок не са чак толкоз любопитни и нагли.

# 52
  • Мнения: X
Лозен е супер, дано повече къщички да направят. Цък с колата - в Бизнеспарка, цък - обратно на село. Така останалата част на София ще си остане незасегната.

Да бе, цък цък ама 40мин мин караш до кръговото на младост 4 сутрин

# 53
  • Мнения: X
В Лондон пък карат с часове (или хабят пак толкова в метрото). И въпреки това българите в Англия там се врат. В Америка пък са в Чикаго, а то също е огромно. Значи в чужбина нашенецът е готов на какво ли не, а тук иска ако може на 5-10 минути да му е всичко? Е не може. Всъщност в конкретния случай може, но сумата набъбва значително - затворените комплекси до Камбаните. Wink

# 54
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011

Хаха, това продължение не се знае и след сто години дали ще го построят. Доколкото знам има сериозен проблем с имотите, както и за парка. Нали скоро имаше протест на хората от Горубляне - не дават ливадите. Колкото до тези небостъргачи - не виждам как облагородяват Дружба, освен, че вече има повече тълпи и супер много коли. Не знам в новите сгради дали ще има нещо интересно, в Capital Fort няма нищо. А пък и много, много малка част от работещите там (да речем профилът им е млади и образовани) живеят в Дружба. Хората са по-заможни и предпочитат други места, в най-лошия случай Младост.


Аха, ясно, предимно старци и необразовани живеят в Дружба 2 , интелигенцията е по другите квартали .
Впрочем,  в момента апартамента на майка ми е нает от 2 студентки от УНСС - доста старички.
Казват, че удобно стигали до института си.
Когато го обявихме буквално се нареди опашка от желаещи - все старци-простаци  Simple Smile.
3 години вече и още ни звънят да питат дали е свободен.


Последна редакция: пн, 05 ное 2018, 06:08 от RichiRich

# 55
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
И при мен е същото като при човека - от 12 апартамента 2-3 семейства не са проблемни. Има такива, които от години не са си плащали съответните там входни такси за поддръжка. Същите се държат като шефове на блока. Постоянно драми.

Има закон, по който можете да ги осъдите да си платят всичко, част е от закона за етажната собственост

# 56
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Манастирски ливади – елитното гето на София
Необяснимо защо съществува митът, че ж.к. Манастирски ливади е “престижен квартал”. Ако вярваме на рекламите, с които строителните компании продават апартаменти, той е добре уреден квартал с много зеленина и “множество удобства, места за отдих и забавление”. Ако отидем обаче на място и се разходим между кооперациите, няма да видим многото удобства: няма да видим улиците, защото са погребани под паркирани автомобили, а през нощта не са осветени както подобава на престижен квартал; може да не забележим и тротоарите, защото такива липсват; няма да видим детските градини и училищата, защото такива не са построени. Няма да открием и споменатите места за отдих, защото обществени зелени площи просто не съществуват.
Ще видим един дивашки застроен квартал, жителите на който всеки ден може да се окажат без рекламираната “прекрасна гледка към Витоша”, защото пред кооперацията им изведнъж може да се появи двойно по-висока.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=281&v=gZ-U13Oo6tM

Въпреки нестихващия интерес към закупуване на нови жилища в ж.к. Манастирски ливади през последните петнадесет години, инвеститорите не се оказаха достатъчно мотивирани да проектират и построят нормален квартал. Можем, разбира се, да ги обвиним, че извличат максимална полза от терените, с които са се сдобили, но не е ли това тяхната работа? А ако заявим, че сме стигнали дотук, заради пълната липса на обществен контрол върху това как и защо се строи в ж.к. Манастирски ливади няма да изненадаме никого.

Хората, закупили жилищата си там не са виновни, че обещаната инфраструктура така и не се появява, защото изпълнението й остава в мъглявото бъдеще на “когато свършат околните строежи”.

Преди повече от година жителите на ж.к. Манастирски ливади се свързаха с нас със зов за помощ: единственият им изцяло пешеходен достъп от и до квартала осъмва препречен с ограда и обявление, че там ще се издигне 12-етажен блок. На въпроса “Откъде да минаваме?” инвеститорът отговаря, че не е негова работа, а общината гузно мълчи. Следват протести, сформиране на обществен съвет и месеци на безрезултатни срещи, от които единствено станаха ясни следните неща за “елитния” ж.к. Манастирски ливади:

Почти всички улици на територията на ж.к. Манастирски ливади са частни. Собствениците им или са незаинтересовани от съдбата им, използват ги за шантаж или са неизвестни. Общинските улици в квартала са на практика черни пътища.
Няколкото общински терена, предвидени за детска градина и две училища, мистериозно се оказват частни. Как, защо и дали приватизацията им е станала в рамките на закона – никой не знае.
Кварталът няма подробен устройствен план, базиран на новия Общ устройствен план, приет през 2009 г. Това е позволило на десетки инвеститори да заобикалят закона и да правят каквото и както си поискат.
С една дума – хаос. И насред него и неспиращото му разширяване с нови и нови кооперации живеят над 5000 човека, в квартал с всичко на всичко две улици, през които да влизат и излизат с автомобилите си и два и половина пешеходни маршрута, водещи до “многото удобства”, спирките на градския транспорт, “местата за отдих” и единствените налични детски площадки – тези в съседния, строен по времето на социализма, ж.к. Гоце Делчев.

http://spasisofia.org/bg/манастирски-ливади-елитното-гето.html

Последна редакция: пн, 05 ное 2018, 06:52 от RichiRich

# 57
  • Мнения: 9 871
Да разбирам, че ти не желаеш да живееш в МанЛи? Много нещо си написал/а - пък можеше да го кажеш и по-на кратичко и да ни спестиш фермана. Само едно:
Аз не ща в манли - и готово.

Последна редакция: пн, 05 ное 2018, 09:50 от rumka833

# 58
  • Мнения: X
Я сега иди и се разходи на мястото от този клип и пак ще си говорим. Адски се е променило (в добрия смисъл). Даже иди вечерно време, за да видиш колки е светло, заради ЛЕД осветлението. Simple Smile

Кварталът има доста косури, но в последните година-две дръпна доста напред (източната част поне), заради няколко активни човека от квартала.

# 59
  • Мнения: 9 871
И аз харесвам точно източната част Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт