Цветя за терасата - 2

  • 54 155
  • 770
  •   1
Отговори
# 90
  • на път
  • Мнения: 2 804
Аз не прибирам калдаръмчетата. Те си се разсаждат сами. Семена събирам само като ме помоли някой ....

# 91
  • Мнения: 7
Здравейте!
Включвам се към темата. Напълно нова съм във форума и отскоро гледам цветя.
Искам да ви питам как най-добре да се сдобия с петунии? От семена, разсад, готови купени цветя или нещо друго, за което не се сещам? Съответно кога садя семената или порастналите цветя? Биха ли оцелели на южен балкон с почти никаква сянка?

# 92
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079
може всякак, но най-сигурно е да си купите разсад. Simple Smile ще знаете точно колко и какви ще са.
мисля, че винките са по-подходящи за слънчева тераса.
и тагетесите и върбинките...

# 93
  • Мнения: 7
Мерси за съвета! Ще пробвам : )

# 94
  • Италия
  • Мнения: 490

Здравейте, цветарки Hug
Следя темата, отдавна, но не съм се включвала досега. Обаче сега имам нужда от съвет Blush
Това на снимката е хибискуса ми, който през април ще навърши 1 година. Бях чела някъде из интернет, че февруари - март би трябвало да го подрежа. Да обаче моят така и не пожела да зимува и се скъсва да цъфти. В същото време леля ми, която гледа хибискуси от години ми сподели, че тя подрязв нейните още през ноември. Не знам дали има значение, че тя е в България, а аз в Италия и то южна, заради климата имам предвид. Ще съм благодарна, ако някой ми даде съвет, какво да правя. Не смея да го пипна това цвете, за да не го уморя, че расте като пощръкляло Grin, но в същото време се притеснявам, че ако не го подрежа, ще му  навредя на растежа.
Помооооощ, какво да правя?! Sweat

# 95
  • София
  • Мнения: 483
Няма да му навредиш ☺️ То сега цъфти, не е за рязане. Много е красиво! Изчакай да попремине цъфтежа и тогава може да режеш. Младо растение е, мисля че спокойно можеш да пропуснеш рязането в следващите няколко месеца.

А аз ще садя котешка трева от семенца, да пасе малкото ни пухче. Отскоро имаме котенце в апартамент, няма си свобода и достъп до трева горкото!
Ако има някакви особености тази трева, моля споделете!

# 96
  • Мнения: 6 919
Поддържам мнението на Arim, не режи хибискуса!

mirena2000, няма да му навредиш, ако не го подрежеш, не се притеснявай. Твоят няма нужда от рязане, изглежда много добре и има много пъпки.
Има едно правило, храстите не се режат по време на цъфтеж. Типично, храстите се подрязват след края на цъфтежа. Но трябва да се съобрази и климата, за да не се предизвика израстване на млади недозрели клонки през студен сезон.
Има и още едно правило - моментът на подрязване зависи от момента на цъфтеж и видът на клонките, които цъфтят - млади или стари.  При розите се срещат и двата варианта, затова при тях подрязването зависи от сорта, но есенното подрязване се прави късно, за да не избият млади клонки, а при пролетното се внимава да останат резервни пъпки, ако рано избили млади клонки измръзнат от късни студове. Това за измръзването важи за външни храсти.
Хибискус роза хиненсис, какъвто е твоят, не е студоустойчив и в Европа се отглежда като стаен, в саксия. Както виждаш, той може да цъфти дори през зимата, щом условията са му подходящи. Аз също съм имала такива, цъфтящи цяла зима, дори при условията на бг.
При хибискусите цъфтят младите клонки по върховете. Затова се подрязват, за да се предизвика растеж на млади клонки, а и да се оформи красива корона. Естествено, клонките изискват време, за да се развият до степен цъфтеж. Затова леля ти ги реже есента,  защото до пролетта израстват новите и започват да образуват пъпки.  Особено, ако хибискусите се изнасят навън за лятото, по-правилно е да се подрежат есента. Обикновено след внасяне, цъфтежът спира и тогава се режат.
При подрязване, за да оформиш красива корона,  имай предвид, че хибискусите разклоняват по-слабо от други храсти, с по-малко на брой нови клонки , предимно по върховете, под отреза.

Щом хибискусът ти е млад, предполагам купен, трябва внимателно да провериш дали няма "мрежичка" на корените. Оранжериите ползват едни формички за вкореняване и понякога корените не могат да ги пробият и да се разрастнат. Зависи от тъканта.  Това ми се е случвало с холандски разсади на хибискус. В този случай се налага тази тъкан да се разреже вертикално на 3-4 места, за да могат корените да излязат от там. Тя обикновено се вижда, като се разрови леко пръстта отгоре. През някои тъкани корените пробиват без проблем. Много зависи каква тъкан е използвана за форма за разсад. А има и торфени таблети - с тях няма никакъв проблем. Имам съмнения, че някои оранжерии ползват такива, които пречат на корените да растат, за да загиват лесно растенията и хората да купуват нови.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 15:42 от Diorela

# 97
  • Италия
  • Мнения: 490
Чудни сте, знаех си, че мога да разчитам на вас! Благодаря ви! Hug
Не, няма мрежичка в коренната система. Знам, защото, когато го купих (беше мъничко бебе), веднага го пресадих в по-голяма саксия.
Ок, разбрано. Ще му се радвам сега, а пък на есен, ако трябва пак ще ви питам Sweat Smile
Благодаря още веднъж! Green Heart

# 98
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079

От миналата седмица. Не знам дали се вижда, но след внасянето вътре остана на голи пръчки. До тук са пет цвята.

# 99
  • Италия
  • Мнения: 490
Да и моят се стресна като го внесох вътре. Започнаха да му жълтеят листата и да капят...но бързо се съвзекато го преместих пред южния прозорец - голям, панорамен е, та светлината му помогна много.

# 100
  • Мнения: 6 919
Ох, девойки, спрете се с тези красиви хибискуси, че пак ще ме захапе крастата да искам. Simple Smile
Преди години, когато имах повече място, имах един огромен, към 2 метра висок и много красив. Не съм виждала и до сега такъв сорт. Изглеждаше малко като хибрид между Х. роза хиненсис и Х. сириакус - листата повече приличаха на тези на сириакуса, а цветовете - на китайската роза. И се късаше да цъфти. Имало е моменти, зимата, без нито едно зелено листо, но с 30 -40 цвята наведнъж. И много малко съм го рязала, само да увелича клонките и да оформя короната.
А леля ми специално ме води при нейна приятелка в Банкя, която си беше довлякла от САЩ най-различни сортове и имаше към 15 - 20 доста големи, цъфтящи с най-различни разцветки, нюанси... Беше ги изнесла на голяма тераса и всичките здраво нацъфтели. Невероятна красота.

# 101
  • Италия
  • Мнения: 490
Така е, много са красиви Heart Eyes
Аз и затова отворих темата. Моят си го гледам буквално от 5 листенца. Нямах никакви надежди, като го купих, имайки предвид, че лятото при мен е адски горещо и нищо не ми оцелява в жегите. Но с този хибискус се влюбихме взаимно от пръв поглед. Не давам листо да му падне Joy

# 102
  • Мнения: 1 765
Пак имам нужда от помощ. Мушкатата от семе са станали 4 см високи. Време е да се пренесат в кофичка от кисело мляко, защото торфът във формите за разсад е съвсем малко. Обаче как да ги пресея, те са с толкова крехки стебълца, че се опасявам да не ги счупя или разбутам. Идеята ми беше, че могат да се пресадят заедно с торфената формичка в по-голяма саксийка и  не е необходимо да се вадят. Обаче никъде не откривам инструкции за употреба на тези форми и дали наистина ще се разложат в почвата.
Апропо и моят хибискус е за подрязване, досега не сме го рязали, но клонките почват много да висят и се налага.

# 103
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079
дай снимка да им се порадваме и ние. Simple Smile
само идея - може да използваш лъжица. загребваш пръстта заедно със стръкчето и го преместваш в другата саксия.

# 104
  • Мнения: 1 765
Скрит текст:
те са още малки и на нищо не приличат, но показвам какви са формичките за разсад. Може някой вече да е ползвал такива и да сподели.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт