Цветя за терасата - 2

  • 54 263
  • 770
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 6 939
Имах памуклийки по едно дафиново дръвче. Не мога да пръскам с препарати. Вкарвам го в банята, сапунисвам добре и навсякъде с гъба, с препарат за миене на чинии, изчаквам 1/2 , 1 час и го плакна с хладка вода. После го оглеждам внимателно - които са останали, тръгват да пъплят и с клечка с навито памуче ги обирам и трепя. Оглеждам добре и на сгъвките на листата, там се навират. Оглеждам и пръстта, че и там обичат да се навират и да правят памук. След няколко такива бани м.г., за сега ги няма.
Чела съм, че има и такива, които се навирали в корените под почвата, но при мене не са такива.

Намерих и, че се третира с течен парафин ( парафиново масло) , но маже ли се, или по друг някакъв начин? И ако се намаже с течен парафин, дали няма да се запушат порите на цветето и да загине?
Някой мазал ли е ?
Цитат
" Щитоносни въшки псевдококциди
Симптоми: образувания подобни на памук, грозен растеж, лепкави отлагания, саждива мана.
Причина: зимуване на сухо и топло място.
Премахване: Щитчетата се остъргват, отстраняват се нишките от пашкула, листата се измиват от блестящата лепкава медна мана и мръсно-черната саждива мана. Парафиново масло или инсектициди."
https://zeleno.bg/vrediteli-po-rasteniata/

И тук http://cvetya.com/borba-s-nai-golemite-vrediteli-na-cvetyata-2/ открих интересна рецепта сапунено- чеснова каша :
Цитат
Настържете сапун и го залейте с топла вода, за да получите една кафена чаша сапунена каша; прибавете към нея същото количество счукан на каша чесън и три кафени чаши вода. С тази смес намажете растението навсякъде, където има въшки. При мазането щитовете на въшките се отделят, а ларвите умират. Неповредени остават само яйцата. Затова след няколко дни намазването трябва да се повтори. За цветя с голи стъбла и листа (лимон, лян и др.) обикновено са достатъчни две намазвания. След 15—20 часа растенията се изкъпват.

По-трудна е борбата, когато по стъблото има остатъци от старите листа, какъвто е случаят с палмите и с някои папрати. Нападнат ли се такива растения, най-добре е да се унищожат, за да не се превърнат в гнездо на зараза.

Последна редакция: чт, 14 мар 2019, 11:10 от Diorela

# 166
  • софия
  • Мнения: 25 609
Взела съм пръст и уикенда ще се правя на цветарка. Ще пресадя за пореден път мента, розмарин и мащерка (взех готови), ще видя какво става със сакъзчетата. Седят цяла зима между етажите. Миналата година бяха супер като ги прибрах, но сега виждам доста залинели стъбла и не знам защо. Ще пресадя, наторя и дано тръгнат пак. Ще ръсна и събраните семенца от миналогодишните калдаръмчета. Мисля да сложа върху саксиите шапка за баня, за да стане парник. Бях чела някъде подобен трик Simple Smile.
Колебая се дали да не взема дипладения за западния прозорец. Много ми харесва как цъфти и буйната зеленина.
Сакъзче и мушкато дърво от нет-а. На мен не ми харесва. Simple Smile
Скрит текст:
Скрит текст:

# 167
  • София
  • Мнения: 5 884
Diorela, става и с разтвор на калиев перманганат, дълги години така ги борих памуклийките. Даже по-наситено цикламен разтвор, внимаваш и пробваш колко концентриран ще издържи конкретното растение..
Но си трябва  яко накисване, поливане, пръскане по няколко пъти. Вече имам много китки и нямам нерви, нито ми се рискува да загубя някое ценно растение. Действам с химията профилактично инсектицид, акарицид и фунгицид поне два-три пъти годишно.

# 168
  • Мнения: 6 939
Mikkey, моля те, снимай дипладениите! Сега загледах мойта и забелязах някакви... бели неща, като фини власинки по най-младите връхчета. Гледах с лупа, но не ми приличат на памуклийка. Имам съмнения, че са от някакви миниатюрни капчици от самата дипладения. Нейният сок е бял и може да е нещо от него. Толкова са фини, че не успях да снимам на фокус.

Благодаря, Елица. Току що прегледах с лупата и дафиновото дръвче. За сега няма, всичко е ок. Няколкото къпания м.г. свършиха работа. Беше доста въшлясал. Проблемът при тези въшки е, че те имат водоотблъскващ налеп отгоре и трябва прилепител ( сапун, веро), за да стигнат каквито и да били препарати до тях. Но аз съм алергична и затова избягвам химията.
С тези яки накисвания ми изглежда по-трудно. Но калиевият перманганат е добра идея.

# 169
  • Мнения: 5 374
Моите дипладении лятото в голямата жега, терасата ми е южна и неостъклена, направо спираха да вадят цвят и листа. Останаха едни голи пръчки. Като се позахлади септември пак почнаха, но слабо, вяло цъфтене. Моля, кажете ми какво харесва това цвете - полусянка, източно изложение? 

# 170
  • Мнения: 6 939
Моите дипладении лятото в голямата жега, терасата ми е южна и неостъклена, направо спираха да вадят цвят и листа. Останаха едни голи пръчки. Като се позахлади септември пак почнаха, но слабо, вяло цъфтене. Моля, кажете ми какво харесва това цвете - полусянка, източно изложение?  

Да не е на пряко слънце. Моята тераса е югоизток и я бях бутнала в дъното, да не я пече. И много вода. Добре цъфтя.

Скрит текст:
Взела съм пръст и уикенда ще се правя на цветарка. Ще пресадя за пореден път мента, розмарин и мащерка (взех готови), ще видя какво става със сакъзчетата. Седят цяла зима между етажите. Миналата година бяха супер като ги прибрах, но сега виждам доста залинели стъбла и не знам защо. Ще пресадя, наторя и дано тръгнат пак. Ще ръсна и събраните семенца от миналогодишните калдаръмчета. Мисля да сложа върху саксиите шапка за баня, за да стане парник. Бях чела някъде подобен трик Simple Smile.
Колебая се дали да не взема дипладения за западния прозорец. Много ми харесва как цъфти и буйната зеленина.
Сакъзче и мушкато дърво от нет-а. На мен не ми харесва. Simple Smile
Скрит текст:
Скрит текст:


Това второто е налба ( Pelargonium grandiflorum), пак пеларгониум, но не е мушкато ( Pelargonium Zonale) . Индришето (Pelargonium roseum) и сакъзчето (Pelargonium pelatum) също са им роднини.

Последна редакция: чт, 14 мар 2019, 13:03 от Diorela

# 171
  • София
  • Мнения: 5 884
Diorela, пробвай следващ път, ако ти се наложи. Перманганатът ги изгаря и направо разтваря мазно белите памучести налепи по растенията.
Иначе препаратите ги достигат, като се хранят. Нали все пак пият сокът от растенията. Затова най-добре системен инсектицид.

Специално накисванията са задължителни според мен, защото много често отвън изглежда ок растението, а гадовете са се загнездили и се крият в основата на растението или в кореновата система с месеци...
Много ми мразя тия упорити твари Joy

# 172
  • Мнения: 5 374
Разбрах, благодаря, ще я преместя във вътрешната част на терасата. Дано не залинеят , защото сме с тента и се очаква  да са на сянка.

# 173
  • In transit
  • Мнения: 11 905
Моите дипладении лятото в голямата жега, терасата ми е южна и неостъклена, направо спираха да вадят цвят и листа. Останаха едни голи пръчки. Като се позахлади септември пак почнаха, но слабо, вяло цъфтене. Моля, кажете ми какво харесва това цвете - полусянка, източно изложение? 
И моите са на югоизточна тераса, но е най-отпред на слънце. Стои зад една дървена рамка от икеа. Пече я от ранна сутрин до към 15 следобяд. Май месец ги купих, и оттогава до ноември не спряха да цъфтят. Наистина искат много вода. Мисля, че няколко пъти ги торих. И няколко пъти ги пръсках с моспилан, че бяха въшлясали.
Намерих една снимка от началото на лятото.
Скрит текст:

Diorela, утре ще ги снимам.

# 174
  • Мнения: 5 234
Търся идеи за цветя/растения, виреещи добре на западно изложение с много слънце.

# 175
  • Мнения: 5 374
Благодаря ти, Mikkey,  значи не топлото им е проблема. И моите са зад дървена рамка, закачени са саксиите на нея. Дали да не ги извадя от саксиите и да им подновя пръстта? За поливането, поливам и аз мощно, торя с мастербленд.  Може би една нова пръст ще им даде нови сили. Миналото лято почти бяха спрели да дават листа, а твоята изглежда супер свежа. Може би и едни кашпи ще помогнат за задържане на влагата , Ще помисля как да им помогна тази година за да се радваме на обилен цвят. А и листата им правят хубава сянка когато са обилни.

# 176
  • софия
  • Мнения: 25 609
Търся идеи за цветя/растения, виреещи добре на западно изложение с много слънце.
Сакъзчета Simple Smile
Но и аз бих се възползвала от други предложения. Доколкото прочетох и разбрах, дипладенията няма да е подходяща, за съжаление.

# 177
  • София
  • Мнения: 560
Здравейте ,цветни дами Simple Smile .Нова съм в темата и в градинарството.Накратко да кажа - решила съм тази година на голям южен балкон да го направя целият с мушкато.Комшийката е така и страшно много ми хареса. Каза ми ,че нейното мушкато е нискоктеблено.
Аз искам съвет от вас - да си купя вече готови мушката около една педя високи, в саксии и с цъфтеж ,които ги гледам по цветната борса или да си купя само чепки и аз да си ги посадя в пръст?Но проблема ми е там,че не знам каква пръст да избера - гледала съм,че има пръст за цъфтящи растения,такава ли трябва да бъде?
Ако си купя вече цъфнали цветя-трябва ли да ги пресаждам?
А вие наторявате ли ги допълнително?
Ох...много ми станаха въпросите ,но ми е интересно.
Ще се радвам да съм една от вас и да се включа в колектива Flowers HibiscusFlowers HibiscusFlowers Hibiscus

# 178
  • Мнения: 14 811
Лени,добре дошла! 🌺
Аз си купувам направо в саксия растения,просто тук чепки или друго няма. 😃 Лошото е,че нямам къде да ги държа зимата и всяка година взимам нови. Торя по един-два пъти,ако и когато се сетя. Моите са на первазите на два прозореца,южни и цял ден на слънце,супер им е. 😃 Пръст си вземи обикновена,не са претенциозни. Аз вземам каквато намеря,до сега ядове не съм имала. Последно от Кауфланд взех,много ми хареса. 3 лв беше 10л. мисля. Като ги вземеш сигурно ще са в малка саксийка,та не е лошо да си ги пресадиш.
И един съвет-не се притеснявай,не се впрягай. По мен съдя,че колкото повече треперя на някоя китка,толкова по-кекава е и я моря. 😃 Та това от мен,но имай предвид,че не съм някакъв виден цветар. 😃 Ще се включат и по-вещи от мен.

# 179
  • София
  • Мнения: 560
Супер ,благодаря Yum
Ще стана аз една цветарка , ще пращам снимки после ,ще видите Sweat Smile

Общи условия

Активация на акаунт