Хистеректомията - въпроси,отговори,коментари. тема 5

  • 56 918
  • 745
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 5 066
Щом са ти махнали само матката и яйчниците няма страшно,ще се възстановиш бързо и без последствия.

# 196
  • Мнения: 425
Бихте ли споделили за лъчелечението след тотална хистеректомия с махане и на двата яйчника. Колко време продължава терапията? Имахте ли странични ефекти?
Кои туморни маркери е препоръчително да се следят?
Благодаря предварително, ако някой се включи.

Последна редакция: сб, 27 юли 2019, 21:36 от Lanarte

# 197
  • Мнения: 5 066
Туморния маркер е SCC,aко е било рак на матката или шийката на матката.Ако лекаря при лъчето те начертае точно и изчисли правилната доза лъче странични ефекти няма да имаш.Терапията продължава според дозата.Ако е максимума около месец.Самата процедура е 1-2 минути и не чувстваш нищо,само трябва да не мърдаш.Ако имаш рязани лимфни възли може да получиш лимфедем,но не всички получават.Ако ти паднат левкоцитите биеш бира или бирена мая,но не на всички падат.

# 198
  • Мнения: 5 066
Fss кутията ти е пълна и не можеш да получаваш лични.

# 199
  • Мнения: 134
Здравейте, на моя роднина и отстраниха матката преди 2 седмици поради пропадане.
Колко време след операцията е нормално да има леко кървене?

# 200
  • Мнения: 7 929
Аиа, най-често около 2-3 седмици, при мен над месец. Лекарят ми ме предупреди - ако паднат сини парченца конец да не се плаша, че се разпадам, просто конците се резорбират.

# 201
  • Мнения: 134
Eva благодаря ви😊

# 202
  • Мнения: 37
Здравейте отново Simple Smile големи приключения с таз лимфа в корема. Премахнати са ми всички лимфни възли, веднага след хистеректомията се събра мн голямо количество, което за 2 месеца вместо дд се разсее, се втвърди и капсулира. Сега претърпях втора коремна операция- махнаха го- беше се увило ( ок 10 см диаметър) и притискаше уретера на бъбрека. Бъбрека веднага живна.
Казаха че все ще се събира лимфа в корема, но вече пътят й е отворен към корема и щяла да се резорбира, евентуално !! Четвърти ден след операция, дренирам по над литър кървава лимфа на ден.. не им харесва това...
Ииии с пикочния мехур нещата не вървят добре. Все така с катетър съм. Казват че цял живот може да е така- денервиран е, това не се възстановявало... моля, обнадеждете ме, искам пак да си пишкам....
какво означава пластика на пикочен мехур. Реално на тази операция втората са могли и това да направят, но не са....

Последна редакция: пт, 02 авг 2019, 09:38 от silvimilvi

# 203
  • Мнения: 17
Здравейте отново Simple Smile големи приключения с таз лимфа в корема. Премахнати са ми всички лимфни възли, веднага след хистеректомията се събра мн голямо количество, което за 2 месеца вместо дд се разсее, се втвърди и капсулира. Сега претърпях втора коремна операция- махнаха го- беше се увило ( ок 10 см диаметър) и притискаше уретера на бъбрека. Бъбрека веднага живна.
Казаха че все ще се събира лимфа в корема, но вече пътят й е отворен към корема и щяла да се резорбира, евентуално !! Четвърти ден след операция, дренирам по над литър кървава лимфа на ден.. не им харесва това...
Ииии с пикочния мехур нещата не вървят добре. Все така с катетър съм. Казват че цял живот може да е така- денервиран е, това не се възстановявало... моля, обнадеждете ме, искам пак да си пишкам....
какво означава пластика на пикочен мехур. Реално на тази операция втората са могли и това да направят, но не са....

Здравей,  аз имах проблем с пикочен мехур след операцията. Бях близо 4 месеца с катетър. По мое мнение трябва време да се възстанови. С катетър си изкарах и лъчетерапията. Слагай тапа на катетър, за да се тренира. Също и си прави изследвания за бактерии, защото някой път и те  причиняват трудно изхождане.

Даже е препоръчително да се спортува, да укрепва тялото. Йога и пилатес може. Разходки и движение го дават като част от оздравителния процес. Аз карам велоергометър вкъщи, 30мин и комбинирам с различни упражнения. Ходя пеша по 5км също.
Може ли да разясниш какви упражнения правиш, моля? Аз преди операцията си ходех на фитнес. Сега пак ходя от време на време, но не правя коремни преси и с тежестите за крака по 5 кг на уред:laughing:  и на кростренажора малко както и много време на пътеката, обаче ме е страх  да се натоварвам повече, а ми липсва както за психиката така и за физиката. Лекооо съм се поотпуснала и искам да си върна формата или поне да се доближа. Коремни преси правиш ли ? Иначе и аз имам велоергометър в къщи , но някак не ми е забавен.
Да кажа, че от моята операция минаха почти 9 месеца и е Вертхайм с вертикален разрез

Последна редакция: нд, 04 авг 2019, 12:22 от AnMary

# 204
  • Мнения: 87
Правех йога - преди ащтанга(силова), сега само хата (флоу). Един лекар ми каза - никакви коремни преси, други ми казват да си живея живота както преди. Дозирам натоварването, никога правя преси и не мисля, че е добре да изтласкваш с крака. Бягах в гората също, не съм се върнала още към това ( 8 месеца след операцията). Велото е най-добре, мисля, но много напрягане там също напряга коремната преса.
Виж как се чувстваш. Тялото ти ще ти подсказва. Елитни спортисти няма да сме, но ще държим форма разумно, мисля аз.

Даже е препоръчително да се спортува, да укрепва тялото. Йога и пилатес може. Разходки и движение го дават като част от оздравителния процес. Аз карам велоергометър вкъщи, 30мин и комбинирам с различни упражнения. Ходя пеша по 5км също.
Може ли да разясниш какви упражнения правиш, моля? Аз преди операцията си ходех на фитнес. Сега пак ходя от време на време, но не правя коремни преси и с тежестите за крака по 5 кг на уред:laughing:  и на кростренажора малко както и много време на пътеката, обаче ме е страх  да се натоварвам повече, а ми липсва както за психиката така и за физиката. Лекооо съм се поотпуснала и искам да си върна формата или поне да се доближа. Коремни преси правиш ли ? Иначе и аз имам велоергометър в къщи , но някак не ми е забавен.
Да кажа, че от моята операция минаха почти 9 месеца и е Вертхайм с вертикален разрез

# 205
  • Мнения: 37
За пикочния мехур- веднага сложих тапа, да. Малко ме притеснява, че вече катетърът пропуска, и като се напъна като съм седнала за голяма нужда и си пишкам отстрани на катетъра, дано е нормално. Сега 1 месец съм на Калимин, и после, стискайте палци да съм по-естествена ( е, да си правя кръгчета с чурката ми е мега забавно Simple Smile

# 206
  • Мнения: 87
Silvimilvi да не би размерът на катетъра да е по-малък от необходимото ? Не допускай да се запичаш, да няма нужда от много напън по голяма нужда.

# 207
  • Мнения: 104
При мен беше така. Покрай катетъра все се стичаха капки и накрая се оказа, че имам фистула между пик. Мехур и влагалището. Опееираха ме и сега нямам проблем. Трябва да разбереш от къде капе за да се предприемат навреме някакви мерки.

# 208
  • Мнения: 5 066
Едно въпросче към оперираните от рак-някой казвал ли ви е какво не трябва да се яде?

# 209
  • Варна
  • Мнения: 17 980
Едно въпросче към оперираните от рак-някой казвал ли ви е какво не трябва да се яде?

Въпроса за рака ли е или за след операцията?
Свекърва ми я оперираха преди три седмици, все още спазва болничния режим - без сурови плодове и зеленчуци, пържено и пикантно. Отделно тя е диабетичка, та и сладко не яде.

Общи условия

Активация на акаунт