Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 165
  • 764
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 3 161
И на нашата оценка имаше човек от банката, ЦКБ, нищо особено не беше неговото участие. Качих ги двамата, оценителят си свърши работата, човекът от банката почти нищо не гледа или пита, като се заговорихме се оказа че е от съвсем друг отдел несвързан с отпускане на кредити. Или отбиват номера, или следят за договорки по време на оценката, друго не виждам какво може да е.

# 676
  • София
  • Мнения: 1 121
Здравейте!

Някой рефинансирал ли е скоро ипотечен кредит?
Интересува ме какви са ориентировъчно нотариалните такси и по-скоро частта с местният данък.

Опитваме се с ММ да преценим дали си заслужава да рефинансираме или да приемем новия лихвен процент от сегашната ни банка.

# 677
  • София
  • Мнения: 3 161
Ако няма сделка, не дължите местен данък. Таксата за вписване на нова ипотека често се поема от новата банка. Вие ще си платите документите (може би 200-максимум 300 лева) и заличаване на старата.

# 678
  • Мнения: 230
Ellie D, отговорът на въпроса ти не е еднозначен.
1.Зависи коя банка ще рефинансира и каква и е офертата;
2.Зависи за каква сума става въпрос;
3.Зависи на какви условия си сега по кредита и с колко се вдига лихвата;
4.Зависи колко време ви остава до края на настоящия кредит и какъв период ви предлагат в новата банка;
5.И още 5-6 тънкости ........
Имам известни познания за кредитите. Кратък пример: Обаждат ми се от една банка с предложение да рефинансират мой кредит като ми предлагат 2% по-ниска лихва. За 3 минути разговор по телефона и 2 въпроса от моя страна излезе, че месечната вноска ще ми стане с 20 лева повече. Лихвата не е най-важното.
Ако ми дадеш малко изходни данни ще се опитам да дам по-конкретен отговор.

Последна редакция: пт, 19 апр 2019, 09:07 от Mysteri

# 679
  • Мнения: 3 070
Какво по-точно ви притеснява в местния данък? При рефинансиране само сменяте банката и трябва да се направи нова ипотека. Това е.

# 680
  • Пловдив
  • Мнения: 6 637
и при нас кредитния консултант (ПИБ) присъстваше на оценката - попълваше някакви документи, подобни на анкетни карти. Оценката беше малко по-висока от колкото предварително ни каза брокера, та добре се получиха нещата Simple Smile

# 681
  • София
  • Мнения: 1 121

Нелка, благодаря!
Ско,  не бях сигурна дали се дължи при рефинансиране.

Mysteri, имаме текущ кредит в ОББ, лихва 4.89%, остатъчен период 135 месеца, остатъчна главница 42 600лв. Към вноската всеки месец имаме 36.09лв застраховка.
ОББ предлагат намаляване на лихвата на 3.6%, такса предоговаряне възлиза на 1% от главницата. От тях да мине намаляват таксата на 0.5%, т.е около 200 лв.

Пощенска предлагат 2.8%, превод на заплата (не е проблем за мен) и кредитна карта. Застраховка за 5 години 2.27% от кредита. Ако ги платим накуп ще са около 950лв, ако ги вкарат във вноската ще са около 8лв. (Срещу 36лв ОББ).

Ако рефинансираме ще се договаряме срока да бъде 9 години, вноската ще бъде приблизително като сегашната. Живот и здраве като се върна на работа ще започнем да заделяме за предсрочно погасяване.

В момента съм по майчинство, което няма да карам докрай. Преди това съм осигурявана на максимума и като се върна на работа ще съм на новия максимум. Не знам това до колко има значение.

Не знам дали не изпускам някой тънък въпрос към банката.

# 682
  • Мнения: 3 070
Имаме текущ кредит в ОББ, лихва 4.89%, остатъчен период 135 месеца, остатъчна главница 42 600лв. Към вноската всеки месец имаме 36.09лв застраховка.
ОББ предлагат намаляване на лихвата на 3.6%, такса предоговаряне възлиза на 1% от главницата. От тях да мине намаляват таксата на 0.5%, т.е около 200 лв.

Мизерници! Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 683
  • Мнения: 230
ОК, така нещата изглеждат много примамливи и в полза на рефинансирането. Застраховката на ОББ наистина е убийствена. Някои продукти (кредити) на банките позволяват предоговаряне на сумата по застраховката с намаляване на главницата. Трябва да попитате как е при вашия случай. Ако е позволено коства само попълване на едно заявление. От написаното виждам, че ще изплащате предсрочно. Важно е да се знае и дали се дължи такса при частично предсрочно погасяване. Разбирам, че вие вече сте проучили въпроса. Има още една еднократна такса за усвояване на кредита. Някои банки я включват в изтеглената сума. Например теглиш 50 000 и после разбираш, че всъщност си изтеглил 50 500, а те не са ти споменали тази подробност.
В твоя случай е добре да се посетят и двете банки и да се помоли съответния консултант да ти направи и разпечата план за погасяване на кредита. Също разпитай за всички възможни такси (еднократни и периодични), които ще дължиш през целия период.  Запиши си ги на лист хартия.
След това когато се прибереш сумирай всичко, което трябва да платиш за целия период на кредита на едната и съответно на другата банка. В Плана за погасяване, някъде в началото има сума на всичко дължимо. Добави към него таксите и застраховката. В крайна сметка теб не те интересува как смята банката, а каква обща сума ще и платиш. Накрая от общата дължима сума към всяка банка извади главницата (42 600) и получените числа раздели отново на главницата, а след това и на периода (годините) на кредита. Така ще получиш реалния годишен лихвен процент на всяка банка.

# 684
  • Мнения: 3 925
Много висока лихва в ОББ. На мен ми я свалиха без проблеми на 2.8 преди месеци...

# 685
  • София
  • Мнения: 1 121
Mysteri, много благодаря за полезните насоки. Още в понеделник ще проуча тези неща в Пощенска.
Обадих се в ОББ и ги питах за застраховката. Ще подам молба да прекратяване на тази и ще пуснем нова за 10лв на месец.

В ОББ нямаме такса предсрочни погасяване в момента, в пощенска може след първата година.

Амброзия, може би ви е по-висок кредита. Ние преди 7 години тръгнахме от лихва 7.5, преди 2 години я смъкнахме на 4.89. Миналата година така и не се пробвах за предоговаряне.

# 686
  • София
  • Мнения: 112
Много висока лихва в ОББ. На мен ми я свалиха без проблеми на 2.8 преди месеци...

Може да ви е голям кредитът + ако е чист ипотечен - дават...

# 687
  • София
  • Мнения: 3 161
В Пощенска обаче има уловка ако смятате да погасявате предсрочно - намаляването на срока се плаща. Да си знаете Wink

# 688
  • Мнения: 1 878
По-назад има едни суми 5000 лв за документи и 3-4000 лв за прехвърляне. Това не са ли твърде високи такси??
Тези суми извън цената на имота ли са? От какво се определят?

# 689
  • Мнения: 1 472
Определят се от материалния интерес на сделката-такса нотариус, изготвяне на нот.акт,местни данъци и такси ,АВ
Извън цената на имота са.

Общи условия

Активация на акаунт