Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 099
  • 764
  •   2
Отговори
# 420
  • Мнения: 500
Колко излизат таксите при нотариуса като процент горе долу? Има ли банки които отпускат ипотетичен кредит с 10% самоучастие? Примерно апартамента струва 130к еуро, самоучастие 13к еуро?

# 421
  • София
  • Мнения: 3 029
Обикновено банките отпускат 85-90 % от оценката на апартамента, а не от стойността, на която се продава апартаментът.
Например днес на нас ни се провали купуването на харесан от нас апартамент - оцениха го 117 000 евро, супер ниско, той струваше 123000 евро, а на нас банката можеше да ни отпусне 99000 евро, до 85% от стойността. Много глупаво постъпихме, че не пробвахме и с други банки.
Таксите за прехвърляне могат да се видят в сайта на нотариус Калоянова.

Последна редакция: ср, 27 фев 2019, 21:16 от denizara

# 422
  • Мнения: 4 941
Здравейте, на път сме да купим апартамент с ипотечен кредит. Офертата от банката е лихва 2,95%, за 25г. вноската ще е около 480лв. В нея влиза 16лв. застраховка" Имущество".  Само че мислим да го направим за 30г ч., за да падне вноската. Искаме да изтеглим кредит за 90 000лв. Доходът на приятелят ми е 1000лв. Казват, че ще го одобрят. Вие как мислите?  Чудя се дали да му стана съдлъжник, какви са плюсовете и минусите?
 Как стават нещата с оценката, казват, че отпускат 80% и не сме сигурни ще ни отпуснат ли достатъчно пари...имаме самоучастие 10 000лв.
Ще го одобрят. Ние теглихме лятото, на предварителното одобрение кандидатствахме за 90 000 и банката ни одобри. След като харесахме апартамента ни отпуснаха 65 000, които ни бяха достатъчни със самоучастие от 12 000лв. Опитайте се да съберете още поне 5000, за да можете да си покриете всички такси при нотариуса.
Да, имаме и 5 000лв. за такси. Дано ни стигнат. НО апартамента е 100 000лв. Ние имаме 10 000лв. Единствения вариант  да ни отпуснат 90 000лв. е ако оценителят оцени имота на 110 000лв. Нали правилно съм разбрала??? В противен случай ще ни трябват още пари?

# 423
  • Мнения: 5 903
Апартаментът на двамата на името ли ще бъде? Сигурно не, щом той ще тегли заема. Аз не знам съдлъжникът не трябва ли са е законен партньор?

# 424
  • Мнения: 8 802
Здравейте, на път сме да купим апартамент с ипотечен кредит. Офертата от банката е лихва 2,95%, за 25г. вноската ще е около 480лв. В нея влиза 16лв. застраховка" Имущество".  Само че мислим да го направим за 30г ч., за да падне вноската. Искаме да изтеглим кредит за 90 000лв. Доходът на приятелят ми е 1000лв. Казват, че ще го одобрят. Вие как мислите?  Чудя се дали да му стана съдлъжник, какви са плюсовете и минусите?
 Как стават нещата с оценката, казват, че отпускат 80% и не сме сигурни ще ни отпуснат ли достатъчно пари...имаме самоучастие 10 000лв.
за 30г лесно ще го направите. Колкото е по-дълъг срока, толкова повече плащате на банката (-). В момента лихвите са на историческо ниско ниво, но след това ще започне и движение нагоре, което значи, ако не е фиксирана лихвата ви, много скоро може да се окаже, че вноската ви се е повишила и ви е станала и непосилна.
Банката с удоволствие ще ви направи и съдлъжник, та ако не се плаща, да има кого да търси (-). Като съдлъжник ще имате доказателство, че сте плащали кредита (+). Може и да имате собственост на ваше име (+). При промени в кредита, ще трябва да се подписвате и вие (+) т.е. приятелят ви няма да диктува положението. Оставате юридически свързани за 30г, а в живота може да е друго. (-)

# 425
  • Мнения: 35
Апартаментът на двамата на името ли ще бъде? Сигурно не, щом той ще тегли заема. Аз не знам съдлъжникът не трябва ли са е законен партньор?
Не е задължително. Аз съм съдлъжник по ИК , и от банката не са ми искали никакви документи, само лична карта.

# 426
  • Мнения: 5 903
Апартаментът на двамата на името ли ще бъде? Сигурно не, щом той ще тегли заема. Аз не знам съдлъжникът не трябва ли са е законен партньор?
Не е задължително. Аз съм съдлъжник по ИК , и от банката не са ми искали никакви документи, само лична карта.
А като съдлъжник само носиш отговорност за плащанията, така ли? Или и имотът така е на двамата? Не съм наясно и затова питам.

# 427
  • Мнения: 4 941
Точно това се чудим дали да е само на него или и аз да се включа. Казват, че по-дългия период е по-добре, заради по-малка вноска, а можело да се погася и от там падат годините, ако правилно съм разбрала? За съдлъжник може да е на семейни начала, не е проблем.

И имота, и кредита е на двамата. Така разбрах аз.

# 428
  • Мнения: 8 802
Имотът може да е на когото искаш(и трето лице). Но ще го плащат тези, които са поискали кредит.

# 429
  • Мнения: 35
Имотът се води и на двамата в моя случай. ИК е на приятеля ми, а аз съм само съдлъжник.

# 430
  • Мнения: 4 941
Ипотеката банката ли я води и какви са таксите при нотариуса там? И оценителят само един имот ли може да оцени за тези  130лв., които ще му се платят?

# 431
  • Мнения: 35
Ипотеката банката ли я води и какви са таксите при нотариуса там? И оценителят само един имот ли може да оцени за тези  130лв., които ще му се платят?
Нотариуса взима приблизително 4% от сделката.Оценителят оценя само един имот. Обиколете няколко банки , там ще ви стане по ясно за условията по отпускане на ИК.

# 432
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 583
Лятото теглих ИК. Моят приятел ми стана съдлъжник и писахме имота на двамата, защото реално ще живеем с неговите пари. Към ИК теглих и потребителски, тъй като не ни достигнаха пари, а и имахме стар потребителски който трябваше да рефинансираме.
А що се отнася да оценката - купихме и гараж към имота. Оценителят се опита да ни иска двойна такса за оценка, но от банката ни съдействаха таксата да е една.

# 433
  • Мнения: 4 941
Решихме да кандидатства само той, така и имота ще е негов. Има ли вариант аз да се впиша някак си без участие в банката, или не може заради ипотеката?  
Много се обичаме и си вярваме, знаем, че никой не би прецакал другия. Дано съм постъпила вярно. От друга страна само той ще вади документи, а аз ще тегля кредит, ако нещо много я закъсаме. Но този кредит си е товар, искам да успеем.
Имотът е без капаро, защото чакаме оценката първо, дано не го купят през това време. Много се бавят нещата...

# 434
  • Мнения: 8 802
Ипотеката банката ли я води и какви са таксите при нотариуса там? И оценителят само един имот ли може да оцени за тези  130лв., които ще му се платят?
да, това е такса за един имот. Ако искате повече да си оценявате, плащате си и тях. Оценителят има много работа да свърши, преди да се произнесе за оценката - чертежи, документи проверява, строителството, квадратурата изчислява, прави оценка на пазара на подобни имоти. Освен това в цената влиза и нещо за лиценза му - учил, работил, лицензирал се.

Общи условия

Активация на акаунт