Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 071
  • 764
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 709
Здравейте. Аз имам въпрос свързан със застраховката на апартаментс при ипотечен кредит. Сключена е на 18.05.18година. Днес реших да отида до банката, ако мога да я платя по-рано, така и тала съм наблизо. Казаха ми, че не било удачно, защото ако я платя днес, новата ще започне да тече от днес и дефакто няма смисъл, и да изчакам примерно няколко дни преди 18.05. Няма ли как да я внеса вноската просто по-рано, без да ми се променя периода. Аз ли съм в грешка?

# 586
  • Мнения: 5 059
smiley_flower
Нямам идея,при нас се плаща на куп,веднъж в годината.

# 587
  • София
  • Мнения: 9 110
И при нас се плаща накуп и не е нужно да е точно на датата. Желателно е да е няколко дни преди това.

# 588
  • Мнения: 709
Да, и на мен това ми казахс, че е желателно да е няколко дни преди датата, но просто днес имах време и ми се искаше да стане, но тя ми каза че не е изгодно за нас, защото ако платя днес, ще важи до същата дата догодина.

# 589
  • София
  • Мнения: 112
Ами то и моето разбиране беше такова, но един колега от работата със заем от УниКредит каза, че всеки път като погаси предсрочно му смятат първоначалната схема

# 590
  • София
  • Мнения: 9 110
Това няма как да е вярно, защото лихвата се смята върху останалия дължим кредит.
Т.е. ако дължите 100 хил. при 3% годишна лихва за един месец тя ще е 100000*0,03/12=250 лв.
Ако погасите 10 хил. вече ще дължите за следващия месец 90000*0,03/12=225 лв. лихва.

# 591
  • Мнения: X
Здравейте, ако имаш депозит или спестена сума пари в по-големи размери в дадена банка можеш ли да преговаряш за отстъпка в лихвения процент?

Зависи. От момента, от банката, от това дали депозита ще служи за обезпечение. Банките са свръхликвидни в момента, което си личи и от ниските лихвени нива по депозитите. Т.е. не се избиват и конкурират за депозити. Напротив търсят добри кредитополучатели. Обаче едно такова обезпечение е бързоликвидно, което се предпочита от банките. Което от своя страна би се отразило на ключови параметри по кредита. При всички положения това го говорете с банките.

# 592
  • София
  • Мнения: 3 159
Ами то и моето разбиране беше такова, но един колега от работата със заем от УниКредит каза, че всеки път като погаси предсрочно му смятат първоначалната схема
Променя се погасителния план от момента на внасяне нататък. Например, съотношението миналия месец ви е било 400 главница 100 лихва, за следващия месец е 405 главница 95 лихва. Погасявате предсрочно някаква сума запазвайки вноската и за следващата вноска ви се прекалкулира спрямо оставащата главница и вече е 435/65 например. Но изминалите вноски не могат да се пипат, те са в плана само за да излезе сметката.

# 593
  • Мнения: 1 472
По принцип застраховката за имота е с валидност 12 месеца. Примерно сключена на 2 април 2018, влиза в сила на 3 април 2018. Дали ще платите подновяване на 30 март 2019г или 2 април 2019 г, тя пак ще бъде с валидна дата 3 април 2019г. Вече зависи какви са условията на банката ви.
Повечето полици са платими еднократно и не са включени в погасителния план.

# 594
  • София
  • Мнения: 12 228
Имам следният въпрос, дали някой от вас е взел потребителски кредит вместо ипотечен?
Интересувам се дали се отпускат поребителски кредити за по-големи суми, примерно 25-30 000 евро
без поръчител и евентуално кои банки могат да предлагат това?
Опитвам се да се ориетирам по калкулатора на "моите пари", но за по-високи суми дори не ми дава оферти,
а повечето от останалите искат и поръчител.

# 595
  • Мнения: 5 059
Да попитам- как правите прехвърлянето на работната заплата?
Ние сме голяма фирма и работодателя ми няма как да ми я прехвърли само моята в Пощенска банка(фирмата ни работи с Уникредит булбанк) и това нещо ще го върша аз.
Кой е най-икономичния вариант според вас?
Има ли някаква врътка да не се плащат такси по прехвърлянето или да става автоматично?

# 596
  • Мнения: 47 981
Това зависи от електронното ти банкиране и тарифите ти в Уникредит(дали имаш някакви такси за превод между различни банки и дали можеш да настроиш автоматично да ти се извършва някакъв превод на определена дата) .

# 597
  • Мнения: 1 456
Имам следният въпрос, дали някой от вас е взел потребителски кредит вместо ипотечен?
Интересувам се дали се отпускат поребителски кредити за по-големи суми, примерно 25-30 000 евро
без поръчител и евентуално кои банки могат да предлагат това?
Опитвам се да се ориетирам по калкулатора на "моите пари", но за по-високи суми дори не ми дава оферти,
а повечето от останалите искат и поръчител.

Аз като ходих в ДСК да питам за рефинансиране, ми предложиха потребителски вместо ипотечен-за сума 18000-20000 евро. Щяло да ми спести много такси, но месечната вноска ми беше с 60-70лв, по висока за същия период, без включена застраховка и такси по сметката.

# 598
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 580
Да попитам- как правите прехвърлянето на работната заплата?
Ние сме голяма фирма и работодателя ми няма как да ми я прехвърли само моята в Пощенска банка(фирмата ни работи с Уникредит булбанк) и това нещо ще го върша аз.
Кой е най-икономичния вариант според вас?
Има ли някаква врътка да не се плащат такси по прехвърлянето или да става автоматично?
Някои банки дават предварителен договор, който трябва да подпише работодателят, че ще превежда заплатата в съответната банка. По принцип би трябвало да не отказва това, при положение, че банката с която той работи не дава по добри условия за кредит от други банки.
В нашата фирма работим с три банки за масово плащане и отделно пускаме на пет човека заплатите в други различни банки.

# 599
  • София
  • Мнения: 65
Имайте предвид, че по закон работодателя не може да откаже на работника да превежда заплатата му в която банка той пожелае. При това нямат право на никакви допълнителни удръжки за това, че някой не е в банката, с която работодателя има сключен договор. Така че, вместо да се чудите как точно да го правите сами, изискайте работодателя да Ви превежда парите по сметката към ипотечния кредит. Иначе ще имате един път такси за сметката в уникредит, втори път такси за превода от едната в другата банка и трети път такса за поддръжка на сметката в банката, където ще е кредита.

Общи условия

Активация на акаунт