Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 198
  • 764
  •   1
Отговори
# 600
  • София
  • Мнения: 112
Ами то и моето разбиране беше такова, но един колега от работата със заем от УниКредит каза, че всеки път като погаси предсрочно му смятат първоначалната схема
Променя се погасителния план от момента на внасяне нататък. Например, съотношението миналия месец ви е било 400 главница 100 лихва, за следващия месец е 405 главница 95 лихва. Погасявате предсрочно някаква сума запазвайки вноската и за следващата вноска ви се прекалкулира спрямо оставащата главница и вече е 435/65 например. Но изминалите вноски не могат да се пипат, те са в плана само за да излезе сметката.

И моята логика е такава. Ще го обсъдя с него Simple Smile Попитах и в ОББ все пак.
Очаквам си ...

# 601
  • Варна
  • Мнения: 769
Здравейте, дали бихте ме посъветвали, ако искам да предоговаря лихвата по ИК и да погася частично, то едновременно ли да действам или първо да предоговоря и след известно време да погася ? Как ще е най-удачно според вас?

# 602
  • София
  • Мнения: 9 111
Може би първо да погасите частично, защото таксата за предоговаряне обикновено е процент от остатъчния размер или е пропорционална на него.

# 603
  • Мнения: 4 942
Харесахме друг апартамент- тухла 72кв. с общи части за 48 000 евро. С две спални и всекидневна, с обща тераса за 3те стаи. Дали е добре според вас? За Бургас става дума. Имаме 15хил. самоучастие и ще ни трябват 80хил. кредит. Утре ще звъним в банката да видим дали не ни е изтекъл срока, че мина месец. Дано не трябва наново да пускаме документи.

# 604
  • Бургас
  • Мнения: 3 585
С две спални и всекидневна,  Дали е добре според вас? За Бургас става дума.
Зависи за кой квартал става въпрос. Обзаведен/необзаведен? Година на строеж също...

# 605
  • Мнения: 5 059
Харесахме друг апартамент- тухла 72кв. с общи части за 48 000 евро. С две спални и всекидневна, с обща тераса за 3те стаи. Дали е добре според вас? За Бургас става дума. Имаме 15хил. самоучастие и ще ни трябват 80хил. кредит. Утре ще звъним в банката да видим дали не ни е изтекъл срока, че мина месец. Дано не трябва наново да пускаме документи.

Звучи ми чудесно!
Не мисля,че ще имате проблеми с банката.Кой бяга от едни 80 хил.? Grinning

# 606
  • Мнения: 4 942
С две спални и всекидневна,  Дали е добре според вас? За Бургас става дума.
Зависи за кой квартал става въпрос. Обзаведен/необзаведен? Година на строеж също...
Обзаведен, влизаш и живееш. В Меден Рудник е обаче. Година на строеж 2016-2017 мисля, че е. От 2018 е с акт 16.

Всичко си стоеше на изчакване в банката. Заявихме, че искаме оценка, сега чакаме да кажат дата и да видим ще ни отпуснат ли сумата,която искаме.

# 607
  • Мнения: 5 059
Еххх,колко е различен имотния пазар просто не е истина.
В София,в някои от по-добрите квартали,за тези пари ще вземеш в най-добрия случай двустайна дупка ,която е за тотален ремонт.

# 608
  • Мнения: 4 942
Еххх,колко е различен имотния пазар просто не е истина.
В София,в някои от по-добрите квартали,за тези пари ще вземеш в най-добрия случай двустайна дупка ,която е за тотален ремонт.
Така е. Но за нас тук ни се струва скъпо, но идваме от малко градче.
Някой може ли да ми изпрати предварителен договор, понеже вече някои от вас са минали по този път?Имам един, но не знам дали става, не мога и тук да го чака да ми кажете.

# 609
  • Бургас
  • Мнения: 3 585
С две спални и всекидневна,  Дали е добре според вас? За Бургас става дума.
Зависи за кой квартал става въпрос. Обзаведен/необзаведен? Година на строеж също...
Обзаведен, влизаш и живееш. В Меден Рудник е обаче. Година на строеж 2016-2017 мисля, че е. От 2018 е с акт 16.
Добре е.

# 610
  • София
  • Мнения: 321
Имам въпрос към тези от вас, които са теглили ипотечен от Пощенска.
В договора за кредит и двамата ли съпрузи се наричат "кредитополучател"? Не би ли следвало единия да е съдлъжник или това се подразбира по реда, в който са записани в договора?

# 611
  • Мнения: 4 942
Здравейте, днес са ходили да оценят имота от банката. Сега чакаме обаждане, но не знам до колко дни. 2-3 може би? Ходихме да изваждаме документи от НАП и семейно положение, но ще се забавят. После какво следва? И също исках да знам малко повече за данъчната оценка. Кога се прави, от кого, колко струва?

# 612
  • Мнения: 5 059
*МаРгАрИтКа*
ние сме в пощенска с приятеля ми,но нямаме сключен брак.Това може би променя положението малко.Той е съкредитоискател,а аз кредитосиател.Отговаряме с равни права за заема,но не мисля,че може и двамата да сте кредитоискатели.

тинити
на нас ни се обадиха на следващия ден,но брокера беше близък с шефката на клона и повечето неща станаха по-бързичко с една идея.
От НАП не е лошо да си искате ПИН(или ПУК беше)код,с който да си гледате нещата от интернет.С него може да се вадят и подобни справки.Моята я пуснах с онлайн заявка и ми я изпратиха на мейла за 2 дена(така става по-бързо и по-лесно за служителите).
Данъчна оценка направиха продавачите,не знам как става точно.На вас не ви трябва.
Как ще изповядвате сделката на реална или на данъчна оценка?
Ние го писахме на реалната,която плащаме.Платихме доста голяма такса при нотариуса ,но така е по-сигурно,че в бъдеще всичко ще е наред.
Имайте предвид,че трябва да си предвидите едни парички около 1000 лв за вписване на ипитека.При нотариуса се плаща пак.Вашата всъщност сигурно ще е по-малка,защото кредита е по-малък.Ние теглихме 113 000 лв и беше 1050 лв такса и още 3800 за вписване и местни данъци и такси.
За всичко може да звъните в банката на служителя,който ви движи сделката.За абсолютно всичко.Те следят всяка една стъпка и имат информация.

п.с. забравих нещо важно.Ще искате ли повторна оценка за отпускане на сума за ремонт?Тя се бави повечко ,ако желаете такава.

# 613
  • Мнения: 1 472
Данъчната оценка се вади от Местни данъци и такси - от собственика на имота. Тя е необходима, за да се направи и нот.акт. Въз основа на нея се плащат и данъците на имота.

# 614
  • Мнения: 4 942
Ясно. Те имат данъчна оценка, но не знам кое се гледа. Казват, че гледат по-високата сума. Все пак ще ни вземат повече пари. Имаме 5хил. лв. за документи, такси и т.н.Искаме сделката да е на реалната цена, поне така мисля, че трябва да е.
Вече бяхме в НАП, ако знаехме щяхме да искаме по електронен път да го изпратят. При нас се бавят нещата, защото сме от друг град и ще чакаме 2 седмици.
Няма да искаме пари за ремонт, той е готов за живеене, дори и боя не иска, което е добре.

Общи условия

Активация на акаунт