Вегетарианска тема 11 - какво ще готвим днес

  • 42 084
  • 750
  •   1
Отговори
# 150
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 752
Аз правих пататник.
Салата от моркови по корейски.
И домвършвам веге сиренето от цветно зеле.
За днес не съм мислила какво да спретна. Имам накиснато жито. Може да е супа от жито и зеленчуци.

# 151
  • София
  • Мнения: 4 315
danilu, добра е идеята за zuppa al farro. отдавна не съм готвила, а е много вкусна

# 152
  • Мнения: 1 418
Струва ми се, че цяла вечност не съм писала тук, но разгледах какво сте писали - видях вкусни идеи.
Ася, съжалявам, че се чувстваш зле и трябва да се лишиш от бобовите.

У нас разни лещи, предимно с индийски вкус. Даже и индийски десерт приготвих. Сарми от лозови листа, пълнозърнест ориз, сушени вишни. Салати с киноа, чери домати, рукола . Салати с цвекло. Бяла крем супа от цвекло и пащърнак. От известно време сутрин пия сок от листна целина - харесва ми, леко е соленичък.
Правих и пълнозърнеста пица от лимецово брашно, като плънката беше на отделни сегменти според желанията на всеки. Веднъж и плоска содена питка с розмарин и едра сол, хапнахме с различни видове маслини и гхи. А, да, приготвих и няколко бурканчета гхи.
Освен това чипс от цвекло и кейл. Извадих и машината за пуканки за кино вечерите. Овкусявам ги след като излязат от машината.
Последната тортичка, която направих

Шоколадова торта без брашно,  с пълнеж от кокосова сметана, … на, кашу и мескит



Сурова салата с цвекло, грейпфрут и орехи


Чипс от цвекло

# 153
  • Мнения: 9 152
Понеже прочетох за питката с розмарин, та да кажа. Учените са открили и доказали, че Розмаринът е  много мощен в неутрализирането на акриламидите, които са канцерогенни. 
 

# 154
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Понеже прочетох за питката с розмарин, та да кажа. Учените са открили и доказали, че Розмаринът е  много мощен в неутрализирането на акриламидите, които са канцерогенни. 
 

обожавам го.
правя си една сол с розмарин, салвия и чесън. на всичко я слагам, уникална е.  Crazy


вчера правих сладкиш и мъфини, детето днес ще си празнува РД.
сега трябва да сложа крем на тортата и да я покрия с ганаш.
тази година детето е скромно, миналата година тортата беше вулкан. Crazy

иначе правих салата за вечеря, мъжът ми е болен и искаше супа.
сложих му в една купа мисо, вряла вода, кус кус, червен боб и наситнен праз. това беше супата  Mr. Green

днес предполагам, че пак ще иска супа, та ще направя някоя зеленчукова, за детето спагети.

# 155
  • Мнения: 1 418
Катерица, благодаря за инфото!

Ася, и аз много обичам розмарин. Всички подправки, освен листа кориандър харесвам, но розмаринът ми е сред любимите.

danilu , какво е сиренето от цветно зеле? И какво слагаш на морковената салата по корейски. Аз приготвям една с портокалов дресинг, стафиди и кедрови ядки.

Днес ще има картофи с билки.И рукола с разни поръски.

# 156
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
да, на зеления кориандър се препъват доста хора. и аз го мразя.... Sick
веднъж го бях направил ана песто и беше малко по-добре.
има някакво песто за детокс та пробвах, ама май не повторих  Joy

# 157
  • София
  • Мнения: 4 315
малко българи обичат кориандър. и малко да попадне в яденето, се усеща много. и аз го ненавиждам, но ако мине през огън, тогава онази откачалническа стипчива жилка изчезва.

# 158
  • Мнения: 1 418
Странно е, към колко неща съм се адаптирала и дори заобичала - като райската ябълка- отначало я притиквах на смути с портокалов сок, сега вече си загребвам с лъжичка от плода, или просто го ям. Много от нещата, които опитвам за пръв път харесвам, но с кориандъра ми е проблем, точно миризмата - нещо средно между машинно масло и миризмата на миризливите буболечки. А съм правила опити да го харесам- всяка година сея в градината, за ужас на майка ми. И той като повечето тревисти като минеш край него и го докснеш  ти замирисва. Едно е лехата от босилек и мента, друго е този миризливец. Но не се отказвам, все ще намеря къде да го включа и да го захаресвам. Може би нещо тайландско...Thinking  Зрънцата ги обичам.

asyalein , Ася, как приготвяш чечина - ако правилно съм запомнила, това е нещо като полента, но от нахутено брашно. Дай линк, ако не ти се пише.

# 159
  • Мнения: X
BiankaD, не питаш мен, но аз да си дам "моята" рецепта: https://www.asmallkitcheningenoa.com/farinata-genoa-chickpea-tart/.

Аз пък заобичах кориандъра, зеления (топчетата не ги любя много, но в разни кърита са ми ок). Вече не мога да си представя фалафели без кориандър. И в соса от кисело мляко към тях слагам. Мммм. Обаче най-много ми върви към разни меса.Embarassed

У нас нищо интересно напоследък. На мен нещо не ми се ядат манджи и си хапвам салати с добавки (авокадо, тофу, яйца...). Хапвам и много броколи напоследък, просто запечено набързо във фурната, колкото да го грабне топлината, но да остане хрупкаво. Онзи ден готвих кафява леща, а вчера само едни печени картофи на фурна за мъжете.

# 160
  • Мнения: 2 560
Аз си крада идеи  от тук,  ама не е честно- редно е и аз да давам такива😄.
Днес- закуската е плодово смути, за обяд пърленки с чесън, масло и пармезан, салати - шопска и цвекло с моркови, вечерята я мисля още.
Мразя кориандър, от миризмата му ми се повдига чак, обаче това за розмарина не го знаех, а ми е една от любимите подправки. 
Хубав ден🌻

# 161
  • София
  • Мнения: 18 709
Винаги имам пресен кориандър.
И децата го ядат даже.
Аз ще правя картофени кюфтета,без яйца.

# 162
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 752
Катерица, от утре съм в градината с розмарина:joy: Аз обичам да го слагам на картофи или просто го препичам и го ям така.
Сирене от карфиол имаше рецепта малко по-напред. Сварено на пара, после пасирано, агар-агар, хранителна мая,сол,лимонов сок и не помня още какво. Става много вкусно.

# 163
  • Мнения: 1 418
BiankaD, не питаш мен, но аз да си дам "моята" рецепта: https://www.asmallkitcheningenoa.com/farinata-genoa-chickpea-tart/.

Аз пък заобичах кориандъра, зеления (топчетата не ги любя много, но в разни кърита са ми ок). Вече не мога да си представя фалафели без кориандър. И в соса от кисело мляко към тях слагам. Мммм. Обаче най-много ми върви към разни меса.Embarassed

У нас нищо интересно напоследък. На мен нещо не ми се ядат манджи и си хапвам салати с добавки (авокадо, тофу, яйца...). Хапвам и много броколи напоследък, просто запечено набързо във фурната, колкото да го грабне топлината, но да остане хрупкаво. Онзи ден готвих кафява леща, а вчера само едни печени картофи на фурна за мъжете.

Синьо, много благодаря за рецептата. Радвам се, че се включи! Толкова подробно и аргументирано е описано и обяснено  всичко. Сега да те попитам , ти в чугунен тиган/тава ли приготвяш? Аз имам едни професионални пицарски тавички, които преди първото печене  се обгарят с мазнина и после  само се изтриват с мазна хартия. Чудя се дали ще са подходящи за тази рецепта.
И аз обичам броколите хрупкави. Пускам ги във вряла вода, колкото да придобият хубавия зелен цвят, а и не съм сигурна, че успявам да ги измия добре.

danilu, благодаря! [ur=http://vkusnosbety.blogspot.com/2018/10/cauliflower-cheese.html]Това[/url] ли е рецептата на сиренето ?  Ако да- радвам се, че ти е харесало. Two Hearts

За вечеря направих лозови сармички с плънка само от амарант, лук и морков и ги изпекох във фурната. Изядохме ги до последното стръкче препечен копър  Yum

Сложих боб за утре. Половината ще замразя евентуално за кюфтета по нататък.

# 164
  • Мнения: X
BiankaD, чугунен тиган/тава използвам, да. Според мен задължително трябва нещо незалепващо. Тези тавички ми звучат подходящи.

За вечеря имаше зеленчуков огретен с къдраво зеле (savoy cabbage), моркови, праз и чесън.

Имам 2 храстчета розмарин, които растат много бързо (поне така ми се струва) и все се каня да започна редовно да пия чай. Сега вече започвам, щом е толкова полезно. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт