Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 13

  • 34 282
  • 736
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 5 658
Уффф, аман, какво ви правят в чужбина, лоботомия ли?  Няма закон за отдаване под нем, представяте ли си! Вземи напиши "договор за наем" в google и чети на воля.

Комисион заплащат и двете страни. Неутрална банка няма, депозитът е при наемодателя. Застраховката не е задължителна и може да се договаря. Опис и снимки си направете сами. За Вас няма значение дали хазайката е декларирала дохода от наем.

# 706
  • Мнения: 25
RelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedЗдравейте на всички!
След като доста години живях в чужбина, ми предстои завръщане у дома, и съответно искам да наема свое жилище. Тъй като навсякъде е известно, че в БГ мама знаят всичко, аз имам следните въпроси:
- При наемане на жилище чрез агенция, каква е най-честата практика? Наемателят заплаща ли комисионна, или това е само за сметка на наемодателя?
-В България има ли такава опция, при която, когато се подписва договор, депозита за апартамента се превежда в неутрална банка и за двете страни, и нито една от тях няма възможност да тегли/ закрива, без съгласието на отсрещната страна? Ако не, вие как процедирате?
- При подписването (и съответно прекратяването) на договора, има ли трето (неутрално) лице, което прави пълен опис на апартамента (включително подробни снимки), като всяка от двете страни заплащат по 50% за услугата?
- Има ли задължителна застраховка на апартамента, която се поема и от двете страни?
-Къде мога да проследя дали хазяинът е регистрирал договора за отдаване под наем, и съответно дали всичко е изрядно?
- Никъде в Интернет, не успях да намеря закон за отдаване под наем (и съответно какви са правата на наемателя и наемодателя). Ако съществува такъв, бихте ли ми пратили линк?
Вероятно това няма да са единствените ми запитвания, но като за начало е това.

Предварително ви благодаря за отделеното време.
Relaxed

Лека вечер!

Като наемател - оптимистка Simple Smile
Смятам, същото ще кажат и тук списващите наемодатели?
Къде смяташ, че се връщаш? За тук - БГ си говорим - нали? Simple Smile
Иначе - описаното от теб звучи разумно и всички биха искали да има конктретен закон, регулации, правила ..., но няма ...

Да, за завръщане в България говоря.
На мен също ми звучи разумно, просто защото досега винаги условията са били такива, та затова исках да знам как стоят нещата в България

# 707
  • София
  • Мнения: 4 192
Тук сме по дърветата на джунглата, наемът може да се плаща в банани  Peace

# 708
  • Мнения: 25
В повечето случаи наемодателят е застрашената страна от некоректно отношение. Аз като такъв никога не бих се съгласила на такива условия.  Peace
Кои условия имате в предвид? Тези, които съм упоменала аз ли?

# 709
  • Мнения: 25
Уффф, аман, какво ви правят в чужбина, лоботомия ли?  Няма закон за отдаване под нем, представяте ли си! Вземи напиши "договор за наем" в google и чети на воля.

Комисион заплащат и двете страни. Неутрална банка няма, депозитът е при наемодателя. Застраховката не е задължителна и може да се договаря. Опис и снимки си направете сами. За Вас няма значение дали хазайката е декларирала дохода от наем.
Ами представете си, че съм свикнала по начина упоменат в поста ми. Нещо ново е за мен, и смятам е нормално да имам въпроси, по какъв начин по-точно, Ви засегна въпросът ми, че така се сопвате?

Иначе, благодаря.

# 710
  • Мнения: 25
Тук сме по дърветата на джунглата, наемът може да се плаща в банани  Peace
Ще го имам в предвид, благодаря.Wink Unamused

# 711
  • Мнения: 5 658
Само предвид е достатъчно. И не ти вярвам, че си реална, не може чак толкова ...

# 712
  • София
  • Мнения: 4 192
В на предвид това че в чужбината е така, тогава всички прекланяме глава  Naughty

# 713
  • Мнения: 25
Само предвид е достатъчно. И не ти вярвам, че си реална, не може чак толкова ...
Поради кое не вярвате, че съм реална? Смятате ли, че ще се занимавам да пиша по форуми, за да си разнообразявам времето?
Досега, където съм живяла условията са били най-вече такива, имало е и по-строги наемодатели. Както и да е, не съм тук да се обяснявам, какво е било и къде е било. Имах въпроси, зададох ги. Ако някой ги сметне за ненужни да ме докладва, но не смятам, че такива нападки са нужни някому.

# 714
  • Мнения: X
Само предвид е достатъчно. И не ти вярвам, че си реална, не може чак толкова ...
Май видя интелигентна конкуренция.

В повечето случаи наемодателят е застрашената страна от некоректно отношение. Аз като такъв никога не бих се съгласила на такива условия.  Peace
Интересно ми е защо. Условията звучат в полза и на двете страни.
А че няма някакви нормативни актове, които най-сетне да уредят тези въпроси, си е минус.

# 715
  • Мнения: 5 234
ReniDB, личи си, че не си била отдавна в БГ.
Много зависи в кой град искаш да наемеш.
Извън София, пазарът може и да е нормален, спокоен.
Ако е за София (Пловдив, Варна), е пълна лудница. Агенцията взема комисионна от наемателите, може би защото има огромно търсене и недостатъчно предлагане. Май нищо от другите описани екстри няма, а може би е редно да навлязат и при нас скоро цивилизованите условия за всички страни....

# 716
  • Мнения: 2 479
RelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedЗдравейте на всички!
След като доста години живях в чужбина, ми предстои завръщане у дома, и съответно искам да наема свое жилище. Тъй като навсякъде е известно, че в БГ мама знаят всичко, аз имам следните въпроси:
- При наемане на жилище чрез агенция, каква е най-честата практика? Наемателят заплаща ли комисионна, или това е само за сметка на наемодателя?
-В България има ли такава опция, при която, когато се подписва договор, депозита за апартамента се превежда в неутрална банка и за двете страни, и нито една от тях няма възможност да тегли/ закрива, без съгласието на отсрещната страна? Ако не, вие как процедирате?
- При подписването (и съответно прекратяването) на договора, има ли трето (неутрално) лице, което прави пълен опис на апартамента (включително подробни снимки), като всяка от двете страни заплащат по 50% за услугата?
- Има ли задължителна застраховка на апартамента, която се поема и от двете страни?
-Къде мога да проследя дали хазяинът е регистрирал договора за отдаване под наем, и съответно дали всичко е изрядно?
- Никъде в Интернет, не успях да намеря закон за отдаване под наем (и съответно какви са правата на наемателя и наемодателя). Ако съществува такъв, бихте ли ми пратили линк?

Рени, здравей!
Ще се опитам да отговоря поне на част от въпросите ти. Комисионна заплащат както наемателят, така и наемодателят. Доскоро всеки от тях плащаше по 50% от един месечен наем, но все по-честа практика е от наемателя да се взимат 75%, че и повече. Няма практика в България да се слага депозита в неутрална банкова сметка, но това не означава, че е невъзможно. Депозитът е обикновено в размер на един месечен наем, но все по-често се плащат и до два месечни наема, в зависимост от състоянието на жилището. Няма задължителна застраховка на апартамента. Мисля, че е въпрос на договорка. Не знам къде и как можеш да проследиш дали договорът е "регистриран", каквото и да значи това. Наемите се регулират от чл. 228 до чл. 239 от ЗЗД  Закон за задълженията и договорите. Пълен опис се прави при приемането и предаването на имота с Приемо-предавателен протокол. Правят се и снимки като част от протокола.

В интерес на истината има доста непрофесионални брокери, които публикуват фалшиви обяви за зарибяване на клиенти. В София ли се връщаш? Желая ти успех.

# 717
  • Мнения: 25
RelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedRelaxedЗдравейте на всички!
След като доста години живях в чужбина, ми предстои завръщане у дома, и съответно искам да наема свое жилище. Тъй като навсякъде е известно, че в БГ мама знаят всичко, аз имам следните въпроси:
- При наемане на жилище чрез агенция, каква е най-честата практика? Наемателят заплаща ли комисионна, или това е само за сметка на наемодателя?
-В България има ли такава опция, при която, когато се подписва договор, депозита за апартамента се превежда в неутрална банка и за двете страни, и нито една от тях няма възможност да тегли/ закрива, без съгласието на отсрещната страна? Ако не, вие как процедирате?
- При подписването (и съответно прекратяването) на договора, има ли трето (неутрално) лице, което прави пълен опис на апартамента (включително подробни снимки), като всяка от двете страни заплащат по 50% за услугата?
- Има ли задължителна застраховка на апартамента, която се поема и от двете страни?
-Къде мога да проследя дали хазяинът е регистрирал договора за отдаване под наем, и съответно дали всичко е изрядно?
- Никъде в Интернет, не успях да намеря закон за отдаване под наем (и съответно какви са правата на наемателя и наемодателя). Ако съществува такъв, бихте ли ми пратили линк?

Рени, здравей!
Ще се опитам да отговоря поне на част от въпросите ти. Комисионна заплащат както наемателят, така и наемодателят. Доскоро всеки от тях плащаше по 50% от един месечен наем, но все по-честа практика е от наемателя да се взимат 75%, че и повече. Няма практика в България да се слага депозита в неутрална банкова сметка, но това не означава, че е невъзможно. Депозитът е обикновено в размер на един месечен наем, но все по-често се плащат и до два месечни наема, в зависимост от състоянието на жилището. Няма задължителна застраховка на апартамента. Мисля, че е въпрос на договорка. Не знам къде и как можеш да проследиш дали договорът е "регистриран", каквото и да значи това. Наемите се регулират от чл. 228 до чл. 239 от ЗЗД  Закон за задълженията и договорите.

В интерес на истината има доста непрофесионални брокери, които публикуват фалшиви обяви за зарибяване на клиенти. В София ли се връщаш? Желая ти успех.

Много благодаря за отговора!
Под регистриран договор за отдаване под наем, имам предвид, че в дадена ситуация, наемодателят се окаже некоректен, аз като наемател, имам ли защита от дадена агенция, синдикат?

# 718
  • Мнения: 2 479
Моля, Рени. За съжаление по-често се случва да са некоректни наемателите. Това не значи, че няма и некоректни наемодатели. Старателно ще четеш договора и ще си отстояваш интересите. И все пак за София ли мислиш? За съжаление никой няма защита от никъде. Нито на съд може да се разчита. Чакаш с години и все едно гониш Михаля.

# 719
  • Мнения: X
Много благодаря за отговора!
Под регистриран договор за отдаване под наем, имам предвид, че в дадена ситуация, наемодателят се окаже некоректен, аз като наемател, имам ли защита от дадена агенция, синдикат?
Нямаш защита. За да се реши проблемът, трябва да хвърлиш личен ресурс за дело.
Ролята на агенцията е да рови обяви, нищо повече. Не могат да ти помогнат с друго, дори да искат, особено има проблеми с вече наето от теб жилище.

Общи условия

Активация на акаунт