Любители на котки ТЕМА 126

  • 22 897
  • 737
  •   1
Отговори
# 330
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Lizia, връщах се назад в постовете ти да видя откъде имаш Елизка, и изненада - т улицата.
Все си мисля, защо са такива големи и дългокосмести, но факт е, че виждам и по улиците такива .... а как искам да ги взема всичките и да ги гушкам Simple Smile
Скоро имах шанс да ми гостуват трима котешки тийнове. Кръстих ги Морков, Пъзел и Памук.
Като си намеря снимките ще видите защо се казват така, та тогава "о, кеф" гушках цели три наведнъж, те и те гушави бяха, много се привързах. Със снимките ще.разкажа повече Simple Smile

# 331
  • София
  • Мнения: 3 841
Точно вчера ходих на гости на една позната в Люлин и там видях разкошна котка, точно мой тип, цветовете на Елизка, повече бяло, пухкава, рошава, с това типично за породата дебело дупе и рунтави крачета, като гащички. И тя е бездомна. Как е възможно, се чудя, такива красиви животни да изхвърлят. И в моя квартал виждам от този тип. Ужасно е, попадне ли веднъж на улицата, вероятността някой да я осинови е нищожна, ако не е бебе. Моята позната живее там и я вижда често, ще опитам да направя нещо за нея. Не ми излиза от ума тази котка.

# 332
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Ех тези гащури, много се майтапим с тях Simple Smile
Никога не съм мислила за този модел котки като Късметка и Елизка, че са изхвърлени, мислех си, че е родена на улицата. Беше много малка като я  намерих, ама как беше навирила малката си опашля ... Simple Smile

# 333
  • София
  • Мнения: 3 841
Според мен Елизка е изхвърлена, аз я взех вече голяма котка, появи се изведнъж в квартала ми. Беше с хигиенни навици, знаеше да ползва котешка тоалетна и да отваря врати, но беше травмирана и уплашена. С мен установи контакт много бързо, но от другите хора бягаше.

# 334
  • Мнения: 3 248
Мен пък ми писна да се наричат породисти разни животинки, които само бегло приличат на някаква порода. Ама понеже е масовка това, особено с персийките и британките в България, се създава една грешна представа за това какво реално е породисто животно.

Не мисля, че някой обивнява, когато някой е избрал да време породисто животно. Проблемът идва, когато някой иска да си вземе нелицензирано развъдено животно, което е породоподобно, най-вероятно болнаво със съсипан имунитет и психика.
Много рядко хора, които развъждат нелицензирано, спазват добрите практики. Естествено има я и обратната страна, има лицензирани, които не го спазват. Sad


И да, вдигала съм скандали по зоомагазини! И то какви!

Ако ще и британската Кралица да е, кой ще да е, отделя ли някой здраво коте от здрава майка преди котето да е навършило три месеца, той извърваш насилие над животното! Пък закривайте си очите с лъжи, щом това ще ви накара да спите по-спокойно.

Ако видите някой да бие на улицата с пръчка коте или куче ще подминете ли??? Защо да подминаваме ранното отделяне? В повечето случаи то носи много повече старадание в краткосрочен и най-вече дългосрочен план на животинката.

Ама както и да е... Да слагаме розовите очила...



Мира Иванова, това е типичен поглед за Маутата, учуденият и леко глуповат. Но това е само заблуда на противника. Wink

РумиК, зеленоочки са, да. По стандарт като gooseberry. Но в зависимост от светлината и фона много се променят.

# 335
  • София
  • Мнения: 16 199
Elona, категорично твърдиш 3 месеца, а не посочваш нито едно обяснение защо точно. Е, аз се поразрових: https://thecatsite.com/ams/how-old-do-kittens-have-to-be-to-leav … eir-mother.33404/. препоръчително е да е навърщило 8 седмици (за да е кърмено и отбито и на твърда храна), а желателно 12 - за социализиране и научаване на "котешки етикет". Така че би ли изброила кои точно са основанията за 12 седмици? 

# 336
  • София
  • Мнения: 8 348
Не мисля, че всички красиви и пухкави и приличащи на някоя порода на улицата са изхвърлени. Някои просто са избягали и загубени.

Срещала съм в доста литератури по въпроса за трите месеца, особено при котките. Не мога да вадя цитати, защото съм от телефона и е дразнещо.

# 337
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Аз я прибрах защото усетих вътре в себе си много силна емоция към точно това котенце.
Видях я сутринта, отивах на работа извън града и нямаше как да я затворя в колата цял ден на 40 градуса, лято беше.
Обещах на малката душа ако довечера ме чака там, че ще я взема.
Там беше Simple Smile
Не ми е важно породиста ли е, просто ми открадна сърцето рано рано в една юнска сутрин преди 4,5 години.

# 338
  • София
  • Мнения: 3 484
Трудно ми е да чета тези спорове, повтарящи се периодично... Не виждам смисъл в тях, не стигат до много хора (по-точно до хората, които пораждат тези отрицателни емоции и към които са адресирани), не са образователни... Внасят напрежение, обиждат и отблъскват тези, влезли във форума, за да споделят радостта си от новия член на семейството. Тези хора очакват да споделим радостта им, да разсеем съмненията им, да получат компетентни и адекватни съвети, насоки как да създадат комфорт на домашните си любимци... Задават въпросите си и ... изведнъж ги залива една враждебност, обвинения, гняв, често обиди... (и "посрещачите" са едни и същи...).
Започват едни разсъждения за печалбарство за сметка на животинчетата (но питащите хора не развъждат котетата, а им осигуряват дом и искат най- доброто за котешките си бебета). Започват едни съвети да се вземе улично коте и т.н. и т.н.
И нито дума като отговор на въпросите...
Повярвайте ми, шокът от такова посрещане е голям (така ме посрещнахте и мен... и много други след мен).
Форумът е свободно място, не е запазена територия на някого, колкото и дълго да пише там.
Идват светли празници... Да бъдем по-добри, по- толерантни. Да зачитаме правото на мнение и на другия, независимо, че това мнение е различно от нашето.

Влязох тук за друго, исках да споделя нещо приятно...

# 339
  • Мнения: 3 248
Sharky*, ще ти отговоря, макар да си ми объркала ника.

Има НАУЧНА литература по въпроса, провеждани изследвания и т.н. А за тези от нас, които са учили фелинология, животновъдство и други подобни, това е една от “десетте божи заповеди”.
Всички фелиноложки федерации казват три месеца, световната фелиноложка общност категоризира отделянето преди третия месец като нехуманно отношение.

А основания за отделяне на три месеца или по-късно:
- достатъчен прием на кърма
- получаване на две обезпаразитявания и две ваксини преди смяна на дома
- стабилизиране на имунитета
- социализация, затвърждаване на хигиенни навици, обучение на правилна игра, хранителни навици и други
- психологическа готовност за смяна на средата
- намаляне риска от развитие на поведенчески проблеми, агресия
и т.н.

# 340
  • София
  • Мнения: 1 210
Малко основание ли е, че тогава развиват инстинктите си и придобиват социални умения и знания от майката? Възможно е ранното отделяне да доведе до проблеми в поведението - гризане на предмети и агресията са част от тях. Освен това, тогава се изгражда имунитета им и се слагат и ваксините, без които е рисково да сменя обитанието си и да преживява стреса от това.
Многократно е обяснявано тук, няма смисъл да продължаваме да дъвчем. Надявам се, че дамата ще положи максимални грижи и ще дари с любов котето, тук получи съвети за нещата, които я интересуват и винаги ще получава. На мен ми стана обидно от упреците, които хвърли като не срещна Ах и Ох, а реална оценка на поведението на продавача. И не, не съм съгласна, че това е "хвърляне на помия", както се изрази. Ако обичаме животните наистина е добре да си отворим очите и за по-тъмната страна на търговията с тях.

# 341
  • Мнения: 1 050
Пухчо го взехме на около 40-45 дена. Сигурно се е намерила съфорумка, която да ми каже, че е рано да се отделя от майката, но кой да чуе... Сега ми се къса сърцето и ако съм на сегашния си акъл, просто щях да го "запазя" и да го взема малко по-късно. Още ми е пред очите как го пуснахме за първи път в нас, дребно и едва ходещо, как се сви в приятеля ми, а сигурно си е искало мама...

# 342
  • София
  • Мнения: 16 199
Ваксините ги слагаме (плащаме) ние; обезпаразитяването е толкова евтино, че дори не го броя за разход. От горния пост излиза, че до 12 седмица дори не можем да пътуваме и да го оставяме на котешки хотел/у роднина, докато ни няма? Това доста се отличава от отговорите на същите въпроси, дадени ми от ветеринаря.

"НАУЧНАТА" литература дали може да я цитирате с линкове към нея?

# 343
  • София
  • Мнения: 3 484
Блеки го прибрах на 6 седмици- нямаше майка...
Точица беше на 2-3 седмици (току-що що прогледнала), когато я прибра дъщеря ми- захвърлена до кофа за боклук- не можеше да яде сама (храниха я с биберон), не можеше сама да ходи до тоалетната...
Сигурно щеше да им е по- добре с мама по- дълго, но...
Излиза, че при едни обстоятелства може, при други- не...

# 344
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Моите пък точно с мнението на ветеринарите се покриват и тук, и навън.
Става въпрос за породободни, не бъркайте, не говорим за осиротели котета, намерени на улицата или закупени от лицензиран развъдник по всички правила. Eто го и Ушатото, намерен заедно със сестричката си и братчето си мръзнещи от студ и умиращи от глад, кожа и кости беше, жалка картинка. Моето "породободно" струваше много пари за лечение, безсънни нощи, непрекъснато посещение при ветеринар за следене на общото състояние и внезапна смърт и да, докторите са на мнение, че най-вероятно родителите са били родственици, тежкото автоимунно заболяване, слабият имунитет, постоянната болнавост, за второто изрично ветеринарите подчертаха, че ранното му отделяне от майка му е изиграло роля, тази от която го взехме го хранеше с Уискас и другите боклуци от Кауфланд, иде ми да я застрелям мърлата скапана и не съжалявам за епитета.

Общи условия

Активация на акаунт