Защо всички казват колко ужасно е да имаш дете?!?

  • 3 817
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте,

Бременна съм в началото на четвъртия месец и си задавам много въпроси относно живота след раждането на детето.
Прави ми впечатление, че откакто забременях всички около мен с някакво извратено удоволствие ми обясняват как живота ми свършва. Много обичат да използват думата КРАЙ, поне по 1 път в изречение. Свекървата идва при мен и като ме види, че си почивам и почва "почивай майче, че от сега нататък никога повече няма да почиваш. Почивай че вече само тревоги те чакат". Питам приятелки с деца толкова ли е гадно да имаш деца, отговорът е "ами много е гадно, ама един ден детето ти ще ти благодари че не си го махнала". Е мерси, ако това е единствената"хубавиня" на майчинството, не разбирам защо трябва изобщо човек иска да има деца.
Друг отговор е "ами обичаш го, ама чувството че вече си никой и не можеш да правиш любимите си неща не изчезва".
С мъжа ми сме хора на живота, събираме се много с приятели, пътуваме много, и в страната и в чужбина, просто решаваме че ни се ходи някъде и тръгваме без да го мислим много. Това ни прави много щастливи и никога не сме чувствали, че нещо ни липсва. Притесняват ме обаче приказките на всички "доброжелатели", които казват "оооо, забравете вече, за вас всичко свърши".
Ами като е свършило , да ходим да се мятаме от някъде?!?
Знам, че сигурно ще ме оплюете, ще кажете какъв егоист съм само защото задавам такива въпроси. Но не мога да хвърча от щастие представяйки си бъдещия си живот като един КРАЙ. Всички ми казват че трябва да загърбя мечтите си да се развивам в кариерата и да посетя екзотични места по света, заради бъдещото ми дете.
Ами наречете ме егоист, ама какво е животът , ако ти вече не съществуваш заради себе си, а заради някой друг? Какво е животът без мечтите ти? Постоянно плача и не виждам смисълът, момичета...

# 1
  • Мнения: 4 660
Животът не свършва след раждането, даже бих казала че сега съм по щастлива от преди. Единствено детето и неговите нужди излизат на по преден план.
Аз също бих казала радвай се на бременността си. Ох колко ми липсват ритничетата на бебка 😍

# 2
  • Мнения: 25 737
Живота определено се променя след детето, но не чак толкова, че да се метнеш от някъде.
Като те започне колики, зъби, прохождане...и т.н. и т.н. и няма да имаш време много да му мислиш. Laughing

# 3
  • Мнения: 2 170
Животът не свършва след като станеш майка, да променят се приоритетите ти , но в никакъв случай не е зле. Ние също сме любители на пътуването и тн. и бебето не ни е спряло, просто предвиждаш малко по-дълъг път, търпение и се радваш на още един пътешественик🙂.
Когато дъщеря ми беше само на 3 месеца ми се наложи да пропътувам 2000+км , с кола, сама с нея. Беше изморително , но нещо ново и забавно.
Винаги зависи от  гледната  точка на човека. Например-“Супер, сега ще има човече, за което ще се грижим и семейството ще се сплути” или “ Ужас , сега ще трябва да храня още едно гърло, няма да излизам по дискотеките толкова често”.

# 4
  • Мнения: 580
Това са пълни глупости. Има ли желание, има и начин. Защо да не можеш да пътуваш или да се реализираш в работата? Няма да свърши всичко и да спреш да съществуваш, просто ще се наложи да си малко на пауза. Детето няма да е вечно едно беззащитно бебе. Ако имаш на кого да оставиш детето, ще можете да излизате с таткото сами за по няколко часа, а когато стане на няколко месеца ще можете и да пътувате с него. След като тръгне на ясла или градина, ти ще се върнеш на работа. Дали ще стоиш на едно място или ще се развиваш, зависи само от теб. При мен даже детето ми дава стимул да искам да постигна повече.
Но да, живота се променя и ти се променяш. Свиква се и се намира баланса. Радвай се на бременността.

# 5
  • Мнения: 10 697
Раждането ще бъде едно ново начало за теб като майка и за детето. Да, детето е отговорност, но щом си решила да имаш дете, значи си била готова да я поемеш. Живота ти ще се промени - не само твоя, ами и на околните заради малкия човек. Ще има безсънни нощи, ще има и тревоги но радостта която ще изпитваш през всичкото останало време е незаменима и няма как да се опише. Детето не слага край на живота ти, а го осмисля. Имам приятели с повече от 2 деца които пътешестват, наслаждават се на живота семейно. Да, детето иска своите грижи и да си всеотдайна към него. Понякога ще бъдеш и в ситуация да правиш сериозни избори, но това е част от това да си родител.  А мечтите се променят с възрастта, така че спокойно Simple Smile

# 6
  • Мнения: 376
Никога не съм смятала майчинството за ужасно или край на каквото било. Когато ни се ходи някъде, се хващаме с децата и ходим където си искаме. Открихме много неща за собствените си способности, станахме корави копелета, оправяме се с малко сън, заякнахме физически. Сега хората без деца ми се струват като някакви лигльовци. Най-вече открих колко много мога да обичам, наистина не подозирах преди това. Не се шашкай, просто ще ти трябват няколко месеца да свикнеш с новото положение. Няма нужда да загърбваш мечтите си, само ще ги отложиш с известно време.
За мен децата не са край, както и аз не съм била край за моите родители. Виждам ги сега, радват се, че са отгледали свестни човешки същества, имат си свои бизнеси и си ги движат, радват се на внуци. Родителството не е край, а начало на мноого неща. Доброжелателите... винаги ги има. Усмихваш им се, кимаш любезно и да си гледат работата.

# 7
  • Мнения: X
Ами какво да ти кажа...въпрос на обстоятелства, на късмет, на нагласа...
Има хора, за които живота не свършва, а едва тогава придобивал смисъл...На мен това ми е странно защото звучи все едно до преди детето животът ти е бил безсмислен...

На мен живота ми от както имам дете определено е доста по - труден отколкото преди това. Но както казах въпрос на обстоятелства. Просто не съм имала особени ангажименти и отговорности преди детето. И да, ограничаващо ми действа. Абсурд е да тръгнем на някъде ей така като ни скимне както преди. Но пък има и хора, които го правят. Това зависи много от вас и вашата представа за почивка и от характера и темперамента на детето. Мен лично ходенето на "почивка" с дете до 3 години ме изморява и натоварва и ходехме колкото да не е без хич и се връщахме няколко пъти по - изморени. Когато детето пораства става по - лесно и приятно.

Не съм тръгнала да се мятам от някъде, не съм спряла да живея, даже и за второ се замислям, явно няма да е чак толкова ужасно...
НО определено не мога да кажа и че е само розово, прекрасно и невероятно, както някои го описват...

Как ще го почувстваш ти не може да се предвиди.

# 8
  • Мнения: 9 196
Да си ги беше задала тези въпроси преди корема. И да - КРАЙ на егоизма и правенето на каквото ти скимне. Първо е бебето, после ти и мъжа ти, със щенията ви да правите, каквото ви щукне.

Щом всички ти го казват, значи нещо в поведението ти ги кара да ти го казват.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Аз не съм майка за момента, но хората, които говорят неща от типа на: "ами много е гадно, ама един ден детето ти ще ти благодари че не си го махнала", са егати простите кокошки, без извинение.
Животът се променя, несъмнено, ама то пък големия смисъл цял живот да обикаляш по купони, молове и да гониш "кариера". Особено пък това с кариерата, ще рече човек, че всички са от претендент за Нобелова награда нагоре. Най-често си заемат стандартни офис длъжности или по-грубо казано - "офисен планктон". Звучиш като свястна жена, гледай си спокойно бременността и не се връзвай на дрънканиците на този и онзи.

# 10
  • Мнения: 9 196
На мен не ми звучи, като святстна, а като неадекватна, щом се бунтува и не е наясно, че с дете живота не е същия. То и за това го правят хората - да не е същия. И явно не само на мен, щом масово получава такива съвети.

По-добре да знае реалността от сега, отколкото да се тръшне в 8 следродилни депресии после, защото е спряла да е център на света.

И ще забрави за екзотични места също, защото същите вървят с ваксинации и опасности от зарази и никой нормален няма да надупчи 3 годишно дете да го влачи из джунглите, камо ли пък бебе.

# 11
  • София
  • Мнения: 18 698
Логистиката е по ~трудна с дете,респективно с две като при нас,но това не попречи да идем до другия край на Европа и да е разчетено всичко.И по 900 км на ден сме минавали.
Всеки си прави животът с детето както го усеща и смята за правилно.
И не, моите златни  яйца не са центъра на света и той не се върти около тях само.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Не знам, за мен има голяма разлика между това да осъзнаваш, че животът ти няма да е същия и да си център на света (което предполагам повечето нормални хора правят) и това всеки да ти мели някакви неща на главата в стил "вече и ти ще си прецакана, няма да съм само аз".

# 13
  • Мнения: 11 074
Много е добре даже, че са почнали да говорят така "хората". Аз когато раждах и имах малко дете, негативите на майчинството бяха табу и някакъв размазан мит, на никого не му беше трудно, никой не изпадаше в следродилна депресия или пък не му се налагаше да се възстановява година-две от тежко раждане, и неспящи бебета нямаше, всички се лензеха и умиляваха като малоумни. Повярвай ми, това дразни не по-малко.  Хубаво е, че в последните 10-15 години понавлезе и по-реалистичното говорене за майчинството, виждам, че даже има залитания в другата крайност.

Истината е, че има и от двете. И мед, и лайна в изобилие Simple Smile Нито свършва животът, нито пък започва - и двете съждения са прекалено опростяване на ситуацията. И пътуванията не свършват, за работата да не говорим. Купоните - на теб самата ще почнат да ти се струват тъпи Simple Smile Просто има изместване на фокуса. При по-безотговорните даже и това няма някой път. Живей си живота, лека бременност и раждане.

# 14
  • София
  • Мнения: 18 698
Аз пък се  чудя къде са тия дет така ти говорят авторке?
На мен как никой не ми е казвал колко е гадно да имаш дете,напротив.

Това е като детето тръгва първи клас и ,,ейй училище гадост и бля бля.

Общи условия

Активация на акаунт