Говорим си за "Свръхестественото", "боговете" и Човека #3

  • 28 557
  • 807
  •   1
Отговори
# 435
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Ина, благодаря за инфото.

# 436
  • Мнения: 18 549
Изгледах тези дни Просто обвивка (Аltered carbon) ,третират позната тема, разбиарасе в своя интерпретация.Харесах  артиста, пич та дрънка.Не запомних да се усмихва, все сериозно беше.Дано продължат ,но едва ли ще попадна на него нататък.Доста голота, но красива беше.В младостта ми това бе табу , поне  на стари години  нацелих свобода на тялото и голота без срам.Нещо наистина нормално , но не беше.

# 437
  • Мнения: 36 485
Напредвам с темата с лекциите Simple Smile Малко бавно, защото сега съм на работа и не чета, когато има хора тук.
Не съм съвсем съгласна с идеята, че злото произлиза само от човешкото поведение - според мен съществува и в природата. Освен това, аз никога не съм интерпретирала историята за Каин и Авел по този начин. Никъде не пише, че Авел е бил успешен и харесван - доколкото помня - Авел е бил животновъд и е клал животни като жертвоприношение, докато Каин (забележете) е отглеждал растения и е принасял в жертва реколтата си. Бог, обаче, е предпочитал месото и приел само жертвата на Авел, но не и на Каин. Той изревнувал от Бог (заради неговото поведение, а не защото брат му бил успешен и красив) и убил Авел.
Тук по-скоро става за безотговорно поведение на родител, който демонстрира обич само към едно от "децата" си; не смятам, че Каин е бил зъл по начало.

# 438
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Тук по-скоро става за безотговорно поведение на родител, който демонстрира обич само към едно от "децата" си; не смятам, че Каин е бил зъл по начало.

Да, така е! Ако си чела "На Изток от Рая" - там става въпрос точно за това нещо.

И въпреки това, в поведението на Каин има нещо, което е много характерно за хората - желанието да унищожиш всичко, което не можеш да имаш.

Огледай се и ще разбереш, какво имам предвид. Във филмите и сериалите това много често се тематизира, но не знам, дали винаги е разбрано така.



Не съм съвсем съгласна с идеята, че злото произлиза само от човешкото поведение - според мен съществува и в природата.

Например?

# 439
  • Мнения: 36 485
Ами, например - спомням си, че съм чела нещо за един вид шимпанзета, които водят войни подобни на човешките. Не защото имат нужда от ресурси, а просто за завладяване на територия. И при тези войни избиват огромна част от съседната група шимпанзета - просто така.

П.п. Предполагам, че Бог не е наказал Каин, защото се чувства виновен и знае, че той е причината за трагедията, а не защото проявява милост към него.

Последна редакция: ср, 27 фев 2019, 11:18 от Petia Kageyama

# 440
  • Мнения: 6 383
Как го разбирам аз: Животните не могат да определят - това е зло, това - добро. Това го определяме ние хората, защото сме осъзнати. На нас ни се струва, че нещо е зло, жестоко, без причина при това. Но явно за тях не е така - това им е заложено, това правят. (тук препратка към шимпанзетата, които се избиват според нас безпричинно) Както им е заложено да сучат мляко, да раждат, да си гледат малките - едва ли майката котка учи своите дъщери - то и няма кога погледнато времево.
Историята за Каин и Авел, честно, ми е дразнеща. Каин бил зъл, ми не е, просто е грубо недооценен, пренебрегнат. Тоз бог за емпания не е ли чувал? И като не е - какъв бог е тогава? Емпатията е едно огромно богатство за хората, как да го кажа. Не че не се издигат в обществото хора, които също си нямат идея от емпатия. Но те пък изобщо не ме вълнуват и не ми е това цел за постигане.

# 441
  • Мнения: 36 485
Обаче, ние не знаем дали животните разбират, или не разбират и дали причиняват страдание нарочно, или защото им е заложено. Как може да се докаже със сигурност; не мисля, че съществуват такива изследвания?
Може би някакво сканиране на мозъка, за да се види има ли разлика, когато убива за да се нахрани и когато го прави, защото така иска, би могло да докаже дали има намерение за причиняване на страдание...Не съм попадала на информация за такова изследване.

# 442
  • Мнения: 6 383
Аз съм убедена, че им е заложено определено поведение при определени ситуации. За диви животни говоря, де, не за питомни или гледани от хора. На нас ни се струва жестоко, за тях - важи максимата: Такъв е животът.

# 443
  • Мнения: 36 485
Докато не видя доказателство, не мога да кажа със сигурност.
На хората също им е заложено - особено на по-простите. А точно те често са най-жестоки и зли.

# 444
  • Мнения: 6 383
Докато не видя доказателство, не мога да кажа със сигурност.
На хората също им е заложено - особено на по-простите. А точно те често са най-жестоки и зли.
Мисля, че на това болднатото, Какво ще ти отговори, че такива хора са си животни така да се каже. Grinning И има нещо вярно.

# 445
  • Мнения: 36 485
Сетих се още една проява на умишлена злонамереност при животни - чела съм за случаи, при които делфини нарочно атакуват хора, за да ги убият, или ги завличат в дълбокото и ги оставят да се удавят. Предполага се, че са запомнили злонамерени действия от хора и си отмъщават на когото могат.
Това също потвърждава, че злото не е запазена марка на хората, а го има навсякъде (ако приемем, че отмъщението е проява на злото).

# 446
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Разглеждате бог от позицията на приемане, че е индивид с човешки качества. А ако погледнете от позицията на: Бог не е като човеците със своите емоции, не е индивид, а нещо хем различно, хем не съвсем. Тогава как ще тълкувате историята на Каин и Авел и изобщо какво се има предвид под тези два образа? Ами ако са нещо по-различно?
Сетих се още една проява на умишлена злонамереност при животни - чела съм за случаи, при които делфини нарочно атакуват хора, за да ги убият, или ги завличат в дълбокото и ги оставят да се удавят. Предполага се, че са запомнили злонамерени действия от хора и си отмъщават на когото могат.
Това също потвърждава, че злото не е запазена марка на хората, а го има навсякъде (ако приемем, че отмъщението е проява на злото).
За делфините - не знам, но косатките и други китове го правят със сигурност, но не от злоба или ярост, просто са ловци и са подвластни на този инстинкт. Като прибавиш към него и интелигентността им, се получава една опасна комбинация.

# 447
  • Мнения: 36 485
Бог от Стария завет си е точно като човек - той общува с творенията си от позицията на баща/създател и е съвсем телесен - не е невидима сила.

# 448
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Не забравяй, че Стария Завет е Тората на евреите, че и по от преди, а евреите са закодирали в текста на Стария Завет други познания. Затова е добре да се погледне от друг ъгъл написаното.

# 449
  • Мнения: 36 485
Така е, но аз тълкувам текста както бих тълкувала литературно произведение. Скритият смисъл е отделно нещо.

Общи условия

Активация на акаунт