Изследване на ХОРМОНИ – 18 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 048
  • 733
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 159
Денис, при тези
Скрит текст:
резултати:

Dhea-s 12,76 (1,6-9,10)
Androstendion 2.89 (0.75-3.10)
17-OH-Progetserone 1.36 (0.2-2)
Tostesterone 1.17 (0.29-1.67)

Къде може да е проблема? Имам час за ендо, но естествено искам да имам някаква идея.
Благодаря!
Според мен, проблемът е в яйчниците.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря.  


Денис,

Ето и продължението:
На база горните изследвания и полови хормони (вкл. Инхибин Б и АМХ), щитовидни, ТРАК, УЗ на жлеза, обременяване с глюкоза ,НОМА индекс, АГ прегледи и редовен цикъл без ПКЯ, липса на окосмяване и т.н - ок съм и няма проблем за забременяване.
Рядък случай (синдром на Рефетов), Т3 и Т4 са 'пренебрежимо' завишени, с ТСХ 0,6-1,2 за последните 4 изледвания в рамките на 6 месеца. Писа, че съм с хашимото, заради завишени преди 6 месеца антитела, които падат и едните са в референтни вече, другите още мъъничко.
Въпреки килцата в повече, нямам ИР, аз си се следя, защото баща ми е с диабет.
За DHEA-s каза, че най-вероятно е вродено и щом другите андрогени са ок, няма окосмяване да не го мисля.
Препоръча сваляне на кг, спорт и да не ям храни богати на йод, да пия селен.

Записала съм час за друг посещаващ ендо, с добра репутация за второ мнение.
Много ми е странно да знам, че нещо не е в норма, а да ми кажат, че съм ок.
Та хем съм обнадеждена, хем съм объркана и ще си чакам 1 месец до срещатата с другия док.
Това е, ще съм благодарна на всякакъв коментар!

# 151
  • Мнения: 727
Скрит текст:
Скрит текст:
Здравей, Денис!
Скрит текст:
Ще припомня накратко моя случай
Скрит текст:

Преди месец
На 4ти ден

На 23ти ден

Отново пролактин
След  твоите съвети и посещение на нов гинеколог и ендокринолог пуснах следните на 4ти ден

Ще те помоля да коментираш отново. Много ми е притеснено, а часа ми е чак следващия петък. БЛАГОДАРЯ ТИ!
Здравей1
17ОН Прогестерон е висок, но той се изследва точно на 3  ден от МЦ и сега може да не е обективен.
Андростендионът е висок
ЛХ е висок и показва ПКЯ, най-вероятно от високите нива на андрогените.
Пролактинът е висок
Инсулинът е нисък - да не си на НВДиета? Може би трябва да направиш обременяване с глюкоза?!
Лекар трябва да прецени, къде е първопричината и да се лекуваш. Не го отлагай, защото понякога е трудно и отнема много време.
Ще чакам да пишеш какъв е коментара на лекаря.

Здравей, Денис!
Тхкмо излизам от кабинета на ендокринолога. Според него няма проблем с инсулина и кръвната захар. Честно казано причина за ПКЯ освен високите нива на андрогените не чух (не беше много словохотлив), но като цяло повтаряше, че не било толкова страшно положението..не знам дали защото наистина не е страшно или просто така. Пролактина пак ще изследвам, защото варира. Изписа ми Инофолик 2×1. Вторник ще мина и през АГ да чуя и тя какво ще каже. Интересно ми е да чуя твоето мнение. Какво ще ме посъветваш да търся ли друг ендокринолог? Адекватно ли е предписан Инофолик? Правилно ли е дозиран? Чела съм, че подтиска апетита, аз съм 42-43 кг и да отслабван още е абсурдно, от както спортувам редовно 2 месеца съм качила 1 кг, което за мен е истинско постижение.
Какви други добавки би ми препоръчала ?
Благодаря ти отново!
Дозата на Инофолика е тази.
Той чисти мазнини и потиска апетита, ако си с метаболитен синдром, а ти нямаш наднормено тегло, ката че няма да има проблем.
Според мен, потърси второ мнение и аз на твое място бих направила обременяване с глюкоза, защото има случаи, когато само инсулин и глюкозата не успяват да покажат точно къде е проблема.
Ще направя със сигурност. Има ли значение в кои дни се прави?
Относно инофолика ще пиша в темата за добавките.

# 152
  • София
  • Мнения: 35 814
За обременяването с глюкоза - няма значение деня от МЦ.

# 153
  • Мнения: 592
Здравейте всички и особено Денис:)
Може ли коментар по резултатите ми от днес, 28 ден от м.ц., при установен днес задържан /непукнал се/ фоликул. Изписаха ми дуфастон за 7 дни ... tsh ми е в чист ден, надявах се да изкара по.добри резултати от предишния път, но май пак не е добре ....

Ако не е посочено друго, референтните граници са за пол Жена, възраст 33 г.

Хормонален анализ
Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
TSH ( Тиреотропен Хормон )      3.550   mIU/l   0.300 - 4.200
Progesterone ( Прогестерон )¹      51.880   nmol/l   Виж забележка под черта
1.Референтни граници на Прогестерон ( Progesterone ) за жени в репродуктивна възраст по фази в nmol/L:
фоликулна 0.18-2.84; овулаторна 0.38-38.1; лутеална 5.82-75.9;
За жени в менопауза: до 0.40 nmol/L;
Референтни граници за бременни в nmol/L:
1-ви трим. 35.0-141
2-ри трим. 80.8-264
3-ти трим. 187-681;
Референтни граници за мъже в репродуктивна възраст: до 0.474 nmol/L;
Здравей!
Прогестеронът е висок, което показва, че или е имало късна О., или е ЛУФ ,или има лутеална киста.
Трябвало е да се изследва и Е2. Без него, поне аз, не мога да преценя какво се случва.
Колко мм беше този ЗФ?

ТСХ е висок, трябва да е под 2.00 - трябва терапия.

[/quote][/spoiler]
Много благодаря! Не запомних размер, но днес, 28ми ден все още стои и ми изписа дуфастон, за да не стане киста. Като цяло каза , че това ако ми е проблема, не е толкова страшно, нямам представа каква е луф синдром и по-добре да не почвам да чета Astonished

Ще споделя после мнението на ендокринолога.
Възможно ли е да ми върнат хормоните от стрес? Лятото когато са единствените ми 1 2 месеца по-спокоен ритъм, изследванията ми бяха наред...друго обяснение нямам.
[/quote]
Да, възможно е причината да е стрес.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на Ендокринолога.  Peace
[/quote]

Здравей, Денис, влизам да споделя мнението на ендокринолога /втори такъв, че първият ме неглижира/. Дано да съм полезна и на други момичета.
За TSH 3.55 каза, че е принципно в норма, но щом целя бременност трябва да го сваляме. Предписа ми еутирокс 25 mg, по 1 таблетка и половина всеки ден, сутрин, 30 минути преди хранене. Другите ми показатели на ЩЖ са добре. Гледа жлезата и на ехограф, там всичко е наред. След 4 седмици трябва да пусна контролно tsh-то и препоръча и обременяването да направя. Аз писах мисля, че и инсулинът би е малко висок, а Homa индексът ми е граничен.

Тя също като теб смята, че няма преддиабет, прединсулинова резистентност и пр., щом си на граница, считай че го имаш и да се вимат мерки навреме. Аз този месец към нямала реално овулация,с поред записките на АГ-то ми. Ендокриноложката каза, че TSH и инсулинът имат отношение към О., което вече и аз знаех.
Препоръча ми сваляне на килограми, макар че не нямам наднормено тегло по принцип, спрямо височината ми. Просто 70 като кажа, звутат много Grinning
За въглехидратите, на този етап не било нуждно съвсем да ги ограничавам, просто да махна вредните - раинирана захар, тесто, торти, бисквити, джънк фууд, боклуците.

И така, благодаря ти още веднъж Hug

# 154
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
За нищо. Hug
Ако не те затруднява и ако не забравиш - пиши, какъв е бил проблема, че ми е интересно.
Денис, да ти кажа и  за продължението на казуса.
Скрит текст:
Значи започва измерване на БТ на 8-ми ден от цикъла, като до 10-ти включително БТ е съответно 36.9, 37.0, 37.1.

На 11-ти ден става 36.8,
на 12-ти- 36.6,
на 13-ти-36.3,
на 14-ти - също.
В същото време тестът за овулация става леко позитивен на 11-ти ден, на 12-ти чертата е малко по-силна, а на 13-ти късно вечерта вече е напълно положителен, с две еднакви черти. Овулацията явно е била на 14-ти ден, защото на 15-ти ден вече тестовата черта е по-бледа от контролната.
На 15-ти ден не е мерила БТ, защото се е успала.

Това е. Остава мистерия защо БТ е била толкова висока до 11-ти ден от МЦ.
Каква мислиш, би могла да е причината?

# 155
  • Мнения: 35
Здравейте,може ли да помогнете в разчитането но резултатите.Благодаря

# 156
  • Мнения: 1 976
Здравейте, не знам дали е удачно тук да се обсъждат и хормонални проблеми при мъжа, но реших да попитам. На последната спермограма излезе, че ММ е с астенотератозооспермия, което означава, че сперматозоидите му са с намалена подвижност и 95.5% от тях са с дефекти. Назначиха му изследвания, включително хормонални и изследване за ИР.
От хормоните само пролактинът излезе завишен, като се има предвид, че спази изсикванията за провеждане на изследването- 529.70 µIU/ml     86 - 324
Захарта му обаче ме притесни. Това са му резултатите от изследването за ИР:

Инсулин (IRI) сутр. на гладно    Serum        21.05       mIU/l     3 - 24.90   
Инсулин-2   Serum        111.9       mIU/l        
Инсулин-3   Serum        96.1       mIU/l   
Глюкоза (1 )   Serum        7.06       mmol/l        
Глюкоза (2 )   Serum        11.14       mmol/l       
Глюкоза (3 )   Serum        8.42       mmol/l   
Ще съм благодарна, ако и denis се включи с мнение.

# 157
  • София
  • Мнения: 35 814
karaidavarvi
Благодаря, че сподели  Peace

За нищо. Hug
Ако не те затруднява и ако не забравиш - пиши, какъв е бил проблема, че ми е интересно.
Денис, да ти кажа и  за продължението на казуса.
Скрит текст:
Значи започва измерване на БТ на 8-ми ден от цикъла, като до 10-ти включително БТ е съответно 36.9, 37.0, 37.1.

На 11-ти ден става 36.8,
на 12-ти- 36.6,
на 13-ти-36.3,
на 14-ти - също.
В същото време тестът за овулация става леко позитивен на 11-ти ден, на 12-ти чертата е малко по-силна, а на 13-ти късно вечерта вече е напълно положителен, с две еднакви черти. Овулацията явно е била на 14-ти ден, защото на 15-ти ден вече тестовата черта е по-бледа от контролната.
На 15-ти ден не е мерила БТ, защото се е успала.

Това е. Остава мистерия защо БТ е била толкова висока до 11-ти ден от МЦ.
Каква мислиш, би могла да е причината?
Да, О. може да е била на 14/15 ден от МЦ.
След 15 ден от МЦ, не е ли мерила БТ?
Тук да си направи графика:
http://calendar.zachatie.org/work/HomePage

По-високата БТ, на 11 ден от МЦ, може да е била инцидент. Засега не показва да има проблем.
След О., БТ трябва да се повиши и да се задържи висока - ако наистина е имало О. и всичко с нея е наред.


Здравейте,може ли да помогнете в разчитането но резултатите.Благодаря
http://cdn.bg-mamma.com/dHds/Ap3y5.jpg
Здравей!
Според мен, имаш проблем с метаболизма на глюкозата - консултирай се с Ендокринолог.
ЛХ и ФСХ са високи, показват проблем с функцията на яйчниците.
Пролактинът е висок.
АМХ е добре, но той не винаги е обективен, добре е да провериш и Инхибин В и се консултирай със специалист по репр. медицина.
Имаш дефицит на вит. В12 и вит.Д - трябва да приемаш добавки, дозата се назначава от лекар.
Провери ТСХ, Т3, Т4, ТАТ и МАТ.


Здравейте, не знам дали е удачно тук да се обсъждат и хормонални проблеми при мъжа, но реших да попитам. На последната спермограма излезе, че ММ е с астенотератозооспермия, което означава, че сперматозоидите му са с намалена подвижност и 95.5% от тях са с дефекти. Назначиха му изследвания, включително хормонални и изследване за ИР.
От хормоните само пролактинът излезе завишен, като се има предвид, че спази изсикванията за провеждане на изследването- 529.70 µIU/ml     86 - 324
Захарта му обаче ме притесни. Това са му резултатите от изследването за ИР:

Инсулин (IRI) сутр. на гладно    Serum        21.05       mIU/l     3 - 24.90   
Инсулин-2   Serum        111.9       mIU/l        
Инсулин-3   Serum        96.1       mIU/l   
Глюкоза (1 )   Serum        7.06       mmol/l        
Глюкоза (2 )   Serum        11.14       mmol/l       
Глюкоза (3 )   Serum        8.42       mmol/l   
Ще съм благодарна, ако и denis се включи с мнение.
Здравей!
Пролактинът е висок, има и ИР - трябва да се консултира с Ендокринолог.
Да провери също ТСХ, Т3 и Т4, ТАТ и МАТ, Тестостерон, ЛХ,Е2 и ФСХ / ако все още не са изследвани/
Трябва да спазва режим на хранене, да спортува, да приема медикаменти ... да откаже и бирата  Wink

Последна редакция: сб, 26 яну 2019, 16:44 от denis.

# 158
  • Мнения: 6
Здравейте, 
Работим за бебе и моля за съдействие за разчитане на резултатите от 6 ден МЦ

# 159
  • София
  • Мнения: 35 814
Здравейте, 
Работим за бебе и моля за съдействие за разчитане на резултатите от 6 ден МЦ
http://cdn.bg-mamma.com/ggWD/ZYkh2.jpg
Здравей!
ЛХ, ФСХ и Е2 се изследват точно на 3 ден от МЦ - тогава са максимално показателни.
ЛХ е висок, но не може да се прецени дали показва ПКЯ или по-ранна О., защото след 3-ти ден той започва да се повишава /физиологично/.
Тестостеронът е на горна граница, провери ДХЕА и 17ОН Прогестерон / точно на 3 ден от МЦ/ и се консултирай с Ендокринолог.

# 160
  • Мнения: 6
Консултирах се с двама лекари единият е на мнение че имам ПКЯ, а другият на четвърти ден след менстусцията видя оформени яйцеклетки 2 бр.  -0.80 и 0.87 см. В понеделник ще излезнат и другите два хормона.

# 161
  • Мнения: 539

Здравейте Simple Smile това е на 3ти ден от цикъла. Мнения?

# 162
  • Мнения: 1 976
Благодаря много, denis! Всичко останало е изследвано и е в норма. Обзаведохме се и двамата с тая ИР.
Аз смятам в понеделник да си направя пак изследване за ИР, но ще съм към края на цикъла. Това нали не оказва влияние?

Последна редакция: сб, 26 яну 2019, 20:45 от Forest rain

# 163
  • София
  • Мнения: 35 814

Здравейте Simple Smile това е на 3ти ден от цикъла. Мнения?
ТСХ е висок, трябва да е под 2.0
Тестостеронът е нисък - възможно е да е лабораторна грешка, инцидент. Други причини - гладуване, НВХ или диета с ниско съдържание на мазнини, вегетарианска диета, медикаменти/ АБ, ОК напр./ и т.н.
ИР, дефицити  - най-вече на витамин Д и цинк
Другите хормони са добре.

# 164
  • Мнения: 539
Благодаря! Тсх трябва ли да го тествам и в друг ден?

Общи условия

Активация на акаунт