За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори - Коледно-новогодишна :)

  • 40 662
  • 739
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 7 324
Имам странен въпрос-може ли да се направи мусака без картофи?
Имам идея,но как да я реализирам ,с налични зеленчуци-тиквички,моркови,грах,а каймата кавардисана с лук и домати?Дали ще стане нещо?Изключени са картофите,ориза,макаронени(гледах в нета,но има варианти със забранените...).Благодаря!

# 436
  • Пловдив
  • Мнения: 40 957
Имам странен въпрос-може ли да се направи мусака без картофи?
Имам идея,но как да я реализирам ,с налични зеленчуци-тиквички,моркови,грах,а каймата кавардисана с лук и домати?Дали ще стане нещо?Изключени са картофите,ориза,макаронени(гледах в нета,но има варианти със забранените...).Благодаря!
Ще стане,разбира се...тиквички и патладжан може,целина глава също.

# 437
  • София
  • Мнения: 11 748
Имам странен въпрос-може ли да се направи мусака без картофи?
Имам идея,но как да я реализирам ,с налични зеленчуци-тиквички,моркови,грах,а каймата кавардисана с лук и домати?Дали ще стане нещо?Изключени са картофите,ориза,макаронени(гледах в нета,но има варианти със забранените...).Благодаря!
Може , разбира се. Задушаваш каймата с глава лук в 2-3 с . л .зехтин, подправяш със сол и черен пипер, щипка две риган, докато стане на трохи. Всички зеленчуци на кубета се прибавят, 1/2 кут . домати, но за кратко, за да не омекнат, колкото да ги хване мазнината. Изливаш в тавичка, вода, печеш, готова си. Заливаш с яйца и кис. мляко ако желаеш, но не винаги е необходимо. Чубрица аз не ползвам, тази подправка изобщо не я харесвам

# 438
  • Мнения: 5 167
Един въпрос относно вкус - в крем-карамел с тиква, доколко се усеща тиквен вкус и аромат? Ако ядящия не знае, че има тиква, ще разпознае ли вкуса й?

# 439
  • София
  • Мнения: 11 748
Един въпрос относно вкус - в крем-карамел с тиква, доколко се усеща тиквен вкус и аромат? Ако ядящия не знае, че има тиква, ще разпознае ли вкуса й?
По уплътнен е, ще те попита какво има още.

# 440
  • Мнения: 158
Някой може ли да ми каже, шоколадът отстрани, който е полят дали е смесен с нещо, или чист, просто разтопен?
https://m.facebook.com/photo.php?fbid=2003861942986453&id=20 … 723&source=48

# 441
  • Мнения: 1 538
Здравейте,може ли да ми обясни някой- аз  ли не правя правилно или вината е във фурната ми.Обикновен кекс 6 яйца ,вода и т.н някой път не бухва ,стои един нисък ,уж изпечен я някак слепен.Не разбивам достатъчно сместа ли ?Може ли да ми дадете точна рецепта и стъпка по стъпка.Малкия много обича и иска да му направя днес кекс  , три пъти съм се мъчила ,два от които неуспешни 😖😑

# 442
  • Мнения: 22 867
Скрит текст:
Преди време бях намерила една рецепта за меденки която много се хареса у дома и непрекъснато я правех...после спрях и я загубих и сега я търся отново.

Това което помня беше че се слага на котлона вода, масло, захар мед да се разтопят и после към тях се прибавя брашно, бърка се и се оставя в хладилник да стегне за 30 мин и после се разсточва и пече. Някой да се сеща коя е рецептата?
Меденките на Джема може би?
http://desislava-blog.blogspot.com/2014/04/2-1.html?m=1
Не, са....без яйце бяха.

Nivea, погледни тая рецепта за джинджифилови човечета.

# 443
  • Мнения: 13 568
Имам странен въпрос-може ли да се направи мусака без картофи?
Имам идея,но как да я реализирам ,с налични зеленчуци-тиквички,моркови,грах,а каймата кавардисана с лук и домати?Дали ще стане нещо?Изключени са картофите,ориза,макаронени(гледах в нета,но има варианти със забранените...).Благодаря!
Може , разбира се. Задушаваш каймата с глава лук в 2-3 с . л .зехтин, подправяш със сол и черен пипер, щипка две риган, докато стане на трохи. Всички зеленчуци на кубета се прибавят, 1/2 кут . домати, но за кратко, за да не омекнат, колкото да ги хване мазнината. Изливаш в тавичка, вода, печеш, готова си. Заливаш с яйца и кис. мляко ако желаеш, но не винаги е необходимо. Чубрица аз не ползвам, тази подправка изобщо не я харесвам
Карфиол съм слагала вместо картофите, добре се получи, аз също избягвам картофи. Стандартна рецепта за мусака, само заместих картофите с него. Грах също ми хареса в комбинация с останалото, обичам и да ми е шарено, та колкото повече - толкова повече.
Това с уговорката че аз обожавам карфиол, зеле и подобни, понеже все пак мирише малко по-различно от мусака с картофи, но пък може и да ви допадне.

# 444
  • Мнения: 6 004
Х. Т. първо яйцата със захарта трябва да се разбият до побеляване, тогава се прибавят останалите продукти, съобразно рецептата. Аз пека на 200 град. И след 15 мин. намалявам на 190. Ако печеш на силна фурна, ще ти изглежда изпечен, а всъщност вътре няма да е достатъчно. Тогава спада и става сбито.

# 445
  • Мнения: 1 538
Благодаря,а фурната първо само отдолу пускам да пече  ,към края отгоре,нали така?

# 446
  • Мнения: 939
Х.Т аз правя този кекс, много е хубав:
6 яйца
2 ч.ч захар
2 ч.ч брашно
3/4 ч.ч. олио
1 ванилия
6 супени лъжица вода
Отделят се жълтъците от белтъците.
Към белтъците се добавя захарта и ванилията, разбива се на сняг.
Към жълтъците се добавят лъжиците вода и олиото. Разбърква се може и с тел, без миксер.
Към жълтъците се добавят постепенно белтъците и се разбърква с шпатула или лъжица като се цели в смесите да се вкара въздух.
Към тази смес се добавя брашното, вече може и с миксер.
Във форма за кекс намазана с олио и поръсена с брашно се изсипва сместа.
Пече се в предварително загрята фурна на около 170-180 градуса първите 30 минути само отдолу, после вече и отгоре, докато стане горе долу час времето на печене. Ако фурната е с вентилатор може времето да се намали на около 50 минути.
Като го извадя от фурната го изчаквам около 10 минути и тогава го обръщам и изваждам, ако се наложи помагам лекичко с ножа да се отдели от формата.
Знам, че изглежда сложно, но в действителност не е.

# 447
  • Мнения: 6 004
Загрята предварително фурна. Но аз включвам отгоре и отдолу. Само един кексоподобен сладкиш със стъргани ябълки пека първо отдолу. Но зависи и от фурната.

# 448
  • Мнения: 14 840
Аз правя най-често кекс с газирано,ако искаш ще потърся рецептата,че ми е записана в някой тефтер,но в нета има доста. Винаги се получава. А фурната си я загрявам и пека на двата реотана.

# 449
  • Мнения: 7 324
Марчева,Мистик,Натка,Благодаря за идеите за безкартофената мусака!Утре ще видя какво точно ще излезе...мерси за отзивчивостта ви!

Общи условия

Активация на акаунт