Бременна съм 8 г.с.- да кажа ли на работодателя си или още е рано

  • 4 165
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 574
Първо пожелавам ти безпроблемна бременност. С първата ми бременност мислих да кажа рано на работодателя, но се радвам, че не го направих, тъй като преживях миссед аборт. И ако беше разбрал,че съм бременна и след като това се случи,щеше да намери начин след това да ме съкрати.
Твое е решението, никой не може да те задължи да съобщиш. Със сегашната ми бременност им казах в 5ти месец.
Има 3 варианта според мен :
1. Излизаш от сега в болничен, като така им съобщаваш.
2. Подаваш си декларация,че си бременна, така си защитена от съкращаване, но за повишение надали.
3. Изчакваш да мине 12 гестационна седмица и им съобщаваш.

Мисля, че не може от 8-ма гестационна седмица да се запише за Женска консултация, това се случва след 12-та г.с. Но нека все пак да се изкажат, ако има такива случаи, а не е излишно да си попиташ и АГ-то.

# 16
  • Мнения: 38
Аз си взех удостоверение от медицинския център, в който се следя, в което пише, че съм тяхна пациентка, в 7 г.с., с термин еди коя си дата, първи ден на болнични преди раждане еди коя си дата и че предвид здравословното ми състояние не е препоръчително да пътувам (а моята работа е свързана с достатъчно пътувания). Подадох го към човешки ресурси, поисках им входящ номер, после уведомих и прекия ми ръководител.

# 17
  • София
  • Мнения: 385
Благодаря много за съветите, момичета. Действително защитата по закон е само ако писмено съм ги уведомила. Аз самата се притеснявам от ситуацията с мисед аборт, защото това е първата ми бременност и ме е страх от какво ли не... В крайна сметка обаче реших да им кажа. Днес бях на преглед и видях, че всичко е наред с бебето. Мисля си, че и да ми вдигнат заплатата, няма да е толкова чак, че да си заслужава всичките нерви и най-добре да съм спокойна. Пожелавам ви много щастие на всички!

Какво направи? Каза ли им? Аз бях в подобна на твоята ситуация и им казах чак в 4ти месец. Но работя предимно от къщи и можех и още да си мълча, но сметох, че не е коректно. Чак сега, когато ще бъда в 7ми месец ще се обсъждат заплати и бонуси и имам предчувствие, че ще ме резнат..

# 18
  • София
  • Мнения: 23
Здравейте, аз също вече съм 8ма г. с. и казах на прекия ми ръководител. Всичко зависи от това в какви отношения си с ръководството. В моя случай много се зарадва за мен Simple Smile При всяко положение е добре някой да знае, за да може спокойно да си излизаш за прегледи и т.н Simple Smile

# 19
  • Мнения: 8
Благодаря много за съветите, момичета. Действително защитата по закон е само ако писмено съм ги уведомила. Аз самата се притеснявам от ситуацията с мисед аборт, защото това е първата ми бременност и ме е страх от какво ли не... В крайна сметка обаче реших да им кажа. Днес бях на преглед и видях, че всичко е наред с бебето. Мисля си, че и да ми вдигнат заплатата, няма да е толкова чак, че да си заслужава всичките нерви и най-добре да съм спокойна. Пожелавам ви много щастие на всички!

Какво направи? Каза ли им? Аз бях в подобна на твоята ситуация и им казах чак в 4ти месец. Но работя предимно от къщи и можех и още да си мълча, но сметох, че не е коректно. Чак сега, когато ще бъда в 7ми месец ще се обсъждат заплати и бонуси и имам предчувствие, че ще ме резнат..

Не съм им казала още, макар че бях решила да го направя. Завъртяха се нещата и вместо да ни свият отдела, назначиха още един човек, който така или иначе в момента ще обучавам... Засега нищо не казвам... А и не ми личи още никак.  Получих увеличението, което ще е в сила от февруарската заплата.
При нас фирмата е по-малка и по-принцип са разбрани, но се притеснявам за 1000 неща. Искам да напратя скрининга на 1-ви триместър другата седмица, да видя всичко ли е наред. Ако не ми се наложи да си взема някой болничен сега покрай грипната епидемия, засега ще замълча.

# 20
  • MT
  • Мнения: 538
Здравей!
Аз също имах лек страх да кажа на работодателя (по-скоро за човешки ресурси имам в предвид, защото тогава целия офис ще разбере, поради техните специфични правила за бременни жени и т.н.).
Прекия ми работодател или т.нар. Лидер на (моя) отдел знае от няколко дни, но пожелах да остане в тайна, докато мина втори преглед в края на втори месец, за да се чувствам добре и по-сигурна. Разликата е, че аз съм близка приятелка с прекия Лидер на отдела ми, поради тази причина реших да и спомена по-рано.
Моят договор беше 6 месеца (замествах родила вече колежка, която се върна преди 2 месеца), като след това ми предложиха постоянен договор в друг отдел, а тя мина на парт-тайм, заради детето и пак реших се върнах на същата позиция(там ми беше най-добре).
Също очаквам и повишение в края на Февруари(в сила ще бъде от Март, ако всичко е наред), но при мен зависи само моята работа, и дали се справям добре с нея. Не могат да ме отрежат, нито от бонус, нито от повишение, тъй като всичко е вписано в договора ми до най-минималния детайл.

Радвам се изключителнo, че си получила твоето повишение! В моменти като този е важно, да се постигне желаната цел.

Моя съвет би бил, да прецениш кога за теб е добре да знаят и ако ти е по-добре да изчакаш - направи така. Не винаги работодателите реагират добре, но пък може и да бъде точно обратното. Бъди спокойна и изчакай правилния за теб момент. Успех !

# 21
  • София
  • Мнения: 28
Казвайте смело, така ще имат време да планират

Общи условия

Активация на акаунт