Дискусионна тема. Говорилник. Частно vs държавно образование.

  • 39 232
  • 855
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 4 019
Чудя се дали да напиша, когато човек даде някакво конкретно инфо в тези теми, то потъва така просто, та все по-рядко имам желание да го правя. В ПЧМГ може да се ходи на школа с по-горен набор, моето дете ходи от 8 клас по математика - с набора и с големите. Подготовките за олимпиадите по химия се състоят от изпращани материали, тестове по пощата и събиране за обсъждане след това. Всяка година заради различните учебници г-жата лично им преподава материала до края на годината предварително, за да си знаят всичко. И никога, никога, ни-ко-га за тези шест години никой не е казвал репликата 'да представиш училището', нито пък 'да биеш конкуренцията'. А не е да нямам опит с изпращане на децата по състезания, олимпиади и прочие активности. Набляга се винаги на това, че имат много знания, да са спокойни и да ги покажат. Това е от мен, може да е полезно на някой.

# 31
  • Мнения: 5 425
Ето и (свежо от източника) изказване от малкия син по темата Държавно vs Частно образование:

"Преразказ с елементи на разсъждение" vs. "Есе", извинете за синекдохата?
Grinning Grinning Grinning Grinning

# 32
  • София
  • Мнения: 17 921
И понеже в ДУ есета не пишат....Преразказа с елементи на разсъждение много чудно как го познава  синът ти при положение, че тази форма към днешна дата не се изучава ни по литература, ни по езиците. Да не му я подшушна ти... Някога ние кандидатствахме с това чудо  след 7 клас. В моята година беше на глава от "Една българка".  В момента гимназистите пишат или ЛИС (литературно-интерпретативно съчинение, в което пукнат елемент на преразказване няма), или есе. В Колежа също, все пак зрелостниците оттам същата матура по БЕЛ държат, съответно същия формат  ЛИС тренират за писане -   с една дума локуми.

# 33
  • София
  • Мнения: 5 549
EliG, как успяваш да намериш нещо, за което да се хванеш, което да работи в полза на анти-отношението към АК (без реален поглед върху училището)?

Има и друга гледна точка.

Ако твоето дете е с успех под 5,90, а всъщност и ако успехът му е дори под 5,50, би ли твърдяла, че нивото в училището му е "ниско"?  Не трябва ли едно ниво първо да се постигне и после да се квалифицира?

И как да не се ядосват родителите на деца, които са положили страхотен труд, за да постигнат такова академично ниво, когато някой с лека ръка им изтрива всички заслуги и им казва, че училището им било "ниска топка"?...

Нищо от това не е вярно. Само че АК е скъпо училище, останалото са странни твърдения (за мен дори необясними...) (Чета затова, за да си обясня...)

# 34
  • Мнения: 6 269
Съвсем не разбирам така казаното от EliG и не намирам в него опит "да работи в полза на анти-отношението към АК". Мисля, че постът й е чисто информативен относно това, как е в тяхното училище, защото, както тя самата каза, тук нерядко дадена полезна информация потъва в общия тон на нападки. Никъде не я виждам да твърди, че нивото в АК е "ниско". Тя говори за ПЧМГ.
И колкото до това, че "АК е скъпо училище", ами щом нейното дете е в ПЧМГ, значи и тя плаща, та едва ли и това може да бъде повод да отправя нападки към друго платено училище.

И за скъпото, също е въпрос на тълкувание, тъй като нееднократно е споменавано тук, че голяма част от семействата ползват отстъпки в АК, някои от които значителни. Е, таксата на повечето частни училища в началния курс, поне на тези, за които си струва да се говори, се движи между 5500 и 5800 евро, та на АК ако му сложиш дори и минималната отстъпка от 10% (630 евро), става абсолютно същото и даже по-евтино. Да не говорим за по-високите отстъпки.
Това, че АК било по-скъпо от другите училища и от тези в началния курс, още Ежко го беше писал. Само че не е баш така. Че сте баровци, баровци сте, ама по-голяма скромност няма да навреди.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 921
Петя, а когато Ежко и свита с лека ръка заличават усилията и постиженията на деца извън Колежа, без значение къде е това другаде, важното е , че там с експресен асансьор се лети надолу - защо тогава не ги контрирате? Или сме в стил гарван гарвану око не вади..Двоен е аршинът така, нали?

# 36
  • София
  • Мнения: 5 549
Въпросът ми към EliG беше, затова защото според моя прочит информацията за това как стоят ПЧМГ беше дадена с цел да се наблегне на това колко по-добре е в ПЧМГ и как там никой не иска от децата да представят училището за разлика от лошия егоистичен АК...

Останалите въпроси са общи и по принцип, без референция към написаното от нея, а се отнасят към класифицирането на АК от друга потребителка.

Русалке, има достатъчно реакции, когато не са зачетени ученици от други училища. Не подценявам децата от други училища. Аз тук давам едно рамо на Prizma, защото нейната гледна точка ми е разбираема и усещането ми за АК съвпада с нейното.

# 37
  • София
  • Мнения: 17 921
Е, да, де,аз въобще не съм визирала написаното от Ели, а от Тинкърбел и реакциите срещу  това.Затова попитах защо, когато нещата са с обратен знак, никой не реагира? Или трудът, усилията на децата другаде, успехите им могат с лека ръка да бъдат омаловажавани..

# 38
  • Мнения: 1 970
Ама много точно наименование на темата сме избрали...
Обикновено в спора се ражда истината, ама нещо тук безплодно ми се вижда.
При това влезе и тежката артилерия.
Давайте, дано най-после стане ясно (десет години го чакаме, или поне аз лично, с тия спорове)  кой е по-по-най.

# 39
  • София
  • Мнения: 17 921

Давайте, дано най-после стане ясно (десет години го чакаме, или поне аз лично, с тия спорове)  кой е по-по-най.
Надеждата умира последна..Simple Smile

# 40
  • София
  • Мнения: 16 105
В пост #6 Tинкърбел е написала: "И съм супер благодарна на бюрократите от файненшъл офиса, че ми спестиха 35К и ми помогнаха за стъпка, на която можех да не се реша." - от 1л.ед.ч.

Аз все си мислех, че порасналите ни децата трябва сами да взимат решенията за образованието си и да носят отговорност за тях, че това е най-важния елемент от превръщането им във възрастни. Ние, родителите,  съществуваме,  за да подкрепяме и насърчаваме.

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 15:06 от Sharky*

# 41
  • София
  • Мнения: 17 921
Ето това е ловене за думата...В дома на Тинкърбел ли си,Шарки ,та знаеш дали детето не е решило, настоявало, искало да смени училището си, а именно майката се е колебаела. Сега, ако съвсем условно, синът ти иска да смени Колежа, моментално ли ще го подкрепиш...Или все пак ще се колебаеш..

# 42
  • София
  • Мнения: 16 105
Да смени Колежа с какво? Можеше да се пробва да учи една година в ДУ в Щатите по YES програмата, не поиска. Предпочита летни академии.

Повечето му приятели са във Втора английска, хич нямат за учене, много си им харесва, но той определено не иска там. Иска там, където хем има много за учене, но е и много интересно, и се научават много нови неща. Единственият му "проблем" е, че всичко му е интересно и не може да реши къде точно да се насочи след Колежа. Мисли за софтуерно инженерство плюс някакъв бизнес minor, но инженерство  и AI са му основните интереси. За по-голяма
 "драма" и журналистиката му е много интересна. Истинската журналистика, не това, което вижда в България. Предполагам, че ако беше продиджи в определена област, шеще да му е по-лесен избора, но не е, той си е най-обикновено момче.

# 43
  • София
  • Мнения: 17 921
Явно не разбра какво те питам, но не пропусана да изтъкнеш как във  2 АЕГ нищо не учат. Simple Smile И в добавка  колко им идва добре това нищоправене.
Питах друго, а именно защо се ловиш за думата на Тинкърбел и вменяваш, че тя взима решения вместо дъщеря си? Съвсем възможно е, даже  според мен  е сигурно, че детето й е поискало смяна,  споделяло е, търсело  е съвет... А на родителя  просто му е било нужно време да реши да даде подкрепата си за такова искане. Не е толкова лесно.. Винаги ще ги има питанията  и колебанията "ако"..  Попитай самата Призма - синът й  вероятно също е поискал сам  смяна, тя мигом ли се е втурнала да го мести или все пак е изпитвала колебания, претегляла е плюсове и минуси преди да се реши, разпитвала е и тогава са предприели тази стъпка? Това не значи, че тя или Тинкърбел  са  решавали вместо порасналата си деца.  Инициативата съм убедена, че идва от децата, които заради едно или друго нещо търсят различен вариант. А за сина ти казах съвсем условно да си предстваиш, че по някакв причина  иска да смени Колежа с друго училище, хайде нека не е 2 АЕГ, в която явно нищо не се учи и на него по тази причина не му харесва. Нека да е друго частно училище, примерно ААУ. Моментално ли ще го подкрепиш или все пак ще се колебаеш, докато се решиш? И ако го направиш, решението твое ли ще е или негово, но просто подкрепено от майка му? Та и в случая е същото...

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 15:58 от пенсионирана русалка

# 44
  • Мнения: 551
Тъжно е, когато толкова умни, ерудирани, загрижени за децата си хора водят напълно безсмислени спорове. Още по тъжно е, да се омаловажават усилията на децата, в името на меренето на "незнамкаквоси". Русалке това как се пише? От повечето хора във форума съм видяла само хубаво и са ми помогнали много, в повечето случай и без сами да го знаят.  На много от спорещите искрено се възхищавам, за отношение, за ентусиазъм, за ангажираност, за много други неща. Спрете се. Бъдете малко по смирени и малко по благодарни. Адмирации на всички, на които частното образование не им е скъпо и поздравления, че сте решили точно това да е едно от нещата за това да похарчите  част от парите си. Поздравления и за другите, които не се имали късмета частното образование да не им е скъпо, или просто са решили, че за децата им  държавното е по полезно. Нека просто да се зарадваме на собствените си и на чуждите здрави и умни деца, на които им пука. Най -тъжното е, че те скоро няма да са тук

Общи условия

Активация на акаунт