На море в Гърция 2019 - I

  • 78 172
  • 760
  •   1
Отговори
# 690
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Благодаря, Параход! Отивам да проучвам! Laughing

Знам, че периода не е най-подходящия, но пролетта и есента вече са заети. Wink
Това с туристите не ми хареса много - искам наистина нещо "селско" и забравено...
Атина е със самолет - не ни се губи време и за шофиране.
От Каламата едва ли има нещо по-подходящо.... newsm78

# 691
  • Мнения: 11 069
Не знам дали ще има селско през август, наистина. Ние ходим април, юни и септември обичайно и има такива места, все по-малко, но има. Но като правило те са по-отдалечени и труднодостъпни. От по-близките - Серифос е по-див и неопитомен, за Китнос също съм чувала, но не съм била. Сирос е с много местно население (столицата на Цикладите) и допреди няколко години много малко туризъм, но сега сигурно не е така. Пожелавам ти успех в търсенето. Аморгос много ми харесва на мен и донякъде отговаря на изискванията ти, може пък да успееш да го наместиш в плана. Намира се около 3 ч. след Наксос на линиите на Blue Star Ferries.

За Каламата сега видях - има един доста див и самобитен остров край Пелопонес, Китира. Ей там наистина няма много туризъм, доколкото някъде може да няма във висок сезон. Фериботът тръгва далеч от Каламата, Неаполи Вион, но веднъж седмично има и от Гитио, което е по-близо.
Китира е голям и впечатляващ, но няма айлънд-хопинг оттам, освен ако не отскочите до съседния малък остров Антикитира - без плажове, с около 60 души население и очевидно наистина автентичен Simple Smile
Ето и малко снимки оттам https://www.flickr.com/photos/78710182@N06/albums/72157669822097022

# 692
  • Мнения: 3 809
Да попитам нещо за Истро. Юни ще сме в Крит за малко и едно местата, които съм набелязала е плажа Voulisma. После като прочетох коментарите, много се оплакват, че от течението често има боклуци-какви са вашите впечатления.

Zhоrchy,
В рамките на три или четири дни, вече не помня, го видях и по двата начина. Дано имаш късмет и ти, невероятен е, когато няма течения, то цвят на водата, то фин пясък, а и бяхме в началото на сезона
та нямаше тълпи. След един ден спряхме на връщане от Йерапетра за едното къпане и беше с боклуци. Един друг плаж резервен си бях набелязала там в района, ще погледна утре картата и ще ти пиша.

# 693
  • Мнения: X
Да попитам нещо за Истро. Юни ще сме в Крит за малко и едно местата, които съм набелязала е плажа Voulisma. После като прочетох коментарите, много се оплакват, че от течението често има боклуци-какви са вашите впечатления.
Изобщо един ден ще сме около Agios Nikolaos и мислех освен горния да видим и плажа Kolokýtha. Някой има ли впечатления от двата или пък би ми препоръчал друг. Говоря за този район около Agios Nikolaos мах 20 км.

По наше време Волисма беше препълнена с руснаци. Ние плажувахме на съседния абсолютно празен. Без забележки. Поставено кабърче
В района на Kolpos Mirampelou
https://maps.app.goo.gl/zokPw

# 694
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
..... - има един доста див и самобитен остров край Пелопонес, Китира.
Peace  Супер е! И ферито е евтино. Неаполи не е чак толкова далеч, от Гитио е само в сряда. Че и полети има от Атина...ще го разгледам подробно.  bouquet

# 695
  • София
  • Мнения: 385
Здравейте, отдавна ви чета и се информирам за почивки в любимата ни Гърция. Много сте ми полезни, момичета!
Сега сме решили около 24 май за няколко дни да пътуваме до Лефкада. Харесах едно селце Тсукаладес, близо до плажовете Катизма и Пефкулия. Моля за инфо, как е западното крайбрежие в края на май, ветровито ли е много, става ли водата за къпане или е студена още? Някой ако е бил в това градче, ще съм благодарна да сподели отзиви и за конкретно място за спане.
Като цяло целта ни е обиколка на острова, но ми се иска и по няколко часа на ден плаж и къпане. Къде е най-топло и приятно през май в Лефкада и какво трябва да посетим непременно на острова? Малко се притеснявам да не му е скучно на сина ми, той е на 12 г.
И още нещо- пътят от Йоанина надолу магистрала ли е?
Благодаря💐

# 696
  • Мнения: X
Края на май може да се къпете, ако моржувате.

Последна редакция: пт, 22 мар 2019, 07:14 от Анонимен

# 697
  • София
  • Мнения: 13 135
Здравейте, отдавна ви чета и се информирам за почивки в любимата ни Гърция. Много сте ми полезни, момичета!
Сега сме решили около 24 май за няколко дни да пътуваме до Лефкада. Харесах едно селце Тсукаладес, близо до плажовете Катизма и Пефкулия. Моля за инфо, как е западното крайбрежие в края на май, ветровито ли е много, става ли водата за къпане или е студена още? Някой ако е бил в това градче, ще съм благодарна да сподели отзиви и за конкретно място за спане.
Като цяло целта ни е обиколка на острова, но ми се иска и по няколко часа на ден плаж и къпане. Къде е най-топло и приятно през май в Лефкада и какво трябва да посетим непременно на острова? Малко се притеснявам да не му е скучно на сина ми, той е на 12 г.
И още нещо- пътят от Йоанина надолу магистрала ли е?
Благодаря💐

За плаж може би ще става, но не мисля, че водата ще става за къпане, но все пак зависи от възприятията. На някои хора и 18 градуса им е добре. Ако изобщо някъде става за топване, то ще са плажовете на изток, където водата почти не помръдва и може би има някакъв шанс да се е постоплила. Но тези плажове не са хубавите плажове от рекламите на острова.  Wink

Цукаладес е добра отправна точка за обикаляне. Иначе е най-обикновено селце - нито се отличава с нещо, нито пък е толкова лошо. Близо до него има манастир с хубава гледка и мини зоопарк. Казват, че ако се отиде по обяд има и чорба за гостите на манастира. Не сме ходили по обедно време и не знам, но пък винаги има оставен локум за "Добре дошли" и е прекрасен! Предполагам, че го правят на място. А есента улучихме някакъв празник и вместо локум бяха оставили захаросани кумкуатчета.  Laughing

Освен манастира, за гледане се сещам - столицата, водопад край Нидри, селцето Агиос Никитас, което е почти единственото селце с някаква атмосфера, 2-3 планински селца, които обаче не ме впечатлиха, Сивота с красивия залив и яхтите, изоставените мелници на плажа Агиос Йоанис, двете крепости в двата края на провлака (не се влиза в тях) и плажовете, от които се открояват Порто Кацики, Агиофили, Катизма, Милос и Егремни (на практика вече не може да се види, освен от морето). Ако по това време са тръгнали круизите "7 острова" от Нидри, може би си заслужава да се отиде, макар и без къпане в морето.

От Йоанина има магистрала в посока Пелопонес. Доста улеснява пътуването до острова, но все пак има и участък с  обикновен път до Превеза. Есента точно в този участък ни спряха полицаи - без повод, само проверка на документи.  Laughing

# 698
  • Пловдив
  • Мнения: 40 726
Здравейте!
Искам да попитам за препоръка и упътване за о.Корфу...ако някой е ходил с кола, моля да сподели  Peace
Юни е подходящ сезон за там, нали?

# 699
  • София
  • Мнения: 385
Момичета, благодаря, и аз си мислех, че ще е студено за къпане. Ние с мъжа ми можем да не се къпем, но детето няма да е доволно. Не сме моржове Grinning поне 21 градуса ако е водата ще е ок, но се съмнявам. Искаше ми се да отидем преди активния сезон, за да е по-спокойно, но пък явно ще е студена водата. Има някакъв вариант да отложим Лефкада за септември, а за 24-ти май да отидем на по-топличко и по-близо - по ръкавите, въпреки че там сме ходили най-рано началото на юни, а и ни е омръзнало. Приемам предложения за място в Гърция, където е по-топличко около 24-ти май.

# 700
  • Варна
  • Мнения: 765
Най-топло като вода по това време е Халкидики, просто защото е сравнително плитко и затворено, по-бързо се стопля. Просто е много рано за море по това време, трябва си време да се стопли за да започне сезона.

# 701
  • Мнения: 11 069
Лефкада е сред островите с най-студена вода, дори и лятото, особено от външната страна, където са красивите плажове.
Иначе моите моржове се къпят от началото на май, в затворените заливи на Халкидики и южните части на Пелопонес. Аз - след 15 юни Simple Smile

На 1-ва страница има динамична карта за температурите на водата, която показва в коя част на Егейско море кога до колко градуса се стопля (статистически).

# 702
  • София
  • Мнения: 11 982
Зависи от годината. Миналата година водата се стопли доста рано - зимата бе мека, а през април имаше 2 седмици с 30-градусови жеги. Още в края на април ставаше за топване.

Предишната година имаше люта зима и водата бе дооооста студена.

Тази година около 3 март си говорих с местни хора, бяхме в района на Трипити, казаха, че водата е с 2 градуса по-студена от обичайното за началото на март. Наложи ми се да наджапам в морето заради кучката, беше болезнено студено.

# 703
  • Мнения: 561
+1за Халкидики края на Май. Плажовете са малки, затворени заливчета и явно по- лесно се стопля водата. Няма много хора в този период и повечето плажове ще са си само за вас Simple Smile

# 704
  • София
  • Мнения: 385
Момичета, благодаря! Явно ще го премисляме и пак ще се насочим към Халкидики. Там сме се къпали в началото на юни, така че има надежда за края на май. Лефкада ще оставим за септември, дано не е много претъпкано.

Общи условия

Активация на акаунт