Отново убита млада жена от приятеля си!

  • 28 882
  • 554
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 24 467
О, жени също има, няма спор в това. Ето още една хубостница:
https://www.24chasa.bg/novini/article/6910039
За мен нито насилието, нито защитата срещу него имат пол. Насилникът си е насилник и не е нужно да има специални полово ориентирани правила.
Само че за едните има допълнителни мерки и наказания, а за другите специална защита, съчувствие и смекчаващи вината обстоятелства?

Защо "допълнителни мерки и наказания"? По пол няма такива. Не следва и да има. Всеки си отговаря наказателно по НК. Там пол няма, има "който" - всеки наказателно отговорен субект. Както и обект на посегателство също може да е всеки. Същото важи и за смекчаващите и отегчаващи обстоятелства  - зависи от обстоятелствата и обстановката, не от пола.
Съчувствието е лична работа. Аз по пол не съчувствам.

# 346
  • Мнения: 5 425
Защо "допълнителни мерки и наказания"? По пол няма такива. Не следва и да има. Всеки си отговаря наказателно по НК. Там пол няма, има "който" - всеки наказателно отговорен субект.
Засега. Упорито се подготвят и пропагандират законови промени, които да променят това положение за наказанията.
Не искам да говоря за мерките за защита.

Същото важи и за смекчаващите и отегчаващи обстоятелства  - зависи от обстоятелствата и обстановката, не от пола.
Съчувствието е лична работа. Аз по пол не съчувствам.
Не и според доста от форумките тука.

# 347
  • Мнения: 24 467
Няма да има промени, според които санкциите за едно и също деяние да са различни съобразно пола на дееца или на жертвата. Това е недопустимо, вкл. и според ЕКПЧ. Такъв дискриминационен критерий не мисля, че ще се проведе в цивилизования свят в нормативен акт или съдебна практика.
За второто - остави дървените философи. Празни приказки са това. Всяко посегателство си е посегателство и следва да се санкционира с еднакъв аршин.

# 348
  • Мнения: 5 425
Няма да има промени, според които санкциите за едно и също деяние да са различни съобразно пола на дееца или на жертвата. Това е недопустимо, вкл. и според ЕКПЧ. Такъв дискриминационен критерий не мисля, че ще се проведе в цивилизования свят в нормативен акт или съдебна практика.
За второто - остави дървените философи. Празни приказки са това. Всяко посегателство си е посегателство и следва да се санкционира с еднакъв аршин.

Вярвам си чела Истанбулската конвенция? Одобрена и препоръчвана от Съвета на Европа помеждудругуто...
Да ги оставя философките да си плямпат казваш? Да, ама после ще се премине от думи към дела?

# 349
  • Мнения: 24 467
ИК не бе одобрена у нас. Не случайно. Лично и аз съм писала, че не следва жертвата на насилие да се описва по пол. Достатъчно е това да е просто човек - обект на насилие. НК си е добре формулиран и няма предложения да се изменя в такава насока.
Иначе дървени философи винаги ще си има. Те не определят правилата, слава Богу. Лично аз тук направо ги прескачам. Правилата се определят от личния интерес на определен влиятелен кръг от хора. И пак - при неправилни искания, застрашаващи обществото, е редно то да реагира, да, но организирано.

# 350
  • Мнения: 1 953
Две грешни не правят едно правилно. Това вече го изкоментирахме. Освен това жените убиват от безизходица, мъжете с по-гадни мотиви - от чувство за превъзходство и собственичество.
Не е безизходица ,ами са икономически зависими и нямат кураж да се махнат от насилника.Търпят унижения и бой ,ама ги е страх да поемат отговорност ,и да се справят сами с живота си.

# 351
  • BG
  • Мнения: 894
Ех, тези бедни, тъжни, клети мъжленца! Аз имам син и за себе си знам, че разбера ли, че малтретира жена си някой ден-жална му ...ще се моли да го докопа бг правосъдието преди мен!

# 352
  • Мнения: 24 467
Две грешни не правят едно правилно. Това вече го изкоментирахме. Освен това жените убиват от безизходица, мъжете с по-гадни мотиви - от чувство за превъзходство и собственичество.
Не е безизходица ,ами са икономически зависими и нямат кураж да се махнат от насилника.Търпят унижения и бой ,ама ги е страх да поемат отговорност ,и да се справят сами с живота си.

Така е. Част от причината тук е в самата жертва. Не твърдя, че е нейна вината. Но лично съм общувала със жертви на насилие, които просто не желаят да предприемат стъпка за освобождаване от нечия власт просто защото не искат да поемат отговорността за живота си. И това го има под слънцето.

# 353
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
На ИК предметът й беше всичко друго, но не и защита от насилие на жени и деца. Затова и маса народ не я прие.
"Философките" може да си плямпат, ама фактите говорят - когато една част от населението е потърпевша в доста по-голяма степен от насилие и убийства от страна на другата, то се вземат мерки, за да се защити именно потърпевшата част. Като стане обратното, се вземат други мерки. Подозирам, че на някои им се иска да няма такива мерки, че да си позволяват безнаказано каквото си искат. Да, ама не.
Две грешни не правят едно правилно. Това вече го изкоментирахме. Освен това жените убиват от безизходица, мъжете с по-гадни мотиви - от чувство за превъзходство и собственичество.
Не е безизходица ,ами са икономически зависими и нямат кураж да се махнат от насилника.Търпят унижения и бой ,ама ги е страх да поемат отговорност ,и да се справят сами с живота си.
В немалко случаи си поемат отговорността, напускат насилника и започват да си оправят сами живота. Само че тогава насилникът не може да преглътне, че е напуснат, и намира начин да я намери и убие. Справка - Елена.











# 354
  • Мнения: 30 802
Не мисля, че психическите аспекти на насилието са "дървена философия". Убийствата от мъже вече придобиват доста специфичен профил - агресия, собственичество, арогантност. И ако жената се е оплакала, би трябвало да се отчетат тия "непрестъпни", но тревожни черти, да се вземат по-сериозно. Има хора, които са на няколко стъпки по-близо до агресията и би следвало да се следят по-подробно.

По-добре лов на вещици и няколко мъжкарчета да ги поразпитат и последят по-подробно, отколкото никаква защита, да не обидим някого, и тоя някой скоро да стане убиец.

# 355
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
La Sombra, прочете ли Конвенцията ?

# 356
  • Мнения: 24 467
Мъжете са просто по-агресивни - по-често дават воля на агресията си.
Това няма нищо общо с обсъжданото на тази страница - че законът следва да третира еднакво всеки насилник, независимо от пола му, както и да оказва еднаква защита на жертвите на насилие. Важно е защитите да са ефективни, а не да са цветни, според пола и каквито там други критерии хрумнат на някого според туй, с кой крак е станал сутринта. Ефективността на защитата отново не зависи от половете, а от професионализма на работещите в системата. У нас основен проблем е, че в социалната сфера работят често хора точно "от кол и от въже", в съответните специалности влизат и завършват откровено неграмотни хора, които не могат себе си да оправят, ка-моли да помогнат на някого. Те един закон не могат да прочетат и асимилират.
В този аспект нито конвенции, нито кодекси и закони могат да помогнат. Не е там скрит ключа от бараката.

# 357
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Чела съм, да. И не от вчера твърдя, че зад привидната защита на жени и деца е прикрито друго. Не ми обяснявайте как тя е магическата пръчка, с която всичко ще се оправи. Виждам и докъде са стигнали тези, които са я ратифицирали - до под кривата круша. Виждам и как, при все наличието на всякакви документи за защита, закрила и не знам си какво, по света има държави, в които жените са по-долу от добитък

# 358
  • София
  • Мнения: 19 257
Твърди се, че дори смъртното наказание не намалява престъпленията, т.е. който е тръгнал - го върши.

Аз пък съм ЗА диференцирането по пол, защото жените не са равни физически на мъжете. Случва се единственият начин да спреш един мъж от насилие - като го убиеш, докато за него не е точно така. Говоря за случаи без огнестрелно оръжие, с него сме горе-долу равни.
Но предполагам, че един нормален съд прави разлика между неизбежна самоотбрана при мъж и при жена

# 359
  • Мнения: 24 467
Твърди се, че дори смъртното наказание не намалява престъпленията, т.е. който е тръгнал - го върши.

Аз пък съм ЗА диференцирането по пол, защото жените не са равни физически на мъжете. Случва се единственият начин да спреш един мъж от насилие - като го убиеш, докато за него не е точно така. Говоря за случаи без огнестрелно оръжие, с него сме горе-долу равни.
Но предполагам, че един нормален съд прави разлика между неизбежна самоотбрана при мъж и при жена

Донякъде вярно е първото. Доста хора си мислят, че строгостта на санкцията ще уплаши един престъпник. Не, няма да го уплаши. Поне не всеки престъпник. Защото той често пъти не действа с мисъл, а под емоционален напор и липса на воля за самоуправление.

Като си за диференциране по пол какво предлагаш точно? И сега си има в тази връзка точно институт на самоотбраната и той си се прилага. Това е достатъчно. Няма как да се предвидят различни или по-високи санкции по пол. Ясно е защо. Въпрос на приложение във всеки конкретен случай е този институт, но той си работи. И се отчитат конкретните характеристики на дееца, на жертвата и на цялата обстановка. Без да е нужно отново законът да работи с полове. Това е меко казано непрофесионално. Защото може и да се случи един мъж да е по-слаб, или една баба или дядо, или дете, или друг човек от същия пол. Затова закони не се пишат по такъв начин.

Общи условия

Активация на акаунт