В момента чета... 60

  • 74 050
  • 752
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 8 222
Чета "Три секунди". Още се опитвам да свикна със стила, малко по-особен е изказът, но ми допада. Минус е, че я чета електронно и файлът ми не е перфектен, липсват бележките, има някои грешки. Всичко това малко ми затормозява четенето. Видях, че е част от по-дълга поредица, чиято обединявяща фигура е инспекторът. Има препратки към неговото минало, които са ми неясни, но пък и от тази серия май само Номер 8 я има преведена на български.

# 541
  • Мнения: 6 346
Така е, част е от поредица, от която засега са преведени "Три секунди", "Три минути" и "Номер 8". Първата книга от поредицата мен лично ме впечатли много, на шведски е Odjuret, на английски е преведена като The Beast. Попитах дали няма да се издава, но едва ли, има доста брутални неща в нея, макар че наистина е много въздействаща, а и идеята според мен е важна. А иначе след смъртта на Хелстрьом излезе и "Три часа", написана само от Андерш Руслунд, пак за Пийт Хофман. Не съм я чела още, засега само й се точа, ще видя как ще успея да я купя, предпочитам на хартия. Дано и тя да бъде преведена, предполагам, че също ще бъде хубава.

# 542
  • София
  • Мнения: 6 004
Взех си от библиотеката петата книга на ЮиР, тамън докато я прочета дано получат шестата. Simple Smile

# 543
  • UK
  • Мнения: 203
Последната книга, която прочетох и ме впечатли много, е "Три ябълки паднаха от дървото" на Нарине Абгарян- невероятна, със сигурност ще потърся и други нейни. Purple Heart

Момичета, имам нужда от съвет- колебая се между няколко книги- първата е "Ейглетиерови" на Анри Троая, не намирам никакви отзиви за нея, а все ми се струва, че ще ми допадне- някой с отзиви?

Втората е "Мадоната с бадемите" на Марина Фиорато- от нея съм чела "Стъкларят от Мурано" и "Тайната на Ботичели", и двете много ми харесаха, та сега се чудя и на тази. Thinking

Ще се радвам, ако някой сподели мнение. Relaxed

# 544
  • Мнения: 10 683
Ами все едно да се чудите между Филе Миньон и Мак Доналдс.
Трилогията "Ейглетиерови" е елегантна европейска проза. На мен много ми беше харесала като я четох в гимназията. Сега не знам дали бих й се възхитила толкова. Докато книгите на Фиорато са доста лековати.
Та каквото ви се яде, пардон ... чете Simple Smile

# 545
  • UK
  • Мнения: 203
Happy Mijjj ツ, на мен това ми е ясно, просто ми се щяха малко отзиви за двете книги, иначе е ясно, че са доста различни. Relaxed

# 546
  • Мнения: 10 683
"Ейглетиерови" е семейна сага, показва съдбата и драмата в едно семейство. Препоръчвам я нея пред Фиорато.

Иначе аз чета "Островът" от Виктория Хислъп. Умерено интересна ми е за момента (30%), разказва се за живота на хора , болни от проказа, изпратени на гръцкия остров Спиналонга.

# 547
  • Мнения: 6 146
Чета Екзекуторът на Крис Картър, обаче преди няколко дни приключих Изборът на Тес Геритсън. Не знам кой е решил да й сложи това заглавие едно време, предвид че е старичка, при положение че оригиналното е Harvest. Като изключим това недоразумение, книгата много ми хареса, почувствах я. За първи път чета медицински трилър и мислех, че ще се погнуся леко /или много/, но нямах търпение да я преполовя.

# 548
  • Мнения: 8 222
Cioccolata, можеш ли да споделиш, ако си нясно, какви са тези сенки в миналото на Еверт Гренс, които го преследват? Кашоните, които пази, музиката, която постоянно слушаше, споменава се и някаква жена. Вярно, че всичко това няма пряко отношение към конкретната история в "Три секунди", но е част от цялостната атмосфера. Все едно да ми говорят за някого все едно ми е близък приятел, а аз дори да не го понавам. Такова усещане ми оставя.
А иначе книгата е направо повече от страхотна. Усещам как това ще са май първите ми пет звезди за тази година.

# 549
  • Мнения: 6 346
ston,
Скрит текст:
жената на Гренс е била полицайка и е претърпяла злополука (доколкото си спомням, с негово участие, по време на преследване на заподозрян, ако не се лъжа), от която остава с тежко умствено и физическо увреждане, а после дълги години живее в специален дом, а той я посещава там до смъртта й. После помня, че ходеше на гроба всяка година на рождения й ден и носеше някакъв определен вид шампанско, което са пили навремето. Но и на мен ми е малко смътно каква беше историята.
А музиката е просто част от "натюрела" на Гренс, той харесва тази певица от младостта си. За кашоните не си спомням в момента какво беше.

# 550
  • Мнения: 8 222
Благодаря, Cioccolata
И аз горе-долу по същия начин си ги навързах нещата. Обаче, щеше да е страхотно, ако можех да прочета цялата поредица от начало до край. Жалко, че не е преведена Disappointed

# 551
  • Мнения: 6 346
А, цялата не съм я чела и аз все още, макар че си я имам в библиотеката, освен последната книга за Пийт Хофман - "Три часа", която е с автор Андерш Руслунд. Нея тепърва трябва да я набавя. Тя излезе миналата година и засега е малко скъпичка.

# 552
  • София
  • Мнения: 336
Здравейте,
Отдавна не съм писала, нямах много време да чета, за съжаление.
Наскоро дочетох Априлската вещица на Майгул Акселсон, благодаря за препоръката тук, определено е различна и провокира.
След нея започнах Спящите красавици на Стивън и Оуен Кинг, харесва ми.
Връщам се назад, да набележа нови книги, на вас хубави Великденски празници!

# 553
  • Мнения: 6 346
О, много се радвам за "Вещицата". Simple Smile Тя ми е стара любов на мен.

А скоро ще излезе и ще ви препоръчам и една друга хубава шведска книга, този път антиутопия - "Ще се удавят в сълзите на майките си" от Юханес Анюру. Получила е същата награда ("Аугуст") като "Априлската вещица", но за 2017 година. Много въздействащ роман е, макар и доста мрачен.
Скрит текст:
Двама младежи и едно момиче извършват атентат от името на Ислямска държава в книжарница за комикси в шведския град Гьотеборг, където ще има среща с художник, станал известен с провокативните си карикатури на пророка Мохамед. Тримата взимат заложници и заплашват да убият художника. Единият терорист е убит от полицията, а когато другият е напът да пререже гърлото на художника, момичето го застрелва. Заради странната история, която разказва, вместо в затвора, тя се озовава в психиатрична клиника. След време шведски писател мюсюлманин се среща с нея – момичето е поискало да сподели с него историята си. Писателят чете ръкописа й и я посещава периодично. Разказът й и разговорите с нея го изпълват със страх за бъдещето на собственото му семейство в Швеция.
Би трябвало да излезе или до края на този месец, или следващия.

Аз приключих Misión Olvido и макар че наистина е по-слаба от "Нишките на съдбата", все пак ми хареса доста в крайна сметка. От утре мисля да започна втората част на "Фалко" - "Ева". А освен това започнах и поредната на Лиса Марклунд - En plats i solen.

Последна редакция: сб, 20 апр 2019, 10:28 от Cioccolata

# 554
  • София
  • Мнения: 5 559
Прочетох "Левски" на Яна Язова и изключително много ме впечатли. Страхотна книга е написала. Дочетох и "Мойра" - епистоларния роман с писма между Яна Язова и проф. Балабанов (като наблегнах повече на неговите писма, тъй като за мен те бяха новото спрямо вече прочетената "Дух над мене"). 5 звезди и на двете.

Прочетох и "Нещата, които синът ми трябва да знае за света" на Фредрик Бакман - леко, забавно четиво, особено би допаднало на хора, които в момента отглеждат бебе. Хареса ми, но без да е уау. 3 звезди.

В момента чета "Когато изпратим деня" на Пиер Мейлак. Това са хубави съвременни разкази (любимото ми нещо за четене!). Съвсем в началото съм, но вече съм много силно впечатлена. Едно от нещата, които със сигурност допринасят за възприемането на книгата, е безупречно гладкия изказ на преводачката Невена Дишлиева-Кръстева.

За разпускане успоредно започнах и "The word is murder" на Антъни Хоровиц.

Общи условия

Активация на акаунт