Смяна на документи

  • 6 402
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Здравейте! Ще се радвам някой скоро минал по този път да ми помогне. Търсих в нета, но точно моя проблем не открих, пише различни неща и се обърках.
Смених си фамилията и адреса. Личната карта ми е готова и сега ми предстои да сменя и шофьорската книжка. Колата обаче се води на стария ми адрес, съответно талона на колата е и със старото ми име. Оттам и полицата за гражданската отговорност е със старите ми данни. За съжаление чакането, което ми предстои в КАТ за смяна на талон и община (особено ако трябва да мина през старата и новата ), ме убива. Бременна съм в 5-ти месец и дълго не мога да стоя права. А и с тази епидемия на грип в момента.....
Та-задължително ли е сега веднага да сменя талона и адреса на колата? Не се сменя градът - същият си е, София.

# 1
  • Мнения: 9 518
споко, в КАТ не се чака вече много, а и има място за сядане, докато си чакаш номера.
иначе уредбата в ЗБЛД /СУМПС е български личен документ/:
Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) (1) При промяна на имената, единния граждански номер (личния номер/личен номер на чужденец), пола, гражданството или при настъпили съществени и трайни изменения на образа лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нови български лични документи в срок до 30 дни.
(2) В срока по ал. 1 при промяна на постоянния адрес лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нова лична карта, разрешение за пребиваване по чл. 59, ал. 2, т. 2 и 4, карта на бежанец, карта на чужденец, получил убежище, и карта на чужденец с хуманитарен статут. При промяна на постоянния адрес от едно населено място в друго населено място в срок до 30 дни от издаване на новия документ лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на ново свидетелство за управление на моторно превозно средство.

# 2
  • София
  • Мнения: 11 984
Дали ще чакаш много в КАТ е божа работа. Понякога, ако са се натрупали повечко хора, не издават номерца и няма как да знаеш дали ще започнат да издават в рамките на деня.

Ако имаш все пак номерче, има къде да седнеш и да си изчакаш реда.
За новата шофьорска книжка ти трябва задължително медицинско.

Регистрационните талони на автомобилите се сменят в друга сграда. Там чакането е по-малко. Задължително ти трябва застраховката ГО, но не помня дали добавъкът с новото име се издава преди или след смяната. Логично е да е след, защото се прави на база талон.

Всички такси могат да се плащат на ПОС терминал на съответното гише, на което подаваш заявленията.

Не помня дали ми искаха копие на акта за граждански брак. но не пречи да носиш за всеки случай.

Същата дейност ми дойде до главата последното лято, но аз имах да сменям документи на 3 МПС-та.

# 3
  • Мнения: 9 518
сменях СУПМС преди 2 седмици. точно това даже коментирахме с някакъв чичка /тип охрана/, че напоследък не се чака много. аз чаках около час и малко за подаване /но не сколасах да отида в 7.30, тогава съвсем бързо щях да мина/, а за взимане - 15-20 мин., като беше готова за 6-тия работен ден при бърза поръчка. искаха ми само медицинско /а имах промяна в името, макар и преди 100 години, но просто не бях подала навремето заявление за издаване на нов супмс Wink/.
разбира се, ако си някой карък, може и 5 часа да чакаш, гаранция няма.

# 4
  • Мнения: 21
Предполагам първо трябва да мина и през новата община за новия адрес на колата, нали? И с този документ вече в КАТ. През старата община за отписване трябва ли да ходя? Нещо плаща ли се в общината само за записване на кола или е хубаво и данъка да си платя за тази година?
Съжалявам за въпросите, но ми се иска да разбера стъпка по стъпка как се действа, за да не се налага да се връщам.
Благодаря!

# 5
  • София
  • Мнения: 11 984
София е една община.
А информацията между административните райони би трябвало да се предава по служебен път.

# 6
  • Мнения: 1 970
Като си вадихте новата лична карта, защо не подадохте документите ( в отдела за лични документи на общината) и за нова книжка, ново име и адрес? Доколкото си спомням, там отказват и те пращат в КАТ или ако искаш да ползваш бърза услуга - до 10 дни - в общината има само обикновена, или ако до изтичане срока на книжката остава по-малко от месец. В останалите случаи, мисля, няма проблем да подадете документите за книжка в общината, само ще занесете медицинско, няма и да Ви снимат, защото скоро са го направили за новата лк.
Колкото до записване-отписване на колата, би следвало да стане в КАТ, вече на базата на новата Ви лична карта - име и адрес, както и на стария талон, те там си правят служебна справка за съответствието и идентичността на новите със старите документи, едва ли ще искат някакви докуметнти от общината, по-скоро би следвало те да уведомят данъчната служба на общината за новата кола в масива, по новия адрес.
Правя аналогия с новия ред при покупко-продажбите, вече никой не ходи да отписва и записва колите, става служебно, след сделката до месец новата кола ти се появява като партида за данък.
Все пак, на сайта на МВР има линк, питайте ги какво да направите, отговарят.
Но, според мен за книжката може да го свършите в общината... за талона, вероятно ще трябва да се разходите до КАТ....

# 7
  • Мнения: 21
Като си вадих новата лична карта питах за книжката и ми казаха да отида в КАТ.

# 8
  • Мнения: 9 518
не може в общината, не знам за какво издаване на лични документи там говорите.
при изтичане срока на валидност може да се подаде заявление и в РУ на МВР, във всички останали случаи - в звената "Пътна полиция" при ОДМВР по постоянен адрес.
аворката, обади се и питай, няма какво да се доверяваш на някакви чули-недочули по форумите.

# 9
  • София
  • Мнения: 11 984
Ако имаш/искаш златен талон, също е задължително в КАТ

# 10
  • Мнения: 1 970
Да, всъщност звеното за документите няма общо с Общината, прави сте, просто понякога са под един покрив.
Говоря за звената БДС  "български лични документи," които в някои райони на София, например в Младост са в сградата на общината, ето например

Звено "Български документи за самоличност":

гр. София, ж. к. "Младост-3", бул. "Свето Преображение" № 1 (в сградата на СО район "Младост")

тел.: 02/982 59 05; 02/982 59 06; 02/982 59 07

В други райони - Студентски град, например, също бяха заедно, напоследък ги разделиха...

Та за това звено става дума.

Ето на сайта на МВР адресите им и телефони:

https://www.mvr.bg/sdvr/%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1% … 0%B8/20150701_BDS


Миналата година сменях лична карта и книжка, два месеца преди да им изтече срока и всичко направих именно в това звено, което, в моя случай беше физически в сградата на Общината.
Тогава ми обясниха, че ако не е до месец преди изтичането, както и ако не е спешно - няма проблем да се подеда при тях, не в КАТ.
Може във Вашия случай да е различно, може и да не им се занимава, всичко е възможно... Затова питайте по мейла, ще Ви отговорят в рамките на няколко дни как да прооцедирате.

# 11
  • Мнения: 9 518
няма занимава им се/не им се занимава. има си правилник за издаване на блд и там всичко е регламентирано /кога, къде и какво се подава/.
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135663268

Общи условия

Активация на акаунт