Битовизмите- убиецът на връзката.

  • 10 238
  • 113
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 25 646
И какво? Оказа се, че сплотяващата семейна вечеря, която държи тийновете далече от пороците, е всъщност домашно приготвен бургер с домашни пържени картофки от специалист, предлагащ готвене по домовете.  Joy
Да му имам представите за здравословно хранене. Особено като знам как след една определена възраст хората, особено мъжете, си търсят манджичката и супичката... Laughing

# 61
  • Мнения: 30 802
Всъщност за американска домашна вечеря ли става въпрос, или за българска? Щото при българската семейна вечеря може да се научат доста пороци и да се попият кофти примери. Да не говорим за съдържането на сол и наситени мазнини.

# 62
  • Мнения: X
Аз затова питах къде е доказано.
И живо ме вълнува кой готви!

# 63
  • Мнения: 6 471
Аз пък правех мусаката с малко чесънче и маааалко канела Yum и любов. И не се оценяше...
Сега пак я правя, децата я обожават. Особено щерката, вече на 21. Наситила се на джънкове и боклучки за ядене. Предоволна, когато мога да и наготвя. Знам, че ще я прави като мен. Когато и дойде музата и времето за готвене, де Simple Smile

# 64
  • София
  • Мнения: 38 535
ВАоПще не ме интересуват изследванията. Тийнейджърката не яде с нас, но за сметка на това е извън статистиката за пушене и пиене при връстниците й.
Ох, тия дни така съм настъпила педала - от 8 до 8, че буквално си мечтая кротко да си шетам.

# 65
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Аз обичам да готвя.
Обаче докато готвя,съпруга ми гледа детето или пуска пералня,сушилня.
После тримата заедно подреждаме масата.
Аз гладя,той пуска прахосмукачка.
Той обича сам да си подрежда вещите-дрехи,обувки,инструменти...
Детето само си подрежда играчките...

# 66
  • Мнения: 46 526
Аз затова питах къде е доказано.
И живо ме вълнува кой готви!
Нямаш ли гугъл?
Психолози го казват това. Ето, примерно https://www.webcafe.bg/id_46395037
Кой готви - нвсички, който когато може.

# 67
  • Мнения: 11 104
Бе какво удоволствие в готвенето?! Глупости. А пазаруването? А зареждането на миялната после? А ако няма миялна?! Няма удоволствие, има навик и национална традиция. Интересни са глобалните статистики - в домовете в България се готви домашна храна в пъти (дали не бяха и десетки пъти) по-често от западноевропейски страни. За САЩ въобще да не говорим. Та, въпрос на народопсихология и традиция верно.

Тези статистики между другото мога да ги потвърдя и от личен опит - колежка на мъжа ми в глобална IT компания, живее в Прага с три деца... приятелчетата на по-големите се избиваха да ходят на гости с преспиване, защото у тях винаги получавали топла манджичка за вечеря (нещо, което в Чехия не е разпространено, общо взето се яде сухоежбина вечер и кой каквото намери в хладилника).

Просто българските майки са (сме) свикнали да носят и месят, както впрочем са и гръцките, и турските, и италианските...

Последна редакция: ср, 23 яну 2019, 16:13 от Параход

# 68
  • Мнения: 85
Отношението.

# 69
  • Мнения: 46 526
Всъщност никъде не казват да е домашно приготвена храна, идеята в по-скоро за събиране заедно, пък ако ще на сладолед с кола. Темата за готвене, здравословни храни и т.н. е друга.

# 70
  • Мнения: 11 104
НСЧ, Гал попита "кой готви", и се завъртя дискусия около това, иначе идеята е ясна. Моето дете е тийнейджър (но от по-малките), обаче обича да яде, особено в компания, не може да си представи на този етап да няма семейна вечеря, или да си търси самостоятелно решение по въпроса.

Лично аз мразя да ям сама и освен закуска (ходя на работа по-късно от останалите) почти никога не го правя. Май всички членове на семейството ни са така, може би това ни сплотява, хаха! Сериозно ли има семейства, където си ядат отделно...?

# 71
  • София
  • Мнения: 19 253
На някои ни харесва. Аз не разбирам какво удоволствие e да чистиш или да гладиш всичко
Вярно, че южните народи може би са относително по-бедни плюс патриархалното възпитание.

Впрочем, в риалитита за прахосници съветват да се спрат освен шопингите, и поръчките на храна отвън. В това отношение ние сме много по-практични и го намирам за положително.

# 72
  • Мнения: 11 104
Вярно, че южните народи може би са относително по-бедни плюс патриархалното възпитание.
Може би някъде там трябва да се търси ключът за палатката. Иначе аз не гладя, никога Simple Smile Който иска да носи официална риза или рокля, си я носи в близкото химическо на гладене. 2-3 месеца на бебето само се е случвало.
Битовизмите могат да се оптимизират според личните нужди, вкусове и финансови възможности, но не могат да се избегнат. Много са във всяко едно 3-4-членно семейство и не мисля, че може да има спор по този въпрос. На хората с повече деца се възхищавам с елементи на лек уплах Simple Smile

# 73
  • Мнения: 19 932
Е, някои не обичат дома и готвенето, и мъже, и жени. Ако си нагласят ежедневието да не им тежи и си купуват храна или хапват навън, но са намерили баланс и са ок – защо не.
Едно е вярно – насила не става. Ако на някой не му харесва да готви, глади и там каквото – продължителното натискане да го прави в един момент го вади от кожата му. И друга степен – някои го правят, защото намират баланс чрез полза от еди какво си насреща. Ако и двете страни са съгласни и се чувстват добре с подобни синхрони – проблем няма.
Проблемите идват, когато се гледа в различни посоки – единият дърпа, другият дреме и липсва взаимност.
Сами по себе си битовизмите не са проблем. Проблем са, когато започват да смачкват единият в двойката и той не издържа.

Иначе, аз също смятам, че семействата трябва да са заедно поне няколко дни в седмицата на масата. дали ще е за вечеря, обяд през уикенда или закуска, все едно. Ако едно семейство няма спойка и усещане за заедност, това рефлектира генерално на отношенията с други хора и успешност, увереност на всеки един от тях.
На прост български – ако нямаш подкрепата и разбирането на семейството си, най-близките – нищо нямаш. А семейната вечеря е един добър начин да се създаде подобна атмосфера.

# 74
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
За нас е нормално да седнем заедно на масата.Поне за вечеря,а през почивните дни -и за закуска и за обяд.Усещането е за сплотеност и домашен уют.
Готвенето може да бъде удоволствие,стига да имаш желание,време и възможност.

Чистенето е досадно задължение,но не може да живеем в кочина.

Общи условия

Активация на акаунт