Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 14

  • 39 244
  • 761
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 2 426
Аз мисля, че ще стане най-добре ако отдам цялата къща под наем. Осветление, ел. инсталации и чисто нов покрив има. Няма какво да се кърти до тухла. Под основен ремонт имах предвид - шпакловане на стаи и нанасяне на нов латекс, пода е стар и трябва да се подмени с нов, гранитогрес или ламинат. Смяна на дограма и обзавеждане. До преди 6-7 години живяхме в тази къща. Явно сте ме разбрали погрешно, като казах основен ремонт. Не мисля, че ще трябват чак 50к. А и защо къщата да стои неизползвана.

Зависи какви са дългосрочните ви планове. Ако искате след време (като поостареете) да живеете там, а да дадете под наем софийското жилище, за да сте хем в къща и не в града, хем близо до болници и удобствата на София - ремонтирайте и я дайте на едно семейство. Лозен сега е модерен и скъп.
Ремонт от 30К ще избиете най-най-най-рано след 60 месеца по 500 лв, 42 месеца по 700, 30 месеца по 1000 лв. наем, ако нямате прекъсвания и смяна на наематели за този период и ще започнете да печелите след това, като междувременно нещо ще се е амортизирало/повредило и т.н.
Ако нямате такива планове, както са скъпи сега имотите в Лозен, вижте дали не можете да я продадете и да купите 2/3 едностайни по линията на метрото и да ги давате под наем тях. Хем наблизо и под око, хем дори и някой нармател да си тръгне, другите ще плащат през това време, хем нула разходи (ако правилно сметнете разликите между продажна и покупни цени, такси и брокери, данъци). Минусът е, че е много разправия с 2-3 наематели.

# 286
  • Мнения: 2 042
Аз мисля, че ще стане най-добре ако отдам цялата къща под наем. Осветление, ел. инсталации и чисто нов покрив има. Няма какво да се кърти до тухла. Под основен ремонт имах предвид - шпакловане на стаи и нанасяне на нов латекс, пода е стар и трябва да се подмени с нов, гранитогрес или ламинат. Смяна на дограма и обзавеждане. До преди 6-7 години живяхме в тази къща. Явно сте ме разбрали погрешно, като казах основен ремонт. Не мисля, че ще трябват чак 50к. А и защо къщата да стои неизползвана.
Влез в интернет и виж цена на кв.м шпакловка, боя. Харесай гранитогрес, за поставяне вземат 20-25 лв. на кв.м. Предполагам обзавеждането ще е Икеа и Виденов, виж цена на мебелите, които ще ти трябват. Ако кухните са по поръчка, за около 1500 - 2000 лв.на кухня може да се измисли не лош вариант. Добави и цена на електроуреди и горе долу ще видиш колко ще струва ремонта. /Като добавиш и едни 10% непредвидени разходи/.
Виж евентална цена на наема и за колко години ще се избие ремонта и ще прецениш дали е ок.
Ние купихме преди няколко години стара къща на 3 етажа в квартал на София. Всеки етаж е около 60 кв.м. Но сменихме всички инсталации, правихме 3 бани, сменихме дограма и покрив. Изравнихме и сложихме плочки на двора, нова ограда и нов гараж. Прекарахме газ, котле, радиатори....Врати не сме сменяли, освен 2 бр.и в входната.
Първоначалния бюджет, въпреки че уж беше по оферти, го надскочихме с едно 10-15% От тук малко, от там....

# 287
  • София
  • Мнения: 16 025
За Лозен съм скептично настроена.
Преди 10 год. продадох имот в Симеоново и си взех апартамент  за под наем в София.
Доволна съм от сделката.
Но аз  никога не бих живяла в къща.  Всеки си е различен.

# 288
  • Мнения: 1 878
Аз съм по-скоро скептична, колко и какви наематели би имала за къща в Лозен?! За под наем търсят млади хора, без ангажименти, които искат да са в града. Хора с деца си търсят вече за закупуване, не под наем...ама знам ли. Може и да се намерят все пак... Аз бих се свързала с брокер от района да видя опциите.

# 289
  • Мнения: 9 871
+1съм за последното мнение. Лозен не е София. А за наематели, Лозен, Перник, Нови хан - звучат по еднакъв начин.

# 290
  • Мнения: 2 192
Може и да се намерят наематели. Ние обмисляхме вариант за къща под наем - семейство с дете (вече две) и малък апартамент. Идеята ни беше да го дадем под наем и да си доплащаме за къща. За купуване не бяхме мислили, защото собствеността върви и с по-големи отговорности, но напълно реално ни се струваше да наемем къща за 4 години.

# 291
  • Мнения: 9 871
Мислехте да наемете къща, или да наемете къща на село?

# 292
  • Мнения: 2 192
Къща в близките до София села.
Нямаше как да си позволим да си купим такава, затова вариантът под наем изглеждаше добър. Е, в крайна сметка купихме по-голям апартамент, но стана случайно и импулсивно.

# 293
  • Мнения: 3
Има хора в Лозен, които имат къщи и половината ги дават под наем, трябва да разпитам и тях. Семейство от моята работа си наеха етаж от къща в Лозен за 600 евро на месец, а етажа е 75кв., но къщата е брутално яка. Много хора идват в Лозен и си правят къщи, няма нищо общо с Перник или Нови хан.. но всеки си има мнение. Благодаря на всички за бързите отговори. Ще следя темата и мненията ви с интерес Simple Smile За сега лек ден, приятно кафе Simple Smile)

# 294
  • София
  • Мнения: 5 948
Някакви ентусиасти са тези, 600 евро за 75кв в Лозен, то в Лозенец няма таквоз.... дори да е брутално яко... хъм...

# 295
  • Мнения: 19 485
Според мен за наемане на къща в покрайнините на София интерес ще проявят състоятелни хора, най-често чужденци, които са тук за малко и няма смисъл да купуват. Те пък от своя страна ще искат пълни екстри, вкл. и басейни и това няма избиване въобще ако приемете като вариант. Вижте и "конкуренцията" наоколо, както и за колко се отдава. Впечатлението ми е, че всеки търси да си купи, малко са тези, които ползват под наем и то цяла къща.

# 296
  • Мнения: 4 239
Лозен е чудесно място за живеене, според мен добре уредено, бързо се стига до Горубляне, Младостите. Ако разделяте ползването на двата етажа помислете за отделни партиди за ток и вода. Но общия вход към втория етаж за мен като наемател би било проблем. Може би къщата е била планирана като еднофамилна /една кухня, хол-трапезария, спални/ - може би като такава би била по-търсен вариант.

# 297
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако къщата е масивна и има двор, не й мърда цена от поне 120-140к евро, за което ще вземете 2 апартамента в София да рентиерствате за минимум 1000 лв месечно. А рентиерстването на къща наематели ще се намерят много трудно. Аз бих я напудрила с хубав двор, басейн, хубави стаи и ЕърБнб с минимум престой 10 дена. Чужденци търсят такива и се плаща много, много добре.
От миналата страница за апартамента маломерния двустаен на Ралевица - минимум 650  Peace

# 298
  • Мнения: 817
Мечти. Един път годишно.

# 299
  • София
  • Мнения: 4 192
В смисъл? Знам реални сделки и движения. На каква база мечти? След 2 години може да е и 400, сега е друго. Ралевица е на 5 минути пеша от незнессградите на България, в която има около 3000к наемници...
Само да кажа, че знам и преустроен таван 15м2 с баня да се дава за 420 лева там  Wink

Общи условия

Активация на акаунт