Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 6 фев. 2019, 22:03 ч.

Работа, CV-та, HR-и, съвети - 65

• 4 150
  • 71
  •   1
Отговори
# 1
  • Абсурдистан
Хайде първа да се запиша и да пожелая на всички търсещи късмет и намиране на мечтаната и желана работа!

# 2
Можеш да добавиш още:

https://www.jobradar.bg/

# 3
# 4
Успех на всички!

bouquet

# 5
Започнах нова работа, но не е моята. Справям се горе - долу.

Не мога да разбера какво ми се работи.

# 6
Е, със сигурност, никой вече не може да ти помогне 😂

# 7

Наистина ли? Дали пък не може някой да те насочи? Или да започнеш да четеш всички обяви в Jobs.bg подред и да си харесаш нещо...

Последна редакция: чт, 07 фев 2019, 07:18 от celika

# 8
# 9
  • София
Благодаря за темата! Късмет на всички Simple Smile

Не можем за съжаление да помогнем за разбиране какво му се работи на човек. В крайна сметка в един момент става дума за изкарване на едни пари, за да има човек приличен живот. Пробвай с някакви инициативи различни от това, което работиш за момента, които да правиш в свободното си време и да видиш дали ти допадат.

# 10
Какво ти се работи, не е ясно. Трябва да разбереш дали си добра в нещо и, разбира се, какво си учила....
Щото на мен ми се работи депутат/министър, амъ не мъ щат!!!!

# 11
  • София
Какво ти се работи, не е ясно. Трябва да разбереш дали си добра в нещо и, разбира се, какво си учила....

Ония ден гледах едно клипче че има работа да спиш в хотел и да даваш рейтинг как ти харесват матраците, мисля това да е следващата ми работа Joy

# 12
 Joy Joy Joy Joy

# 13

Ония ден гледах едно клипче че има работа да спиш в хотел и да даваш рейтинг как ти харесват матраците, мисля това да е следващата ми работа Joy

Joy
Пиши ме и мене!
Може и дегустатор в ресторант..... Mr. Green

# 14
Всъщност има хора, които работят таен гост. Ходят напред, назад, събират инфо и впечатления по предварително зададени въпроси.

# 15
  • София
Всъщност има хора, които работят таен гост. Ходят напред, назад, събират инфо и впечатления по предварително зададени въпроси.
Веднъж бях таен клиент, пратиха ме в Мак доналдс, така и не ми платиха и повече не се занимавах.

# 16
това е таен клиент

Натали, ето от фейса на Film Artist за дегустатори Simple Smile

Търсим 🕵️‍♀️дегустатори 🍳🎥!
Тази година дегустациите са повече от специални.
Това е така, защото можете не само да се заредите с положителни емоции, а и да спечелите големи награди с Film Artist в гурме ресторанта на "Hells'Kitchen".
Дати за месец февруари📅
07.02,09.02.,12.02,14.02, след тази дата ще публикаваме следващи дати.
▪️заетост от 14.00 часа до 20.30 часа
▪️мъже и жени 20-55 години
▪️елегантни
Осигуряваме ▶️
▪️транспорт
▪️хонорар
▪️награди (билети за театър, кино,концерти,ваучери за вечери ,Спа уикенд за двама ,концерт на Ариана Гранде във Виена )
Първата награда ще бъде изтеглена на 13.02.2019.
Ваучер на стойност 120.00 лева- вечеря за двама на 14.02.2019 в елитният ресторант Shef's-Лозенец.
"Вие ядете,ние снимаме "🎥- тел. за записване : 0876788598
Можете да ни изпратете лично съобщение в което да посочите ▶️ дата на която ще участвате, име,фамилия, възраст. телефон за контакт.
#thediner,#sheffs,#hellskitchen,#filmartist

# 17
  • Абсурдистан
По-скоро кажи какви квалификации, дипломи и сертификати имаш, за да можем да те насочим.
То не е само да ти се работи нещо, а да можеш наистина да се справяш с работата.

# 18
това е таен клиент

Натали, ето от фейса на Film Artist за дегустатори Simple Smile

Търсим 🕵️‍♀️дегустатори 🍳🎥!
Тази година дегустациите са повече от специални.
Това е така, защото можете не само да се заредите с положителни емоции, а и да спечелите големи награди с Film Artist в гурме ресторанта на "Hells'Kitchen".
Дати за месец февруари📅
07.02,09.02.,12.02,14.02, след тази дата ще публикаваме следващи дати.
▪️заетост от 14.00 часа до 20.30 часа
▪️мъже и жени 20-55 години
▪️елегантни
Осигуряваме ▶️
▪️транспорт
▪️хонорар
▪️награди (билети за театър, кино,концерти,ваучери за вечери ,Спа уикенд за двама ,концерт на Ариана Гранде във Виена )
Първата награда ще бъде изтеглена на 13.02.2019.
Ваучер на стойност 120.00 лева- вечеря за двама на 14.02.2019 в елитният ресторант Shef's-Лозенец.
"Вие ядете,ние снимаме "🎥- тел. за записване : 0876788598
Можете да ни изпратете лично съобщение в което да посочите ▶️ дата на която ще участвате, име,фамилия, възраст. телефон за контакт.
#thediner,#sheffs,#hellskitchen,#filmartist

Ехееее, супер. Само, дето нямам време за нещо подобно.  Whistling Confused

# 19
това е таен клиент

Зависи в коя сфера е дейнистта, може да е клиент, може да е гост. Едни и същи са функциите, за които се използва човекът/хората.

# 20
  • Пловдив
Аз съм работила в студентските си години като таен клиент. Задачите не бяха много и нямаше как човек да се издържа само от тази дейност, иначе плащаха. Но за мен беше по-скоро досадно, отколкото интересно, особено когато трябваше да се обикаля по разни аптеки.

# 21
Аз съм работила в студентските си години като таен клиент. Задачите не бяха много и нямаше как човек да се издържа само от тази дейност, иначе плащаха. Но за мен беше по-скоро досадно, отколкото интересно, особено когато трябваше да се обикаля по разни аптеки.
тайният клиент кога връща купените стоки, разкрива ли се след покупката

# 22
  • Пловдив
Аз съм ходила по хранителни магазини, заведения и подобни, така че покупките си оставаха за мен, то как да върнеш храна. На други места пък само се задаваха въпроси за даден продукт, но не се  купуваше нищо. Не е трябвало да се разкривам в края на задачата.

# 23
Тайните клиенти/гости и т.н. никога не се разкриват пред тези, които изследват/проучват и т. Н. Те си отиват за където трябва все едно си е нормален посетител/гост/клиент. Обратна информация имат само тези, които са го наели за тази цел.

# 24
тайният клиент кога връща купените стоки, разкрива ли се след покупката
Не, прилага бележките за връщане към възложителя на задачата

# 25
  • Варна
Зависи точно каква е задачата. И аз в студентските години съм била таен клиент. За супермаркет ми даваха 20лв и ми казваха - трябва да купиш нещо от топла/студена витрина, нещо обемно, някакъв плод/зеленчук. И нещата си оставаха после за мен. Не съм ги връщала. Таен клиент в ресторант - отивах с някой друг, защото трябваше да се поръчат различни типове храна, а не може сам човек да ги изяде и са покривали сметката. Варианти различни.

# 26
  • КиТ
И аз знам,обаче че е трудно да се издържаш с парите  от подобен тип работа,да си изкарваш нещо допълнително да...но като основна работа/трудно/  Thinking

# 27
Здравейте,

Как стой въпроса с невзета отпуска при напускане на работа ?

# 28
  • Сф
По закон трябва да ти я изплатят. Но съм виждала фирми, които те карат да се подпишеш, че си я взел, а не си, и не тия изплащат.

# 29
  • София
Изплаща се. Но само пропорционално полагащата се за изработеното време. Т.е., ако напускате в края на февруари, за 2019-та ще Ви платят 3 дни, а не 20.

# 30
  • Абсурдистан
По закон трябва да ти я изплатят. Но съм виждала фирми, които те карат да се подпишеш, че си я взел, а не си, и не тия изплащат.
Нито пък ти дават да си я ползваш. Peace

# 31
Нито пък ти дават да си я ползваш. Peace

Съвсем възможно е и така да стане особено, като шефката ми е отмъстителна и злобна Smiling Imp

# 32
Смятам, че зависи от вас, дали ще се подпишете или не - за  не използвана отпуск, а уж ползвана или изплатена, както и за др. обезщетения при напускане на работа.
Ако вие не си търсите правата, никой не може да ви помогне.
За това е много важно да се чете какво се разписва, като са неясни членове и алинеи да се провери какво означават. Особено сега, когато всеки е с интернет в джоба, ама да знае как да го ползва рационално, а не за туитър и фейсбук да се тагнем. Не приемайте лично поста!

# 33
  • Абсурдистан
Аз говоря от личен опит.
Във въпросната фирма, от която избягах с 200 за близо два месеца нито ми платиха тези 3 дни, нито ми позволиха да ги ползвам - аз това исках, да си ги ползвам. Отказаха, защото вече бях пуснала предизвестие с мотив, че ще ми ги заплатят. Трънки. Mr. Green

# 34
Да, рабтодателят може да откаже ползването им, но после се изплаща. Ако сте разписаши на добра воля, пак казвам, че никой не може да помогне-дори и съд. Ако се бяхте обърнали към Инспекция по труда.,без да разпишете, със сигурност ще сии ги получите, преди да са стъпили в офиса им

# 35
  • Абсурдистан
 Grinning Нямаше да ги получа, но това е дълга тема и няма да навлизам в дебати.
По принцип си права.
На практика не винаги нещата стават така. Peace

# 36
  • гр.София
Събирам мнения.
Редактирам се, вечер се раждат въпросите, а сутрин нещата имат отговори:)

Последна редакция: нд, 10 фев 2019, 16:28 от Just Star

# 37
В България няма ли консултации по (може да се объркам как точно се казва) насочване в кариерното развитие? Май се бъркам - като че ли беше за студенти. Но се питам защо пък да не се възползват и други хора, които са на кръстопът? Идеята е, че ти се прави тест, след който ти казват за какви професии си подходящ. Според мен е много полезно ако човек не знае с какво иска да се занимава. Шансът е и това да не помогне, но самата възможност да откриеш нещо което би ти харесало, прави тези консултации полезни според мен.
Много хубава тема, записвам се.

# 38
  • Варна
Уейв насочване в кариерното развитие е точно за ученици, за всички останали се гледа какво са учили...

# 39
  • Варна
Има си кариерни консултанти и за възрастни. Аз поне в момента се сещам за една дама.

# 40
  • Абсурдистан
Събирам мнения. Днес станаха 11 години, откакто съм във Фирмата.
От шест години заемам сегашната си длъжност, не мисля, че има накъде да раста в компанията.
Как ще се приеме в CV- то ми, ако не си тръгна сега, за да потърся развитие?
Или пък да остана с ясно съзнание, че това е таванът на възможностите ми?
Аз нещо този въпрос не го схващам.
Как ще се приеме от кого? От бъдещи работодатели ли?
Значи ако те удовлетворява сегашната работа, какво те бъркат бъдещи работодатели?
Дългите периоди на седене на едно място поне в моето СВ винаги са били приемани с положителна нагласа.
Сега, дали да останеш на една работа зависи от още куп други неща, освен от желанието за развитие.

# 41
според психолозите повече от 5 г не трявба да се задържаш на едно място.

# 42
  • Абсурдистан
 Laughing Ама разбира се, ще слушаме психолозите.
Няма да гледаме ЕГН, пазарна конюнктура, пазар на труда, опции за намиране на работа, а ще слушаме психолозите.
Това може и да важи за млади хора.
За лели като мен на 45+ малко трудно, и то в Северозапада. Stop

# 43
  • Пловдив
Да, тъкмо ще си се установил някъде и юруш пак всичко отначало в нова среда... И от какъв зор?

# 44
  • София
Точно тея 5г и мен ми бъркат в здравето. От 11г съм в една и съща фирма, ми за момента няма друга която да ме блазни че да взема да напусна компания която е инвестирала 11г в мен.

# 45
Laughing Ама разбира се, ще слушаме психолозите.
Няма да гледаме ЕГН, пазарна конюнктура, пазар на труда, опции за намиране на работа, а ще слушаме психолозите.
Това може и да важи за млади хора.
За лели като мен на 45+ малко трудно, и то в Северозапада. Stop

Абсолютно, възраст и местоположение са от огромно значение. И все пак, изискват се железни нерви да изтърпиш повече от 3-4 години на едно място, при сегашната ситуация на пазара на труда

# 46
  • Абсурдистан
И е така, и не е.
Ако си попаднал на "твоето място", работиш нещо, което ти доставя удоволствие, обичаш работата си /е, хайде, харесваш това, което правиш Laughing/, заплащането те удовлетворява, има тенденции да върви нагоре, колегите са ок, локацията е ок, работното време е нормално...и още, и още, защо да не стоиш там, където си?
Наясно съм, че е трудно това всичкото да го има накуп, но и да "куцат" едно или две неща, пак ако другите са изпълнени има предпоставки да се задържиш дълго на едно работно място.

# 47
Аз също не бих сменила фирмата заради някакви психолози или евентуални бъдещи работодатели, но от друга страна не съм била повече от 7 години в една компания и не знам какво е. Две от тях бях в майчинство, та на практика са си 5 години, както препоръчват психолозите. Simple Smile

# 48
Чисто субективно решение е, дали да остане или да напусне. Също зависи и от позицията, която ако по принцип има възможност за израстване от положението в което сте, но не и в настоящата ви месторабота, и вие желаете да продължите напред, защо да не напуснете. Правите си един анализ и си вземате решение.

# 49
Маце, за тия 11 г си дала много на компанията. Незаменими хора няма, знаеш. Трудно е всяко напускане, защото човек понякога  гледа мн.емоционално на нещата.  Но трябва да се върви напред.
Не знам, има ли нещо ново, което да изжвиееш там? Някаква мисия имаш ли?

# 50
  • Абсурдистан
От много неща зависи, както се оказа, не само от позицията.
Личен избор е и тук няма как да се даде адекватен съвет именно заради това - многото фактори и обстоятелства, определящи такъв избор.

# 51
  • София
Маце, за тия 11 г си дала много на компанията. Незаменими хора няма, знаеш. Трудно е всяко напускане, защото човек понякога  гледа мн.емоционално на нещата.  Но трябва да се върви напред.
Не знам, има ли нещо ново, което да изжвиееш там? Някаква мисия имаш ли?

Всяка година се занимавам с нещо ново, до сега за 11 г съм се сблъскала с толкова различни неща, че едно с друго са несравними. В петък получих повишение на позицията, мечтаната от мен, следващата стъпка е заминаване в чужбина в друг офис на компанията, най вероятно ще се случи след 3-4 години. Та да, зависи от много неща.

# 52
Честито Hug

# 53
Честито, Маце, щом си мечтала за това, поработи и тръгвай към чужбина! Ще видиш, че в чужбина е малко по-различно мисленето на хората и ще ти бъде интересно да се сблъскваш с нови ситуации и хора. Дори и сега да работиш с чужденци, не е същото да си им в държавата.

# 54
  • София
То не е толкова лесно да замина, все пак имам мъж и дете, а и тук вече е чужбина за мен Blush, всичко с времето си.

# 55
  • София
Според мен малко криво се чете това с психолозите. Аз по-скоро го чета като стоене на едно място от гледна точка на рутинна работа, например... на гише някакво, в която няма нищо ново никога.
За 5 години наистина си мисля, че може да е вредно. Забравяш да мислиш, какво остава да се развиваш. Адаптивността се притъпява.

Обаче ако работата е динамична и на определен период предлага нещо ново - не съм сигурна. Аз в моята работа съм 6-та година. Едва 3-4 година стана възможно да създам нещо свое и то да бъде устойчиво - имам предвид достатъчно опит от практиката, освен знания, за да развия нещо, да измисля нещо. А за това трябва време. Две години не са достатъчни.

# 56

И аз се записвам , за това работно място !:Д

# 57
  • Благоевград
Ако съм на щат и ми се обади шефът и каже - Не идвай, днес няма работа, може ли да ми приспадне от заплатата този ден.

# 58
  • София
Ако съм на щат и ми се обади шефът и каже - Не идвай, днес няма работа, може ли да ми приспадне от заплатата този ден.

какъв удостоверяващ документ имаш ти за този ден че не си на работа? Работодателя носи отговорност за теб и ако недей боже счупиш ръка този ден можеш да го пишеш трудова злополука и ако няма нито болничен нито отпуска за ден тогава той си носи отговорност, без значение че си на щат (говоря с лични примери, хора завели иск за такова нещо)

# 59
  • София
Може. Но това не се прави с разговор по телефона, а със заповед.

# 60
В офертата, която ми прати една фирма пише "Base monthly salary Х". А после ми изпраща тр. договор и там пише "gross wage is X".

Моля Ви, обяснете ми такава ли е практиката. От една страна, това е, да, брутна заплата, защото има удръжки и чистата сума ще е по-малка. На интервюто си говорихме именно за брутна.  Обаче, като си погледнах досегашните договори, винаги са ми го писали като основна заплата договореното.

# 61
  • Благоевград
Благодаря! Сега чакам да си видя заплатата.

# 62
Основната заплата + проф. опит и разни др.добавени плащания/примерно ако по колективен договор има премия, извънреден труд и т. н./ ви прави грос-бруто
Явно тук базовата заплата е брутната

# 63
Основната заплата + проф. опит и разни др.добавени плащания/примерно ако по колективен договор има премия, извънреден труд и т. н./ ви прави грос-бруто
Явно тук базовата заплата е брутната
а в този случай, ако базовата заплата е брутна, как се процедира с болнични, трудова борса  и др. На брутната ли ме осигуряват?

# 64
  • София
Как така да те осигуряват над брутната? Брутната заплата е това, от което се изчисляват и приспадат осигуровки и данък, за да се получи нетната.

Просто имаш една основна брутна заплата. Това е, което ти се плаща за всеки отработен месец. Ако обаче имаш и извънреден труд, тогава брутното възнаграждение за месеца ще е основната брутна заплата + брутното възмнаграждение за извънреден труд.

Пример. Брутна заплата 1000 лева. От нея се изваждат 137,8 лева осигуровки и 86, 22 лв. дънък и чисто получаваш 775,98 лв.
Ако обаче имаш и 2 часа извънреден труд (в работен ден), тогава брутното възнаграждение за месеца ще е 1012.50 лева. и нетното ще е 785, 68 лв. 

# 65
В тази връзка как е най-добре да се отговаря на въпроса за очакваното възнаграждение -  в нето или бруто? Има ли някаква уловка?

# 66
Винаги има риск 😁 Най-добре е преди да кажеш сума да разбереш как се формира заплтата, как са осигуровките, системата на заплащане-мин.заплата и процент или др.
Например кажеш 1000 лв, бруто, но имат доп. бонуси, и т. н. Съответно работодателят пак би ти ги давал, но те ще са включени в тези 1000 бруто.
Кажеш 1000 нето. Но работодателят осигурява на прага за длъжността - примерно 700 лв., и ти ги дава тези 1000 лв нето.

# 67
  • София
Няма уловки. Брутното възнаграждение е това, което месечно ви се изплаща при пълен отработен месец (или месец, през който е ползван платен отпуск). Нетното е брутното, минус 13,78 % осигуровки и минус данъка.

Бонуси, извънреден труд и други плащания с непостоянен характер не са заплата. Те са допълнителни плащания. Вече, ако работодателят си рави някакви безумни дребни сметки, това е друго.

Единственото важно, което следва да се има предвид е, че каквото пише в договора, това е защитимо пред съд или при търсене на компенсации, ако се наложи. Всякакви други схеми могат да доведат до ощетяване при прекратяване на правоотношението.

А по повод това

Например кажеш 1000 лв, бруто, но имат доп. бонуси, и т. н. Съответно работодателят пак би ти ги давал, но те ще са включени в тези 1000 бруто.

Винаги е по-добре 1000 бруто по договор от 700 бруто по договор и 300 бонуси. Защото бонусите утре работодателят може сам да реши и да спре да ги плаща. Заплатата по договор обаче едностранно не може да бъде намалена.

# 68
Съгласна съм с Нищо лично, но и затова написах, че първо да разбере как се формира заплата.
 И затова дадох пример ,защото на мн.места, вкл.  и чуждестранни компании вече, формирането на заплатата е разписано /мин.заплата+... % оборот и + бонус за постигнат нам кво си/или някакви норми за изработка-зависи сектора/ никой не ти казва примерно 1000лв.

# 69
  • Благоевград
Благодаря Ви, моята щефка ми заяви, че ще получа заплата 2 дни само, защото толкова се работело.
Не стана така. Получих си пълната сума, дори и повечето дни да не работехме. Някой също са се интересували.
На обаждане по телефона не се подписваш.

# 70
разбирам, щом терминът е "Брутна основна заплата", излиза, че всичко си е наред. Аз мислех, че има "Основна заплата" и "Брутна заплата", точно това се опасявах, да не ми кажат, че и когато имам бонус, ще ми дадат пак тази заплата.

@Нищо Лично, благодаря ти, добре го обясни с пример и разбрах.
Питах и във фирмата и те ми обясниха, че опаснията са ми напразни. Трябва да пишат в Офертите и в Договорите с една и съща терминология.

# 71
  • София
Всъщност, Пепина, права си - има Основна заплата и Брутна заплата и те са различни неща.
Основната заплата е тази, която е вписана в договора ти.
Брутното трудово възнаграждение (БТВ) се формира от основната заплата + съответния процент за стаж, ако имаш такъв на същата или сходна позиция + каквито разни доплащания може да имаш още (бонуси, ДМС и др.). БТВ може да варира всеки месец.

Относно разминаването в терминологията (Base - Gross) в договора и офертата - често се случва от недоглеждане. Ако кандидатстваш в компания регистрирана в България, трябва да имаш договор и на български, като дори българският текст би трябало да се ползва с предимство при евентуални спорове и несъответствия.

Последна редакция: вт, 12 фев 2019, 21:15 от Таря

Общи условия

Активация на акаунт