Предложения за странни, необичайни и интересни имена! - 24

  • 32 758
  • 739
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 2 558
Нещо интересно за записването и образуването на имената през годините https://www.grao.bg/normact/normativ-imena.html

# 586
  • Мнения: 8 229
Интересно ми стана това, че са записвани официално само с 2 имена. Обаче ме хвърля в чуденка. На дядо ми има запазено кръщелно свидетелство, роден е 1910г, в него е записан с три имена - собствено, бащино и фамилно от прякор. Интересно е, че на запазената му военна книжка, фамилията е друга, по името на неговия дядо. Мен малко ме яд, че официално не са продължили прякорната фамилия. Явно при попълването на имената в актовете за раждане  са започнали да поставят името на дядото по инерция, най-вероятно и изобщо не са питали как предпочиташ. Щях да си имам сега уникална фамилия.

# 587
  • Мнения: 8 578
Какъв е бил прякора?

# 588
  • Мнения: 8 229
Тулумов. Не знам какво точно означава, нещо от турски е. Не е кой знае колко звучно, но все пак е по-интересно от да речем Петров, Иванов и прочие.
Сетих се и още нещо интересно. Бабите на село, когато бях дете, бяха известни със собственото си име, а като второ беше името на мъжа им. Бях много учудена като ми беше попаднал паспортът на баба ми и видях какви имена пише вътре. А някои много стари баби бяха с вече отмиращите по него време наименования - Стояница, т.е. жената на Стоян. Нямам си и представа какви бяха истинските им имена. Никой не ги знаеше и сигурно само те си ги спомняха.

Последна редакция: пн, 22 апр 2019, 20:34 от ston

# 589
  • софия
  • Мнения: 2 463
В квартала имаше една много сладка баба, когато бях дете. Баба Ванка. Бях в голям шок ,когато й видях некролога и на него пишеше Надежда Б. Оказа се ,че мъжът й е Иван /починал преди много години/ и от Иваница с времето станала Ванка.

# 590
  • Мнения: 304
Аз познавам Витан. Не е много срещано име 😃

# 591
  • Мнения: 1 457
Това ме подсети за една съседка - баба Въльовца, всички така й казваха. Като почина, разбрах, че се е казвала Стоянка, а мъжа й бил Въльо. Неговото име не го помнех и не съм правила връзка, защото почина като бях малка.

# 592
  • Мнения: 9 484
Богдара - момиченце към годинка.

# 593
  • Мнения: 2 558
Богдара - момиченце към годинка.
Сигурно щото БоЖИдара е много банално явно Unamused

# 594
  • Мнения: 9 484
Явно е някаква смесица между Божидара и Богдана.
Много силни имена, с прекрасен смисъл, а ги омаскаряват...

# 595
  • Мнения: 19 687
Пак, че не е Божодара.

# 596
  • софия
  • Мнения: 2 463
Приятел на ММ вчера се е обзавел с близнаци - Коста и Елка /малко като двойка баба и дядо му звучат, не че не са хубави имената/

# 597
  • Мнения: 9 484
Коста не е толкова зле, обаче Елка е много архаично и простовато.

# 598
# 599
  • Мнения: 7 776
Толкова ли не можаха да го кръстят това дете Елица. Хубаво българско име, ами Елка😲

Общи условия

Активация на акаунт