Счетоводител в нужда се познава 15

  • 27 995
  • 743
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 241
Благодаря, Ала-Бала!🙂

# 181
  • Мнения: 1 746
Здравейте.
Работя на трудов договор, но ще получавам допълнителни възнаграждения от друга, странична дейност. Как е най-изгодно и удачно да уредя този въпрос?
Предполагам не е нужно да подавам декларация за самоосигуряващо лице, тъй като в момента съм на договор, но какво точно да направя, не съм сигурна... Може би граждански договор да сключа, но услугата, която извършвам няма да е еднократна - проблем ли е, ако той е дългосрочен, или ще трябва всеки месец нов да се сключва?
Ще бъда благодарна, ако някой внесе яснота по тези въпроси.

# 182
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Само не стана ясно каква е услугата...иначе ГД е удачен. Ако се налага няколко пъти извършнване на една и съща работа, може с повече от един договор.

# 183
  • Мнения: 1 472
Ако имате работно място, където се извършва услугата и работно време, си е трудов договор.

# 184
  • Мнения: 54
Здравейте, имам един казус и се надявам на някакво прояснение Simple Smile. Искам да регистрирам фирма  с цел продажба на детски стоки.Ако бъде регистрирана на пенсионер ще може ли да се плащат по малко осигуровки, доколкото прочетох тук и там, при този вариант се плащат само здравни осигуровки?Аз ще изпълнявам дейността, трябва ли да фигурирам някъде и под каква форма, без да е нужно на мен да се заплащат каквито и да е разходи.Някой може ли да ме просветли, как може да се случат тези неща?Благодаря Simple Smile

# 185
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Не може да се случат. Най-малко трябва да си на трудов договор.
На пенсионер собственик може само здравни.

# 186
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Привет, момичета! Изникна следния казус пред мен и ще съм благодарна на вашето мнение. В близко бъдеще ще се наложи да поема щафетата и да бъда счетоводител на семейната фирма. И тук идва въпросът относно образованието и компетенцията на съставителя на финансовите отчети. Образованието ми е: инженер-технолог (магистър и ми е ясно, че не върши работа за целта), но имам и докторска степен по код 3.8 Икономика.
В закона за счетоводството е упоменато, че съставителите на ФО може да имат и друго висше икономическо образование (освен бакалавър и магистър) и съответно е необходим - стаж 5 г. Някой има ли идея дали докторска степен по код 3.8 "Икономика" попада в категория "придобито друго висше икономическо образование"?

Последна редакция: пт, 12 апр 2019, 15:14 от Елика

# 187
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
То попада вероятно, но
друго висше икономическо образование и 5 години стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;

# 188
  • Мнения: 3 725
Здравейте, имам нужда от помощ, попълвам на приятел декларация по чл. 50, ще му бъде възстановен дод за 2018 година и иска да попълня и декларация по чл. 22 в за позлване на данъчно облекчение за деца.Сега гледах декларацията и видях, че трябва да се попълнят данните на единия родител в табл. 1 и данните за другия родител в табл.2  за всеки родител си се попълва в неговата таблица данните на детето, и защо има три таблици

# 189
  • Pb
  • Мнения: 1 183
То попада вероятно, но
друго висше икономическо образование и 5 години стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;
Да, да, имам ги предвид тези 5 г. След майчинството ще започна да ги трупам.

# 190
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Здравейте, имам нужда от помощ, попълвам на приятел декларация по чл. 50, ще му бъде възстановен дод за 2018 година и иска да попълня и декларация по чл. 22 в за позлване на данъчно облекчение за деца.Сега гледах декларацията и видях, че трябва да се попълнят данните на единия родител в табл. 1 и данните за другия родител в табл.2  за всеки родител си се попълва в неговата таблица данните на детето, и защо има три таблици
При мен има само Таблица 1, с данните на мен, бащата и детето...ако има повече от едно дете може да се добавят таблици 2 и 3 примерно.

# 191
  • Мнения: 3 725
Благодаря, аз гледах на хартия таблицата , написах я с баркод и се получи, но въпреки декрарацията по чл. 22, горе в основната декларация не ми излизат тези 20 лв. допълнително към данъка за възстановяване, стои саму сумата от дод, която си е от трудовите договори за възстановяване , нещо пропускам ли

# 192
  • Мнения: 1 746
Ако имате работно място, където се извършва услугата и работно време, си е трудов договор.

Не, нямам. Това си е работа на свободна практика, която не е с един и същ обем всеки месец.

Значи вариантът е ГД? Всеки месец ли трябва да плащам данък по приходите или наведнъж следващата година за изминалия период?

# 193
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Благодаря, аз гледах на хартия таблицата , написах я с баркод и се получи, но въпреки декрарацията по чл. 22, горе в основната декларация не ми излизат тези 20 лв. допълнително към данъка за възстановяване, стои саму сумата от дод, която си е от трудовите договори за възстановяване , нещо пропускам ли
А приложение 10 за облекченията попълнено ли е?

# 194
  • Мнения: 3 725
Да, първо попълних него, и после ми казаха, че искат и по чл.22, сумите в прил. 10 се попълниха една под друга

Общи условия

Активация на акаунт