Счетоводител в нужда се познава 15

  • 28 181
  • 743
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 27
Здравейте! Надявам се да можете да ми помогнете, тъй като съм счетоводител с малък опит. Казуса ми е следния: Колегите днес ми донесоха фактура платена в брой с дата 08.03.19г. и кредитно известие към нея и док. за връщането на парите от 01.04.2019 г. Доколкото съм запозната кредитните трябва да се осчетоводяват задължително в месеца на издаване и затова се притеснявам ако ги включа в юнското ДДС какво ще последва? Благодаря предварително!
Това къде го четеш?
Никъде не го чета конкретно. Просто имам такъв спомен, но очевидно заблуждаващ. Confused

# 256
  • Мнения: 728
Здравейте! Надявам се да можете да ми помогнете, тъй като съм счетоводител с малък опит. Казуса ми е следния: Колегите днес ми донесоха фактура платена в брой с дата 08.03.19г. и кредитно известие към нея и док. за връщането на парите от 01.04.2019 г. Доколкото съм запозната кредитните трябва да се осчетоводяват задължително в месеца на издаване и затова се притеснявам ако ги включа в юнското ДДС какво ще последва? Благодаря предварително!
Това къде го четеш?
Никъде не го чета конкретно. Просто имам такъв спомен, но очевидно заблуждаващ. Confused

чл.124, ал.5 ЗДДС

# 257
  • БГ
  • Мнения: 350
Здравейте! Надявам се да можете да ми помогнете, тъй като съм счетоводител с малък опит. Казуса ми е следния: Колегите днес ми донесоха фактура платена в брой с дата 08.03.19г. и кредитно известие към нея и док. за връщането на парите от 01.04.2019 г. Доколкото съм запозната кредитните трябва да се осчетоводяват задължително в месеца на издаване и затова се притеснявам ако ги включа в юнското ДДС какво ще последва? Благодаря предварително!
Това къде го четеш?
Никъде не го чета конкретно. Просто имам такъв спомен, но очевидно заблуждаващ. Confused

чл.124, ал.5 ЗДДС

Точно.
Чисто практически, ако включи фактурата и КИ в текущ дневник едва ли ще възникне проблем. Сумите големи ли са?

# 258
  • Мнения: 27
Здравейте! Надявам се да можете да ми помогнете, тъй като съм счетоводител с малък опит. Казуса ми е следния: Колегите днес ми донесоха фактура платена в брой с дата 08.03.19г. и кредитно известие към нея и док. за връщането на парите от 01.04.2019 г. Доколкото съм запозната кредитните трябва да се осчетоводяват задължително в месеца на издаване и затова се притеснявам ако ги включа в юнското ДДС какво ще последва? Благодаря предварително!
Това къде го четеш?
Никъде не го чета конкретно. Просто имам такъв спомен, но очевидно заблуждаващ. Confused

чл.124, ал.5 ЗДДС

Точно.
Чисто практически, ако включи фактурата и КИ в текущ дневник едва ли ще възникне проблем. Сумите големи ли са?
Не - 70 лв. е ДДСто. Обадих се и в НАП - би предизвикало интерес ако фактурата беше осчетоводена, но в моя случай и двата документа не са влезли в дневниците. Но отново глоба не би последвала - единствено може би някоя малка проверка.

# 259
  • БГ
  • Мнения: 350

Не - 70 лв. е ДДСто. Обадих се и в НАП - би предизвикало интерес ако фактурата беше осчетоводена, но в моя случай и двата документа не са влезли в дневниците. Но отново глоба не би последвала - единствено може би някоя малка проверка.
[/quote]

За 70.00 лева едва ли ще се впечатлят.  Но си включете документите в дневник, да не "светят" при насрещни проверки.

# 260
  • Мнения: X
Здравейте,
Имам клиент, който иска ние да му публикуваме ГФО. Не сме съставители на отчета, идва от друго счетоводство.
Четох закона, отворих и страницата на търговския :
Скрит текст:
При подаване на документи от пълномощник
Когато документите не се подават от заявител, а от пълномощник, изпълняващ ролята на приносител, към документите се представя още:

Декларация по чл. 13 ал. 5 от ЗТР
Изрично писмено пълномощно от заявителя към приносителя за подаване на Заявление за обявяване на годишни финансови отчети, образец Г2. Не е необходимо пълномощното  да е нотариално заверено.
Важна особеност в този случай е, че Заявление Г2  трябва да е с нотариална заверка на подписа.

Аз го разбирам, че се плаща 40 лева такса, прави заверка на подписа на Г2, и тогава упълномощеният може да подаде в ТР? Правилно ли го разбирам?
Клиента държи да му се подаде електронно с наш подпис, но аз законово не откривам начин.
Благодаря Ви за съдействието !


# 261
  • Мнения: 3 735
Да, преди когато аз подавах вместо шефа в ТР, ходихме да правим нотариална заверка на Г2, само ми е интересно,че не искат нот.заверено пълномощно

# 262
  • София
  • Мнения: 1 251
Да, преди когато аз подавах вместо шефа в ТР, ходихме да правим нотариална заверка на Г2, само ми е интересно,че не искат нот.заверено пълномощно
Е то е достатъчно, че е заверен подписа на Г2, вие се явявате като приносител, и би следвало да попълните само декларация по чл. 13 ал 5

# 263
  • софия
  • Мнения: 222
Как да си изчислия платения годишен отпуск,водя се на заплата от 566лв,8 часов работен ден,5 дни в седмицата?

# 264
  • Враца
  • Мнения: 458
Как да си изчислия платения годишен отпуск,водя се на заплата от 566лв,8 часов работен ден,5 дни в седмицата?

Трябват малко повече подробности, от кога сте на работа, колко отпуска искате да изчислите, 20 дни ли ви е отпуската по договор, ще ползвате отпуската или ще ви я начисляват при напускане?

# 265
  • софия
  • Мнения: 222
За ползване на отпуск,20 години стаж и 20 работни дни отпуск

# 266
  • Русе
  • Мнения: 1 520
Отпуската се изчислява на база работната заплата от предходен месец, в който имате отработени поне 10 дни. Това означава, че ако всеки месец вземате една и съща заплата, ако нямате някакви допълнителни възнаграждения, за времето през което сте в платен отпуск, ще получите същите пари, както и за времето, през което сте били на работа.

# 267
  • Мнения: 22 466
Здравейте на всички,

допуснала съм следната грешка, която моля за съвет как точно да коригирам, за да е всичко наред.
Счетоводителят на фирмата в момента е отпуск, категорично няма да съдейства.

Имам издадена фактура с номер 0000946 с дата на съставяне 28.06.2019г. и дата на данъчно събитие 02.07.2019г., като фактурата е за абонаментна вноска за поддръжка по договор.
Клиента плаща фактурата.
Преди нея с номера 944 и 945 имам фактури издадени на 01.07.2019г и 02.07.2019г. (дата на съставяне и дата на данъчно събитие там е една и съща).

Как да постъпя при това положение с тази фактура? Не може да остане така, грешката е моя, че не съм погледнала че не съм променила датата на данъчното събитие.
Фактурите за клиента се издават в края на месеца. Става въпрос за услуга.

# 268
  • Русе
  • Мнения: 1 520
Можете ли да промените датата на ф-ра 946 да стане на 02.07? Ако говорите с клиента и той няма нищо против. Дори и да е платил на 28.06. влизате в 5-дневния срок за издаване на фактура.

# 269
  • Мнения: 22 466
Можете ли да промените датата на ф-ра 946 да стане на 02.07? Ако говорите с клиента и той няма нищо против. Дори и да е платил на 28.06. влизате в 5-дневния срок за издаване на фактура.

Да, работя с Микроинвест, предполагам няма да е проблем да променя датата на съставяне на фактурата и да стане 02.07.
Въпросът ми е това ок ли ще е от счетоводна гледна точка?
И в този случай не пипам нищо друго, просто подменям оригинала на клиента с новия (където двете дати съвпадат)?

Общи условия

Активация на акаунт