Счетоводител в нужда се познава 15

  • 26 322
  • 743
  •   1
Отговори
# 555
  • София-Младост
  • Мнения: 23 332
*Алис*, ако смяташ, че тази справка е видима за всички работодатели...не е така.
Целта беше НАП да се потупат по гърдите, че улесняват гражданите с извънтруво правоотношения при подаване на ГДД.
А иначе натоварването рефлектира отново в/у мен и колегите, които до 28.02. са длъжни да подадат тази справка, касаеща изплатените доходи без трудово правоотношение.
В статията от горния линк обаче не съм съгласна с това:
"Промените са свързани с новата услуга на НАП, чрез която физическите лица, които притежават персонален идентификационен номер (ПИК) или електронен подпис, не е нужно да подават декларация към институцията"

Това не ознава, че ако си работила на граждански договор през 2019, нямаш задължение за подаване на ГДД.
Просто отваряйки ГДД с ПИК в сайта на НАП, ще бъдат заредени данни от тези ГД. А не е необходимо както преди сл.бележки, да се прикачват и т.н.

# 556
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Абсолютно съм съгласна с Ала-Бала!
Тази нова "умна" декларация е просто един PR, нищо друго.
И ново натоварване върху ТРЗ и счетоводството, защото справката за изплатени доходи на физически лица до преди 2 години се подаваше до 30.04., което си бе съвсем удобно и имаше време за проверка на всякакви данни...

# 557
  • here and now
  • Мнения: 4 201
Благодаря, момичета за отговора.
Ако аз си подам декларацията и не уведомя работодателя какво ме очаква? А работодателя какво го очаква?
Не ми пречи да си попълвам и подавам. Пречи ми, че трябва да запознавам и работодател и счетоводител с личните ми финанси.
Коя малоумна наредба или закон го изисква това, че да чета и да се образовам?

# 558
  • Мнения: 47 963
Бъркаш нещо. Ти си подаваш данъчна декларация за себе си. С всички доходи и други релевантни данни.
Работодателят подава за изплатеното от него към теб ( и останалите служители). Съответно в твоята данъчна декларация тия данни ще се заредят автоматично.
В тази връзка, колеги, изисквате и издавате ли все още бележки за данъка на напусналите?

# 559
  • here and now
  • Мнения: 4 201
Цитат
Основният работодател е длъжен в срок до 28 февруари 2020 г. да подаде справка по електронен път към Националната агенция по приходите (НАП), в която да обобщи доходите от трудови и извънтрудови правоотношения на служителите си за изминалата 2019 г. Основен работодател е този, за когото работим към края на годината. Към него обаче няма изискване да предостави данни за доходите на служителите от предишен работодател, ако той е от чужбина.

♥ HAPPY ♥, това четох аз. Силно се надявам да съм го разтълкувала грешно и затова попитах.

# 560
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Цитат
Основният работодател е длъжен в срок до 28 февруари 2020 г. да подаде справка по електронен път към Националната агенция по приходите (НАП), в която да обобщи доходите от трудови и извънтрудови правоотношения на служителите си за изминалата 2019 г. Основен работодател е този, за когото работим към края на годината. Към него обаче няма изискване да предостави данни за доходите на служителите от предишен работодател, ако той е от чужбина.

♥ HAPPY ♥, това четох аз. Силно се надявам да съм го разтълкувала грешно и затова попитах.

Ами точно - доходите, които ти е изплатил този конкретен работодател, т.е. той тях си ги знае! Simple Smile

# 561
  • Мнения: 13 246
Искам да попитам правилно ли съм разбрала - данъчната декларация тъй или иначе трябва да си я подам, единствено не съм длъжна да прикрепям към нея служебните бележки, но пак трябва да си попълня информацията от тях - т.е. пак ми трябва тази информация на мен.

# 562
  • Мнения: 2 124
Когато подаването е лично, а не електронно към ГДД по чл. 50 се прикрепят тези бележки (мисля, че по чл. 45 бяха), аз си ги изисках от работодателите, никой не се засили да ми ги връчва при напускането.

# 563
  • Мнения: 728
Когато подаването е лично, а не електронно към ГДД по чл. 50 се прикрепят тези бележки (мисля, че по чл. 45 бяха), аз си ги изисках от работодателите, никой не се засили да ми ги връчва при напускането.

Това не е вярно. От тази година отпадна изискването да се прилагат служ.бележки към дан.декларация. Издаването им също не е задължително - издават се само при поискване от страна на лицето.

# 564
  • Мнения: 2 124
На 10.01.2020 си подадох ГДД - с приложени бележки, така че няма как да не е вярно.
И как се предполага да попълня въпросната декларация, ако нямам справка за доходите си, внесените осигуровки и авансово внесения данък? Или да си попълвам по мое усмотрение???

# 565
  • Русе
  • Мнения: 1 512
Самодива, вие имате право да си поискате служебните б-ки и да ги приложите, но не е задължително да го правите. Можехте просто да изчакате началото на мес. март, да влезете с ПИК код в сайта на НАП и декларацията ви би трябвало да излезе попълнена вярно и вие само да я подадете в НАП. Защото сега за счетоводителите се отваря двойна работа. Веднъж подават всичката информация към НАП и втори път, ако почнат служителите да искат служ. б-ки със същата тази информация.

# 566
  • Мнения: 728
На 10.01.2020 си подадох ГДД - с приложени бележки, така че няма как да не е вярно.
И как се предполага да попълня въпросната декларация, ако нямам справка за доходите си, внесените осигуровки и авансово внесения данък? Или да си попълвам по мое усмотрение???

След 01.03.2020 при вход с ПИК в НАП декларацията би трябвало да излиза автоматично попълнена. Няма да бъдат попълнени единствено доходи, извън тези по трудови и извънтрудови правоотношения. Такива например са доходите от наем. Те тябва да бъдат попълнени отделно. За тях също не е необходимо да се прилага служебна бележка.

Разбира се, никой няма да върне подадена декларация на хартия с приложени към нея служ.бележки.

# 567
  • Мнения: 2 124
За обикновения човек да се вихри в дебрите на сайта на НАП не е елементарно, а и никой не може да ме задължи да подавам каквото и да е по електронен път и да го правя в неудобно за мен време, изчаквайки някого.

# 568
  • Мнения: 47 963
След като сте подала, всичко е наред
Иначе бихте могли да се оплачете на НАП за неразбориите им.

# 569
  • Мнения: 1 876
Привет, моят въпрос е за годишното приключване. Мога ли да занеса на счетоводителя ми фактури от миналата година и в какъв срок, за да минат като разходи? И въобще нещо купено тази година може ли да се използва за намаляване на данъчната основа?

Общи условия

Активация на акаунт