Румъния - 2

  • 72 308
  • 984
  •   2
Отговори
# 570
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
В момента маските не са задължителни на открито и няма вечерен час, но и бегла идея нямате какво беше миналата година. А добре, че и нямате, не ви трябва да знаете. Пътувайте сега и се радвайте на малкото свобода, която все още имаме, много скоро положението ще е коренно различно.

# 571
  • Мнения: 7 873
Лиорена, след моето завръщане от Румъния миналата седмица, първо на тебе да благодаря, че ми отговаряше на въпросите тук. ❤️
Няма да крия, че това пътуване беше доста сложно за подготовка, заради оскъдната информация по разни логистични въпроси, а изглеждаше толкова лесно. 😀
Затова и сега отчитам някои мои пропуски, но ще се поправя следващия път. 😀
Явно тази дестинация е пренебрегвана или просто са малко хората като нас, които ползват до там само обществен транспорт. 😀

Но все пак да се отчета.
Пътувахме до Букурещ с Фликсбус.
Ползвали сме ги между Братислава и Виена и сега затвърдиха доброто си име (вече имам някаква отстъпка за следващо пътуване, обичам ги 😍).
София - Букурещ и обратно струваше 110лв. на човек.
Ако няма някаква  промяна, имат само  два рейса в седмицата от 23.30 - понеделник и четвъртък.
Това прави 2 нощувки, но пък пълни 3 дни.
В Букурещ пристигнахме във вторник в 5ч. сутринта, с час по- рано от очакваното, защото нямаше никакво задържане по границата.
Минава се само с лична карта както се и очакваше.

Бях запазила едно студио на 5 мин. от Стария град и имах предварителна уговорка с хазяина да ни настани в 8ч.
Апартаментчето напълно отговаряше на очакванията ни - чисто, с всички удобства.
Дори кафето беше в цената. 😀 😀
Сградата е много стара, но газифицирана , а студиото беше изцяло новичко, така че нямахме никакви забележки.

В първия ден, след кратка. почивка, тръгнахме по набелязаните места.
Няма да се впускам в подробности, който се интересува ще знае какво обичайно се гледа там. 😀
Нощното пътуване и жегата обаче доста ни измъчиха, та често сядахме на кафе, а за сладкишите мога само да си спомням с тъга. 😀

На другия ден бях планирала Синая с влак - отиване и връщане е около 30 лв. на човек.
За не повече от час и половина се стига до там.
Пътувахме супер удобно и за разлика от Бг всички във влака  бяха с маски.
В Синая знаете- Пелеш, Пелишор, манастира.
Тук беше прохладно и прекарахме доста време в разкошен парк, обядвахме, но нещо не се справихме с намирането на заведение с румънска кухня.
Но пък след това аз отново направих едно пиршество в чудесна малка сладкарница, но пък какво витрини...

Тук е мястото да спомена моята грешка - можех да предвидя едно спане в този  ден в Брашов и на следващия, на обяд, връщане в Букурещ за нощното отпътуване.

Малко снимки, защото писах  още, но естествено без да искам го изтрих. 😀





Докато не съм си затрила писаниците, да кажа, че съм с прекрасни впечатления, въпреки че не очаквах чудеса, тъй като имах вече едно зимно приключение в Букурещ и не бях очарована.
Усещането ми този път беше, че Румъния е повече в Европа, отколкото Бг. 😀

Горещо бих препоръчала пътуването с влака за Синая, Брашов...
Бързо, евтино, удобно, влаковете са много и се спазва разписанието, поне моето впечатление е такова.

Препоръчвам и заведението в двора на  Хан Манук в Стария град.
Има обедно меню за 25 леи (10 лв.) , което включва супа, салата и основно.
На пръв поглед е голямо, но става много бързо, вкусно и чисто беше.
Ползвахме активно метрото с карта за 10 пътувания, която може да се ползва от повече хора и струва 20 леи.
Ако има пенсионери 😀, в някои музеи ползват намаление, без да се представя документ.

Последна редакция: ср, 28 юли 2021, 19:26 от pepel_ot_rozi

# 572
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
pepel_ot_rozi, няма за какво! Simple Smile

Но и много пъти не успявам да отговоря на момента или виждам със закъснение питания….

Много хубав разказ! Simple Smile А Flixbus ги ползвах толкова често преди пландемията, че познавах всички шофьори, до София са няколко румънци.

# 573
  • Мнения: 6 697
Дали има някакъв градски транспорт между Силистра и Кълъраж?
Прочетох, че ферибота работи като за пешеходци е безплатен, ама и да отидем на румънския бряг, то града е далечко, пеша не виждам как ще се придвижим.
(Нямаме кола в момента)

# 574
  • София
  • Мнения: 2 397
Имам въпроси за шофирането и парламента в Букурещ.

Колко задръстване да очакваме в началото на август? Има ли улици, които да избягваме на всяка цена?

Има ли забранени за коли зони или ограничения за нежители на дадени райони? (Въпросът ми е провокиран от една честитка, която вчера получихме за преминаване през ztl зона в Болоня).

Имат ли сини/зелени зони, подобни на нашите? Или само паркинги да търсим?

Около парламента виждам няколко паркинга. Кой да ползваме? Кой е най-близо до туристическия вход? Всъщност къде е туристическият вход? На сайта пише адреса на парламента и толкова.
Виждам, че има различни турове. Основен, плюс някаква тераса, плюс някакво "мазе"/подземие. Ще сме с две деца, шампиони по мрънкане. Колко различни неща се виждат в трите различни турове и терасата и мазето струват ли си допълнителното време?

Сега проучвам термите, защото в жегата ще е добре да се скрием от слънцето.

# 575
  • Варна
  • Мнения: 10 552
Какво означава тази зона в Болоня и как се разбира, че не трябва да се преминава от там? Табели? Само на италиански?

# 576
  • In transit
  • Мнения: 11 812
Какво означава тази зона в Болоня и как се разбира, че не трябва да се преминава от там? Табели? Само на италиански?
Потребителката говори за град Болоня в Италия, откъдето са получили честитка. (ZTL- Zona a traffico limitato) означава, че зоната е с ограничен достъп до автомобили. Обикновено централните зони са такива и има табели, че е забранен или ограничен достъпа. Това се отнася за Италия обаче.

Извинявам се за спама в темата.

# 577
  • София
  • Мнения: 2 397
Да, точно така. Табели има (на италиански), но лесно можеш да ги пропуснеш, а и понякога гугъл мапс просто не дава алтернативи. Конкретната зона е била разрешена само за някои, предполагам местни. Уж се съобразявахме и внимавахме, но една сме пропуснали.
Затова питах за Букурещ дали има подобни ограничения.

В предстоящите жеги направо се чудя къде ще се крием. Надявам се към Брашов да е по-прохладно.

# 578
  • Варна
  • Мнения: 10 552
Какво означава тази зона в Болоня и как се разбира, че не трябва да се преминава от там? Табели? Само на италиански?
Потребителката говори за град Болоня в Италия, откъдето са получили честитка. (ZTL- Zona a traffico limitato) означава, че зоната е с ограничен достъп до автомобили. Обикновено централните зони са такива и има табели, че е забранен или ограничен достъпа. Това се отнася за Италия обаче.

Извинявам се за спама в темата.
Да, знам къде е Болоня Yum

# 579
  • Мнения: 236
Здравейте, завърнахме се от Румъния, много сме доволни.
3 нощувки в Букурещ, 2 в Брашов, 1 в Синая.

На децата им беше най- интересно в Музей на селото в Букурещ и в Дино парка в Рашнов. Разходихме се и из 3-4 парка в Букурещ. В Parcul Izvor, до Парламента е, има голяма площадка, като замък, с много подходи към пързалките и лабиринти. Но е много слънчево там, в жегите не е ок. Херастрау е много хубав, сенчести алеи, подходящи в най-топлите часове на деня, езеро, хубава площадка.
От Букурещ до Брашов минахме през Трансфагарашан. В 7:30 потеглихме, пътят беше дълъг, но бих казала лек. Много красиво и вълнуващо!

Дино паркът в Рашнов е разположен сред сенчести планински пътеки, хубаво е. От паркинга до него се стига или с влакче, или пеша. Ние ходихме пеша, кратко е разстоянието(на отиване е изкачване).
Брашов е много красив- и Старият град, и наоколо. Красиви паркове, саксии с цветя, оформени чемшири. Качихме се с последната кабинка до планинката над Брашов, прекрасна гледка! После слязохме пеша по приятна пътека през гората.

Синая много ми хареса, красиво, зелено. За Пелеш нямам думи-чудно красив е замъкът и околността.

В Букурещ като цяло беше добре придвижването с кола, съобразявахме се с препоръките на гугъл мапс къде могат да се избегнат големи задръствания.
В четвъртък пътувахме от Рашнов за Синая и попаднахме в задръстване, повече от час.  В петък пътувахме от Синая към Букурещ и движението в нашата посока беше спокойно, но в обратната посока, към Синая, имаше сериозно задръстване. На границата беше добре.
Хапнахме мичи, папанаши, тестени вкусотии, коминчета. Румъния наистина е прекрасна дестинация 🌞

# 580
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Ето една информация, за който ще ползва градски транспорт в Букурещ:

От вчера, 1 август в Букурещ се плаща повече за пътуване с градски транспорт. Пътуването с автобус или трамвай ще струва два пъти по -скъпо. Освен това ще има общ билет Metrorex метро-STB автобус на стойност 5 леи, който позволява на пътниците да имат достъп за 120 минути не само до метрото, автобусите или трамваите, но и до градските, регионалните и експресните линии.

Цената за пътуване с автобус или трамвай ще бъде 3 леи вместо сегашната цена от 1,30 леи.

В случая с метрото цената за едно пътуване отива от 2,5 леи на 3 леи.

# 581
  • Мнения: 7 873
Лиорена, в Букурещ ми направи впечатление, че не навсякъде е обозначена спирката на автобусите и ако не си местен, няма да разбереш къде точно се намира.

Интересно ми е дали е наистина така  или греша?

# 582
  • Varna
  • Мнения: 22
Привет🙂
Планираме следващата седмица пътуване от Русе до Букурещ,знаете ли дали в двете посоки са нужни ПСР или ваксина ?

# 583
  • до морето
  • Мнения: 2 284
До края на август има споразумение между двете правителства, да се пътува без ограничения.

# 584
  • Мнения: 6 697
До края на август има споразумение между двете правителства, да се пътува без ограничения.

Споразумението няма краен срок.
Заповедта на министъра е до 31.08 като всеки понеделник се актуализират зоните.
В Румънските зони сме още добре - най-долу в зелената зона, така че имате време да пътувате.

Общи условия

Активация на акаунт